ChäoS;HEAd (2008) (seriál)

Začátek seriálu ve mně vzbudil zvědavost, co se z toho nakonec vyklube - anime Klub rváčů, harémovka proměněná v horor, nebo něco úplně jiného? Správně je za c, bohužel. V jádru se totiž jedná o další variaci na téma hlavní hrdina se většinu seriálu válí po zemi, aby nakonec v sobě našel skrytou sílu... To celé ozvláštněné tak originálními prvky jako komando středoškolaček s traumatickou minulostí a záporák s teatrálními sklony. Přitom různé hrátky s iluzemi a nerealitou by mohly tvořit velice zajímavý seriál, jen by na ně nesmělo být navěšeno tolik anime balastu. Minimálně některé konfrontace iluzí a kontrailuzí totiž povedené jsou a v mých očích seriál alespoň trochu zachraňují.

Kataude mašin gáru (2008)

Špatné souboje postrádající jakoukoliv dynamiku, naprosto žalostné triky a minimum opravdu zábavných momentů. A těch pár vychytávek, které na sebe vyzradil film už v traileru to vážně nezachrání.

Kite Liberator (2008)

První ze slíbených pokračování Kite neuvěřitelně trpí ultradementní zápletkou s vesmírnými monstry. Přitom ve zbytku za svým předchůdcem nějak zvlášť nezaostává, v některých ohledech spíše naopak. Režisér má pořád dobrý cit pro akci a hlavní hrdinka Monaka je tááááááák roztomilá (když tedy zrovna nikoho nevraždí), dále zmizely sexuální scény, které mi přišly v Kite jaksi navíc. Díky hloupému příběhu přesto podprůměr, snad se zbylá pokračování vyvedou lépe.

L: Change the World (2008)

I když se film hlavně snaží rozvést postavu L a ukázat ho v trochu jiném světle, je slabý příběh něco, co je u následovníka Death Note neomluvitelné. Zápletka není rozehraná úplně nejhůř a kvůli svým potenciálním globálním dopadům představuje výzvu hodnou pro detektiva formátu L. Problémem je absence dramatických momentů a zvratů a místo toho, aby L pomocí svého intelektu zatápěl protivníkům, tak sledujeme výlety s dětmi na kole. Navíc finále, kde si L hraje téměř na akčního hrdinu je celkem fraška. Taky mi není jasné, proč L už v půlce filmu nekontaktoval policii nebo někoho dalšího, v sázce byl přeci osud celého lidstva, navíc mu byla i známa totožnost teroristů. Abych jen nahaněl, scény, kdy L díky dvěma dětem zažívá kontakt s normálním světem se povedly, obzvláště kouzelná je scéna s piknikem na střeše. Těch pár vydařených momentů ale film zachránit nedokáže, L by si zasloužil mnohem lepší rozloučení.

Mnemosyne: Mnemosyne no musumetači (2008) (seriál)

Hlavní dějová linie točící se okolo Apose je dost slabá a nepřišla mi moc zajímavá a celé její vyústění řadím k tomu horšímu ze seriálu. O trochu lépe jsou na tom zápletky jednotlivých epizod, ale i v tomto případě se nejedná o žádný zázrak. Co se mi naopak líbilo je jak seriál po mnoho dekád sleduje vývoj života a stárnutí vedlejších postav a také vývoj technologie. To nejpřitažlivější je ale ujetost, perverznost a s tím spojená nekompromistnost a násilnost seriálu. Těšit se můžeme na lesbický sex (zjevně nejstabilnější platidlo na světě), supernásilí (piercing jako originální způsob mučení) a spoustu podobných radostí. A tam, kde by se jinak protivník s prstem na spoušti začal dlouze vykecávat, aby dal hrdinům šanci na záchranu, tak tady na nic nečeká a rovnou pálí. Je to povětšinou samoúčelné, okouká se to rychle, ale mému zvrhlejšímu já se tenhle exploatační styl seriálu líbil. ____ Koukal jsem se a vodka rusky voda neznamená.

Monstrum (2008)

Nesmírně intenzivní zážitek, který ale z člověka vyprchá překvapivě rychle.

Mugen no džúnin (2008) (seriál)

Napoprvé jsem seriál hrubě nedocenil, napodruhé jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, jak se mi něco tak dobrého mohlo nelíbit. Ale useknuté je to vážně nešťastně.

Nidžusseiki šónen (2008)

Osekaná a ve zběsilém tempu odvyprávěná adaptace, která své předloze sice nedělá ostudu, ale nemá nad ní v ničem navrch. Film je doslova přecpaný dějem a neznat mangu, patrně bych měl problém všechno to při té rychlosti vstřebat. Pochvalu zaslouží výběr herců, kteří vzhledově opravdu dobře odpovídají svým kresleným předobrazům (alespoň dost velká část), trochu rozpačitě naopak působí kolísavá úroveň triků. Zbylá dvě pokračování očekávám spíše s obavami, protože nevím, jak do nich chtějí nacpat tolik děje, aniž by měla obě čtyři hodiny.

Ókami to kóšinrjó - Season 1 (2008) (série)

Hlavním lákadlem seriálu je bezpochyby postava vlčice Horo, její interakce s Lawrencem a postupné odkrývání jejích dalších povahových stránek. Na svých bedrech táhne celé seriál a ve srovnání s ní vycházejí ostatní postavy (včetně Lawrence) poněkud nudné a nezajímavé. Přiliš zajímavá mi nepřišla ani obchodní stránka seriálu. Vysvětlování zákonitostí obchodu a různých triků bylo dost nezáživné a ubíjející.

Onéčan bara: The movie (2008)

Masakrování zombií sice vypadá jako vystřižené z herní předlohy, ale koukat se na ten zrychlený digitální chaos moc nedá. Kdyby se to alespoň nebralo tak vážně, například konec si přímo říká o citaci Dead or Alive. Takhle nemá kromě slečen v hlavních rolích Onéčanbara čím zaujmout a ve výsledku je to asi stejná zábava jako koukat osmdesát minut na plakát k filmu - za pár minut se to omrzí a pak už je to jen nuda.