Vzpomínky jako kapky deště (1991)

Miestami možno zdĺhavé. Premýšľanie hlavnej postavy bolo nekonzistentné a nemalo nejaký jasný smer. Ale o tom to presne bolo. O hľadaní seba samého a usporadúvaní svojej mysle a spomienok. Pre mňa celý film spravil až úplný koniec. Dosť ma to dostalo. Bolo to neskutočne krásne vo svojej unikátnej podstate.

Herečka tisíciletí (2001)

Pre mňa, jeden z najlepšie spracovaných životopisných filmov. Skvelá kombinácia reality a fikcie, ktorá premieňala inak bežne možno nudné pasáže zo života na scény plné energie a drámy. Bol som kompletne vtiahnutý do trpkého príbehu jedného osudového stretnutia a jeho následkov, tak ako v retrospektívnej dejovej linke, tak v tej rámcovej. Dve pasáže boli neskutočne dobré. Asi ich nie som schopný poriadne opísať, ale bolo to v oboch prípadoch zostrihanie jedného veľmi intenzívneho kontinuálneho pohybu z viacerých rôznych scén so skvelou hudbou. Filmu by som vytkol zasadenie dvoch rámcových postáv do každej retrospektívy. Bolo to, pre mňa, niečo nové, nebolo to zlé, ale skôr mi to kazilo atmosféru ako by mi to dávalo nejakú pridanú hodnotu. Inak som naozaj spokojný. Zatiaľ dám hodnotenie na štyri hviezdy, ale je možné, že v budúcnosti pôjde vyššie.

Ad Astra (2019)

Je to jedna veľká filozofia života s trochou psychológie. Myslím si, že ak sa človek zamýšľa nad existenciou, tak si nájde svoje v tomto filme. Veľmi sa mi páčila zobrazená technológia budúcnosti, že nebola prestrelená, ale držala sa na uveriteľnej úrovni. Ďalej veľký plus za krásny vizuál a úžasného Brad Pitta. Jedna z najlepších scén bola podľa mňa naháňačka na mesiaci. Celý zážitok z tejto scény totiž znásoboval skvelý zvuk. Boli vo filme prípady keď sa nešlo podľa fyziky a skutočnosti vesmíru, ale to prepáčim. Vadilo mi málinko celé rozuzlenie zápletky. ***SPOILER*** Bol by som oveľa radšej, keby rozhovory na stanici projektu Lima boli iba v hlave hlavného hrdinu. Reálne stretnutie z mäsa a kostí, mi až tak nezapadalo do celej atmosféry filmu. ***END SPOILER*** Hodnotím štyrmi hviezdami, ale uvidíme, po ďalšom pozretí možno zvýšim.

Paprika (2006)

Wow, po Perfect Blue ďalšie kvalitné psycho od režiséra Satoshi Kon. Skvelý koncept pohrávania sa so snami. Problém ktorý som s filmom mal, bolo odbočenie od psychológie a filozofie v poslednej tretine stopáže a sústredenie sa na fantazmagorickú akciu – podľa mňa celkom škoda. Prijal by som aj, lepšie rozvinúť postavu Papriky, to mi tam chýbalo. Ale inak naozaj dobrý film.

Perfect Blue (1997)

Po dlhom váhaní som sa k tomu nakoniec dostal a dobre som urobil. Psychologický triler ako sa patrí. Skvelá gradácia od najskôr obyčajného filmu cez občasné mindfuck scény až po úplné psycho a rozuzlenie na záver.

Příběhy ze Zeměmoří (2006)

Jediným negatívnym, čím tento film trpí je nedostatočné rozuzlenia všetkých zápletiek. Inak sa mi celý film neskutočne páčil. Dôvodom bolo zasadenie vo svete plnom krásnych prírodných a urbanistických scenérií, bol to naozaj veľmi príjemný vizuálny zážitok. Druhá vec bola ponechanie vysvetlení postáv aj príbehu iba v čiastočných medziach na začiatku filmu. Dosť mi sedí takéto neúplné rozprávanie, kde sa informácie ako všetko funguje a do seba zapadá, dostávajú k divákovi postupne a až na konci sa všetko spojí do veľkého finále. Tu bolo teda vyvrcholenie dosť vlažné, ale zvyšok ktorý k nemu viedol stál za to. Napriek tomu pekný príbeh, sympatické charaktery, krásny vizuál a veľmi dobrá hudba. Dávam slabé štyri hviezdy.

Poslední jednorožec (1982)

Jednoduchá príjemná prvoplánová rozprávka mierená asi na mladšie publikum, ale zase nie na tých úplne najmenších. Veľmi pekný príbeh s načrtnutými existenciálnymi otázkami, ktorými postavy prechádzali. Škoda, že neboli všetky elementy vo filme viac rozvinuté, ale chápem, že vtedy bol štandard inde. Je mi záhadou, ako som sa mohol dozvedieť o existencii tohto diela iba teraz.

Júri!!! on ICE (2016) (seriál)

Nedostatok, ktorý som v seriály videl, je slabá hĺbka. Všetky stránky síce spolu veľmi dobre fungovali, ale boli iba nahrubo načrtnuté. Chcel som vedieť viac o motiváciách a mentálnom stave postáv a chcel som ešte viac spojiť ich vzťahy. Takisto mohli byť detailnejšie ukázané tréningy a techniky krasokorčuľovania. Bromance medzi hlavnými postavami sa držala na úrovni, nebola násilná a sedelo to tam. Po dopozeraní ma celkom teraz láka ísť si pozrieť nejaké reálne videá z krasokorčuliarskych súťaží. Hodnotím silnými troma hviezdami.

Vzdálenější než vesmír (2018) (seriál)

Páčilo sa mi to. Pekný príbeh o rastúcich kamarátstvach s netradičnou zápletkou. Prevládala komediálna stránka s občasnými emočne vypätými časťami. Bolo to veľmi pokojné a pohodové a to bol možno aj problém. V seriály nebolo nič, čo by ma nebavilo alebo čo by mi nebolo pochuti. Potreboval som avšak asi niečo viac. Možno keby viacej rozvinuli históriu postáv alebo viac retrospektívne riešili hlavný príbeh s mamou. Dávam teda hodnotenie na tri hviezdy.

Violet Evergarden (2018) (seriál)

Autor predlohy musel byť naozaj v zlom psychickom stave, keď to písal. Po pár epizódach sa totiž seriál zmení na sériu tých najsmutnejších príbehov. Je to taký emočný náklad – asi najväčší aký som pri anime seriály zažil—, že môžem zabudnúť na pozitívne myšlienky v tento deň. Postava Violet – poškvrnená nevinnosť, veľká moc, poznačená minulosťou, snaží sa objaviť, čo to znamená žiť – nie je nový koncept, ale mám ho neskutočne rád. Naozaj krásny a dramatický príbeh, ktorý ma určite chytil za dušu. To platí aj pre hlavný aj pre všetky vedľajšie príbehy. Posledné epizódy sa trochu vychýlili od predošlej štruktúry. Odbehli od zameriavania sa čisto na Violet a neboli až tak silné, ale aj tak si zachovali dobrý štandard. Animácia je krásna a hudba tiež. OVA epizóda: Táto OVA epizóda je o desať minút dlhšia ako by musela byť a stráca tým trochu dynamiku. V polovici sa avšak rozbehne a vojde do typického tempa normálnych epizód. Dej je časovo zasadený medzi štvrtú a piatu epizódu a dopĺňa tak nevysvetlený – aj keď nie až tak možno podstatný – pokrok vo violetiných písacích skúsenostiach. Myslím, že je úplne vhodné pozrieť si túto epizódu medzi spomenutými dielmi aj pri prvom pozeraní seriálu. poznámka: Poskytnutý obsah ma totálne zmiatol. Spolu s apatickosťou a mechanickými rukami hlavnej postavy mi dal presvedčenie, že Violet má byť nejaký android. V druhej epizóde mi však táto myšlienka bola narušená, tak som si pozrel obsahy na iných stránkach aby som si to vyjasnil. Ak je aktuálny obsah preklad, tak si nemyslím, že je presný. Ak je to originálna kompozícia, tak by sa mala podľa môjho názoru upraviť.