Another (2012) (seriál)

Fakt skvelé. Najviac sa mi páčili skoršie časti, kde som ešte nemal ani potuchy, že čo sa deje a neskutočná mysteriózna atmosféra mi dávala husiu kožu. Postupne nám boli tajuplné okolnosti odhalené a síce sa tým drasticky zredukovala záhadná sýtosť deja, nie všetky otázky sa zodpovedali a ako náhrada slúžil prechod do grafického jemne psychotického boja o prežitie. Aj keď som bol stále veľmi spokojný, mrzelo ma, že ma už nemrazilo tak ako na začiatku. Spolu s vysvetleniami sa totiž vytrácali aj ich sprevádzajúce, kvalitnou kamerou zachytené, strašidelné prvky ako divné pohľady, odťažité správanie, nejasná komunikácia, rušenie signálu hovorov. Čo nebolo využité naplno boli určite bábiky, ktoré sa kľudne mohli objavovať aj naďalej napríklad ako predaný tovar alebo úplne nespojitým spôsobom. Hudba a zvukové prvky všeobecne, ako hlas postavy, zvierací škrekot, chrčanie telefónu, boli strašne silné. Nepochopil som úvodnú znelku ktorá bola kombinácia trefnej hrozivej melódie a premotivovanej kolotočárskej hudby. Za mňa päť hviezd, aj keď by som bol spokojnejší keby si seriál udržal svoju zimomriavky naháňajúcu atmosféru zo začiatku až do úplného konca.

Tenká červená linie (1998)

Toto je veľké dielo. Rozprávaná existenciálna poézia a chaos vojny sprevádzané skvelou hudbou a krásnymi scenériami. Pohľady do tvárí jednotlivých vojakov, z hociktorej strany, vždy skvele zachytili atmosféru scény pred alebo po boji. Napriek tomu, že sa dej neuprednostňoval postavy aj to málo, čo sme sa o každej dozvedeli, stačilo na jej základné poňatie a sympatizovanie. Na akcii sa mi dosť páčilo aká bola chaotická, čo sa týka koordinácie tela jednotlivých vojakov. Základný výcvik, prvý stret zoči voči nepriateľovi a tým pádom zmätkovanie. Tak to aj malo podľa mňa vyzerať. Pobavilo ma, koľko známych hereckých tvárí som tam videl. Film mohol kľudne skončiť po hodine a štyridsiatich piatich minútach, aj to by bol veľmi prijateľný koniec. Tak či tak by som hodnotil plnými piatimi hviezdami.

Ztraceno v překladu (2003)

Ah, úžasný film. Milujem čaro náhodných stretnutí a neštandardných nocí, ktoré zostanú v pamäti do konca života. Jedna postava, len krátko zabehnutá v dlhodobej sociálnej väzbe manželstva, zmätená v živote, hľadá sa a objavuje svet s nečakanou známosťou. Druhá postava v existenciálnej kríze, vytrhnutá z rutiny, využíva túto možnosť a naberá vo svojom živote nový dych. Dokopy vytvárajú duo so skvelou chémiou, stratené vo vlastných existenciách, blúdiace v uliciach bláznivého Tokia.

Hana, Alenka a případ vraždy (2015)

Veľmi pohodový bezstarostný film. Stretneme tam viacej jemne divných ľudí a pár neštandardných situácií. Cítil som sa neskutočne príjemne a občasne nostalgicky pri pozeraní ako hlavná postava prechádza z jednej nenadväzujúcej situácie do ďalšej. Nečakajte žiadnu kriminálku, ale naozaj len obyčajných pár dní jednej stredoškoláčky plus nejakú tú divnotu pomedzi to. Druhá polovica filmu mi trochu pripomínala hru Life is Strange, malo to podobný atmosférický nádych. Priveľmi realistická rotoskopická animácia scén ma dlho odrádzala od pozretia, ale za chvíľku som si na ňu zvykol a aj sa mi to zapáčilo. Fakt som si film užil a je dosť pravdepodobné, že si dám reprízu v budúcnosti. edit (18.11.2020): Pozreté druhý krát. Je to naozaj skvelé. Celkom som sa nasmial na všetkých tých bizarných a trápnych situáciách. Zvyšujem hodnotenie na plný počet.

Violet Evergarden: Věčnost a Píšící panenka (2019)

Neviem tomu pomôcť, neskutočne zbožňujem tento seriál. Všetko je robené s obrovským citom, všetko so sebou ladí a všetko je tak krásne. Tento postranný príbeh je rozdelený na dve úzko nadväzujúce časti. Nevymykajú sa zo štandardov bežných epizód, takže netreba čakať nejakú novotu. Je to ďalšie Violetine dobrodružstvo prepletené emóciami a ľudským zápasom so životom. Pre mňa, duševná očista. Nádherná animácia a hudba a k tomu idylické prostredie mestečka robia veľmi veľa. Dokonca aj pozeranie sa na zamestnancov zásielkovej služby, pracujúcich s listami, ma napĺňa pokojom. Nemôžem hodnotiť inak ako piatimi hviezdami.

Dobrý Will Hunting (1997)

Tento film je neskutočná pecka. Moc sa mi páčilo, že išli hlboko do psychológie. Bolo nám ukázané, že je jedno, či je niekto obyčajný alebo výnimočný človek, nástrahy života neminú nikoho a plne ustáť sa dajú jedine, prebratím zodpovednosti. Naozaj veľmi dobrý príbeh o ceste zo stagnácie k progresu. Nebola pasáž ktorá by ma nudila, skvelý herci, dobrý humor.

Sakurako-san no ašimoto ni wa šitai ga umatteiru (2015) (seriál)

K tomuto anime som sa dostal úplnou náhodou a ďakujem veľkému Internetu, že sa tak stalo. Stredobodom celého seriálu je cynická fatalistická brilantná vedkyňa amatérska vyšetrovateľka Sakurako. Spolu s jej pomocníkom Shoutaroum vytvárajú veľmi neštandardné protipólne duo, ktoré zásobuje neustálou zábavou, hlavne pri konfliktoch o morálke. Ak ste niekto, kto sa nad životom vo všeobecnosti už trochu zamýšľal, tak si naplno užijete filozofické a existenciálne vsuvky, keďže pochopíte obe strany argumentu. Epizódy boli viac menej samostatné príbehy nejakého prípadu v ktorých sa postupne rozvíjali postavy a vyvíjali sa vzťahy medzi nimi. Napriek tomu, že viacero zo „záhad“ boli úplne obyčajné, Sakurakine chladné dupinovské sherlockovské dedukcie vždy plne upútali moju pozornosť. ***SPOILER*** Zľahka načrtnutá príbehová linka s mysterióznym maliarom bola zaujímavá, ale bol to len taký šum v pozadí. Nijak ma teda nerozhodilo, že nám nebolo poskytnuté rozuzlenie. ***END SPOILER*** Toto dielo má neskutočné neštandardné čaro. Smrť je na každom kroku, ale miesto utekania, sa k nej hlavné postavy stavajú čelom – jedna s radosťou, druhá s nechuťou – a či je prirodzená alebo násilná, berú ju ako neodvratnú súčasť života. Okrem emócií som sa tu celkovo stretol aj s veľkou hĺbkou. Vizuál bol super. Veľmi sa mi páčilo aj grafické intermezzo s kostrami zvierat keď hlavná hrdinka išla skúmať nejaké kosti. Pripadalo mi to ako také podpisové aktivovanie jej super schopnosti, niečo ako morfing u Power Rangerov alebo agresívne rozopnutie košele pri Supermanovi a Spider-manovi. Sakurako sa určite zaradila medzi moje top anime postavy. Už by konečne mohla prísť aj tá druhá séria.

Seišun buta jaró wa jume - Miru šódžo no jume o minai (2019)

Zmena oproti seriálu bola oveľa väčšia zamotanosť deja a vyšší level vážnosti situácií. Musel som sa po dopozeraní dosť zamýšľať aby som vstrebal každý detail, ale takisto ako predtým v epizódach, aj teraz vo filme to má hlavu a pätu. Koniec sa mi páčil, aj keď bolo predostretých viac alternatív a viem si predstaviť, že by som bol spokojný s hociktorou z nich. Naozaj silný príbeh s neskutočne ťažkými dilemami. Celkovo teda veľmi dobré.

1917 (2019)

Tak to bola pecka. Aj keď je to už nejaký piatok, čo som videl Dunkirk, ale dosť mi ho tento film pripomínal. Veľmi atmosférické dielo s obrovskou produkciou a niekoľkominútovými nestrihanými zábermi. Krásne scenérie, klaustrofobické zákopy, zúfalosť, explicita. Bolo tam viac kvalitných naturalistickým záberov, ale krotili sa. Ani zďaleka nebolo tých prvkov toľko a na takom levely ako by mohlo byť. Videli sme jednu až moc artistickú scénu s horiacim mestom, ktorá bola fajn, ale nejako sa mi nehodila do celku. Nečakajte príbeh alebo veľa akcie, naozaj je to v podstate dvojhodinová prechádzka hlavných postáv s neskutočnou atmosférou. Pochvalu by som chcel dať za tú pieseň, to bola krásna scéna.

Boku dake ga inai mači (2016) (seriál)

Seriál mi spôsobil nostalgiu za bezstarostným detstvom aj keď v prípade hlavnej postavy to bolo ďaleko od bezstarostného. Bolo veľmi zaujímavé sledovať počínanie dospelého traumatizovaného človeka v tele svojho mladšieho ja a jeho údel vyriešiť zložitý drsný kriminálny prípad s obmedzenými možnosťami dieťaťa, dávno zabudnutými spomienkami a s nutnou opatrnosťou aby reťazovou reakciou nespôsobil neskôr katastrofu. Našli sa tu rôzne žánrové prvky a všetky spolu krásne sedeli. Spokojný som aj so zakončením. Jediné, čo by som chcel vytknúť, čo je aj dôvod, prečo nedávam plný počet je, že to mohlo byť ešte viac zamotanejšie. Myslím si, že si určite dám v budúcnosti druhé kolo. Úvodná znelka ma síce moc nezaujala ale koncová znelka bola dosť obstojná. edit (06.01.2021): Pozreté druhý krát. Zvyšujem hodnotenie na plný počet. Je to veľmi kvalitné anime. Viem už aj viac definovať moje zaváhanie z prvého pozretia. Problém podľa mňa je, že drvivú väčšinu seriálu trávime v časoch minulosti a tým pádom posledná epizóda ktorá sa odohráva v prítomnosti nie je až taká silná keďže je prostredie a postavy divákovi trochu cudzie. Takisto záverečná časť pôsobila trochu zrýchlene, bez komplikácií, rovno ku koncu. Napriek tomuto všetkému som nadmieru spokojný.