Homo Sapiens (2005) (TV film)

*UGHA-UGHA* Tento hraný dokument nie je nijako výrazne edukačný. Vôbec to však nie je na škodu; som rád, že som si nemusel namáhať mozog a snažiť sa v ňom udržať možnú záplavu informácií, z ktorých by som - ako sa poznám - čoskoro aj tak väčšinu zabudol. Takto som sa mohol sústrediť na veľmi originálny prierez premeny človeka a na spôsob, akým dospel k najdôležitejším objavom počas všetkých úsekov svojho vývoja. Niektoré situácie boli vo filme odľahčené, avšak nijako mu to neuškodilo; práve naopak - len to prispelo k pozitívnemu pocitu z filmu. V každom zábere je vidieť, ako veľmi sa dbalo na čo najväčšiu autenticitu - nič nepôsobí umelo (nerátajúc špeciálne efekty), zábery sú plné detailov vo forme nástrojov, odevov, mimických a akustických prejavov, každá skupina daného obdobia má svoju vlastnú a dokonca aj na počutie odlišnú reč. Veľké plus je za naturalistický spôsob zobrazenia predkov ľudí, ktorí sú zarastení tam, kde zarastení byť majú a ktorým sa to (mužom i ženám) hompáľa na miestach, na ktorých sa im to hompáľať aj má. Akurát však mohli byť niektorí hlavní predstavitelia menej atraktívni. Verdikt v 1 vete: Milý pohľad na naše vzdialené dejiny. 04.06.12

Pavouci z vesmíru (2010)

*SKÁJ-LAJNO* Tam, kde sa to skončilo, sa to malo začať. Záver konečne uchopil akúsi originálnejšiu ideu a na nej mohol stavať a možno vytvoriť amerického brata pre District 9. Nestalo sa tak a sme teda svedkami len zbytočného vatového obkecávania v úvode filmu, plus striedavo nečinnosti hlavných hrdinov a bezhlavého utekania hlavných hrdinov v jeho priebehu. Inak nič; žiadny paralélny príbeh, žiadna zápletka. Hrdinovia blúdia hore-dole po budove, pozorujú dianie z okna, niekedy sa diania aj účastnia. O hereckých výkonoch sa rozprávať nedá, herci nemajú čo hrať. Jedna je síce tehotná, druhý neverný, tretia panovačná, štvrtý zmätený, piata do počtu a šiesty je stále Angel Batista z Dextera, ale nič z toho sa vo filme nerozvíja. Verdikt v 1 vete: Relatívne pekné triky... a to je všetko. 03.06.12

Hlubinná hvězda šest (1989)

*LEVIATHAN 2.0* Tentokrát to bol vydarený výlet do detstva. DeepStar Six som si pamätal ako horšiu alternatívu k filmu Leviathan, ale momentálne je to presne naopak a tento film som si naozaj užíval. Pôsobí veľmi komorne, hlavná dvojica (Everhard a Evigan) je sympatická, Ferrerova postava je pravdepodobne jednou z najväčších nešikovníkov filmového plátna a on je práve tým prvkom vo filme, ktorý spôsobuje dejové zvraty; morská príšera mu len sekunduje. Nie je možné sa ubrániť porovnávaniu s filmom Leviathan (oba vznikli v tom istom roku a tematicky sú si podobné) - veľkým plusom je, že tu, pri absencii zvučných mien, sa podarilo vytvoriť napínavejší a originálnejší film ako v prípade už spomínaného Leviathana. Verdikt v 1 vete: Vydarená zápletka, výborne napísaná postava Snydera, ako jedného z najväčších lúzrov sci-fi filmu, a kvalitná príšerka. 03.06.12

Leviathan (1989)

*NAČO PĽÚCA, CHCE TO ŽIABRE* V porovnaní s inými filmami rovnakého žánru a z rovnakého obdobia je na tomto filme viditeľný vyšší rozpočet. Interiéry sú plné detailov, triky pôsobia obstojne a mihnú sa tam relatívne známe tváre, ktoré poznáme z menších či väčších úloh vo filmoch a seriáloch. Weller tu počas celého filmu ukazuje svoju tvár (na rozdiel od Robocopa), jeho hlas sa dobre počúva a hlavné hrdinky konečne ukazujú len a len svoje štíhle nohy (na rozdiel od iných podobných sci-fi a hororových filmov tej doby, kde s radosťou ukazujú úplne všetko). Stan Winston pre tento film taktiež vytvoril hlavnú príšerku, jeho výtvor sa však zhodnotiť veľmi nedá, keďže si ju príliš neužijeme - pred kamerou sa mihne len zriedka a aj to len na okamih. Škoda. Vidíme ju síce v závere, ale ten pôsobí natoľko rozpačito, že jeho vystrihnutie by filmu len prospelo. Prvá polovica filmu (rozvíjanie postáv a vzťahov medzi nimi, podozrenie na nákazu, prepuknutie nákazy) je (možno paradoxne) oveľa zaujímavejšia ako tá druhá (behanie za monštrom, behanie pred monštrom). Verdikt v 1 vete: Výborne plynúci film, ktorý sci-fi veľmi nie je a hororovým sa stáva v podstate až vo svojej druhej polovičke. 02.06.12

Úkryt (2011)

*HOĎME SI MINCOU* Plazivý film, ktorého hlavnou devízou je majstrovsky budovaná atmosféra a herecké výkony. Film diváka doslova ničí neistotou, ktorá pramení zo správania hlavného hrdinu. Má psychickú poruchu, nemá psychickú poruchu? Presvedčí o svojej pravde/omyle aj iných, alebo všetci zahynú, pretože odmietnu uveriť? A zahynú vôbec? Príde koniec sveta a či len potupa jednotlivca? Shannon je taký trochu škaredko a prvýkrát som si ho uvedomil vo filme Bug, kde (keď si na to spätne spomínam) mal úplne totožný herecký prejav ako v tomto filme (čo by mohlo po pár zapamätateľných filmoch začať iritovať). Jediným momentom, kde dochádza k výraznejšiemu odklonu od celkového hereckého prejavu, je scéna na oslave ku koncu filmu; a v tejto polohe kvázi šialenca je dokonalý. Chastain je naopak prirodzene krásna, príťažlivá z akéhokoľvek uhla a v akomkoľvek oblečení a za jej vrchol v tomto filme považujem scénu v posteli, kedy volá záchranku. Viac filmov od Nicholsa, prosím! Verdikt v 1 vete: Výborný filmový nápoj hodiaci sa na upršaný letný večer, namiešaný z 3dl drámy, 5cl mystiky a s kvapkou hororu. 25.05.12

Ben X (2007)

*OH, (ARCH)LORD!* Kľúčovými slovami pre tento film sú preháňanie a zveličovanie - veci sú tu dovádzané do absolútneho maxima, ba miestami je miera únosnosti a uveriteľnosti výrazne prekračovaná (šikanovanie, prejavy autizmu, starostliví profesori, záujem dievčaťa o spoluhráča...). Herecký prejav hlavného hrdinu a v podstate všetkých okolo neho (riaditeľ školy dostáva striebornú medailu) mi takmer bránil sústrediť sa na čokoľvek iné vo filme; natoľko bolo herectvo desivé. Ben je Timmermansom uchopený tak, že z autistu, ktorého má hrať, ho posúva na úroveň retardovaného chlapca. Jeho mimika je prehnaná a v konečnom dôsledku tak odporná (v tomto filme mi to príde ako úplne mimo skutočného prejavu). A fakt, že takmer tridsiatnik hrá tínedžera (ostatní tiež pôsobia staršie), a zároveň viera, že si to divák nevšimne, je na zaplakanie. Film ma absolútne nepresvedčil o tom, že niečo podobné sa naozaj niekde niekedy mohlo stať. Neuveril som mu. Verdikt v 1 vete: Pokus o originálne prerozprávanie príbehu, skazený neodpustiteľnými hereckými prejavmi a preháňaním v každom aspekte. 24.05.12 Keď film o autizme, tak radšej tento: Temple Grandin.

Den trifidů (2009) (TV film)

*SMRTIACA ALOE VERA* Odklon od knižnej predlohy je značný, ale výraznejšie mi to neprekážalo. Triffidi sú urobení solídne, ale vyzerajú ako prerastená aloe vera. Chýba mi tu výraznejšia interakcia medzi ľuďmi a triffidmi a film preto skôr pôsobí ako boj proti fanatikovi túžiacemu kontrolovať za každú cenu vznikajúcu komunitu preživších, než ako boj proti nebezpečným rastlinám. Triffidi sú tu tak len akýmsi doplnok než hlavným motívom. Prvá časť minisérie je vydarenejšia než tá druhá. Prvá je charakteristická celkom citeľným napätím prameniacim z katastrofy, ktorá ľudstvo postihla, z chaosu, ktorý ako dôsledok katastrofy vládne a z predstavovania schopností nepriateľských rastlín. Pre druhú je typické neustále menenie lokácií, keďže hlavní hrdinovia sa po krajine presúvajú, a taktiež sa zameriava na priblíženie rôznych vznikajúcich vzťahov. V týchto pozíciách už film prestáva byť originálnym a zaujímavým a ako keby len tak ležérne po obrazovke pretekal. Verdikt v 1 vete: Filmová adaptácia, ktorá mohla dopadnúť aj horšie. 22.05.12

The Divide (2011)

*HRÍB A JEHO VÝTRUSY* Úžasné, ako tento film nemá potrebu nič obkecávať a vysvetľovať. Začiatok je prekvapujúci, človek sa ani nemá čas poriadne usadiť a - bum! Výborný in medias res. Zo začiatku som mal síce obavy - natoľko rozpačito to pôsobilo -, ale postupne sa atmosféra buduje, vzťahy sa vyhrocujú a je zriedkavou skúsenosťou sledovať, ako sa ľudské charaktery menia vplyvom neistej budúcnosti, prítomnosťou strachu o vlastný život a snahou adaptovať sa na nové a neznáme. Niekto to zvláda lepšie a iný horšie. Avšak niekto vôbec nie; a kde pred nimi utiecť, kde sa skryť, keď vonku čaká istá smrť? Malý, klaustrofobický a postupne aj násilný film. Niečo iné, ako som očakával, ale stále pre mňa veľké a príjemné prekvapenie. Verdikt v 1 vete: Postapokalyptický film v malom balení. 21.05.12

Farscape (1999) (seriál)

*UTEČENCI Z MÚZEA MADAME TUSSAUDS* Tento seriál som po desiatej pretrpenej časti musel poslať do čiernej diery. Vôbec mi neprekážali gumené masky bytostí, ktoré síce nepôsobili odfláknuto, ale zato veľmi lacno - postavička Dominara Rygela XVI. skôr pobavila, avšak na masku Ka D'Arga sa pozerať naozaj nedalo (a navyše mi strašne pripomínala postavu z nejakého animovaného filmu - ktorý to len bol?). To, čo mi naozaj prekážalo, bola takmer úplná plochosť postáv - áno, kde-tu niečo z ich života vyplávalo počas častí na povrch, ale nič z toho im nedodávalo "tretí" rozmer; a teda v každej časti ako keby začínali od nuly. Chýbala mi tam jednoducho nejaká náväznosť jednotlivých častí. A úplne, ale úplne najhoršie na celom seriály je postava Kapitána Bailara Craisa, ktorý s tou svojou kozou briadkou a konským chvostíkom pôsobí ako baleťák z nejakého predstavenia osemdesiatych rokov; už mu chýbajú len čierne napasované legíny. Verdikt v 1 vete: Možno sa to od jedenástej časti zlepšilo, no ja sa to už nedozviem. 21.05.12

Zakázaný svět (1982)

*2x(.)(.)* Nezmyselná a do filmu ako celku absolútne nezapadajúca úvodná bitka vesmírnych lodí - toľko úvod filmu, pri ktorom som si povzdychol a zvažoval, či to radšej nevypnem a sci-fi béčko môjho detstva bude mať v mojej mysli aj naďalej podobu fajn filmu. Nevypol som a s o 20 rokov staršími očami som film už vnímal inak. Sci-fi atribúty si to aj naďalej zachováva, ale tie hororové už teda ani zďaleka. Želé roztekajúce sa po stole, vypreparované zvieratká porozhadzované po laboratóriu a pofŕkané jahodovým lekvárom, pištolky ako z hračkárstva Dráčik... A monštrum pôsobí aj na tú dobu veľmi umelo. Prírodné sú však odhaľované prsníky oboch ženských protagonistiek a sú miernou konkurenciou pre herečku z nedávno videného a rovnakými kvalitami oplývajúceho Lifeforce. Verdikt v 1 vete: Pripomienka: O ďalších 20 rokov si tento film nepozrieť. 15.05.12