• Krátkometrážní

Smrt přichází v dešti (1965)

Mírně nadprůměrný film, skvělí herci Chudík a Polónyi. Poněkud překombinovaná zápletka a jeji vyjasnění jako ze starých anglických detektivek přímo na místě činu za účasti všech podezřelých. Záchvat smíchu ve mě vyvolal František Dibarbora, když se zcela vážně ptá příslušníků VB, jak má s platem JUDr. v poradně vyjít. Musí si přeci vypomáhat fuškami a opravovat všechno možné. Od zámků přes deštníky až po vysavače. Když si uvědomím, že takový JUDr. Sokol bral už před 10-ti lety za 1 hodinu právní poradny 42.000,-- Kč, je to až neuvěřitelné pokroucení hodnot (tenkrát i dnes). Jinak sem tam docela dobré fórky: Tu máte něco na uklidnění. Vy jste ji spolkl? Čo? Žuvačku.

Uzavřený okruh (1989)

Nedával jsem filmu moc šancí. Vůbec jsem ho neznal. Jen jsem věděl, že existuje. Mému předpokladu odpovídalo cca prvních 10 minut. Opět jsem viděl maškarní bál podobný masopustnímu veselí a následně dobovou diskotéku. Tedy nic objevného, překvapivého a přínosného. Režisér si naštěstí svou horší chvilku vybral hned na začátku. Pak se film začal pomalu rozjíždět a já jsem si stále častěji říkal „Kruci, to je ale na svou dobu dobrý film. Proč nám ho zatajili? Doufám, že to režisér nepokazí a nedá tam hepyjend.“ Ve filmu se prolínají dvě dějové linie. Jednak jsou to složité mezilidské a mocenskopolitické vztahy a za druhé silný ekologický náboj. Je vidět, že režimu už docházel dech, protože vyřčená slova jsou mimořádně kritická a popírají správnost industrializace a celé období posledních desetiletí vyznívá spíše jako boj člověka s přírodou, než vědomý a ekologicky šetrný rozvoj. POZOR, další text obsahuje S P O I L E R : Mocní muži, kteří jsou výhodnými ekonomickými a rodinnými vazbami vzájemně propojeni, jdou bez skurpulí za svým cílem a nevidí o krok dopředu. Marná jsou volání ekologů, vědců a dalších odborníků. Hlavní hrdina se v tom plácá, jak může. Často si připadá při řešení zásadních ekologických otázek sám. Je to člověk chybující, který nemá daleko ke skleničce alkoholu a rád vyhledává přízeň žen. A právě tyto slabosti se mu stanou osudnými. Přítelkyně hlavního hrdiny se projeví mimořádně zbaběle a hanebně. Veškerou vinu za havárii přenese za pomoci rodičů na svého (zatím ještě) přítele. Vystřízlivění a pochopení skutečnosti je pro našeho hrdinu těžkou ranou. Uzavře se do sebe a jeho zvítězivší protivníci se mezitím otočí jako na obrtlíku. Nyní po odvysílání varovného ekologického dokumentárního pořadu prosazují odsíření a tak zvaný „uzavřený okruh“. Východisko hlavní hrdina nenalézá a straní se lidí. Žádný hepyjend, sláva. Tak to v životě chodí. Dnes je to v mnohém jiné. Odsíření proběhlo v 90. letech. Ovšem smogové orgie se v některých částech naší země konají stále. Mohli by o tom jistě vyprávět například Ostraváci. Ekologii čeká zřejmě věčný boj…… Závěrem: Film se povedl, má dramatický náboj a silnou myšlenku. Určitě stojí za shlédnutí.

Vreckári (1967) odpad!

Tak to je totální propadák, který ve všech směrech předčil mé očekávání filmového neumětelství. Bez děje, bez příběhu, uondaní herci, nuda, nuda, nuda. Jedině architekt zaslouží pochvalu za interiéry i exteriéry, ale to je opravdu všechno. Jinak nefalšovaná hrůza. To si chudák Deyl nezasloužil, aby hrál v takové slátanině těsně před smrtí. Doporučuji nesledovat, ztráta času. Pokud se k tomu někdo odhodláte, tak pouze pod prášky na uklidnění a z čistě studijních důvodů.

Vrah zo záhrobia (1966)

Slovenská detektivka, která mohla dopadnout i hůře. Polónyi a Blaškovič jsou ovšem úžasní. Scénárista si mohl dát trochu více záležet, protože skoro od začátku bylo jasné, že vrahem je Pántik, který jediný byl určitou dobu sám v kuchyni. Velmi se mi líbila žena zabitého muže Dana Smutná v roli nešťasnice a rovněž Jozef Adamovič (ještě bez své charakteristické jizvy) podal dobrý výkon mladého floutka a sobce.

Muž s orlem a slepicí (1978)

Čekal jsem, že to bude horší. Ano, čekal jsem tu nejhorší slátaninu. Film je doslova napěchován hereckými osobnostmi a jen těžko hledat důvody, proč se skoro nehrál v kinech. Že by orel-slepice příliš připomínala některý státní znak znepřáteleného státu? Třeba Mexiko? Inu možná. Každopádně po rozpačitém začátku se na film dalo koukat. Skopalovi byla snad role ušita na míru. Byl velmi uvěřitelný. Takový si myslím skutečně byl nebo to tak dobře zahrál. Zato Brzbohatému toho hodného-náhodného zabijáka moc nevěřím. Ta role mu nesedla. Dobře byla obsazena Jana Brejchová. Její stárnoucí přelétavá-radodajná prodavačka je věrohodná. Střídá partnery podle v obci probíhajících prací. Místy je film příliš ukecaný. To když se Skopal pouští do nadbytečných komentářů. Jinak Bláha, Skamene, Lábus - jedna velká paráda. Takže na tehdejší dobu průměr 50%. Tehdy mě tenhle film bohužel minul.

Dnes naposled (1958)

Absolutní TOP českého filmu. Na tomto veledíle není nic špatně, vše je možné pochválit. Zkrátka mistrovsky vybroušený diamant, na který dnes už žádný současný český režisér nemá, byť by byl držitelem i několika oskarů. 200% je málo. Tohle je mimo všechny kategorie. Doporučuji všem, nikoho nemůže nechat chladným.

Rozum a víra (1969)

Zajímavě pojatý dokumentární film, který se nebojí v umně skrytých i docela otevřených narážkách reagovat na sovětskou okupaci. Nejlepší je úvodní pasáž komentovaná Františkem Filipovským a dále prostřední hraná část spojující výjevy z počátku 15. století se současností. Závěrečná diskuse je již příliš rozvláčná a celkový dynamický dojem se tím rozmělňuje. Ve filmu rovněž vystupuje Josef Abrhám.

Hanna (2011)

Takováhle BÉČKA vzniknou, když se spojí nadbytek kapitálu s naprostým filmovým neumětelstvím. To vše okořeněno německým vkusem a smyslem pro humor. Extrémně trapný je šílený blonďatý šéf zabijáků. Snobský, úchylný a velice kýčovitý film, kde jedinou hvězdičku si zaslouží hudba a možná ty kecy pubertální holky z karavanu. Takhle dneska asi opravdu přemýšlí nejmladší generace. Panoptikální výjevy s cílem zlehčit "napětí" německým humorem vyznívají úplně naprázdno. Když chci šílenost, tak raději volím Tarantina nebo Jakubiska. Staří filmoví machři se musejí obracet v hrobě. Příště ty prachy vrazte do pořáného scénáře. Dávám 10%.

Expendables: Postradatelní (2010)

Bez příběhu, bez nápadu, prudké střihy. Nuda a uspávačka, která na mne působí stejně jako kroutící se spirála - spolehlivě způsobuje mikrospánek. Když už se ty herecké legendy sešly, mohlo z toho být opravdu něco lepšího. V podstatě jde o Stallonovu představu, jak by měl vypadat film o lásce. O nic jiného zde totiž nejde. Je z toho cítit touhu po citu a snahu ho nalézt, ať je jeho cena jakákoliv. Vymyšlený ostrov Vilena - hmmmm. Kuba, Barma, Severní Korea - to už jsou okoukané lokality. Ale chce to více odvahy a pojmenovat konkrétní stát, kde jsou lidé utlačovaní. Že už moc takových není? Ale kdepak. Jsou i státy, které jsou mimo pozornost světových médií. Napadá mě třeba bývalá španělská kolonie Rovníková Guinea. Zde jsou obyčejní lidé v takovém postavení, že by dali cokoliv, aby se jim vedlo třeba jako Kubáncům. Jenomže kritika tohoto bizarního režimu se nehodí do karet nikomu. K území na africké pevnině totiž patří i několik ostrovů a moře kolem leží na obrovských zásobách ropy. S tak se tu střídají "investoři" z celého světa od Rusů přes Američany. Všechen zisk jde do rukou diktátora a jeho rodiny. Lidé však trpí jako zvířata. A svět nic neví. Politici buď také nic neví, nebo se jim nehodí do karet otevírat tento problém. Až sem upře své zraky Hollywood, tak teprve potom smeknu.

Hotel Lux (2011)

Opravdu výborný film s bravurními hereckými výkony a mistrnou nadasázkou. Obzvlášť pokud vám nejsou figurky typu Stoph, Ulbricht, Dimitrov, Ježov nebo Berija cizí a některými z nich jste byli krmeni každý den v Televizních novinách. Samozřejmě pokud zrovna tyto osoby nebyly lidem vymazávany z paměti a z dějin vůbec (jako třeba právě Berija či Ježov). Skvěle jsem se bavil. Scény z kabaretu nebo z příchodu do hotelu Lux jsou famózní. A nesmrtelný Kukura v malé roli navíc - co si ještě přát?