Svět podle Prota (2001)

Netradiční, avšak působivé sci-fi, které ozdobili svými hereckými výkony jak Jeff Bridges, tak zejména Kevin Spacey. Pod umnou režisérskou taktovkou Iaina Softley sledujeme takřka marný sled pokusů psychiatra dr. Powella o porozumění těžkému pacientu, který tvrdí, že pochází z planety K-PAX. Je to blázen či skutečný mimozemšťan? I díky vhodné hudbě a bezchybně zvládnuté technické stránce snímku je Život podle Prota strhujícím zážitkem, ze kterého místy až mrazí. Silné čtyři hvězdičky.

Buffy, zabíječka upírů (1992)

Hloupá a zbytečná sbírka špatných hereckých výkonů plná předvídatelných klišé o puberťácích a upírech. Jedna hvězdička.

Valkýra (2008)

Valkýra je historicky věrný příběh o skupině německých vlastenců snažících se svrhnout nacistický režim a zastavit krveprolití již prohrané války. Bryan Singer výborně graduje děj a v technicky velmi dobrém snímku mu pomáhající i kvalitní herecké výkony v čele s Kennethem Branaghem i Tomem Cruisem. Pěkné čtyři hvězdičky.

96 hodin (2008)

Solidní a hutná akce, ale příběh prostinký jak slabomyslná dívenka z venkova. Liam Neeson šlape a s nasazením čistí jednoho Albánce za druhým, povedený střih přispívá k tempu filmu, avšak ani to nestačí vyvážit slabiny naivního scénáře. Tři hvězdičky.

Warrior (2011)

Dlouho se mnou nic tak nezamávalo jako Warrior. Gavin O'Connor natočil emočně neuvěřitelně silný film a vygradoval děj neskutečným způsobem až k strhující katarzi finálového souboje. Skvělé herecké výkony Toma Hardyho, Joela Edgertona i Nicka Nolteho jen podtrhují silný filmový zážitek. I přes některé logické nesrovnalost a prvoplánový útok na city Warrior funguje a zasahuje přímo do srdce. Pět hvězd.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Kdo by to byl řekl, že se Sherlock Holmes umí takhle prát! Nejsem si zcela jist, byla-li tato skutečnost známa i Siru Arthuru Conanu Doylovi, avšak v nejnovějším spektáklu Guye Ritchieho dojdou bojová umění proslulého detektiva užití stejně často jako jeho intelektuální schopnosti. Působivá výprava a dramatická hudba Hanse Zimmera podkreslují akční souboj Sherlocka s profesorem Moriartym, který je zdá se stále o tah napřed. Vizuálně vypiplané akční scény, použití nejmodernějších zbraní předvečera první světové války a důstojný protivník patří ke kladům druhého dobrodružství slavného detektiva, avšak najdou se i zápory - třeba rozjezd snímku je samoúčelně akční a příběh tak trochu nastavuje a některé postavy jsou nadbytečné. Nicméně jsem se dobře bavil a mé hodnocení zůstává na čtyřech hvězdách.

Guru lásky (2008)

Guru lásky? Neuvěřitelně hloupý a trapný humor sráží snímek až na samé dno filmového vkusu. Navíc jsem se celý film nezasmál, což je u komedie zásadní chyba, není-liž pravda? Jen jsem ve vytržení kroutil hlavou nad bezesmyslností děje. Jedna hvězdička za Jessicu Albu.

Persepolis (2007)

Těžká léta íránské revoluce, války s Irákem, exilu a zesilujícího islamismu pohledem dospívající dívky. Pohledem zvídavým a zprvu rozverným, pak vážným, který dokazuje, že všude na světě se dívky chtějí líbit chlapců, poslouchají zahraniční hudbu, které rodiče nerozumí, a chtějí si najít své místo v životě. Přes život plný turbolencí zůstává Marjane hrdou Íránkou a zároveň bytostí toužící po svobodě. Závažný i humorný animovaný film, který mi svým originálním a hlubokým vhledem připravil silný zážitek. Čtyři a půl hvězdy.

Bláznivá dovolená v Las Vegas (1997)

Některé fórky byly opravdu povedené, jiné ale poměrně hloupé. Celkově pro mě toto čtvrté dobrodružství Griswoldovi rodiny zůstává pod průměrem ostatních dílů celé série. Silnější dvě hvězdičky.

Alphaville (1965)

Tajemně podmanivá atmosféra Alphaville a hluboké černé oči Anny Kariny mě pohltily. Film ale zůstává experimentálním poselstvím a přes vynikající režii mě příběh zdaleka nezaujal tak jako jeho vizuální stránka. Tři hvězdičky.