Duna: Část druhá (2024)

Opět všechna čest. Villeneuve natočil výborné pokračování prvního dílu adaptace knihy Franka Herberta. Nicméně já se budu řadit mezi fanoušky prvního filmu. Měl jsem bohužel asi moc velká očekávání a zároveň mě úplně netěšil posun určitých postav a důraz na fundamentalistickou nitku. Samozřejmě je to podle knihy a Villeneuve ctí předlohu. Pokud bych četl, asi by mě to nemohlo překvapit. Jinak je to opravdu parádní audiovizuální podívaná i když na lokace a okolní svět poměrně strohá (což se ovšem dalo očekávat). Herecky vynikající. Všechny mladé hvězdy chtějí být u toho a tak se nám již ke známému obsazení přidává Austin Butler, Florence Pugh, Christopher Walken nebo třeba Anya Taylor-Joy. Všichni perfektně zapadají a odevzdávají jenom to nejlepší. To platí především pro Butlera. Snad nebudeme na třetí film muset čekat příliš dlouho. Podobné filmy totiž drží tento průmysl nad vodou.

Manželé Stodolovi (2023)

Česká odpověď na vlnu True Crime, kterou ve filmovém průmyslu rozvířil Netflix. Valí se toho na nás ještě daleko víc, ale Manželé Stodolovi jsou jednou z prvních vlaštovek. Petr Hátle je ve své celovečerní režijní prvotině překvapivě suveréní. Ví kam míří a vede Hájka s Žáčkovou jasný směrem. Herecky vynikající portrét manželů Stodolových, kteří jsou zodpovědni za několik vražd seniorů motivovaných především finančním ziskem. Vizuálně a atmosféricky podmanivé, přesto poměrně dost divácké. Není tolik poznat, že nebylo zas tolik peněz a jediné místo, kde to je hodně vidět je mediální propagace, která docela chyběla. Nicméně jsem rád, že u nás poslední dobou vzniká takové množství kvalitních a autorských děl všech žánrů.

Americká fikce (2023)

Takhle má vypadat povedená satira aktuálního společenského dění. Rozhodně se mohlo jít ještě dál a být daleko víc kontroverznější, takhle Americká fikce hladí hodně po srsti a snaží se být líbivá pro většinu společnosti. Jeffrey Wright v hlavní roli jako spisovatel, který se snaží o nějaké větší umění, ale neslaví s ním nějaké větší úspěchy. Rozhodne se tedy napsat ''brak'' na společenskou objednávku a nestačí se divit. Zábavné a svižné. Oscar za scénář i když překvapující, tak se dá poměrně dobře pochopit.

Hrdinové ve člunu (2023)

Rutinéřina. Tady Clooney nedělá vůbec nic špatně. Ve finále je z toho ale naprosto průměrná záležitost, na kterou zachvilku zapomenete. Příběh zajímavý, prostředí elitních univerzitních veslařských týmů neokoukané, herecky Edgerton a Callum Turner na jedničku, dobová stylizace příjemná, a děj odsýpá. Všechno to zní fajn, ale bohužel tu není nic co by se Vám zarylo pod kůži a zůstalo s Vámi.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Asi úplně zbytečný prequel k sérii Hunger Games. Sledující osudy mladého Coriolanuse Snowa jak k lásce a šílenství přišel. Osobně jsem ten přerod od romantického teen dramatu k survival hororu, který se ovšem neodehrává v aréně, vůbec nějak nečekal. Nesedlo mi to, díky tomu je film až přehnaně dlouhý a nové herecké obsezení mi nesedlo. Blyth je takový divně uslizlý a Rachel Zegler (ačkoli je její hvězdná trajektorie na vzestupu) vůbec nemusím. Zbytečně dlouhá a rozplyzlá snaha přiživit se na známé značce.

Pokrevní bratři (1999)

Příjemné překvapení. Akční krimi cesta dvou irských chlapíků z velké míry inspirovaná Quentinem Tarantinem se spoustou dobrých nápadů, pěkně to odsýpá a má to parádní flow. Několik ikonických scén a fenomenálního Willema Dafoea. Vlastně je to trošku zázrak. Troy Duffy už nikdy nic dobrého nenatočil. Sean Patrick Flanery je přinejlepším průměrný herec a Norman Reedus slavil restart své kariéry až díky Walking Dead. Přesto to dohromady parádně funguje a Pokrevní bratři se dají považovat za kultovku.

Aquaman a ztracené království (2023)

Není to DC dno. Druhý Aquaman je prostě jenom špatný film, který tak nějak zapadá do celého Universa. Vůbec jsem nechápal celou mystiku, která je za tím, co se před Vámi děje. Střídají se nějaká nesmyslná prostředí a říše, o kterých nikdo nikdy nemluvil. Prostě tam najednou nějak jsou. Teaming up Momoi s Patrickem Wilsonem a jejich špičkování vůbec nefunguje. Wilson vypadá nějak staře a unaveně. Třešničkou na dortu je bestie Amber Heard, kterou se snažili vystříhat na nezbytně nutné minimum, ale stále tam je. No nicméně, když bych skončil u scény se chcaním do pusy, asi bych si ušetřil spoustu trápení.

Mluv se mnou (2023)

Horory nepatří mezi mé úplně oblíbené žánry, když ale slyším o novém a originálním hororovém filmu, tak se nechám přemluvit. Australská novinka Talk to Me spojuje klasická hororová klišé s moderními vlivy sociálních sítí a daří se to na výbornou. Virální senzace. Mumifikovaná ruka, které vám pomůže kontaktovat záhrobí. Úmysly druhé strany nejsou vždy úplně dobré a tvůrcům se daří vše ukočírovat až do trošku neuspokojivého konce. Na horor povedená a svěží záležitost.

Bod obnovy (2023)

Tady budu o dost mírnější, protože takovéhle filmy se u nás prostě netočí. Nedávají se ně peníze a lidé na ně nechodí. Navzdory nepřízni osudu a dlouhém produkčnímu cyklu vytvořil Robert Hloz a jeho tým film na české podmínky opravdu světových měřítek. Alespoň tedy po vizuální stránce. Sci-fi vlivy jako Blade Runner jsou zde naprosto zřejmé a v zasazení do českých reálií sice působí někdy spíše úsměvně, ale rozhodně cením.  Andrea Mohylová v hlavní roli je velmi solidní a neokoukaná. Jenom v nějakých akčnějších scénách tolik nestíhá a působí trošku komicky. Na scénář se evidentně tolik nehledělo, což je u filmu, který vznikal tolik let rozhodně škoda. Snad Bod obnovy prokope cestičku dalším.

Ptáci stěhováci (2023)

Nic extra zajímavého. Taková fajn animáková výplň filmového kalendáře, aby mohli rodiče se svými špunty stále na co chodit. Nevidím tu nic výjimečného, ale na druhou stranu všechny boxy, které autoři animovaných filmů potřebují odkliknout jsou zde splněny vrchovatě. Nicméně nevidím nic, čím by Migration vyčuhovala z davu.