Rychle a zběsile 2 (2003)

Jak všichni píší tak je tu slabší scénář, ale je to stejně dobře koukatelný jako všechny díly série a jako všechny vás tlačí za volant a tahají vám plynový pedál k zemi. Pro mě je to zase přehlídka krásných aut a už jen proto přidávám tu hvězdičku navíc.

Rychle a zběsile (2001)

Nejlepší z celé série, nehraje si na nic jiného. Nenáročný odpočinkový film plný vytuněnejch autíček, pěknejch prcin a drsných výrazů za volantem.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Sice to tady všichni hodnotí jako nejlepší díl série, ale já bych s klidem řekl, že je to sice povedený, ale úplně jiný typ filmu. Už to není ta klasická slintačka na vytuněný káry jako v jedničce. Je to akční řežba s demolováním celého města a velkou dávkou tak nadpřirozené fyziky, která mi po úspěšném složení zkoušky z mechaniky tahala koutky úst , až to pěkné nebylo. Ani byste však nepotřebovali nějaké vyšší znalosti, co se fyziky týče. Jen si zkuste přidělat obří kovový trezor za dvě auta a jet s ním po cestě plné zatáček... Bohužel nám to na konci filmu kvůli naší bezpečnosti zakázali. Já bych neřekl, že to bylo kvůli bezpečnosti, ale kvůli tomu, aby každý hned nezjistil, že takhle by se auta nechovala!... Když už jsem se těšil, že bude zase jeden závod jako dřív se záběry na nekonečnou převodovku střídajíc ty nejtvrdší výrazy herců, tak jsem byl zklamán, protože ho sprostě přeskočili! Nařvan Vin Benzin si to rozdal s nařvanem Skálou a pak se samozejmě skamarádili, jak už to mezi fitness nadšenci chodí a zesnulý Paulie hraje tak skvělého řadiče, že si snad ani jiný osud nemohl přát než zahynout při dopravní nehodě. Co dodat? Snad jen, vrátit zpátky všemi nenáviděné tuningové dýchánky a ubrat trochu na akci. Vážně! Netušil jsem kde se tam ti machři s bouchačkama pořád berou, ani na koho a proč vlastně kdo útočí.

Sám ve stěně (2009)

Dílo ze série First Ascent, které Alexovi opravdu odstartovalo jeho kariéru. Pozorujete jak celý výstup na majestátní Half Dome probíhá v klidu a svižně, až na jeden moment, který je dle mě nejsilnějším momentem celého snímku. Alex se na chvíli "zasekne" a dívá se dolů, mluví o krátké chvíli strachu, kterou měl - asi první a poslední. Protože se jedná o jeho první film, je to hodně o jeho životě a také o tom co dělal před tím, než se vydal zdolat Half Dome bez jištění. Je fajn, že se nejedná o žádného nadšence, který musí vylézt první poslední, ale o trochu praštěného "týpka", který si žije svůj sen v malé dodávce.

The Swiss Machine (2010)

Název jiného filmu snad nebyl více trefný než jak je u tohoto. Ueli Steck je opravdu "Swiss Machine" v pravém slova smyslu. Pomalu bez přestávky vybíhá ty největší hory bez jištění jen se svými cepíny a mačkami. Když nemáte zrovna otevřenou pusu z toho jak nemůžete uvěřit, že se Ueli během výstupu snad ani nezastaví, tak ji máte otevřenou kvůli nádherným scenériím vysokohorských krajin.

Sketchy Andy (2011)

Co všechno se dá na lajně dělat a ještě mnohem víc! Tento průkopník už teď taky patří mezi odrostlejší, ale následuje ho horda mladých a dychtivých nadšenců, kteří se bojí ještě o trochu míň a dovolují si na lajně ještě o trochu víc. O nich však až poději. V tomto krátkém díle máme možnost spatřit Andyho hlavně na highlinech, kde zkouší svoje salta, chůzi bez jištění či bez jištění ale s padákem na zádech. Nejvíce mě pobavil záběr, kdy přechází nahatý.

First Ascent (2010) (seriál)

6 napínavých dílů o zdolávání něčeho nemožného pro nás, běžné smrtelníky. Alone on the wall, byl skvěle zvolený první díl, který udělal z Honnolda hvězdu. Díl o Deanu Potterovi a jeho "padání do létání" byl také skvělý. Nechyběl ani smutný díl, kde jsem nemohl uvěřit, že chlápci pod tou lavinou opravdu zůstali a také dojemný, kde udělal borec prvovýstup pro svoji mrtvou manželku, kterou tam i rozprášil. Nicméně dva zbývající díly - o malé šikmooké a kriplovi na stěně, mě moc nebavily, ale stále je to za 5!.

Reel Rock Film Tour (2010) (seriál)

Každý rok přijde s výběrem těch nejlepších lezeckých snímků ze všech krajů světa. Pro milovníky lezení jasná volba.

La Dura Dura (2012)

Pěkné, jak se postupně posouvají limity těmi nejlepšími lezci. A když říkám nejlepšími tak opravdu na slovo vzatými. Vyrovnaný Chris, už pomalu uhasínající hvězda, která se soustředí na svoje problémy a hlavně na rodinu, oproti němu mladý zbrklý Adam, který během natáčení La dura dura ještě chodil na gympl. Během kratičkého snímku pozorujeme jak mezi sebou tito machři soupeří a každý předvádí naprosto odlišný styl lezení. Líbilo se mi, že tento dokument nekončí zdoláním trasy, to dělá z obou lezců vítěze. Bohužel La dura (je) coplete a Adam to (bohužel) vylezl o pár měsíců dřív. (beztak je Chris lepčí!) :)

Královské výstupy (2007)

Dokument o lezení, který musí bavit i nelezce, kteří mají alespoň trochu cit pro přírodu. Sharma je jak jinak než úplně skvělej a taky proto se řadí mezi mé nej lezce. (Kam se na něj v jeho pohodářství hrabe uřvaný Ondra - doporučuji La dura dura)... Tak ještě aby nám něco natočil než ho úplně předběhne nynější generace mladých lezců, kteří jsou zase o fous lepší než on. Venga, venga! :)