campix

filmový nadšenec

<< předchozí 1 2 3 4 18 36 53 70
    • 26.5.2020  14:55
    Vymahač (2016)

Velmi povedená ruská konverzačka z jednoho prostoru. Není dle mého názoru úplně tak jednoduché natočit podobný typ filmu tak, aby dokázal chytit a zaujmout. Tady se to povedlo a Vymahač je skvělá konverzačka z reálií současného Ruska. Téma je hodně zajímavé. Moralita jednoho a druhého. Kdo by měl být popotahován, ten kdo se nějak zadlužil nebo ten, co z něj dluhy vymáhá a to poměrně nevybíravě. Chabenskij v hlavní roli je super a stopáž dopomáhá údernosti tohoto filmu.

• 26.5.2020  11:30

Shyamalan ve vrcholné formě a s jedním z filmů, které tvoří základy svého žánru. Kultivní hororová záležitost s jedním z nejvíce provařených a šokujících twistů, který si užijete i po několikáté. Přesvědčivý Bruce Willis v hlavní roli a dětská hvězdička Haley Joel Osment, který to nakonec nikam nedotáhl. Naprosto perfektní a hmatatelná atmosféra, která dělá z Šestého smyslu rozhodně součást nutného filmového vzdělání. Snad se Shyamalan dostane zpátky, tam kde býval. Poslední Rozpolcený a Skleněný je slušným příslibem.

• 25.5.2020  14:12
    Vlasy (1979)

Muzikálům se obecně spíše vyhýbám, ale když se jedná o film Miloše Formana a navíc velice kladně přijatý film, tak jsem musel udělat výjimku. A zas tolik jsme si nesedli. Myslím, že je cítit ta radost tvořit něco takového v tehdejší době a reáliích komunistických reálií naprosto neslýchaného a dokonce se dotýkat citlivých amerických témat jako byla válka ve Vietnamu, ale nemůžu říci, že bych se pro Vlasy dokázal nějak nadchnout a nezanechalo to ve mě nějaký hlubší dojem. Je skvělé, že máme díky Milošovi Formanovi takovouhle stopu ve světové kinematografii, ale v jeho případě radši sáhnu po jiných skvostech.

• 21.5.2020  16:09

Finále je to, co dělá Pouhou formalitu výjimečným filmem. Já jsem ale měl od Tornatoreho ve spolupráci s Morriconem bohužel daleko vyšší očekávání, a tak jsem se cestou do finále poměrně protrápil nehostinou realitou promočené a potemnělé policejní stanice někde na francouzském zapadákově.

• 21.5.2020  16:05
    Outsider (TV seriál) (2020)

Filmové nebo seriálové adaptace děl Stephena Kinga končí všelijak. Když se toho ovšem ujme HBO, tak jsou očekávání vysoká. The Outsider se taky velmi povedl. Navazuje na všechny perfektně natočené a zahrané atmosférické krimi seriály poslední doby jako True Detective.A troufám se tvrdit, že první polovina vyprávěním a atmosférou atakuje kvality první série True Detective. Bohužel mi twist zhruba v polovině seriálu jako většině tolik nesedl, ale to je prostě Stephen King. Ne všechno jede podle přesně zažitých pravidel. Tady ale nelze vinit tvůrce, tohle je záležitost předlohy. Nebýt toho, tak tu máme seriál roku, protože například herecky je naprosto vynikající.

• 20.5.2020  13:31
    V/H/S (2012)

Found footage horory byly jeden čas hodně cool. Bohužel to nefunguje vždycky, tahle forma found footage of a found footage je docela bizarní a jako koncept úplně nedrží pohromadě. Jednotlivé příběhy/kazety mají kolísavou kvalitu a některé jsou díky found footage poměrně atmosferické. Jiné jsou hodně hloupé a špatně zpracované. Mně osobně to přišlo hodně zajímavé, ale zrhuba po prvních dvou příbězích jsem se toho přejedl. Kdyby byla forma lépe zasazená a trošku více dotažená, tak by atmosféra mohla převážit všechny mínusy. Takhle je to za mě hodně chabé.

• 20.5.2020  09:07

Konečně po delší době podařená indie komedie s neokoukaným hereckým obsazením. Dle tradičního coming out of age schématu. Příjemné osvěžení s vycházející stand up hvězdou Petem Davidsonem, u kterého si stále nejsem jistý jestli mi vadí nebo ne. V Big Time Adolescence si všechno ale sedlo a v rámci žánru jde o hodně příjemný nadprůměr.

• 19.5.2020  14:09

Další z kultovních děl americké kinematografie od Franka Capry. Sledujeme zde cestu mladého a naivního idealisty, který se náhodou dostal do senátu Spojených států a čeká ho těžké vystřízlivění a boj se zkostnatělými a prohnilými patry americké politiky. Samozřejmě je to naprostá agitka hodnot, na kterých byla americká společnost vystavěna, ale všechno je to podané tak, že to ani nachvilku nevadí. Zub času sice ubral a některé momenty jsou spíše jenom úsměvné, ale James Stewart je v hlavní roli opět natolik suveréní, že se některé nedostatky smijí.

• 11.5.2020  17:00
    Legenda 17 (2013)

Na podobné životopisné pohádky jsme zvyklí úplně z jiného světového geopolitického směru. Legenda 17 je totiž životopisný film jedné z legend ruské sborné a to Valerije Charlamova, jehož život byl asi rozhodně velmi zajímavý a turbolentní. Bohužel je to hodně sladkobolná pohádka plná klišé a hloupostí. Ani zpracování za tolik nestojí a chaotické nasnímání hokejové akcie mi k srdci taky nepřirostlo a navíc evokuje spíše televizníí film. Je zároveň vtipné, jak v obráceném gardu hrají typičtí ruští voloďové kanadské hokejisty a funkcionáře. Věřím, že na východ od našeho území to mělo asi velký úspěch, ale v rámci žánru je to veskrze průměrné. Škoda, takováhle osobnost by si zasloužila zajímavější zpracování bez všudypřítomné a hloupé propagandy.

• 11.5.2020  15:53
    Fear X (2003)

Je až skoro s podivem, že tvůrce jako Refn dokázal vždy natočit, tak zajimavé a naturalistické filmy s výbornou atmosférou, kterou korunoval v naprosto vynikajícím Drive a pak se absolutně vytratil k točení vizuálně podmanivých, ale prázdných filmových cvičení. Fear X je naštěstí z éry, kdy se jeho talent teprve rozvíje, ale s atmosférou a postavami pracoval už tehdy velmi dobře. Turturro se sem hodí skvěle a ten lehce mysteriozní námět mi taky sedl. Příjemná leč spíše pouze lehce nadprůměrná žánrovka.

• 11.5.2020  14:29

Wallace and Gromit je moje oblíbená animovaná dvojka a jejich kraťasy jsou vždycky kvalitní zábavou a to nejenom pro děti. Bohužel cesta na měsíc je ve srovnání s ostatními trošku slabší a jak námět, tak dění není tolik hravé a zajímavé, jak jsem zvyklý. Stále je to velmi kvalitní stop motion animace, jenom je to o stupínek slabší než ostatní díly.

• 11.5.2020  13:42

Mám tyhle konspirátorské dokumenty poměrně v oblibě. Když má člověk hlavu otevřenou, tak můžou nastolit nejedno téma k zamyšlení, ale vyvozovat z nich nejaké větší závěry není úplně na místě. Tohle bezezbytku platí také pro Zeitgeist, který si bere na paškál bibli, teroristické útoky 11. září a také velke finanční korporace. Což je na jeden dokument docela zátěž a většina věcí se jenom tak nakousne, vytáhne z konextu nebo se nedoplní dostatek informací, a tak na Vás tvůrci Zeitgeistu chrlí jeden výrok za druhým a bohužel také v naprosto příšerné formě, která by odpovídala nějakému špatně udělanému školními materiálu z osmdesátých let. Takhle špatně udělaný dokument jsem dlouho neviděl. Jako instruktážní video pro nějakou sektu dostačující, ale celkově ne příliš kvalitně udělané a stojící na hodně vratkých základech.

• 11.5.2020  12:46

Všechna díla od studia Ghibli jsou nesmazatelně zapsaná do historie animovaného filmu. I Můj soused Totoro nese jasný rukopis Hajaoa Mijazakiho. Bohužel na můj vkus je tento kousek až moc infantilní a dětsky uřvaný. Hodnotím tedy o stupeň hůře nežli jeho mistrovské kusy jako Cesta do Fantazie nebo Princezna Mononoke. Pokud chcete začít s Mijazakim, tak bych hledal spíše jined než u Totora.

• 5.5.2020  16:19

Se sportovními dokumentárními seriálu se poslední dobou na Netflixu roztrhl pytel. Všechno, co jsem zatím viděl, bylo naprosto výborné. Bohužel The Least Expected Day je přílišnou reklamou stáje Movistar. Nějaké problémy uvnitř stáje během velkých závodů jsou pouze naťuknuty a tam by se přesně dalo vrtat a získat zajímavější informace. Je zajímavé vidět fungování jedné z největších cyklistických stájí na světě, ale tato dokumentární série bohužel nemůže udělat cyklistice takovou službu jako třeba Drive to Survive pro Formuli 1. Hraje se tu hodně na jistotu a za 6 epizod s délkou kolem půl hodiny se tu pokryje téměř celá sezona. Věřím, že tenhle formát by byl ideální například pouze pro dění kolem Tour. Celkově je to hodně zkratkovité a skrývá to spoustu věcí, nebo to alespoň tak působí.

• 5.5.2020  16:09

Od Soumraku bohů jsem čekal naprosto něco jiného. Tady jsme se vůbec nepotkali. Nebavilo mě to herecky a vůbec mě to nebavilo dějově. Dlouho jsem neprotrpěl nějaký film jako tento. Bohužel, jelikož historicky zajímavou hodnotu určitě má.

• 4.5.2020  18:27

Mezičlánek Linklaterovi trilogie o třech různých fázích vztahu, i když zde jsme prakticky stále v té prvotní nejkouzelnější fázi. Příjemné 80ti minutové překlenutí a dějové popostrčení směrem k poslednímu filmu. V této stopáži filozofování ústřední dvojice ani nezačne tolik otravovat a není nutné ho vyplňovat zbytečnou vatou, takže film příjemně uteče a tak nelze jinak než tuhle romantickou procházku Paříží doporučit.

• 3.5.2020  21:08

Jsem rád, že se tým kolem Bez Frází pustil i do takového počinu, protože u nás tolik podobných věcí úplně nevzniká. Dala by se tomu vyčíst určitá zkratkovitost protože se pokusili vměstnat většinu sezony do méně než hodiny a půl a je vidět, že původně byl plánován dokument hlavně o utkání pod širým nebem a zbytek je k tomu tak nějak naroubovaný. Technicky je to jinak poměrně povedené a i na toho Hofmanna se dá po chvilce zvyknout. Hlavně přibližuje tradiční hokejový klub pro širší publikum. Ve městě, kde prakticky nic jiného není. Na druhou stranu za klubem stojí obrovské národní firmy, které do tohoto týmu pumpují obrovské peníze. Bohužel klub i tak hraje tužku a nemůžu se ubránit tomu, že prezentuje letošní litvínovskou sezonu jako úspěšnou. Pokud by se chtěli tvůrci podívat, kde se to dělá ještě více na koleni, tak ať se vypraví do Kladna nebo do Olomouce.

• 3.5.2020  20:13

Trošku zapomenutý tvůrce devadesátkových klasik Richard Donner se vrátil se Smrtonosnou zbraní i potřetí. Stále je to stejná písnička. Ústřední duo Gibson x Glover funguje opět skvěle, hláškuje se ostošest a vrací se i Joe Pesci. Tentokrát ale s obludným blonďatým přelivem. Jako celek všechno funguje velmi obstojně. Už je bohužel trošku znát vyčerpání materiálu, ale stále to není nic tak hrozného. Kdyby jen ten hlavní záporný hrdina nebyl tak nezajímavý a nudný. To by dokázalo všechno ještě více okořenit.

• 30.4.2020  15:03
    Univerzita poslední šance (TV seriál) (2016)

Hodně zábavný formát, škoda že u nás nic podobného nenajdeme. Greg Whiteley a spol. stojí jak za tímto počinem z amerického fotbalu, tak za nedávným Cheer o světě vrcholového roztleskávání. Last Chance U monitoruje dění kolem univerzitních týmů nižších kategorií, kam padají nadějní, ale problémoví hráči z univerzit těch vyšších kategorií, které jsou v USA velmi hojně sledované a na jejich zápasy chodí desetitísíce návštěvníků a jsou posledním krokem před draftem do NFL. Jak EMCC, tak INDY mají hodně společného. Jsou to zapadákovy, kde není skoro nic jiného než fotbal, složení jejich týmů je takovým all star týmem všech možných problémových hráčů a jejich trenéři jsou hodně inpulzivní. Kromě toho sportovního hlediska tu hraje roli i akademický rozměr, protože ten jde v USA ruku v ruce a hráči zde jsou často velmi talentovaní, ale z těch nejchudších vrstev společnosti, a tak jim často dělá větší problém než dění na hřišti. Studium je tu ale důležité a bez určitých známek není možné posunout se do týmů top univerzit ani sebelepším hráčům. Doporočuji všem fanouškům sportu, nejen fanouškům amerického fotbalu.

• 30.4.2020  14:21

Dánská černokomediální depka z odlehlejší části Dánska, kde jsou lidé trošku jiní a situace řeší také trošku jinak. Náladou a vykreslením absurdních situací je to až Coenovská látka, která dokáže zaujmout a také pobavit. V hlavních rolích staří známí z dánského rybníčku. Jakob Cedergren v hlavní roli nedávno zazářil v Tísňovém volání a Kim Bodnia je jednou ze stěžejních postav legendárního seriálu Bron. Celkově tak povedená a zajímavá podívaní.

• 23.4.2020  16:25
    Úkryt (2011)

Sonda do utrápené duše Michaela Shannona. Žije si klidným životem na jihu USA. Má pěkný dům, práci, krásnou manželku a dítě. Bohužel se za ním také táhne rodinná anamnéza, které vrhne trochu světla na dění, které se odehrává před Vámi. Sledujeme zde velmi zručně natočený rozpad duše obyčejného člověka, který čelí velkému nebezpěčí, které ostatní nevidí. Všechno je citlivě a armosféricky natočeno. Úkryt je zároveň hodně obyčejné drama, takže se dokážete i jakž takž vcítit do hlavní postavy a místy také silné díky atmosféře (scéna v úkrytu). Michael Shannon se na podobné role velmi dobře hodí a Jessica Chastain příjemně doplňovala. Zajímavé, ale v mých očích průměrné drama americké nezávislé scény.

• 22.4.2020  13:17

Roman Polanski a jeho noir krimi z rozpáleného Los Angeles. Horko a nedostatek vody je téměř hmatatelný, ale trošku tomu chybí napínavá gradace a já tam bohužel tolik nevidím, ten nejlepší scénář historie. V mých očích tento film svou rozvláklostí zapadá do průměru.

• 21.4.2020  23:28
    Baekyahaeng (2009)

Bohužel jsem se ztratil hned na začátku. Prolínání časových linek u téhle jihokorejské kriminální záležitosti zapříčinilo, že jsem k Baekyahaeng nepřivinul už od začátku a do konce se to nezměnilo. Asi by mě pak ta osudová linka zasáhla daleko více. Jednou z příčin je i mé buranství, jelikož jsem se v těch asijských obličejích notnou dobu ztrácel, takže mi tohle vyloženě nesedlo.

• 21.4.2020  17:06
    Zodiac (2007)

Zodiac od Davida Finchera není úplně tak diváckým filmem. Stopáž je dost roztáhlá, docela dost se to vleče a není tam zas tolik zapamatovatelných a napínavých momentů, které by ozvláštnili nějak ozvláštnili děj, protože je to hodně ukecané, ale i tak dokázal Fincher udržet zajímavost na maximu. O řemeslné kvalitě snímku není třeba mluvit. V tomhle Fincher naprosto vyniká a ve spojení s velmi kvalitním hereckým obsazením tu máme další kriminální kultovku o sériovém vrahovy, který nebyl nikdy dopaden. V dnešní době by z toho asi byl pouze kratší televizní seriál, protože v celovečerním formátu, už by to v kinech asi haló neudělalo.

• 21.4.2020  10:28
    Gympl (2007)

Pro mě osobně klasika na které jsem vyrůstal. Jasně těch nedostatků tam je, ale na druhou stranu těch hlášek, které prostě nestárnou. Mádl prostě táhne a bavilo mě to i po letech. Zkouška časem, to je asi ten největší test a Gympl u mě alespoň tímhle způsobem zabodoval.

• 19.4.2020  19:56

Brian de Palma a jeho další mafiánská kultovka. Mně se Carlitova cesta líbila možná ještě více než Scarface, protože tady nejde úplně tolik o nějaké macho mafiánské obchody a přestřelky. Pouze se bývalý mafián po návratu z vězení snaží od všeho dostat pryč. Minulost mu však nedá spát a to, co si předsevzal, nebude vůbec jednoduché. Hodně civilní, sympatický a uvěřitelný Al Pacino v hlavní roli podává spolehlivý výkon a především díky němu tento snímek řadím hodně vysoko.

• 19.4.2020  12:56

Všichni zúčastnění asi pochopili, že tahle dokumentární série je pro F1 učiněnou spásou a tak se nám ve druhé sérii, které mapuje sezonu 2019 objevují i dvě vládnoucí stáje Ferrari a Mercedes. Nevidíme u nich zas až tolik pod pokličku jako u ostatních stájí, ale jejich přítomnost dává sérii punc kvality. Je asi evidentní, že sezona 2019 nebyla na události tolik výživná jako ta 2018, a tak ubylo trošku osudovosti a šokujících momentů, ale i tak se jedná o naprosto výbornou dokumentární sérii, kvůli které si snad tu F1 zase zapnu až se rozjede sezona omezená coronavirem.

• 19.4.2020  12:22

Michael Sheen jako klasický maloměstský dobromyslný hlupáček, se kterým si život a jeho okolí dělá, co chce. Pod tíhou posledních událostí se vydává na solo roadtrip do Blackpoolu na celorepublikový turnaj v šipkách, i když už není členem místního týmu. Cestou potkává rozličné charaktery a vzhledem k jeho naturelu si ho všichni oblíbí. Čistě sladkobolná romantická komedie a příjemně plynoucí feel good film, který tak nějak profrčí. Sice hodně příjemně, ale pouze prošumí a zůstane jenom příjemná pachuť. Nic, co by ve mě zanechalo nějaký hlubší dojem.

• 19.4.2020  12:17

Otázka zní proč tohleto u nás prostě nejde? Polská kinematografie produkuje rok co rok velmi zajímavé a kvalitní snímky, které pravidelně bodují i v těch nejprestižnějších oceněních. A nutně to nemusí být ani čistý těžko koukatelný art viz Ida. To dokazuje Corpus Christi. Zajímavý námět, kdy hlavní hrdina Daniel objevil v nápravném zařízení boha a po propuštění se náhodou vetře do jednoho kostela v polském zapadákově a stane se katalyzátorem skrytých traumat. V silně nábožensky ovlivněném Polsku to muselo nutně rezonovat a není se třeba bát, jelikož náboženství zde není nijak explicitně protěžováno a nejedná se tak o takovou náboženskou agitku. Spíše sociální drama s poměrně sympatickou hlavní postavou, kterou dožene její minulost.

• 16.4.2020  16:49

Nečekal jsem, že to bude Mizerům i po těch letech takhle šlapat. Tady se sice přísně ctí feeling prvních dvou filmů, ale i tak Mizerové navždy působí docela svěže a energicky, i když uběhla řádná doba od druhého dílu. Nebudeme řešit určité nedorazy, protože tady v té devadesátkové podívané jde především o akci a zábavu. Ta je naštěstí velmi podařená a nedělá v žádném případě ostudu druhému dílu, na kterém jsem vyrůstal. Will Smith už něco takého asi potřeboval. Po několika přešlapech ho snad finanční úspěch pokračování filmů z přelomu milénia nakopne k zajímavějším filmům, protože takhle příjemně strávené dvě hodinky jsem s ním už dlouho nezažil.

<< předchozí 1 2 3 4 18 36 53 70