Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Recenze (446)

plakát

Grand Prix (2022) 

Řádově lepší než Tři Tygři: JACKPOT, a to zejména díky daleko propracovanějšímu příběhu a kvalitním hereckým výkonům. Režisér a autor scénáře Jan Prušinovský má cit pro charaktery z české spodiny ("Czech white trash"), ale diváci se nimi neztotožní, byť mnohde s nimi soucítí. Film mě úplně nevtáhl právě kvůli absencí "normálních" postav. Herecky velmi dobré - snímek táhne Hádek a Kozubovi s Ferrem sluší role po boku té ústřední, geniální výkony podávají Mirek Donutila Táňa Dyková. Místy zdařilé gagy, místy pro mě příliš vulgární. Překvapivě mi na duši zabrnkal nenápadně podaný sociální podtón. Těsně pod čtyři hvězdičky.

plakát

Jan Žižka (2022) 

České téma na mezinárodní filmové scéně - už to, že Petr Jákl dokázal sehnat v Hollywoodu finance na ryze český námět podaný světově, je úžasné. Řemeslně je snímek nádherný, herecké výkony jsou skvělé a bavila mě i romantická linka jako protipól brutality a násilí. Jedině přílišné násilí a syrovost bych si dovolil vytknout, jinak jsem naprosto spokojen. Konec mě dojal, zřejmě i díky podvědomé hrdosti na tohoto husitského vojevůdce. Čtyři hvězdičky.

plakát

Gentlemani (2019) 

Vtipné, nápadité a do detailu propracované. Guy Ritchie v nejlepší formě od Podfu(c)ku. Silné čtyři hvězdičky.

plakát

Rozhněvaný muž (2021) 

Temné akční drama. Skvělý soundtrack, brilantní Statham, zajímavě uchopená forma, režisérsky nápadité, ale čtyři hvězdičky nakonec nedám - příběhy pomsty mi už v dnešní době připadají vnitřně prázdné, tohle téma je dávno vyčerpané a ztratilo smysl.

plakát

Poslední souboj (2021) 

Snímek nabízí syrový pohled na život nižší šlechty ve Francii 14. století, a to třema různýma očima. 3 různé úhly pohledu totiž skládají mozaiku prostého příběhu, jež vyvrcholí posledním oficiálním soubojem na smrt, který rozhodne o vině a trestu v božím soudu. Filmu dominují herecké výkony představitelů 3 hlavních postav, mezi kterými ještě vyčnívá Jodie Comer, která sice působí žensky křehce, avšak vyzařuje morální a mateřskou statečnost, byť je to jiný typ odvahy, než kterým se pyšní rytíři. Ridley Scott skvěle zachytil středověkou atmosféru, výprava je dokonalá, ovšem mentalita hlavních postav je zřejmě už díky scénáři poněkud kontaminována současností. Jistě není nezajímavé, že film přes svoji zjevnou řemeslnou a hereckou kvalitu (až na Afflecka) nebyl komerčně příliš úspěšný. Středověká vnitřní dilemata zřejmě v USA tolik netáhnou... Čtyři hvězdy kazí jen neodbytná pachuť, že námět se tak trochu svezl na ¨me too¨ vlně.

plakát

Šarlatán (2020) 

Řemeslně skvělé, ale ani kvalitní režie a neobvyklý způsob vyprávění nezachrání slabší scénář. Škoda i některých samoúčelných a zbytečných scén (koťata). Pouze silnější tři hvězdičky, byť je mi téma velmi blízké.

plakát

Benedetta (2021) 

Co je to láska? Jakou řečí mluví Bůh? Jednotlivé postavy Verhoevenova historického snímku odpovídají podle svého - někomu našeptává touha po moci, někomu spontánnost, někomu výčitky svědomí a někomu víra. Mnohovrstevnaté drama ukazuje katolickou církev 17. století v nedbalkách, náboženství již dávno opustilo duchovno a převládající motivací je strach a "povinnost", ne láska. "Zasvětila jste svůj celý život Bohu, aniž byste v něj věřila." Verhoeven drží režijní taktovku pevně ve svých vrásčitých rukou a opět klade důraz na precizní vedení herců a na vizuál: kontrast šerých cel a sluncem zalité lodě kostela při bohoslužbě je omamný. Tedy výborná kamera i hudební podkres, pěkné herecké výkony v čele s Virginií Efirou a Charlotte Rampling, zkrátka Verhoeven nezapomněl točit skvělé filmy, které umí šokovat i přimět k zamyšlení. Čtyři hvězdičky.

plakát

Dámský gambit (2020) (seriál) 

Vzestup a zrání nadané Beth ve skvělém podání Anyy (dvě tvrdá y za sebou jsem dlouho nenapsal) Taylor-Joy. Šachy hraju rád a užíval jsem si tedy i sportovní stránku seriálu. Mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

plakát

Generál (1998) 

Solidní biografie Martin Cahilla v podání  tradičně skvělého Brendana Gleesona. Mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

Ovládací panel
10 bodů