Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (4 204)

Lidice (2011)

Na jednej strane miestami až nechutne gýčovitý film (najmä atentát na Heydricha), ale na druhej strane zas skvele režijne aj scenáristický zvládnutý film a dovolím si tvrdiť, že jeden z najlepších českých filmov poslednej doby. 4 hviezdičky som dal už len z pocty k ľuďom, ktorý prišli o život kvôli nezmyselnému nacistickému vraždeniu, ktoré by malo ostať v hlavách ľudí po celé veky ako memento toho najhoršieho zla, ktoré sa nesmie už opakovať. U mňa 75 %.

Podraz (1973)

Myslím, že keď sa v jednom filme objaví Redford a Newman, tak to proste nemôže byť prepadák. Musím povedať, že som sa vcelku dobre bavil...miestami som už ani nevedel, kto vlastne koho podráža :) a to z toho filmu robí skvelý počin. Avšak nemyslím si, že je to až na sedem Oscarov, ale možno na tú dobu to bolo naozaj tak dobré. U mňa 80 %.

Earth (2007) (TV film)

Nech si každý hovorí, čo chce, takéto dokumenty už len svojou podstatou patria medzi najlepšie filmy. Toto je výstavný unikát dokumentárnych filmov, ktorý sa točil niekoľko rokov a ktorý prináša množstvo fascinujúcich a prenádherných prírodných scenérií, ktoré naša planéta má a ktoré by sme svojim konaním mohli stratiť. Brilantná réžia za podpory krásnej Fentonovej hudby.

Gran Torino (2008)

Na tento film je naozaj ťažké napísať nejaký zmysluplný komentár. Po skončení som mal zmiešané pocity. Na jednej strane mi prišiel tento film veľmi jednoduchý s nevýraznými hercami, avšak na druhej strane som ostal ako obarený z toho, ako dokázal Clint Eastwood zrežírovať vzťah starého zatrpknutého veterána s nepriebojným jednoduchým ázijským susedom. Je len potrebné dúfať, že Eastwood sa symbolicky v závere filmu už natrvalo nepochoval. Bola by to veľká škoda. Jednu hviezdičku dávam dole kvôli prvej polke filmu, ktorá ma až tak nenadchla. 80 %

Kokain (2001)

Johnny Depp vo vrcholnej forme. Naozaj brilantný výkon, ktorý doplnil už tak precízne natočený životopisný film o dôležitom obchodníkovi s kokaínom v 70. rokoch. Tento film možno okomentovať v dvoch polohách. Prvá polka filmu sa nesie viac v duchu toho, ako George Jung začínal s obchodom s drogami a druhá polka zas hovorí o tom, aké to malo pre neho dôsledky. Stálo to za to? Táto otázka je zodpovedaná v posledných minútach filmu, kedy ostáva sám, opustený a pometený vo väznici. Veľmi sa mi páčil aj výkon Raya Liottu, čo však nemožno povedať o Penelope Cruz. Skrátka solídne natočený životopis s vcelku pútavou hudbou a ľahko dojemným záverom. 80 %

plakát

Il était une fois... les Amériques (1991) (seriál)

Opäť starý dobrý Barille. Mal som možnosť si túto sériu pozrieť len v origináli, takže som toho veľa nerozumel, ale celkový dojem zo seriálu je fajn. Boli aj o niečo lepšie série, avšak táto podáva (z toho čo som vyrozumel) dostatočný prehľad o histórii amerického kontinentu od jeho objavenia cez osídľovanie až po súčasnosť. Škoda, že sa to nevysielalo aj v našich končinách. 80 %

Terminator Salvation (2009)

"Je to sila ľudského srdca, ktorá nás odlišuje od strojov." Postapokalyptická verzia Terminátora, ktorá sa podľa môjho názoru vydarila. Samozrejme, nie je to už James Cameron, nie je to už tá prava temná atmosféra prvých troch dielov, avšak skvelé akčné scény s modernými prvkami, výborné vizuálne efekty a dobré herecké výkony. Christian Bale je právom jedným z najobsadzovanejších hercov súčasnosti a badal som tu perfektný výkon Sama Worthingtona, ktorého postava významne oživila dej. Veľmi som kvitoval odkazy prvých Terminátorov s hláškami typu Come with me, if you want to live alebo I`ll be back a aj záverečná scéna boja Johna Connora s T-800 opäť v podaní Arnieho, aj keď ten sa tam objavil len na pár sekúnd. Osobne si myslím, že si tento film zaslúžil o niečo vyššie hodnotenie. 75 %

plakát

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

No nie....Mostow ako sa snažil, tak sa snažil, na Camerona jednoducho nedorástol a povedzme si pravdu, pochybujem, že vôbec niekto dorastie na Terminátora 2. Mostow mal ohromne ťažkú úlohu nadviazať na megaúspešnú kultovú dvojku a nezhostil sa jej zle, ale predsa len už to nie je to pravé orechové. Arnie ako vždy rola, ktorá mu sedela, ale ostatné postavy mi tam veru nepasovali, najmä Kristanna Loken ako nový nezničiteľný T-X, ktorý ako náhrada Roberta Patricka teda nie veľmi vyšiel. Na druhej strane strašná kočka :) Nebola to katastrofa, ale ani nič svetoborné. Čo ma ale najviac sklamalo, bolo zničenie nezničiteľného T-X....dosť slabé. 75 %

plakát

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

"If the machines can learn us about value of human life, maybe we can too." Nenapadá ma iná veta, ktorou by sa najdokonalejšie dala vyjadriť hodnota tohto veľkofilmu. Toto bol film, pri ktorom ľutujem, že keď to vzniklo, mal som len 8 rokov, lebo v kine to musel byť zážitok hádam na celý život. Súhlasím s názormi, že Matrix bol niečím novým a zaujímavým vo svete filmu, ale nemôžem si pomôcť, Terminátor 2 pre mňa stále ostal najlepším akčným sci-fi filmom, aký bol kedy natočený. To, čo povyvádzal James Cameron počas tejto 2 a pol hodinovky bolo proste niečo úžasné a veľkolepé. Kvôli takýmto dielam má význam Hollywood. Čo na to povedať? Absolútne nadčasový veľkofilm, ktorý doslova pochoval svojho prvorodeného brata, ktorý bol mimochodom takisto skvelý. Perfektné herecké obsadenie, nádherné akčné scény ako z "biblie akčných scén" a dokonalá mrazivá atmosferická hudba od Brada Fiedela. Arnold aj keď nie je bohvieaký herec, v tomto filme by som si nevedel predstaviť iného chrániaceho terminátora. A Robert Patrick? Nepoznám s týmto hercom veľa filmov, ale ako toto zahral? No proste nechápačka. Perfektne zahrané s brutálnym psychopohľadom, ktorý musel zamraziť asi každého. Proste tento film mal všetko, čo mal mať....od prvých scén cez legendárnu scénu druhého stretnutia Lindy Hamilton s Arnoldom v psychiatrickej liečebni a hlášky typu "Hasta la vista, baby" až po dychtivý záver. Na tento thriller proste nedám dopustiť. 100 %

Terminátor (1984)

Nesmrteľná klasika. Hádam aj takto by sa dal tento skvelý film opísať. Nemôžem dať iné hodnotenie ako 5 hviezdičiek už len preto, o aký kult v rámci sci-fi thrillerov ide. Povedzme si pravdu, keď si to človek pozrie s odstupom času, tak mu jednotlivé efekty a dej neprídu až tak excelentné, ale tak na tú dobu to bol proste trhák a jednoznačne možno povedať, že spolu so sériou Votrelcov to bol už vtedy nadčasový film, na ktorý sa dá pozerať aj po toľkých rokoch. Arnold v negatívnej postave bol proste skvelý a stačilo mu na to povedať pár slov a legendárnu vetu "I`ll be back". Hlavným pozitívom v tomto filme vidím hlavne to, že je to začiatok legendárnej série, ktorá sa stala nesmrteľnou. A dá sa povedať, že táto prvá časť bola len predkrmom pred jej pokračovaním.