Angel Beats! Hell's Kitchen (2015)

Takisto ako predošlá OVA epizóda Stairway to Heaven, nejde o nič podstatné, iba neviazaný humor a trochu viac času s obľúbenými postavami. Ja som sa znovu veľmi nasmial.

Angel Beats! Stairway to Heaven (2010)

Nič podstatné sa tu neriešilo, iba bláznivý humor, ktorý ostal verný seriálu. Ja som sa dosť zabával.

Angel Beats! Another Epilogue (2010)

Prečo nie. Nič to nepokazilo, ani nezmenilo. Otvorilo to avšak jenu hypotézu, z ktorej sa kvôli nedostatku informácií zo seriálu dajú ťažko vyvodiť nejaké určité závery, ale ak by ste si o tom chceli prečítať viac, tak sú na internete diskusie kde sa to rozoberá. (1, 2, 3)

Angel Beats! (2010) (seriál)

Bolo to super. Veľmi odľahčená atmosféra, neustále som sa smial. Napriek tomu, že sa riešili aj seriózne témy, humor bola jednoznačne hlavná zložka. Akcia ma bavila tiež. Každá postava bola niečím zaujímavá a hneď som si niekoľko z nich veľmi obľúbil. Postupne ako sa vyvíjali ich vzťahy a dozvedali sme sa o nich nové informácie tak rástli aj v mojich očiach. Jeden z premrhaných potenciálov bola jednoznačne zlá dramatická gradácia. Veľa krát sa stalo, že prišla emočne vypätá scéna, bez predošlého nábehu a bolo to jednoducho priskoro. Alebo sme mali súcitiť s postavou ktorá sa ledva ohriala na obrazovke a nemali sme k nej ešte vybudovaný vzťah. Ďalšie nevyužité možnosti som videl v hlavnej dejovej linke, kde riešili mechaniku tohto sveta. Zase tam platí niečo podobné, že bez predošlých náznakov sme sa dozvedeli rozuzlenie na tieto otázky a len tak to cezo mňa pretieklo. Keby počas každej epizódy aspoň tridsať sekúnd venovali nejakej nevysvetliteľnej stope, ktoré by sa nakoniec spojili pod týmto objasnením, malo by to oveľa silnejší dopad. Po OVA Another Epilogue vznikla jedna zaujímavá hypotéza dopĺňajúca toto vysvetlenie, aj keď informácií je tak málo, že sa ťažko dajú robiť závery. Taktiež tvorca Angel Beats, Jun Maeda, poskytol na tému svoj nejednoznačný komentár. Ešte poslednú narážku mám k tomu, že seriál mohol ísť oveľa hlbšie do jednotlivých postáv. Dozvedeli sme sa podľa mňa málo informácií o niektorých hlavnejších a o väčšine sme sa nedozvedeli nič. Pred koncom mohla každá dostať päť sekúnd spätnej spomienky zo života, ktorá ich definovala a veľmi by to pridalo do ich osôb. Takisto by som bol radšej keby trochu zbytočnejší obsah poslednej epizódy zamenili za niekoľkominútový náhľad do života ženského charakteru z posledných dvoch postáv. Neskutočne sa mi páčilo vysvetlenie na konci s týmito dvoma protagonistami. Okrem iného skvelá úvodná znelka, obstojná kreditová znelka a hudba dievčenskej kapely bola tiež super. Celkovo teda veľmi dobre, aj keď s muchami.

Violet Evergarden: Věčnost a Píšící panenka (2019)

Neviem tomu pomôcť, neskutočne zbožňujem tento seriál. Všetko je robené s obrovským citom, všetko so sebou ladí a všetko je tak krásne. Tento postranný príbeh je rozdelený na dve úzko nadväzujúce časti. Nevymykajú sa zo štandardov bežných epizód, takže netreba čakať nejakú novotu. Je to ďalšie Violetine dobrodružstvo prepletené emóciami a ľudským zápasom so životom. Pre mňa, duševná očista. Nádherná animácia a hudba a k tomu idylické prostredie mestečka robia veľmi veľa. Dokonca aj pozeranie sa na zamestnancov zásielkovej služby, pracujúcich s listami, ma napĺňa pokojom. Nemôžem hodnotiť inak ako piatimi hviezdami.

Gekidžóban Hibike! Euphonium: Čikai no Finale (2019)

Ach. Nemalo to žiadnu dušu. Nenazval by som to ani priamym pokračovaním seriálu. Napriek tomu, že veľa starých postáv ostalo, chýbala nadväznosť na ich osobné príbehy a vzťahy. K novým dejovým linkám sme sa dostali len veľmi povrchne, pretože nebola šanca zmysluplne rozobrať v deväťdesiatich minútach sériové množstvo postáv a problémov na ktoré bolo treba v predošlých vydaniach vyše dvadsať epizód. Buď mali spraviť niečo ako stretávkový hudobný kemp, kde by ostalo pôvodné obsadenie, aby sme dostali pokope starú dobrú zostavu a nadviazali na predošlé udalosti. Alebo sa mali inšpirovať vynikajúcim Liz to Aoi Tori, vybrať si dve postavy a centrovať celý film okolo nich. Síce nie nudné, ale toto bolo len nezmyselné sklamanie.

Araburu kisecu no otome-domo jo. (2019) (seriál)

Bolo to fakt super. Najskôr som sa skvele zabával na kvalitnom humore. Postupne seriál od komédie dosť upustil a plne som sa ponoril do seriózne podaných príbehov postáv. Naozaj si dali záležať na psychológii. Dali sa v nej nájsť celkom hlboké traumy aj zúfalosť zo snahy pochopiť pre postavy meniaci sa svet. Veľké plus, že nám bolo do veľkej miery poskytnutých niekoľko pohľadov od osobnostne a názorovo výrazne odlišných ľudí. Komplexne to tým pádom pokrylo celú rozoberanú tematiku prvých vzťahov pri dospievaní. Spojené s dvoma hlavnými protagonistkami boli aj morálne hraničné motívy, ktoré boli síce dobre spracované a dalo sa z nich veľa zobrať, avšak miestami pôsobili rušivo ku kontrastne jemnejšej prezentácii seriálu po väčšinu času. Zachádzali totiž od sklamaní a smútku bežného života do oblastí celoživotného mentálneho poznačenia. Možno aj táto horšia kompatibilita dvoch extrémov mi bráni streliť za plný počet. Napriek tomu som nadmieru spokojný. A ktovie, možno v budúcnosti po ďalšom pozretí zvýšim. A ešte, bod naviac za otváraciu znelku a frame z nej kde sú všetky ženské postavy na streche so slnkom za chrbtom.

Gravitace (2013)

Vizuálne skvelé. Hudba tiež super. Brutálne napätie. Len som sa hmýril na sedadle v kine a zarezával prsty do opierky. Malo to jednu stránku ktorá nebola až taká úchvatná a to boli konverzácie. Pokiaľ boli Bullock a Clooney ešte spolu tak som si na dialógoch nič nevšimol, ale z monológov Bullokovej som nebol nejak nadchnutý. Dokonca mi až niekedy trochu vadili. Škoda, že tie ich slová nemali nejakú hĺbku. Alebo, že vôbec tak veľa rozprávali a nenechali to iba na telovej reči. Finálne by som to ohodnotil ako veľmi silný kinový 3D zážitok, ale menej silný filmový zážitok. (stará recenzia z archívu)

Čistá duše (2001)

Veľmi sa mi film páčil. Russell Crowe bol naozaj skvelý. Taktiež plus za Paul Bettanyho. Nemám, čo by som filmu vytkol po produkčnej stránke, ale napriek tomu nedám plný počet. Chýbalo mi tam niečo viac, ešte nejaká iná príbehová linka ako jeho stav. Ale chápem, že je to biografia a zrejme sa snažili udržať autentickosť. ***SPOILER*** Stav keď si je človek vedomí, že jeho myseľ je v štádiu rozkladu a kognitívne upadol na zlomok toho čoho bol schopný predtým, musí byť jedna z tých najťažších situácií ktoré kedy zažije a ja sa divím, že to taký človek ustojí, bez siahnutia na svoj život. ***END SPOILER***

Dobrý Will Hunting (1997)

Tento film je neskutočná pecka. Moc sa mi páčilo, že išli hlboko do psychológie. Bolo nám ukázané, že je jedno, či je niekto obyčajný alebo výnimočný človek, nástrahy života neminú nikoho a plne ustáť sa dajú jedine, prebratím zodpovednosti. Naozaj veľmi dobrý príbeh o ceste zo stagnácie k progresu. Nebola pasáž ktorá by ma nudila, skvelý herci, dobrý humor.