Strážci Galaxie (2014)

Skvelý prototyp kvalitnej Marvelovky. Super vizuál. Jednoduchý dej s originálnym prevedením príbehu. Dobrý herci a humor. Veľkým plus bolo viac postáv s abnormálnym správaním na ktorých sa dalo poriadne zabaviť. Nové pohľady do marvelovského univerza ma strašne bavili. Teší ma, že to všetko prepájajú medzi sebou. Pozdvihnúť chcem hudbu ktorú naozaj dobre vymysleli a herecký výkon Lee Pace za Ronana. Strašne ma láka ohodnotiť piatimi hviezdami lebo naozaj je to jedna z najlepších Marveloviek tohto univerza. edit (08.05.2016): Zvyšujem zaslúžene hodnotenie na päť hviezd. Vizuál, herci, hudba, akcia, emócie, humor – všetko úplne super.

Interstellar (2014)

Wow. Super. Skvelé sci-fi. Mám veľmi rád keď sa snažia do filmu zakomponovať reálnu fyziku. Vidieť teóriu relativity v praxi bol zážitok. Vizuál parádny. S obsadením som bol tiež veľmi spokojný. Celé to malo dve slabé miesta. ***SPOILER*** Prvé keď boli na planéte doktora Manna. Prišlo mi to dosť dlhé na to, že sa tam nič moc nedialo. Druhé bol celý epilóg. Úplne zbytočné ale hlavne emočne neuspokojivé. Zjednotenie Coopera a Murph bolo hrozné. Už sa z toho nedali vyťažiť nejaké city keď bola taká stará. A potom ho ešte po pár minútach pošle preč. Nechápal som. Mali to skončiť keď skolabovala tá časová knižnica a on sa dotýkal Brandovej. ***END SPOILER*** Dosť mi to vadilo, takže dávam iba štyri hviezdy. Uvidíme po ďalšom pozretí. edit: Sto percentne zaslúžených päť hviezd. Moje váhanie z prvého videnia úplne pominulo. Bolo to podľa mňa hlavne spôsobené tým, že som film videl v kine a nevedel som sa úplne uvoľniť a oddať silnému emočnému zážitku. Dve slabé miesta, čo som popisoval mi teraz skoro vôbec nevadili. Hlboká existencialistická dráma. Úžasní herci. A tá hudba, to bolo niečo božské. Hudba dostala všetky scény tam kde mali byť. Perfektné. edit (28.10.2016): Jeden z najlepších filmov čo som videl. edit (28.3.2019): Tento film je nádherný unikát, stojaci na vrchole kinematografie. Neskutočne silné, neskutočne inšpiratívne, neskutočne smutné.

Zrození Planety opic (2011)

Pecka. Zaslúži si päť hviezdičiek. Veľmi ma bavil koncept sci-fi výskumu, ktorý nie je úplne ďaleko od toho kam sa naša technológia posúva. Keď už dokážeme spojiť preťatú miechu, prečo nie zvýšiť mozgovú kapacitu. S dejovou líniou príbehu som bol veľmi spokojný. Nemyslím si, že niečo vynechali alebo mi mali doplniť. Akčné finále ma veľmi potešilo. Grafika bola dobrá. Andy Serkis zase vo svojom živle. Nepamätám si už staršie filmy, takže som strašne zvedavý čo bude v ďalšom diely a ako tam zakomponujú spojenie s ľudskou posádkou na Mars ktorú sme si mohli všimnúť v niektorých scénach v pozadí filmu.

Život Adèle (2013)

Pecka. Obe herečky Adèle aj Léa super. Hlavne teda veľká pochvala Adèle za perfektný výkon. Každá scéna vyžarovala emóciami a presne som sa vedel vcítiť do toho čo práve postava Adèle prežíva. Ešte raz, naozaj veľmi dobre zahraté. Veľa dialógov bolo o umení a filozofii. Páčilo sa mi zobrazenie odlišností v rodinách oboch dievčat. Sexuálne scény boli úplná topka. Celkovo mi to prišlo strašne reálne. Väčšinou keď pozerám film, tak jednoducho viem, že je to film. Neviem to poriadne vysvetliť. Ale tu mi to vôbec tak neprišlo. Bolo sem vložených strašne veľa “navyše” scén, ktoré sa bežne vo filmoch preskakujú. Aj tento aspekt asi dodával tú reálnosť, čo som z neho cítil. Ale hlavný dôvod je samozrejme výkon Adèle.

Sin City - město hříchu (2005)

Wow. Som dosť prekvapený. Keď som to videl prvý krát v roku 2005 tak sa mi to vôbec nepáčilo. Možno to bolo tým, že som mal 14 rokov a vtedy som iba začínal s filmami. Pozrel som si to druhý krát a som nadšený. Celkom, že pecka. Grafika sa mi strašne páčila. Rozprávač dodával super atmosféru. Naozaj veľmi dobré spracovanie všetkého. Videl som novú zostrihanú verziu. Neviem to vôbec porovnať s pôvodnou, je to už tých deväť rokov. Jediné čo mi tu nesedelo bol príbeh s Josh Hartnettom. Prvá žena ako otváracia scéna je super ale takto po 45 minútach stopáže to pôsobilo mätúco. Druhú ženu by som posunul nakoniec filmu. Posledná časť s Clive Owenom bola zdĺhavá a taká priemerná oproti ostatným ktorým by som samostatne napálil pokojne päť hviezdičiek. Jessica Alba samozrejme úplná topka. Dodám edit keď si pozriem aj pôvodnú verziu znova. edit: Pozretá pôvodná verzia. Jediné čo sa razantne zmenilo v zážitku z filmu je, že Owenova časť mi neprišla až taká zdĺhavá. Stále ale asi viac preferujem director’s cut. Zvyšujem hodnotenie zaslúžene na päť hviezd.

Poslední Mohykán (1992)

Pozretý director’s cut. Téma Indiánov a bojov na americkej pôde ma bavila. Krásna príroda, naháňačky po lese, plus nejaká romantika k tomu. Páčilo sa mi to. edit (22.1.2017): Zvyšujem hodnotenie na päť hviezd. Producenti si dali dosť záležať. Skvelá atmosféra a veľmi dobré zachytenie doby, ľudí a ich života, roly Indiánov vo vojne – takto nejako som si predstavoval, že to vtedy mohlo byť. Smutné je, že všetky vyobrazenia kultúry domorodého obyvateľstva severnej Ameriky sú len dohady, keďže ich kolonizátori väčšinou vyzabíjali skôr ako o nich niečo zistili. Taktiež väčšina oficiálnych informácií o Indiánoch bola zámerne skresľovaná do zlého svetla aby sa vlády vyhli negatívnej odozve od obyvateľov na účet prebiehajúcej genocídy.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Pozreté to mám niekoľko krát a stále sa rád k tomuto filmu vraciam. Jeden z mála filmov kde je hudba tak výrazná a hlavne dobrá. Malo to nejaký príbeh, malo to dosť veľa jazdenia a pozerať sa na drifting ma veľmi bavilo. Nič mi tu nevadilo. Ani hlavný herec, ani autá, ani prostredie, ani to, že je v názve „Fast and Furious“. Všetko super sedelo. edit (22.5.2016): Stále pecka. edit (19.2.2017): Ja tento film jednoducho veľmi môžem. Tá huba! To jazdenie! Japonsko! Zvyšujem hodnotenie, lebo môžem a chcem.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Videné tretí krát. Strašná pecka. Najlepší diel z celej série. Spojenie starého obsadenia s novým bolo božie. Kvalitný príbeh. Super spracovanie – temné, drsné, emocionálne. Sentinely z minulosti bola veľká nostalgia na animovaný seriál. Sentinely z budúcnosti boli neskutočne krásne spravení a išla z nich hrôza. Nový X-meni sa mi tiež dosť páčili a dávali spolu pekné kombá. S Quicksilverom bola neskutočná sranda. Veľmi chcem pochváliť obsadenie. Hodnotím plným počtom hviezd. edit (21.5.2016): Videný ROGUE CUT. Nepáčilo sa mi to. Zbytočné scény navyše a zmeny ktoré brali filmu tempo a dôveryhodnosť. Celá dejová odbočka s Rogue vyzerala dosť prvoplánovo spravená. Dokonca to pokazilo jednu celú scénu s Erikom a trezorom, keďže to strihali dokopy s tou novou.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

John Rambo po dvadsiatich rokoch, väčší a drsnejší ako kedykoľvek predtým. Veľmi krutý a grafický film. Pekný rozbeh s typickou Rambovou pochmúrnou náladou a flashbackmi do minulosti. ***SPOILER***Stupňovaná akcia najskôr prestrelkou s pirátmi. Potom vyslobodzovaním zajatcov. A veľké grand finále pri ktorom vrela krv v žilách. Pri výbuchu tej bomby som zamrzol v úžase. Epický koniec kde Rambo vylezie spoza stromu s nožom zarazenom do nepriateľovho brucha a výmena pohľadov medzi ním a blonďavou kresťankou.***END SPOILER*** edit: Ďalšie vzhliadnutie a verdikt je stále rovnaký. Strašná pecka. A každým pozretím vidím viac hĺbku tohto filmu, ktorá krásne vyvrcholí v očiach hlavných postáv v scéne po boji. edit 2: Stále strašná pecka. Kto nevidel, ten nežil. Jeden z najlepších filmov svojho druhu. edit3 (21.9.2019): Stále sa k tomuto filmu vraciam, je fakt unikátny.

Nepřítel před branami (2001)

Veľmi dobré. Kvalitných filmov o druhej svetovej vojne v Európe nie je nikdy dosť. Pozdvihnúť musím určite kulisy, rekvizity a zvuk. Všetko vyzeralo veľmi realisticky. Do toho sa stále ozývali výbuchy, streľba a chaos z ulíc. Neuveriteľne dobre stvárnená atmosféra vojny. Teda takto si aspoň ja predstavujem ako to vtedy bolo. Herci tiež výborný. Chémia medzi postavami fungovala. Mňa film celkom dostal. Určite odporúčam. ***SPOILER***Jediné čo mohlo byť inak bol ten šťastný koniec. Nehodilo sa to moc do pochmúrnej nálady celého filmu. Ja by som nechal Taniu zomrieť a Zajcev a König sa mali navzájom zastreliť. Bol by to pochmúrny koniec pochmúrneho filmu.***END SPOILER*** Aj napriek tomu čo som spomenul v spoilery, dávam za päť. Je to pecka. edit (27.7.2016): Stále super film. Aj keď niektoré dialógy mi tento raz prišli menej záživné ako pri prvom vzhliadnutí. Stále ešte trvám na tom, že to išlo spraviť viac pochmúrne. Nechávam ale hodnotenie päť hviezd. Naozaj si to film zaslúži.