Abiosis

Twitter: Abiosis

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 17.1.2014  13:19
    Malevil (1981)

*MOMO ŽIJE!* Malevil je jednou z mojich najobľúbenejších kníh a rád sa k nej vraciam. Už v úvodnej minúte filmu sa zobrazuje poznámka "inspiré librement du roman Malevil" (čo znamená "voľná adaptácia románu Malevil"), takže človek predlohy-znalý je v strehu. Nemávam výhrady voči tomu, ak film na rozdiel od knižnej predlohy obsahuje niečo navyše, či niečo odstráni - filmový jazyk je predsa odlišný od toho literárneho, a preto sú úpravy často nevyhnutné -, ale ak film kvôli tomu nefunguje, potom je to zlé rozhodnutie. A Malevil ako film nefunguje - celý príbeh je tu ako keby podaný v akýchsi izolovaných obrazoch, skratkovite, bez zobrazenia predchádzajúcich súvislostí - divák zrazu len vidí výsledky bez toho, aby videl činnosti/situácie, ktoré tomu predchádzali; chýba tomu celistvosť rozprávania. Všetky postavy sú ploché a okresané na minimum, nemajú svoj vlastný príbeh, ktorý by sa s nimi dal prežívať, a teda sú divákovi ukradnuté. Verdikt v 1 vete: Adaptácia prinášajúca v porovnaní s predlohou nielen nové zápletky a lokácie, ale aj záver, ktorý sa mne osobne veľmi nepáči. 17.01.14

• 19.12.2013  21:25
    Bitten (2008)

*NIE AŽ TAKÁ NA ZAHRYZNUTIE UPÍRKA* Štvrtinu filmu tvorí "ochutnávka" obetí, ďalšiu štvrtinu tvorí predvádzanie sa umeloprsky (raz nahej, inokedy zase takmer nahej) a celú zvyšnú polovicu filmu tvoria akože neuveriteľne vtipné dialógy týkajúce sa sexu, najmä toho análneho. Obraz o tom, v akom duchu sa celý film niesol, je v podstate možné si urobiť z vystrihnutých scén v závere filmu. Verdikt v 1 vete: Moment, kedy ste ochotní si radšej pozrieť Twilight. 19.12.13

• 9.12.2013  13:50
    P2 (2007)

*PEKNÉ... EHM... OČI* Pár napínavých momentov a pár pretekajúcich prsníkov - asi tak by sa dal charakterizovať tento slabší triler, ktorý sa až na pár originálnych momentov (výťah, stolička) drží v stereotypných zákutiach svojho žánru. Rachel je väčšinou schopná emócie zahrať vierohodne - človek jej strach, bolesť a smútok verí -, Wes je akceptovateľný len v momentoch, kedy sa z neho stáva vrieskajúci šialenec - inak je len kastingovým prešľapom. V podstate je to film dvoch hercov, ktorí však nie sú natoľko výrazní, aby som to s nimi naplno dokázal prežívať. Uvedomoval som si, že je mi úplne jedno, kto z tohto "duelu" vyjde ako víťaz. Verdikt v 1 vete: Málo psycho, málo klaustrofobické, málo nechutné, málo násilné, málo erotické... 09.12.13

• 30.10.2013  19:44
    Ikarie XB 1 (1963)

*DOMÁCE SCI-FI* Na mňa to pôsobilo ako krátka poviedka prevedená do celovečerného filmu, kde tých 90 minút nebolo čím naplniť. Pravdepodobne sa v knižnej predlohe Stanislaw Lem výrazne sústreďuje na jednotlivé postavy - ako zvládajú ponorkovú chorobu, nudu, nedostatočnú stimuláciu, odlúčenie - a i keď vo filme rovnakú snahu cítiť, nevyznieva to celé ako sonda do psychiky človeka; i keď určitú atmosféru šialenstva, zúfalstva, klaustrofóbie a napätia sa darí vytvárať. Na niekoľkomesačnej ceste vesmírom musia v podstate riešiť len jeden vážny problém a vyriešiť jednu záhadu a obidve veci sú vyriešené akosi príliš ľahko... Jednoducho povedané, vôbec sa mi nepáčilo, k čomu ten príbeh celý čas smeroval. Verdikt v 1 vete: Československý sci-fi zázrak sa nekonal. 30.10.13

• 30.10.2013  13:12

*ZELENINA NA BRAVČOVEJ MASTI* Premýšľam, čo mne, ako vegánovi, tento dokument dal a čo môže ponúknuť osobe, ktorá o vegánstve/vegetariánstve premýšľa či s tým začína. Nie veľa: návštevu u lekára pred a po, chabú interakciu troch pokusných králikov s niektorými členmi rodiny a ich nepresvedčivú argumentáciu, rozhorčenie nad praktikami vo veľkochove, kratučký zostrih krutého zaobchádzania s chovanými zvieratami a rozhovory s "expertmi" opakujúcimi jedno klišé za druhým. Najhoršie však je, že celý ten experiment nie je úspešný - pod vplyvom nových a šokujúcich informácií títo traja rozhorčení ľudia zo začiatku vehementne odmietajú akékoľvek živočíšne produkty, no po pár týždňoch, keď emócie opadnú, už rozmýšľajú o návrate k starému spôsobu života a nakoniec mám pocit, že z dlhodobého hľadiska sa vegánkou stane len jedna z nich. Začať s niečím je tak jednoduché, ale vydržať veru nie je. Verdikt v 1 vete: O závislosti na živočíšnych produktoch a o recidíve. 30.10.13

• 21.10.2013  13:37

*NENABITÁ BROKOVNICA* Sympatické mi je, že Jeff Nichols si film sám napíše a potom natočí. Sám vie najlepšie, čo by chcel svojim dielom povedať a o masovú prijateľnosť mu nejde. Možno by som Shotgun Stories vnímal inak, ak by som najskôr nevidel jeho Take Shelter, ktorého dokonalosť už Jeff len ťažko prekoná. Asi som opäť a intenzívne očakával majstrovstvo, očakávania sa nenaplnili a sklamanie sa odrazilo v prijatí a hodnotení filmu. Pomalé tempo vo filmoch mi neprekáža, mám rád "unavené", atmosférické, konverzačné drámy. Tu je však tá pomalosť otravná, pretože veľmi skoro sa dostaví presvedčenie, že film len ponúka momenty, ktoré navodzujú pocit, že už čoskoro dôjde k nejakému potrebnému zvratu, prekvapeniu, nakopnutiu príbehu. Je to len film prísľubov a náznakov. Verdikt v 1 vete: Keď filmové EKG má stále podobu len rovnej čiary. 21.10.13

• 20.10.2013  21:49
    Kolonie (2013)

*ZIMA, ZIMA* Pre mňa nie práve najdôveryhodnejšia premisa pre svetovú apokalypsu, ale to nie je ten hlavný problém, ktorý som s filmom mal. Nízky rozpočet, a teda aj výsledné fádne kulisy, či veľmi chabé počítačom tvorené prostredia, boli tiež akceptovateľné. V poslednej dobe mám pocit, ako keby som mal šťastie na filmy, ktoré ponúkajú témou niečo netradičné a originálne, avšak tú potom buď nedokážu zaujímavo rozvinúť, resp. v druhej polovici vždy skĺznu do tých bežných filmových klišé a všetko, čo v prvej polovici poctivo budovali, napokon úplne pochovajú nedostatkom nápadu. Zo začiatku som bol ešte v napätí, čo z toho nakoniec bude, ale bola z toho len ďalšia hlúpa naháňačka, kde "tí zlí" vyzerali ako odvar upírov z 30 Days of Night. Vyvražďovačiek mám dosť v hororovom žánri, a preto keď mám chuť na sci-fi, uvítal by som spracovanie v rámci žánru. Verdikt v 1 vete: Taký nepodarok, v ktorom sa hrdinom pri dýchaní raz z úst parí a raz zase nie. 20.10.13

• 20.10.2013  18:34
    Očista (2013)

*LEGÁLNE VRAŽDENIE* Vždy a znova ma dokáže prekvapiť, ako filmoví hrdinovia nedokážu jeden druhého nájsť v jasne vymedzených priestoroch, a to najmä v domoch. Výnimkou nie je ani táto americká rodina, ktorá má tu najmodernejšiu techniku v dome, a preto možno už aj pozabudla, že stačí použiť svoj hlas a zakričať niečo ako "Hej, poďte všetci do obývačky!". Podobných, pre horory typických, nezmyslov je tu naozaj veľa a prídavkom je scestné a nelogické správanie postáv (ak niekto so zbraňou unáša člena mojej rodiny, nebežím azda reflexne za nimi, snažiac sa ho zachrániť či aspoň ubezpečiť, že je v poriadku?). Existencia Dňa očisty nie je reálna, vždy budú existovať morálne dilemy (tak ako to je vo filme načrtnuté), ale námet je to naozaj originálny. Prvá polovica filmu celkom nadchne - príprava na "sviatok" a jeho absolútna akceptácia ako bežnej súčasti života, vpustenie cudzinca do domu, obliehanie domu - no tá druhá už je len ďalšou, nenápaditou variáciou naháňačky vraha a jeho obete. Verdikt v 1 vete: Nerutinná oslava štátneho sviatku. 20.10.13

• 16.10.2013  16:54

*ZEM NA EURÓPE* Jedna z ďalších vesmírnych misií (v našej slnečnej sústave a konečne inde ako na Marse), avšak tentokrát podaná netradične, a to vo forme pohľadu kamier zabudovaných v priestoroch vesmírneho plavidla, respektívne kamier v/na skafandri. Film sa snaží o čo najrealistickejšie zobrazenie vesmírnej misie a kamera mu v tom pomáha, no i napriek tomu som mal pocit, že posádka je zavretá len v nejakom trenažéri a nič vo mne nedokázalo nabudiť pocit, že plavidlo sa vesmírom aj skutočne pohybuje. Ani pri scénach mimo plavidla. Neviem prečo, nedokážem to vysvetliť. V príbehu inak nemožno nájsť nič inovatívne, tej tzv. vaty je tam neúrekom a vďaka nechronologickej forme rozprávania som mal prvú polhodinu pocit, že mi niečo uniká. Postavy sú príliš ploché a nie len že smútok zo straty jednotlivých členov posádky neprežívate vy, ako divák, ale mám pocit, že dokonca ani posádka. Verdikt v 1 vete: Nový prístup k starej téme. 16.10.13

• 10.10.2013  21:16

*ZLÝ CHLAPEC V ZLOM FILME* Chuckyho mám rád - samozrejme len do takej miery, ako sa vraždiaca bábika mať rada dá. K tomu, čo som však práve videl, pozitívny vzťah mať nemôžem. Bez nápadu, bez napätia, bez prekvapenia - Chucky tu nepôsobí ani hrozivo a ani zábavne (na rozdiel od mojich najobľúbenejších častí Bride of Chucky a Seed of Chucky). Ockovi a dcérenke Dourifovcom fandím, no mohli sa stretnúť aj v lepšom projekte. Škoda. Najotrasnejšie (čítaj najtrápnejšie) scény: večera pri stole v slede rýchlych strihov, útek na vozíčku v spomalenom zábere a záverečná čiernobiela akože "wow" pointa. Verdikt v 1 vete: Veľmi zbytočné pokračovanie vo forme otrasne klišoidného príbehu, no veríme, že remake 2014 sa podarí. 10.10.13

• 2.10.2013  20:34
    Noc hrůzy 2 (2013)

*RUMUNSKÉ HRADY A ZÁMKY* Colin Farrell ako hlavný "cucák" v jednotke spôsoboval rešpekt, Jaime Murray v dvojke zase túžbu; keby že sa mám teda rozhodnúť, ňou by som si krk nechal požužlať radšej. Otváracia scéna filmu je natočená zručne a vyvoláva klamlivé pocity viery, že film nebude stratou času - no potom sa tam objavujú tínedžeri. A do konca filmu už neodídu. Len tak mimochodom, postava 'Evil' Ed Batesa je jednou z najiritujúcejších, aké som kedy videl (asi si začnem viesť osobný rebríček Most Annoying Movie Characters). Prvá polovica má (s privretými očami) spád a element napätia/očakávania, ale potom už je to len doslova jazda trápností, prameniaca z nešikovného pokusu dej odľahčiť a zakomponovať doň prvky humoru. Verdikt v 1 vete: Ak nie ste upír žijúci večne, nestrácajte pozeraním čas. 02.10.13

• 26.9.2013  21:34
    Upírky (2012)

*VAMPÍR A.K.A. ELF* Jeden z tých filmov, ktoré väčšinový divák nedokáže stráviť; príliš netradičné, príliš uletené... človek jednoducho potrebuje výraznú mieru nadhľadu, aby film nevypol. Mňa film potešil (v určitých momentoch som mal pocit, že pozerám ďalší film od Kevina Smitha), považujem ho v mnohých detailoch za originálny (najviac ma potešila upírka, ktorá nemá rada označenie Vampír, ale uprednostňuje politicky korektný výraz ELF, teda "Extended Life Form") a ten trápno-smiešny humor vo filme ma dokonale bavil (stále mám úsmev na tvári, keď si pripomínam niektoré momenty). Film hádžem do jedného vreca s inými zvláštnymi, no i napriek tomu mojimi obľúbenými filmami, ako Jennifer's Body, Super či úplne "krejzi" Evil Toons. Verdikt v 1 vete: Konečne pozerateľná časť ságy Twilight. 26.09.13

• 4.9.2013  20:19
    Maniak (2012)

*KDE JE OLD SHATTERHAND?* Choromyseľný Elijah ma potešil - i keď nemal čo hrať - len kde-tu ďobnúť nožíkom a seknúť sekáčikom. A ešte trošku vypúliť očičká pri pozeraní sa na svoj odraz vo všakovakých zrkadlách. Kamera je totiž väčšinou riešená tak, ako keby sa divák pozeral zrakom hlavnej postavy - všetky tie vraždy potom prežívame akosi intenzívnejšie. Dôvody jeho špecifickej "manipuláce" so ženami a ich časťami išli akosi mimo mňa (buď som ich nepochopil alebo ich vysvetlenie nepostrehol), no i napriek tomu ma jeho hra na Vinnetoua zaujala. Verdikt v 1 vete: Choré, zvrátené a spracované takmer "artovo", no i napriek tomu dobre stráviteľné. 04.09.13

• 30.8.2013  19:53

*MESAČNÝ ∆* Pripomenul som si ďalší film svojich tínedžerských "VHS" rokov, škoda však, že nadšenie so svojim mladším ja som tentokrát nezdieľal. Pamätám si, ako veľmi ma tento horor desil a nečudujem sa tomu - tá atmosféra tajomna a hra tieňov vo všetkých záberoch funguje výborne. Plusom je aj zakomponovanie záhady bermudského trojuholníka do deja, avšak narába sa tu s ňou len veľmi opatrne a povrchne. Avšak ďalším desivým elementom je kasting - také veľké množstvo nevýrazných a nezaujímavých hercov (azda len s výnimkou Joe Turkela) je taktiež záhadou hodnou preskúmania. Obľúbená súčasť starších béčkových hororov - nahé prsia - sa tu samozrejme objavuje tiež. Verdikt v 1 vete: Mierne mysteriózne a majúce dobrú atmosféru, a skôr zástupca toho lepšieho, čo bolo v sci-fi horore deväťdesiatych rokov natočené. 30.08.13

• 25.8.2013  18:56

*WHAT SCIENCE?* Ááách, jaj... Som veľký fanúšik pôvodného seriálu SG-1 i SG: Atlantis a mal by som teda aspoň predstierať nadšenie, ale nedá sa. To tí scenáristi nevedia, že keď je vesmírne žiarenie intenzívne, treba si hlavu chrániť kúskom alobalu? Asi nie, inak by nevzniklo toto... pozemské čudo. Nedozvedel som sa nič prevratné, vedecké fakty zhltla čierna diera a analógie s našim svetom sú úsmevné. Čakal som prepracované teórie a systematickosť v podávaní informácií, no dostal som len chaotické džabľa-babľa. Verdikt v 1 vete: Keď namiesto (3+1)x2-4=X dostanete 2x2=X. 25.08.13

• 18.8.2013  21:31
    Orange Is the New Black (TV seriál) (2013)

*OLÚPANÝ POMARANČ* Mužské, nebigotné, heterosexuálne oko tento seriál určite poteší - všade nejaká lesbička a obnažený prsník. Vzorka väzenkýň je rôznorodá: rôzne rasy, rôzne etniká, rôzne sexuálne orientácie, rôzne váhy, výšky, šírky - nevyčerpateľný zdroj všakovakých netradičných zápletiek. Každý diel prináša väčší či menší zvrat, jednotlivé diely na seba nadväzujú, až napokon na konci série dochádza k nečakanému vyústeniu (a teraz sa samozrejme musí netrpezlivo čakať na druhú sériu). Seriál je uvádzaný ako mix komédie a drámy, ale s každou časťou sa tón seriálu stáva vážnejší, až sa ku koncu "ha-ha" momenty už takmer vôbec neobjavujú - a vôbec to nie je na škodu; mne osobne tak tento seriál viac imponuje. Verdikt v 1 vete: Sexy, originálne a oranžovo-béžové. 18.08.13

• 13.8.2013  20:22

*KÝM SI PO NÁS PRÍDE* Milý a netradičný dokument, ktorý však v prvej polovici značne nudí (neustály nácvik nových piesní nemá príliš čím zaujať) - pokrivkáva tu a akoby sa opieral o pomyselnú barličku. Postupne sa však charakter dokumentu mení - vo viacerých profiloch sa zoznamujeme s niekoľkými členmi zboru, prežívame spolu s nimi ich fyzické obmedzenia, choroby, úspechy a zlyhania. Mnohé pasáže sú úsmevné, mnohé dojímavé; je to taký úsmev cez slzy, pretože tu blízkosť definitívneho konca vidieť v každom jednom zábere. Verdikt v 1 vete: Keď dôchodcovia nesedia meravo za oknom svojej izby. 13.08.13 Oficiálna YouTube stránka tu.

• 11.8.2013  18:44
    Baby Blues (2008)

*VARILA MYŠIČKA KAŠIČKU* Relatívne znesiteľný, nízko-rozpočtový horor, ktorý miestami vytvára dokonalé napätie a atmosféru a miestami nudí zbytočne naťahovanými scénami a neschopnosťou dej nakopnúť. Nikoho nemôže prekvapiť, že mamičke zašibáva - dom uprostred ničoho, štyri uškriekané deti, piate sa prekopáva na svet, manžel neustále na cestách, bútľavou vŕbou sa stáva strašiak v kukuričnom poli. Postava mamičky s botoxovými perami je dostatočne psycho a som si istý, že deti v niektorých scénach strach nepredstierajú (mladší brat ťahaný mamičkou na verandu). Ako som písal už v komentári k filmu The Children, deti v hlavných úlohách nemám rád, pretože ich všeobecná neschopnosť hrať ma privádzajú do šialenstva. Tu sa tým najiritujúcejším prvkom stáva sestrička hlavného detského hrdinu, ktorá najmä svoj strach/plač tak preháňa, že vidly do bruška by si zaslúžila oveľa skôr. Verdikt v 1 vete: Mamička systematicky zabíja svoje detičky a otecko v závere zabíja celý film svojim rozhovorom so synom. 11.08.13

• 10.8.2013  13:31

*MĀORI A ICH TĀ MOKO * Tento záber z traileru ma dostal a jednoducho som filmu neodolal. Je to poriadna temnota - všade masa tmavých maorských junákov, ich tmavých maorských tetovaní a ich tmavých násilnických myšlienok. Narodiť sa ako žena sa v tejto komunite neoplatí - buď vás zošúverí nadmerné užívanie cigariet a alkoholu, alebo z vás vysaje energiu poltucta vašich hladných detí, alebo vám dá manžel päsťou na oko, keď mu odmietnete pripraviť volské oko. A ak ste tínedžerka, zložiť ustarostenú hlavu na strýkove plece nemusí byť ten najrozumnejší nápad. Je pravda, že z času na čas vám maorský muž pekne zaspieva a zoberie vás na výlet, ale krčma a kamoši s fľašami chlastu aj tak vždy zostanú prioritou. Verdikt v 1 vete: Majstrovsky natočený film o krutej, každodennej realite maorskej spodiny. 10.08.13

• 3.8.2013  20:47
    Vztek (1995)

*NEBEZPEČNÉ ŠVÉDSKO* Najmä vďaka absencii deja pre mňa ťažšie vstrebateľné ako jeho predchodca Smoke, ktorý bol komplexnejší. Nevravím, že filmy musia byť vždy cestou z bodu N do bodu Y, ale tu sa cítim ako stratený bez možnosti aspoň nájsť spomínaný bod N či Y. Mám pocit, ako keby som sledoval nejaké nadbytočné/vystrihnuté scény z iného filmu, ktoré sú neskôr pozliepané dokopy okolo nosnej témy Brooklynu. Herecký "ensemble" je chudobnejší a menej výrazný ako v Smoke; mrzí ma najmä hlúpa a príliš maličká úloha pre M.J. Foxa. Celkový pocit je však dobrý - film je nadupaný pozitívnou energiou a s vašou melancholickou náladou si sadne výborne. Verdikt v 1 vete: Príjemný, konverzačný ale menej výrazný ako jeho predchodca. 03.08.13

• 4.11.2012  15:59
    Gomora (2008)

*MAF STORY* Film ma udržiaval v pozornosti prvú polhodinu; akosi som nevedel, čo ma čaká a všetci tí herci-neherci, prirodzene pôsobiace dialógy, reálne exteriéry a mierne roztrasená kamera, podčiarkujúca autenticitu rozprávaných príbehov, ma udržiavali v napätí. Od filmu majúceho charakter takmer drsného dokumentu by som čakal silné a výrazné momenty, avšak nič ma nedokázalo uchvátiť, pohoršiť, znepokojiť a jediný dôvod, prečo som film dopozeral, bola zvedavosť, ako sa to všetko skončí. Avšak on len jednoducho plynul tak, ako plynie váš život, len v značne drsnejších kontúrach. Príbehy, z ktorých pozostával, sa napokon skončili - jeden lepšie, druhý horšie - a ja som si mierne ponadával nad svojim rozhodnutím dať filmu šancu a dopozerať ho. Verdikt v 1 vete: Radšej si dať taliansku pizzu. 04.11.12

• 1.11.2012  11:46
    Frankenstein (1994)

*KRÁSNY ŠKAREDKO* Film so si po mnohých rokoch znovu pozrel. Viedla ma k tomu najmä zvedavosť, ako ho po takej dobe budem vnímať. Ako tínedžer som ním bol fascinovaný, pamätám sa, ako som počas reklamných páuz na nemeckých programoch striehol, či znovu nepustia trailer k filmu, aby som si ho mohol aspoň takto užívať, pokým sa objaví u nás v kinách (vtedy to nejaký ten mesiac trvalo). Obavy neboli na mieste, pretože som ho vnímal s pôžitkom rovnako ako pred rokmi. Som rád, že film sa takmer verne drží predlohy, pretože napísať taký nadčasový a komplexný príbeh, aký sa podaril Mary Shelley, je neuveriteľné. Pocity, ktoré som mal z knihy, sú dobre prenesené aj do filmu, i keď vzťahy medzi postavami, motivácia ich konania a vnútorné prežívanie sú na plátne spracované skratkovito, akýmisi hrubými neprirodzenými predelmi, čo môže ale zároveň nemusí byť negatívum - tým, že film nerozvíja psychológiu postáv a ich vnútorný boj príliš detailne, dodáva príbehu výraznú ráznosť; a to je charakteristické najmä pre druhú časť filmu, ktorú si užívam najviac. Vďaka Branaghovemu inklinovaniu k Shakespearovi a iným klasikom, film pôsobí miestami (aj vďaka kulisám) ako divadelné predstavenie a jeho herecký prejav je tým rovnako "postihnutý" a rovnako aj niektoré zábery a nájazdy kamery pôsobia mierne archaicky, ako z čiernobielych filmov. Avšak to sú len malé vady inak výbornej adaptácie unikátneho románu. Verdikt v 1 vete: Vydarené spracovanie klasického románu s mnohými zapamätateľnými a kultovými scénami. 01.11.12

• 20.7.2012  10:43
    Tokio! (2008)

*TRI TOKIJSKÉ OTÁZKY* Doposiaľ som akosi neprišiel na chuť poviedkovým filmom, pretože vyrozprávať príbeh na takom malom priestore, zhustiť ho do takej miery, aby bol schopný poskytnúť všetko podstatné a zároveň si udržal dynamiku, je obtiažne. Autor sa zvyčajne drží jedného hlavného motívu, ktorý donekonečna rozvíja, a pritom by sa žiadala jeho určitá košatosť. Originalita zápletiek tokijských príbehov je nepopierateľná, ale tam to aj končí. Každému príbehu dominuje osobitá a niečím netypická postava, ktorá podnecuje ku kladeniu otázok, avšak odpovedí sa od žiadnej z nich nedočkáte; táto úloha spočíva len na pleciach diváka. Verdikt v 1 vete: Kto vlastne je ten Merde? 20.07.12 Zisťujem, že odpoveď na moju otázku by sa mohla nachádzať v Holy Motors.

• 5.7.2012  16:01

*HANNA* Zaujímavé v mnohých smeroch, ale určite nie pre každého. Ten, kto si potrpí na dynamickosť príbehu, nech uprednostní iný film, pretože riziko padajúcich viečok je tu u neho vysoké. Film je nezvyčajný lokáciou, čo je v tomto prípade vrtná veža, je nezvyčajný hlavnou predstaviteľkou, čo je v tomto prípade enormne mĺkva a depresívne pôsobiaca žena, s nezvyčajne silným životným príbehom. A ten vám skutočne dá sánku dole. Tým sa dostávame k Sarah Polley (najprv som si ju zmýlil s herečkou Melissa George - nepodobajú sa aj vám?), ktorá celému filmu dominuje, ťahá ho a všetko to robí presvedčivo a uveriteľne. Keď ju v tomto filme sledujem, som nadšený ako nejaký pubertiak, a na jazyk sa mi derie niečo ako "Sarah je totálne super!". Škoda, že Tim Robbins musí celý film preležať - dosť nanič úloha. A len tak na okraj, úplne by som vyškrtol postavu Martina (Daniel Mays) - vo filme je mu venovaných niekoľko minút a nerozumiem, aký má vo filme zmysel. Verdikt v 1 vete: Pomalý a dialógový film, plný utrpenia ale aj lásky. 05.07.12

• 23.6.2012  11:51
    Vyfič! (2009)

*BEZ JEDNEJ KORČULE* Nie som cieľovým publikom, i keď na všetky tie nohy v sukničkách a trenôčkach sa nepozerá zle. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo ma film výrazne nenadchol a prečo ma žiadna z postáv nezaujala. Nech už to znamená čokoľvek, ale film pôsobil - a iné slovo ma nenapadá - "dievčensky"; o dievčatách, pre dievčatá. Príbeh je rozprávaný ľahko a svižne, no i napriek tomu nudí. Najmä druhá polovica, kedy už k výrazným prekvapeniam nedochádza a film relatívne dobre rozbehnutý, prichádza do cieľa už len vo voľnobehu. Tu film totiž už neponúka nič, len jeden zápas za druhým a ako skončí dilema hlavnej hrdinky je asi jasné každému. Verdikt v 1 vete: Mať na hlave dva zapletené vrkôčiky, asi by sa mi to páčilo viac. 23.06.12

• 22.6.2012  19:37
    Obchod s bílým masem (TV film) (2005)

*BEZFAREBNÉ ROZPRÁVANIE O BIELOM* Žiadny významný pocit vo mne po dopozeraní nerezonuje. Pohoršenie, zúrivosť, zúfalstvo, frustrácia - nič z toho, ani nič iné. Všetko, čo od danej témy možno očakávať, sa vo filme nachádza: klamstvo, únos, násilie, znásilňovanie, peniaze, drogy, choroba, smrť, avšak spôsob, akým je to zobrazované pôsobí veľmi sterilne. Sú tu tri hlavné línie príbehu, v každej je v strede pozornosti iná obeť, lenže so žiadnou z nich nedokážem súcitiť. Dôvodom sú zlé herecké výkony, naivné zápletky a zvraty, či neuveriteľné zhody náhod. Carlylea mám vo všeobecnosti v obľube, no do tejto úlohy sa nehodí. Snaží sa pôsobiť drsne, ale na celkovej nepresvedčivosti tohto televízneho filmu sa nanešťastie podieľa aj herectvo takých skúsených hercov, ako je napríklad aj on. Aj Sutherland. Aj ostatní herci-neherci. Verdikt v 1 vete: Stereotypné postavy v príbehu preplneným neuveriteľnými náhodami, vedúcimi k úspešnému vyriešeniu veľkého prípadu. 22.06.12 Ako to vyzerá v skutočnosti: The Day My God Died. + Youtube video.

• 15.6.2012  16:41

*KEĎ HUDBA UMRIE* Veľmi som chcel, aby sa mi tento film páčil, no nepodarilo sa i napriek tomu, že mierne predispozície k tomu mám: mám v obľube rockovú hudbu a tiež hororový žáner. Vizuál filmu sa mi pozdával: všetky tie použité filtre a nasvietenie mu dodávali ponurý "look" a svet budúcnosti bol zobrazený ako miesto, na ktoré svojich potomkov priviesť nechcete. Gýč, úchylnosť, fetiš, goth, to všetko a mnoho iného je viditeľné v každom zábere, a i keď je neustále citeľná akási "interiérnosť" aj v scénach, ktoré sa odohrávajú akože v exteriéri, je to predsa len niečo, čo sa dá filmu odpustiť. Oko si teda užije svoje, avšak ucho akosi nespokojne poťahuje nosom. Hudba je totiž otrasná, a to až do takej miery, že ničí zážitok z celého filmu. Nenachádza sa tu žiadny výrazný a zapamätateľný hudobný moment, všetky piesne sú vlažné a nevýrazné natoľko, až sa stávajú otravnými. Podráždenosť taktiež prináša nepomer v hlasitosti spevu a sprevádzajúcej hudby; spev počujeme ako príliš výrazný a hudbu často len tušíme. Verdikt v 1 vete: Experiment hudobnou zložkou zničený. 15.06.12

• 12.6.2012  17:12

*MORGAN O MORGANOVI* Keď Morgan hrá Morgana, je jasné, že Morgan z reálneho sveta to úplne nebude. Ale možno od toho skutočného ďaleko nemá. V tomto filme je dobrosrdečný, žoviálny, čiperný, optimistický a usmievavý a presne takého si ho predstavujem aj v realite. Ak však jeho obraz zobrazovanému nezodpovedá, nevadí; je to ilúzia, ktorej som ochotný uveriť, pretože je podávaná nenásilne. Morgan pôsobí veľmi prirodzene, jeho prejav a humor je príjemný, a dokáže byť zábavný nie len slovom. Paz je sympatická a vo svojej úlohe akceptovateľná, ale miestami trochu vo svojom prejave preháňa - najskôr za pokladňou, kedy je príliš agresívna, a potom pred pracovným pohovorom, kedy je zase príliš nesebavedomá. Pôsobí to umelo a silene. Verdikt v 1 vete: Milá, nezávislá konverzačka s jedným cameo prekvapením. 12.06.12.

• 11.6.2012  20:18

*SHOWGIRL VAN HOUTEN* Stopáž je primeraná, veď vo filme sa toho udeje mnoho, niekedy tak veľa, až je to na škodu. Miestami je to prekombinované, miestami len s ťažkosťou uveriteľné a miestami až príliš "rozprávkové". Avšak práve tá jemné nereálnosť, ktorá je vo filme citeľná, je možno nakoniec pozitívom, pretože divák vie, že, áno, musí sa trošku báť o osud hlavných predstaviteľov, ale zase nie až tak príliš a môže si teda tých pár nervičiek ušetriť na iný dramatický film. Film je plný lokácií, zvratov a postáv, avšak na rozdiel od ruských románov, tento holandský film na prehľadnosti vôbec nestráca. Dej sa točí okolo veľmi sympatickej Rachel (respektíve Elis), ktorú hrá pre mňa neznáma van Houten a svojou tvárou sa do zobrazovaného obdobia veľmi hodí. Mužským okom sa na ňu skutočne veľmi dobre pozerá a pár scén aj nejedného z nás poteší. Verdikt v 1 vete: Verhoeven, pre mňa takmer už úplne zabudnutý a aj to v inej polohe ako je táto, je príjemným prekvapením, a v pozícii "európskeho" režiséra mu to pristane. 11.06.12

• 11.6.2012  15:58
    Oči války (2009)

*KOŠATÝ STROM* Vychudnutý Farrell zodpovedá presne tomu, ako sa vnútri jeho postava cíti. Verím, že schudol zámerne, aby vo svojej filmovej úlohe pôsobil autenticky a aby aj vizuálne podčiarkol pocit viny, ktorý jeho postavu zožiera. To je chvályhodné a pôsobí to dobre. Počas celého filmu je Farrellovo herectvo nemenné; chápem, že postava má depresie a že napr. do smiechu mu nie je, ale vánok v tvári, akési preskupenie mimických vrások aspoň z času na čas, by neuškodilo. I napriek tomu je Farrell znesiteľný. Horšie je to už s príbehom a s ostatnými postavami: jeho manželka je len akousi kulisou, ktorá nemá žiadny dopad na smerovanie príbehu a ani na správanie hlavného hrdinu a len na jeden moment - uvedenie svojho otca psychológa na scénu - je ako postava vo filme nepotrebná a len zavadzia. Od čias filmu Good Will Hunting som alergický na psychológov a psychiatrov, ktorý musia byť za každú cenu vo filmoch vykreslení ako výstrední a odlišujúci sa. U postavy Christophera Leeho to nie je až také výrazné, ale určité náznaky tam sú (napr. energické prebudenie pacienta v nemocnici a okamžité vedenie vzájomného dialógu bez akýchkoľvek zábran, a pritom sa nikdy predtým nevideli. Ale vrcholom zostáva určite kreslenie na stenu!). Taktiež jeho minulosť a vzťah s dcérou je do príbehu dosadená násilne a zbytočne a súvis so zvyškom príbehu nemá žiadny. Verdikt v 1 vete: S hlavnou líniou problém nemám, avšak to, čo zavadzia, je zbytočné košatenie príbehu. 11.06.12 Ako to vyzerá v skutočnosti: War Photographer.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8