Abiosis

homepage
Twitter: Abiosis

• 29.3.2011  17:51
    Jízda smrti (2007)

*BEZ SVETLA NA KONCI TUNELA* Po prvých desiatich minútach som začínal veriť, že by ma tento horor mohol príjemne prekvapiť. Množstvo nepríjemných ľakačiek, dusivá atmosféra metra, pár pomätených postavičiek a v neposlednom rade na pohľad celkom príjemná hlavná hrdinka so šmrncovným účesom sebavedomej slečny. Lenže zrazu - ako lusknutím prsta - film stratil spád a dej sa začal motať okolo mnohých nepodstatných postáv a takmer nadobúdal charakter seriálovej epizódnosti. Preživší utekali a utekali a utekali... asi pred nejakou originálnou zápletkou, ktorá by tento film niečim ozvláštnila. A finálne príšerky určite nie sú dostatočnou satisfakciou za hodinu nudného blúdenia hlavných postáv v útrobách metra. Verdikt v 1 vete: O fanatickej sekte a ich príprave na Armagedon. 29.03.11

• 28.3.2011  20:16

*BOYZ II MEN* Príjemné pocity sa 96 percentnému divákovi budú pri pozeraní tohto filmu vyhýbať veľkým oblúkom a ten 4 percentný nebude na tom o nič lepšie. Gordon-Levitt si to za peniaze rozdáva s hocikým - užíva si feláciu od milého starčeka, i od plešatého fanúšika amerického futbalu, a taktiež aj análny sex s udržiavaným tridsiatnikom. A, verte-neverte, ako budúci džigolo už vo svojich ôsmich rokoch sprostredkováva rozkoš masturbácie svojmu zaostalému rovesníkovi. Film značne ruší svojou výrazne explicitnou formou zobrazenia homosexuality a rovnako pedofílie (nepamätám sa, že som niekedy videl malé dieťa v takých vierohodných pedo-scénkach - so strihom sa tu pracuje naozaj veľmi zručne). Záver filmu neprekvapuje, pretože všetci dobre vieme, k akému "vyvrcholeniu" sa postupne dopracujeme; vieme, že tentokrát tí ufóni pristáli v inej krajine. Verdikt v 1 vete: Film o sexuálnych deviáciách i sexuálnych orientáciách. 28.03.11

• 23.3.2011  18:53
    Nenarození (2009)

*O RIŤKE A O TOM OSTATNOM* Horor obsahujúci všetky charakteristické atribúty daného žánru, kde výsledkom je síce relatívne solídny film, avšak akýsi sterilný. Nič novátorské, nič prekvapujúce, žiadna digresia, všetko ide od bodu A do bodu B bez toho, aby čo i len minimálne zmenil smer a aspoň na chvíľu sa rozbehol neočakávanou cestou. Človek sa príliš nebojí, neľaká a občas si aj zívne. Chlapčiatko nie je veľmi strašidelné (dokonca aj moje študentky po preflámovanej noci pôsobia strašidelnejšie), Gary Oldman nemá veľmi čo hrať a tak jediným vytrhnutím z monotónnosti príbehu je pohľad na atletické telo hlavnej predstaviteľky (myslím si, že plagát k filmu hovorí zrozumiteľnou rečou). Verdikt v 1 vete: Veľký priemer s nadpriemerným telom hlavnej hrdinky. 23.03.11

• 21.3.2011  20:16
    Karatáček (amatérský film) (2009)

*ČAKANIE NA ÚSTNU DUTINU* Milý film o zubnej kefôčke a jej radostiach a strastiach. Hlavní hrdinovia netradiční, prostredie taktiež, zvukové efekty sú zábavné a rôznorodé, ale veľmi mi prekážal ten šialený strih, kde jeden záber striedal druhý v príliš rýchlom slede a často si môj mozog ani nestihol uvedomiť, čo to tie oči vlastne videli. Chápem, že tá rýchlosť mala evokovať akciu a nebezpečenstvo, ale takou rýchlosťou, aká bola použitá pri strihu, by som sa za tie dve minúty dostal azda aj zo Zeme na planétu Vulkán. Verdikt v 1 vete: Rýchly krátky film, ktorému by pristalo trošku zvoľniť tempo. 21.03.11

• 21.3.2011  19:11

*PRÁCA AKO KAŽDÁ INÁ* Dokumentárnym štýlom nakrútený film o vrahovi, ktorého kamošmi nie je nik iný ako Freddy Krueger, Jason Voorhees či Michael Myers. Keďže však spomínaní páni sú už pomerne obstarožní, zanechali pôvodné remeslo a pravdepodobne sa v súčasnosti venujú už len hre na flautu a maľovaniu zátiší, na scénu musí prísť nový "hrdina" Leslie. Vďaka reportérke a jej kameramanom máme možnosť vidieť, že zabíjanie ako ho poznáme z hororov, nie je len bezcieľne potulovanie sa a bodanie, sekanie či pílenie len tak, hlava-nehlava. Ono si to všetko vyžaduje niekoľkomesačné plánovanie, hľadanie vhodných obetí, výber lokácií, zbraní a pod. Vytvorenie a živenie legendy o vlastnej osobe tiež nie je jednoduchou záležitosťou. Verdikt v 1 vete: O tom, ako pracuje hororový zabijak. 21.03.11

• 20.3.2011  17:41
    Oběť zla (2007)

*VODOPÁDY BEZ SPÁDU* Takú absenciu napätia, nápadov, logiky a sympatií k hlavným hrdinom som v horore ešte nezažil. V prvej polovici sa nič zásadné nedeje - sledujeme mladú dvojicu venujúcu sa turistike a, samozrejme, dochádza k nevyhnutnému stretu s miestnymi ľuďmi. Avšak všetko je natoľko predvídateľné, že hre s divákom, kde priateľsky pôsobiaci sú nakoniec nepriateľskí a naopak, nemožno naletieť. Tradične sa tu objavuje aj znetvorený ujo, ale pri ňom môže mať človek strach len z toho, že ho oslintá. Hlavnými antagonistami je nábožensky založená dvojica, ktorá všetko to násilie koná z takého neuveriteľného dôvodu a takým neuveriteľným spôsobom, že vám je trápne asi rovnako, ako keď sledujete Michaela Scotta pri balení mladej slečny. A ten koniec... Verdikt v 1 vete: Film úplne bez všetkého potrebného a so všetkým nepotrebným. 20.03.11

• 16.3.2011  08:01
    Za plotem (2006)

*RECYCLE* Už prvých pár minút bolo pre mňa utrpením a tie predznamenali všeobecnú náladu počas celého sledovania filmu - divák sa má zabávať a smiať, ale nedá sa, pretože všetky tie vtipy už jednoducho poznáte z iných podobných filmov. Rozprávka o nevydarenom spolužití zvláštneho mixu zvieratiek a ľudí, kde jedinou zapamätateľnou scénou zostáva Hammy pod vplyvom kofeínového nápoja. Najviac mojich sympatií si získala postavička perzského kocúra Tigra, ktorý je však paradoxne vedľajšou postavou a vo filme sa objavuje len príležitostne. Všetky ostatné postavičky zaváňajú neoriginalitou a pre daný žáner sú veľmi nevýrazné. Verdikt v 1 vete: Recyklácia postavičiek a nápadov z iných animovaných filmov. 16.03.11

• 15.3.2011  08:57

*HOP SEM, HOP TAM* Nie som fanúšikom retrospektív, príliš (a často zbytočne) príbeh komplikujú a zároveň jej použitie k ozvláštneniu príbehu prispieva minimálne. Ako lineárne rozprávaný príbeh by som si tento film asi užil o čosi viac, pretože tie neustále skoky v čase a medzi osobami po čase začali prekážať a každý ďalší "skok" spôsoboval čoraz väčšie podráždenie. To, čo sa filmu naozaj nedá uprieť, je dokonalá absencia čohokoľvek pozitívneho. Vizuálne svetlý (slnečné svetlo, deň) film, pocitovo nesmierne tmavý (existenčné a existenciálne problémy, beznádej, smrť blízkeho, nevydarený plán). Hlavní predstavitelia - "mäkkýš" Ethan a "tvrďas" Philip Seymour - sú úplne protichodnými silami a pozerá sa nich veľmi dobre. Marisa hereckým výkonom očariť nemôže a možno práve preto má vo filme tak veľa posteľných a polonahých scén. Škoda toho záveru - očakával som jasnejšiu definitívu. Verdikt v 1 vete: O nevydarenom pláne a nezdravých vzťahoch. 15.03.11

• 7.3.2011  19:10
    Kancl (TV seriál) (2005)

*MEDZI 4 STENAMI* Existuje veľké riziko, že tento seriál po prvej epizóde odhodíte, pretože je natoľko iný, že môže diváka doslova odpudiť. Ak mu však dáte šancu, tá hraná autenticita vás pohltí. Miestami roztrasená kamera, rozmazané zábery, pohľady protagonistov priamo do kamery - to všetko pôsobí ako magnet a vťahuje vás do každodennosti postáv, ktoré pôsobia ako ktokoľvek z vášho okolia a vy sa neviete dočkať ďalšieho stretnutia s rozkošnou Pam a jej tajnej lásky Jima, so siláckym Dwightom a neuveriteľne netaktným, chvastúnskym a egoistickým Michaelom. Je to hádam jediný seriál, kde konanie postáv (najmä však konanie šéfa Michaela) u mňa vyvoláva plnú citovú odozvu. Tá postava má takú neuveriteľnú schopnosť urobiť z akejkoľvek situácie situáciu nabitú pohoršením a trápnosťou až sa tie pocity, ktoré ostatné postavy okolo neho pociťujú, prenášajú aj na mňa. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál, ktorého humor a spracovanie nesadne každému. 07.03.11

• 2.3.2011  22:10

*LOLA SA PLAZÍ O ŽIVOT* Zo začiatku to pôsobí ako kvalitná dráma o dospievajúcich ľuďoch, no po únose chlapca sa charakter filmu mení. Dierka do hlavičky, dierka do nožičky, dierka do kŕčiku a ten parketový lev nám stále akosi zabúda vykrvácať. Šialená Lola, ktorá za aktívnej účasti svojho otecka všetky tieto dierky robí, pripravila chlapcovi skutočne netypickú dámsku volenku. Je to značne bláznivý film so šialenými postavami, len trošku mrzí, že všetky tie náznaky perverzného správania (otec s túžbou pozerajúci na svoju polonahú dcéru, ich blížiaci sa bozk, takmer felácia chlapca pred zrakmi rodičov) neboli uskutočnené a zostalo len pri náznakoch. Neodpustiteľným negatívom filmu je dejová línia dvoch iných mladých ľudí, ktorí do zápletky ničím neprispievajú, ničím ju neobohacujú a jej neprítomnosť vo filme, resp. jej nahradenie by bolo vítaným krokom. Verdikt v 1 vete: Krvavé a miestami úchylné experimentovanie urazenej dievčiny na mladom chlapcovi. 02.03.11

• 2.3.2011  09:14

*DO ZBIERKY* Zo šialenca v koženej maske ide nepopierateľne strach a mrzí ma, že tvár, ktorú pod ňou skrýva, sa vidieť nepodarí (i keď hlavný hrdina to šťastie, resp. nešťastie má). Film zo začiatku vytvára hustú atmosféru najmä netypickou a originálnou situáciou, kedy je jeden zločinec pri svojej aktivite vyrušený iným a oveľa horším. Po zistení, o čo mužovi v maske ide, sa to však dostáva do stereotypu skrývania sa pred šialencom, vraždenia a mrzačenia členov rodiny a vyhýbaniu sa množstvu pascí, ktoré svojou komplikovanosťou naozaj možno prirovnávať k pasciam vo filme Saw. Značne vadí aj samoúčelnosť množstva vecí, ktoré vo filme nemajú opodstatnenie, ako napríklad už spomínaná komplikovanosť a veľké množstvo rôznych pascí a prítomnosť masky na tvári vraha. Od svojej polovice film nič výnimočné neprináša a neustále opakovanie situácií mierne začína nudiť. Verdikt v 1 vete: Atmosférou temný horor s do určitej miery originálnym námetom. 02.03.11

• 23.2.2011  20:38
    The Backwater Gospel (studentský film) (2011)

*AMEN* Hlavnými atribútmi tohto krátkeho filmu sú vynikajúca pochmúrna a temná atmosféra a najmä nezvyčajná animácia, ktorá je žiadaným osviežením v záplave stereotypných animácií veľkých filmových štúdií. Malé mestečko s fanatickým kňazom, hordou poslušných ľudí, jedným odpadlíkom a... smrťou, ktorá si vie trpezlivo počkať na svoj prídel. Neobsahuje práve najoriginálnejší nápad, ale kraťas body získava za svoju vizuálnu stránku a za to, že je krásne hororový, krvavý a šialený. Verdikt v 1 vete: Výborné hororové osvieženie v podobe originálnej animácie. 23.02.11

• 19.2.2011  19:26

*11:1* Remake filmu som nevidel ale, myslím si, že žiadny silný dôvod na to ani neexistuje. Samozrejme, až na mierne strnulé herecké výkony, čo však bola v tom období azda akási norma ale tu to až tak veľmi neprekáža. Pôvodná verzia je skvelým oddychovým filmom, ktorý síce nevytvára žiadne výrazné napätie, žiadne silné zvraty, ale je pekné prizerať sa tomu, ako je jednotlivec schopný hýbať masou a silou argumentácie meniť ich názor. Od smrti nás môže deliť čokoľvek. V tomto prípade život (pravdepodobne) nevinného človeka zachránilo jednoduché "neviem" jedného z porotcov, ktoré následne spustilo lavínu ďalších slov. Verdikt v 1 vete: Sympatický film o porotcoch a sile argumentácie. 19.02.11

• 16.2.2011  22:51

*LESNÝ OMYL* Príliš nezaujímavé spracovanie inak skvelého nápadu na to, aby som sa bavil. Hlavná dvojica hercov, ktorých poznám zo svojich obľúbených seriálov (Alan Tudyk zo seriálu Firefly a Tyler Labine zo seriálu Invasion) to nedokážu zachrániť, i keď proti ich hereckým výkonom výrazné výhrady nemám - zodpovedajú žánru, teda sú odľahčené a prehnané. Film ako celok je málo vtipný, málo originálny, málo parodický a miestami vyznievajúci veľmi trápne. Hlavný záporák je príliš obyčajný a spomienku na neho dokonale prekryje Katrina Bowden lezúca polonahá po skale. Verdikt v 1 vete: Nenaplnené očakávania v paródii na tínedžerské horory. 16.02.11

• 16.2.2011  19:21

*ÁTLAGOS FILM* Maďarskú kinematografiu nepoznám, nie je teda s čím porovnávať. Táto kriminálka ma však príliš nenadchla. Všetko sa točí okolo zvláštneho chlapíka, trpiaceho bližšie neurčenou psychickou poruchou, ktorej výsledkom je nezáujem o iných a neschopnosť s ľuďmi komunikovať, a akási absolútna citová prázdnota. Film je pomalý, jediným vzpružením sú nehody a obete, ktoré sa dostávajú na Tiborov pitevný stôl a samotná vražda. Záhada obete akosi nenadchne a rovnako ani zistenie totožnosti objednávateľa vraždy, ktorú možno tušiť už od polovice filmu. Jedinou záhadou tak pre mňa zostáva dôvod, prečo sa o čudáka Tibora jeho priateľka vôbec zaujímala. Verdikt v 1 vete: Slabšia kriminálka, ktorá sa miestami snaží byť (neúspešne) originálna. 16.02.11

• 14.2.2011  17:38
    Pumpkin (2002)

*DVOJICA VS. SVET* Určite je ťažké k filmu zaujať jednoznačné stanovisko, pretože netuším, čo som to vlastne videl. Ak to bola sofistikovanejšia paródia na tínedžerské filmy (tento názor zaznel v mnohých komentároch), pôsobilo by to veľmi trápne, a preto si radšej film interpretujem po svojom. A ako zisťujem, k identickej interpretácii som sa nedopracoval len ja, ale celá skupina ľudí (stačí sa pohrabať v diskusnom fóre k filmu na IMDb). Mnohé vo filme sa zdá byť zveličené, stereotypné a klišovité, ale to, čo sa začne diať v druhej polovici filmu, je ako jazda pod vplyvom drog - rútite sa cez "neskutočnosť", kde prehnané správanie postáv a neuveriteľnosť situácií tu nadobúda takmer rozmery paródie, rozprávky a tej najtvrdšej formy romantického príbehu. Presne táto druhá polovica filmu je predmetom diskusií, možného nepochopenia a výsledného nízkeho hodnotenia. Ale ak som aj film náhodou pochopil správne, vnímam ho ako príliš silný úlet na to, aby som ho dokázal dostatočne oceniť. Verdikt v 1 vete: Nezvyčajný film o nezvyčajnom páre, s niekoľkými situáciami nabádajúcimi k viacerým interpretáciám. 14.02.11

• 1.2.2011  19:09

*ZOZNAM, PO KTOROM TÚŽIME* Freeman a Nicholson sú skúsení herci, ošľahaní mnohými rokmi pred kamerou a aj v tomto filme je ich profesionalita citeľná. Hrajú hravo a ľahko, sú prirodzení a presvedčiví a človek má strašnú chuť votrieť sa medzi nich, potľapkať ich po pleci a stať sa ich kamošom. Postavy sú verbálne zdatné a ich slovné prestrelky sú hlavným motorom prvej polovice filmu, ktorá je z môjho pohľadu tou zaujímavejšou. Po opustení nemocnice, teda v druhej polovici filmu, sa viac-menej už nič zásadné neudeje a sme len svedkami priameho uskutočňovania položiek z ich zoznamu. Obaja skvelí herci sú ročník '37 a už tu asi dlho nebudú. Bude to veľká škoda. Verdikt v 1 vete: Príjemný film o nepríjemnej správe, ktorá oboch protagonistov prinúti začať svoj život žiť naplno. 01.02.11

• 31.1.2011  11:45
    Průvodce (2008)

*ZÁPAD V KRAJINE VYCHÁDZAJÚCEHO SLNKA* Témou film dokáže zaujať, pretože je netradičná. Na obradné ukladanie mŕtvych do rakví sa divák musí pozerať takmer s akousi zvláštnou formou radosti - človeka poteší, že i mŕtvemu kusu hnijúceho mäsa sa aj po smrti dostáva takej nevídanej úcty. Utrpením pre mňa však bol herec stvárňujúci Daiga, ktorý v scénach, snažiacich sa príbeh trochu odľahčiť humorom, zlyhával a pôsobil trápne. To za prvé. Za druhé vôbec nerozumiem tomu, prečo sa v relatívne kvalitnej dráme tieto scény nachádzali; nehodili sa tam. A vôbec - postava Daiga ja napísaná zvláštne: príliš submisívny, odtrhnutý od reality, neustále majúci akési tajomstvo, neschopný sa priamočiaro a rázne vyjadriť. Jeho manželka je podobnou čudáčkou. Daigova práca mi prišla ako veľmi hodnotná a pre japonskú, tradične zmýšľajúcu spoločnosť ako veľmi vážená, a preto som akosi nepochopil, prečo jemu blízki ľudia jeho prácou pohŕdali a prečo sa im dokonca preto aj hnusil. Verdikt v 1 vete: Sľubná dráma s netradičným námetom, zničená zlým hereckým výkonom hlavného predstaviteľa a komickými vsuvkami. 31.01.11

• 18.1.2011  22:09
    Black Books (TV seriál) (2000)

*KNIHY A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY* Humor v tomto mini seriály je absolútne pritiahnutý za vlasy a možno to je dôvod, prečo ich má Manny na hlave tak málo. Hlavná trojka sú postavičky veľmi originálne, a to je základom diváckeho úspechu: už spomínaný Manny je máličko plešatý, ale veľmi submisívny. Jeho vysoké čelo nie je znakom vysokej inteligencie. Bernard je typ človeka, ktorý vypije a vyfajčí všetko, čo mu príde pod ústa a ktorý neznáša všetko a všetkých, a ak vesmír má náhodou koniec a za jeho hranicami sa niečo nachádza, určite nenávidí aj to. Fran sa zo všetkých síl snaží nájsť si svoje miesto pod slnkom, najlepšie hádam na nejakej exotickej piesočnej pláži, v svalnatom náručí do hneda opáleného domorodca. Je to seriál plný nezabudnuteľných replík, absurdného humoru a človeka značne mrzí, keď sa nekompromisne blíži k sledovaniu poslednej časti. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál o trojke, ktorá príliš neberie ohľad na druhých ľudí.18.01.11

• 10.1.2011  12:24

*BUCHNI SI AJ TY* Ak sa budete niekedy s niekým v diskusii hádať, či je človek vo svojej podstate dobrý alebo zlý, ako konkrétny príklad vašej argumentácie môžete spomenúť aj udalosti, ktoré viedli k natočeniu tohoto filmu. Pri sledovaní filmu som si spomenul na všeobecne známy Milgramov experiment (je jedno, či je externe validný, alebo nie je), ktorý potvrdil, že 65% ľudí by dokázalo človeka usmrtiť. Vo filme An American Crime úplne bežná vzorka ľudí, ktorí sa zúčastnili týrania úbohého dievčaťa, hovorí v prospech výsledku jeho experimentu, ktorý nebol verejnosťou prijatý práve najlepšie, keďže odkrýval tú stránku našej osobnosti, za ktorú sa hanbíme. Je neuveriteľné, čo je človek schopný robiť, akých neuveriteľne brutálnych vecí sa je schopný dopustiť, ak mu to je dovolené. Pustite si tento film a dobre ho sledujte, pretože niečo podobné by ste možno dokázali urobiť aj vy, nech už si nahovárate čokoľvek. Verdikt v 1 vete: Film o tom, že hranice ľudskosti sa ľahko prekračujú. 10.01.11

• 7.1.2011  13:19

*ŠALALA MEDZI HVIEZDAMI* Bolo to absurdné, netradičné, miestami vtipné. A zaujímavé možno prvých niekoľko minút, kedy človek ešte nevedel, čo ho čaká a mohlo mu to všetko prísť ako celkom originálny úlet. Veď ako často niekto natrafí na spojenie sci-fi a muzikálu v čiernobielom prevedení? Po polhodinke však prichádza vytriezvenie a divák zisťuje, že nič prevratné sa diať nebude, že film bude plynúť rovnako pomaly a bez toho, aby vzbudil záujem, ešte veľmi dlho. Situácie sú nezvyčajné, lokácie neočakávané, postavy zaujímavé a neznámy herci v nich excelujú - to všetko by mohli byť vynikajúce pozitívne atribúty pre netradičný film, ale v tomto prípade sa to nedarí. Jediné, čo vo mne aj naďalej rezonuje, sú tanečné a hudobné kreácie postáv, od ktorých by ste to nečakali a tiež skvelá hudba. Všetko ostatné tam byť nemuselo. Verdikt v 1 vete: Výborná hudba s nepodareným videoklipom. 07.01.11

• 6.1.2011  18:28

*PREFÍKANÉ ZVERY* Animácia, ktorá mnohým nesadne, pretože jednoducho pôsobí anachronickým dojmom. Súčasnému divákovi, zvyknutému na počítačovú (a dokonca 3D) animáciu, môže adaptácia na takúto formu spôsobovať problémy. Ale ten, komu sa to napokon podarí, kto prekoná pôvodnú "nechuť", si pomaly zvykne, ba dokonca sa mu to zapáči a pravdepodobne neoľutuje čas pri tomto filme strávený. I napriek tomu, že je animovaný, určite nie je primárne určený pre najmenšie publikum. Má atribúty takmer vážneho filmu, charaktery sú komplikované. Veľkým plusom je rýchly spád, nevtieravý humor a v konečnom dôsledku (a v rozpore s prvým dojmom) aj animácia, ktorá je nezvyčajná a teda neopozeraná. Verdikt v 1 vete: Veľmi zaujímavý príbeh v netradičnom šate o zvieratkách správajúcich sa a konajúcich rovnako ako ľudia. 06.01.11

• 5.1.2011  15:05

*ONE MAN SHOW* Vo filme hrá viacero postáv, tie však iba počujeme cez mobilný telefón. Jediný, na ktorého sa hodinu a pol pozeráme, je Paul - človek, ktorý bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a momentálne prežíva svoju nočnú moru zakopaný pod zemou v nie práve rozmernej truhle. Ako to všetko dopadne, divák tuší už od začiatku, ale zároveň stále verí že všetko bude nakoniec inak, pretože veriť chce. Na Ryana sa pozerá dobre, pre mňa je to herec nadpriemerný, príbeh však miestami nudí, pretože objekt, v ktorom sa film odohráva, predsa len má svoje hranice a je teda scenáristicky limitujúci. Záver však vaše nervy vyžmýka poriadne a pripravte sa na veľmi nepríjemný pocit, ktorý sa vás následne zmocní. Verdikt v 1 vete: Minimalistický, konverzačný film, odohrávajúci sa na jedinom mieste. 05.01.11

• 4.1.2011  11:51

*OUTSIDERI* Príjemne plynúci a značne ukecaný film, ktorého hlavnou výsadou sú výstredné postavy nestretávajúce nikoho iného len ďalšie výstredné postavy. Pôsobiaci bežným dojmom v tomto filme nie je nik. Hlavné tínedžerské predstaviteľky sú uveriteľné, ich postavy sa počas filmu vyvíjajú, ich problémy pôsobia reálne a prežívanie je primerané veku. Scarlett, budúca filmová hviezdička, tu však akoby neustále nosila na tvári gumenú masku - usmiať sa jej nechce, zaplakať tiež nie a aj keď sa hnevá, vyzerá to, ako keby mala obrnu - no našťastie nie je tou najdôležitejšou postavou, a kamera sa teda okolo nej (na rozdiel od nápadníkov) príliš "nekrúti". Film jednoznačne patrí duu Thora - Steve, kde nešťastník Seymour je pre mňa jednou z najobľúbenejších introvertných postáv. Vôbec sa preto slečne Enid nečudujem, že oňho prejavuje záujem. Zároveň z pohľadu muža vyjadrujem miernu ľútosť nad tým, že Seymour nie je žena; platonicky by som sa určite zaľúbil. Verdikt v 1 vete: O outsideroch dvoch generácií. 04.01.11

• 28.12.2010  17:26
    Temple Grandinová (TV film) (2010)

*AUTI* Dievčina Temple Grandin akoby Raymondovi Babbittovi z oka vypadla, len je trochu ukričanejšia, šialenejšia a úspešnejšia. Film z produkcie HBO o autistickej, avšak úspešnej žene, je výborný. Je to film, ktorý zaujme minimálne svojou témou, pretože autizmus nie je pre väčšinu z nás niečo, s čím sa denne stretávame. Navyše je natočený veľmi ľahko, je svižný a bez pomalých pasáží, nesústreďuje sa depresívnym spôsobom neustále len na samotné postihnutie a všetky problémy, ktorým hrdinka musí čeliť, ale najmä na jej optimistický prístup k životu, ktorý jej pomáha ísť za svojim cieľom. To, čo nakoniec dokáže a fakt, že dokáže fungovať v spoločnosti normálnych ľudí je dych berúci, pretože mnohým zdravým členom populácie sa to často nemusí podariť. Verdikt v 1 vete: O Rain Manovej mladšej sestre. 28.12.2010

• 24.12.2010  09:10

*PATTINSON ST.* Jednoduchý príbeh, z ktorého je však z dôvodu väčšej "atraktivity" vytvorený jeden prekombinovaný, no v konečnom dôsledku odpudivý, trápny, logiku a reálnosť postrádajúci (vraj že) triler. Šialene zamilovaná žena, ktorá je pre lásku schopná robiť neuveriteľne komplikované veci, privlastňovať si identitu inej osoby a zavádzať všetkých navôkol a... ja nerozumiem prečo všetká tá zbytočná energia minutá na tak komplikovaný plán, keď by stačilo povedať jednoduché Milujem ťa či Chcem ťa či Páčiš sa mi a bodka. Josh Hartnett v tomto filme podáva podobný výkon ako Robert Pattinson vo všetkých a výsledkom roztržitosti a zamilovanosti, ktoré sa snaží predvádzať je, že divákovi spôsobuje jeho herecký prejav dvojhodinové utrpenie. Verdikt v 1 vete: Komplikovaný nezmysel bez iskry a napätia. 24.12.2010

• 21.12.2010  13:29

*SLADKÝ BITKÁR ERIK* Premena Erika z arogantného a agresívneho mladíka v priateľského a pravidlám sa podriaďujúceho mladíka je akási príliš rýchla a ľahká, i keď obetavosť matky by mohla byť dostatočne silnou motiváciou, a teda za určitých okolností to všetko môže pôsobiť uveriteľne. Závisí to od toho, či ste schopní prijať film, ktorý je síce silný a emotívny, ale lineárny a dopredu odhadnuteľný, a v ktorom nádych romantiky - i keď v takmer čisto chlapčenskej spoločnosti - je citeľne prítomný. Tou svojou atmosférou spravodlivosti a výskytom správnych a nesprávnych chlapíkov mi pripomína Dead Poets Society. Moje štvrté stretnutie so švédskym filmom a opäť veľmi pozitívne. Verdikt v 1 vete: O tyranoch a týraných. 21.12.2010

• 15.12.2010  19:03

*NA CESTE* Je to výrazne klaustrofobický film. Ak sa hlavní hrdinovia nenachádzajú zavretí v starom aute, tak sa nachádzajú v zovretí hustého lesa. A ak neplatí ani jedno zo spomenutého, nachádzajú sa určite na mieste, ktorého hlavným atribútom je nedostatok svetla. Dialógy rovnako ako konanie postáv sú oživené jemným a nenásilným humorom, pričom niektoré scény majú občas takmer až charakter paródie. Priznávam, že kombinácia hororu a komédie mi nesympatická nie je, ak je ich vzájomný pomer vhodne vyvážený, čo v tomto filme dosiahnuté bolo. Za veľké pozitívum tiež považujem fakt, že na rozdiel od podobných minimalistických filmov sa tu nachádza len malé množstvo "vatových" dialógov, majúcich za úlohu zamaskovať nedostatok nápadov. Rovnako je príjemným prekvapením aj herecké obsadenie, i keď postava pani Harringtonovej môže v niektorých chvíľach liezť na nervy. Ku sklamaniu dochádza až na konci, a to v podobe neinvenčného rozuzlenia, ktoré je možné tušiť už od polovičky filmu. Verdikt v 1 vete: Minimalistický film o sexy zubatej a jej klientoch. 15.12.2010

• 12.12.2010  17:52
    Zkouška (2009)

*...A ROZPRÁVKY JE KONIEC* Dôvod, prečo je koniec filmu pre väčšinu neprijateľný, je fakt, že po celý čas očakávame čokoľvek len nie to, čo sa napokon udeje. Aby predchádzajúca veta neznela ako mierny nezmysel, je potrebné dodať, že koniec je z radu happyendov, kde sa scéna zrazu zaplní tými správnymi, morálne zmýšľajúcimi a pre blaho väčšiny konajúcimi postavami. Chýbajú už len biely jednorožec, princenička Filoménka a princ Dobroslav v obtiahnutých legínach. Ak si nebudete príliš všímať niekoľko nedostatkov a nelogickosť v správaní postáv, ak sa dokážete preniesť cez to, že scenár ich nasilu tlačí do takého konania, aby sa film mohol uzavrieť požadovaným spôsobom, je to voľba pre vás, pretože problematika nutnosti odpovedať na otázku, ktorá nebola ani položená, vás udržiava v napätí počas celého filmu. Verdikt v 1 vete: Vydarenejšia alternatíva k filmu The Killing Room o ľuďoch zatvorených v miestnosti, hľadajúcich východisko z nepríjemnej situácie. 12.12.2010

• 12.12.2010  17:28
    Mise (1986)

*ZLYHANIE MISIE* Film bol zameraný na vizuálnu stránku, do popredia dával prírodu a pôvodného obyvateľa len mierne poznačeného civilizáciou kolonizátorov. Film častých bezdejových, takmer kontemplatívnych častí, ktoré oku síce lahodili, ale dej len zbytočne naťahovali do takmer neznesiteľnej dĺžky. (Som si istý, že každá minúta v tomto 120 minútovom filme trvá 1,33 krát viac než minúta bežná.) Vadila mi aj hudba, ktorá sa ako podklad objavovala i v situáciách, v ktorých by bolo lepšie nechať vyniknúť len postavy a ich slová (prvý rozhovor Ironsa s De Nirom po tom, ako v dueli zabil brata). De Nirova mimika je síce totožná s tou, ktorú bude vo filmoch predvádzať v nasledujúcich troch dekádach, ale k jeho postave Rodriga sa nesmierne hodí a nepamätám sa, či som ho predtým a potom niekedy videl v takej dobrej hereckej kondícii. Verdikt v 1 vete: Akési kostrbaté a hľuzovité ako starecké ruky poznačené artritídou. 12.12.2010