Ďábel (2020)

Veľmi kvalitný film. Generácia druhej svetovej vojny, 60. roky, zapadákov v USA, už toto samotné je recept na katastrofu. Pridajte ešte všetko zlé čo sa v rámci rozumných medzí môže niekomu v živote stať a máte skvelú drámu v podaní tohto filmu. Brutálna a defektná atmosféra visela neustále vo vzduchu a citeľne ma sprevádzala pri väčšine postáv. Som veľmi rád, že Holland nelení na pavúčej sieti a nevyhľadáva iba sto miliónové blockbustery, ale zapája sa aj do takýchto projektov. Zahral to vynikajúco, tak isto ako jeho herecký kolegovia.

Vyproštění (2020)

Perfektná akcia so skvelým Hemsworthom odohrávajúca sa v najviac stokárskej časti planéty. Sú filmy ktoré sa nepozerajú kvôli štandardnému príbehu ale nadupaným bitkám, strielačkám, a naháňačkám, a toto je jeden z nich. Na záver si mohli odpustiť o pár close-up plačúcich záberov menej a nemal by som až tak čo vytknúť. Zatiaľ nechám hodnotenie na štyroch hviezdach, ale je možné, že sa v budúcnosti dostane tento film do mojej prestížnej kategórie päť hviezdičkových akčňákov.

Bob Lazar: Oblast 51 a létající talíře (2018)

Téma skvelá. Dokument celkom katastrofa. Tvorcovia sa mali zamyslieť nad tým, že ako podať tento príbeh čo najdôveryhodnejšie a najdetailnejšie. Miesto toho som bol bombardovaný blikajúcimi obrázkami mimozemšťanov, divnými strihovými efektami, a mysterióznou hudbou. Ak chcete vidieť tento príbeh prerozprávaný komplexne a chronologicky pozrite si podcast Joe Rogan #1315 - Bob Lazar & Jeremy Corbell.

Hjóka (2012) (seriál)

Veľmi oddychové anime z prostredia strednej školy. Hlavný protagonista objaví, že má talent pre dedukciu a v duchu riešenia vyskytujúcich sa medzi sebou nesúvisiacich incidentov sa nesie celý seriál. Okrem prvej, podľa mňa najlepšej, záhady o histórii Klasického Klubu, sú to skôr náhodné príhody ako nejaké závažné zločiny. Veľmi dobre sa pracovalo s vývojom postáv aj celkovo s jednotlivými príbehmi. Naozaj ale netreba čakať nejaké intenzívne strhujúce prípady. Polovicu anime, sú zobrazené obyčajné ničím-špeciálne-zaujímavé udalosti na ktoré sa však veľmi dobre pozerá. Dosť som si to užil.

Gankucuó (2004) (seriál)

Gróf Monte Christo v japonskej anime sci-fi steampunk verzii? Prečo nie! Knihu od Dumasa som nečítal, ale filmy som zbežne videl kedysi dávno. Takže príbeh som mal prezradený už od začiatku, ale napriek tomu ma nesmierne bavil. Seriál obsahoval všetky intrigy, zrady a pomsty ktoré k tomuto titulu prislúchajú. Plus navyše bola pridaná veľká miera tajomnosti, ktorá v novom žánri tejto adaptácie vedela fungovať. Slabšie vidím posledné časti, kde sa udalosti okolo poslednej pomsty premenili na niečo iné ako predošlé dianie. Vyvíjali sa smerom, ktorý nebol nudný, ale bol viac akčný možno, keďže celková situácia už bola naplno objasnená. Záverečná epizóda bola veľmi ľahký dojazd, ktorý ma neurazil, ale ani nenaplnil. Pred pozeraním som si nebol istý netradičným vizuálom, ale po prvej epizóde som si už ani nevšímal, že je niečo inak a uvedomil si, že to veľmi ladí s ostatnými prvkami a atmosférou. Hodnotím slabými piatimi hviezdami.

Given (2019) (seriál)

Veľmi pomalé oddychové anime založené na dobrom humore, spoznávaní postáv, a motiváciou za spoločným cieľom. Romantika sa objavovala len ako doplnkový element, bola príjemne zakomponovaná a harmonicky sedela s príbehom. Seriál síce dosiahol perfektný vrchol v deviatej epizóde, ale zvyšné diely si udržali kvalitu a pútavosť. Úvodnú znelku som pozrel každý krát. Som zvedavý ako sa podaril film.

Demolice (2015)

Extrémne zaujímavý pohľad na situáciu keď trochu sociopatický človek zrazu zistí, že celý svoj život poriadne nevnímal svet okolo seba a teraz keď začal, zisťuje, že nič čo doteraz robil ani pravidlá ktorými sa riadil, nedávajú zmysel.

Kami-sama no memočó: It's the Only NEET Thing to Do. (2011) (seriál)

Veľmi dobre namiešaná kombinácia. Hlavný element seriálu bol pohodový tok udalostí a vtipný situačný humor. Túto relaxačnú jazdu pozitívne narúšala konštantná vážnosť situácií a občasná drsnosť, ktorá akoby ani nepatrila do tohto žánru, ale o to silnejšie zapôsobila keď prišla na scénu. Neodohrávala sa nejaká extra hlavná príbehová linka, buď boli udalosti epizodické alebo roztiahnuté na viac dielov. Avšak neuberalo to zážitku. Veľká sila tohto anime bola, pre mňa, vo vývoji hlavného charakteru a budovaní jeho vzťahov s ostatnými postavami. Je pravda, že druhí, aj keď veľmi sympatický a zaujímaví, boli trochu zanedbaní v ukázaní ich vnútra a histórie a aj Narumi a Štvrtý, ktorí boli rozoberaní asi najviac nešli úplne do hĺbky. ***SPOILER*** Napriek tomu, cesta Narumiho, od osamoteného všedného bojazlivého tínedžera na rešpektovanú osobu s kopou kontaktov a ľuďmi na ktorých sa môže spoľahnúť a ktorí sa spoliehajú na neho, určite nahrádzala slabé rozvinutie ostatných. Jedna z najlepších scén bola keď sa Narumi neovládol a vymlátil z Ayakinho brata dušu. ***END SPOILER*** Páčilo sa mi, že dej nebol dopodrobna vysvetľovaný a bolo na divákovi aby si spojil veci dokopy alebo domyslel chýbajúce. Určite mal seriál nevyužitý potenciál, ale nespôsobilo to žiadny negatívny efekt. Veľká škoda, že neexistuje, a asi ani nikdy nebude, druhá séria. Hodnotím slabými piatimi hviezdami.

Tasogare otome x Amnesia (2012) (seriál)

Dosť ma to bavilo aj som sa celkom nasmial. Mysteriózna atmosféra, zaujímavé myšlienky, prostredie školy pri lese na kopci nad mestom určite stáli za to. V pár epizódach si aj upustili, čo sa vizuálu týka a vznikli z toho kvalitné znepokojivé scény. Dve veci, držali tento seriál od vrcholu. Prvá bola, plytké postavy a ich vzťahy. Aj Yuuko-san, ktorá bola rozoberaná najviac neprelomila nejakú tú charakterovú latku, kedy by som naozaj cítil jej osobnosť. Taktiež som nevidel nič špeciálne vo všetkých tých vyjadrených náklonnostiach. Druhá bola, slabé dotiahnutie celého príbehu okolo Yuuko-san. Bolo to naozaj skvele načrtnuté, ale aj jej minulosť aj jej výsledok bol veľmi nedostatočný odvar toho, kam to až mohlo zájsť. Posledná epizóda na mňa nepôsobila tak ako by mala, kvôli už vyššie spomenutému a taktiež mi nebol pochuti úplný záver. Pochváliť by som chcel ten vizuál a hudbu. Trinásta OVA epizóda, podobná prvým dielom, bola už len zábavný odľahčený dojazd. Napriek tomu, že som veľmi chcel aby sa mi táto séria páčila na najvyššie hodnotenie, iba tesne sa vyšplhala na štyri hviezdy.

Hrob světlušek (1988)

Videl som už jeden novší film s podobnou tematikou – In This Corner of the World. Tak isto aj tu v Grave of the Fireflies je zobrazený každodenný život obyvateľov Japonska postihnutých náletmi na civilné oblasti. O to viac drsnejšie, že hlavní protagonisti sú iba deti. Tragédia je tu veľmi silná a robí to strašne veľa, tak dávam štyri hviezdy.