Abiosis

homepage
Twitter: Abiosis

• 5.12.2010  17:31
    Fanoušci (2009)

*NECH VÁS SILA SPREVÁDZA* Milujem Star Wars filmy (a Star Trek skoro rovnako) a naivne som si myslel, že tento bude medzi moje obľúbené pariť tiež. Čakal som, že budem počuť nezabudnuteľné repliky ako "Luke, I am your father", že sa budem usmievať tak, ako keď som prvýkrát uvidel maličkého Ewocka, že budem ohromený originalitou postáv ako Chewbacca či Jabba Hutt a že sa do niektorej z nich platonicky zamilujem, presne tak ako do Princeznej Leii. A pokým o Star Wars by som vám toho vedel rozprávať veľa, o tomto nepodarku sa mi utrúsiť nechce ani jediné slovo. Jediné, čo ma potešilo, boli cameo úlohy Williama Shatnera a Carrie Fisher a strety fanúšikov Star Wars a Star Trek. Týmto slávnostne prisahám, že fanúšikom Fanúšikov sa nestávam. Verdikt v 1 vete: Nech Darth Vader skolí autorov tohto filmu. 05.12.2010

• 30.11.2010  20:00

*TEN+TÁ+TO* Smrť si raz príde po každého. Niekedy je to však aj naopak a smrteľník si prichádza po smrť. Téma je to vážna, spracovanie zase humorné. Tento krátkometrážny film je groteskou pozostávajúcou z mnohých gagov a stvárnením pripomínajúcou časy nemých grotesiek plných naháňačiek, zveličených charakterov, neuveriteľných zápletiek a prehnaných reakcií. Tak sa na jednom mieste stretávajú a navzájom si súčasne prekážajú vetchá starenka odhodlaná umrieť, ženami obdivovaný "macho" doktor odhodlaný zachrániť umierajúceho za každú cenu a Smrť prichádzajúca si po to, čo jej právom patrí. Zistíme však, že aj taká Smrť má len jedny nervy. Verdikt v 1 vete: Do peknej grafiky odetý zábavný príbeh rýchleho tempa a dynamických strihov. 30.11.2010

• 23.11.2010  21:59

*DRÁČIKY A DRACI* Úžasná porcia fantázie majúca veľmi blízko k dokonalosti. Nádherná hudba, pôvabná animácia, veľký zmysel pre detail a krásne zábery, robia z tohto krátkometrážneho filmu nevídaný skvost, a preto mu je možné odpustiť aj mierne prostoduchú zápletku. Celovečerným animovaným filmom How to Train Your Dragon som bol nadšený, avšak ten bol primárne určený pre detské publikum. A niečo podobné, niečo serióznejšieho charakteru a na spôsob napríklad Sintelu, by som veľmi rád uvítal na plátnach kín. Verdikt v 1 vete: Film o netypickom priateľstve, jednom veľkom omyle a smutnom konci, dávajúcom nádej vnímať ho za určitých podmienok aj opačne. 23.11.2010

• 23.11.2010  21:35

*DETI-SMETI* Dokument o problematike takej neuveriteľnej, až sa človeku nechce veriť. Naozaj sa mi nechce. Film je obrazom reality, ktorá nemá s tou našou absolútne nič spoločné, a vedomie prosí o sladké zabudnutie bezprostredne po dopozeraní. Boj o život, fetovanie, alkohol, cigarety, žobranie, sexuálne zbližovanie, sexuálne zneužívanie, prostitúcia, bitky, krádeže, smrť - to všetko v podaní násťročných odhodených detí. Som rád, že dokument neponúka riešenie, nesnaží sa moralizovať, nepodsúva hypotézy. Je priamy, tvrdý, presný. Je kopancom do hlavy diváka. Z neho sa však po pár dňoch pozviechame, pocity spojené s filmom zoslabnú, spomienky na deti vyblednú. Nie je to náš život. Našťastie. Verdikt v 1 vete: Dokument o všetkom tom, čo ste ako dvanásťročný nemuseli a nechceli zažívať. 23.11.2010

• 22.11.2010  19:52

*POKLAD HĽADAJTE INDE* Príbeh je inšpirovaný knihou R. L. Stevensona, ktorú mám na poličke už od skorého detstva, ale stále zostáva neprečítanou, takže porovnávať nemôžem. To, čo však na rozdiel od čitateľa vidí divák, je rozprávka, kde sa v zvláštnom pomere mieša kombinácia historického a fantastického žánru. Postavy sú vydarené, niektoré aspoň s minimálnym náznakom minulosti a z toho prameniacich postojov a názorov v prítomnosti, čo im dodáva potrebný rozmer prekvapivo umožňujúci divákovi vžiť sa do ich konania a dokonca s nimi i súcitiť. (Tak sa napríklad nemožno čudovať tomu, že vás bude značne mrzieť smrť jedného člena posádky.) Kultovou sa stáva postavička menom Morf, milá, priateľská a humorná (škoda len, že jej zábavný repertoár nie je širší a po čase sa opakuje), na ktorú sa bude zabúdať rovnako ťažko, ako napríklad na postavičku Stitcha. Adaptácia predlohy je však nevýrazná: film je najmä vo svojej prvej polovici mdlý, nikde nesmeruje a premieľa sa na jednom mieste, chýba mu iskra a energia, pričom sústredenie pozornosti na hrdinov a nie, povedzme, na ich činy, nie je tou najlepšou voľbou. Verdikt v 1 vete: Nevydarený príbeh s vydarenými postavami. 22.11.2010

• 17.11.2010  11:17
    Mary a Max (2009)

*PRE DEPRIMOVANÝCH NEPRÍSTUPNÉ* Spočiatku som si nevedel zvyknúť na omniprezentného rozprávača, ktorý neustále všetko dianie a konanie postáv komentoval, a kde samotné postavy dlhý čas nepovedali ani slovko. Čakal som netradičný prístup, už pred zhliadnutím filmu som vedel, že budem svedkom vizuálneho šialenstva, ale simultánna absencia dialógov už bola priveľkou kombináciou nezvyčajného na to, aby to človeku neprinášalo aspoň mierne nepríjemné pocity. Tie sú však prítomné neustále, aj napriek tomu, že časom sa dá zvyknúť na všetko vyššie spomenuté. Film totiž nie je depresívny len svojim zobrazením, ale aj obsahom a témou, kde postavy prežívajú svoju nezávideniahodnú existenciu plnú smútku, odcudzenia a nepochopenia. Verdikt v 1 vete: Vydarený animovaný film tmavých odtieňov o od majority sa odlišujúcich a nepochopených jednotlivcoch. 17.11.2010

• 14.11.2010  19:55
    Ďábel (2010)

*ENTEN TIKY DVA ŠPENDLÍKY* Zaujímavosťou čisto subjektívneho charakteru bolo zistenie, že môj mozog mal problém so spracovaním obrazu počas úvodných minút, kedy všetko bolo hore nohami a neustále ma obťažoval informáciou, že by som mal padať a nie si pohodlne sedieť v kresle. Prišlo mi mierne zle a tento pocit ma už neopustil. I keď z iného dôvodu. Pre mňa bolo najhoršie nájsť si cestu k hercom. Najmä k tým uväzneným vo výťahu, pretože pôsobili ako jeden veľmi nesympatický ansámbel. (Veľmi rád by som videl aj ostatných záujemcov zúčastnených na kastingu.) Výsledkom toho bolo, že som si paradoxne užíval scény mimo výťahu, kde (a opäť je tu paradox) vývoj aspoň mierne zaváňal niečím záhadným a nevysvetliteľným. Výťah nemal čím prekvapiť: jeden z pätice bol diabol a myslím, že už pri prvom pohľade na nich muselo byť jasné, že to bude tá osoba, u ktorej by to človek najmenej predpokladal. Miernym prekvapením bolo priznanie poslednej zostávajúcej obete, ale iné prekvapenia sa nekonali. Nekonalo sa ani napätie. Ani zdesenie. Ani... Nezaujalo ma to, nevtiahlo ma to a sústredil som sa na to, aby som chrumkaním pukancov nevyrušoval prísediacich. Verdikt v 1 vete: Letný horor: mraziť vás nebude. 14.11.2010

• 13.11.2010  18:07
    Out of Order (2008)

*BACILOIDNÉ* Na tak malej ploche je koncentrácia absencie nápadov a všetkých možných klišé ohromujúca. Ako celok pôsobí film odpudivo a to aj kvôli miestu, na ktorom sa príbeh odohráva. Verte či neverte, ale pri pohľade na príťažlivú ženu dotýkajúcej sa podlahy na toaletách som sa v predstavách nezameriaval na nič iné, len na všetky tie bacile lepiace sa jej na ruky a kolená. Problém je taktiež aj v malých detailoch, ktoré len podčiarkujú dojem celkovej absurdnosti príbehu. (Len naznačím: buď nenosí nohavičky, alebo ciká cez ne.) Potešil herečkin výstrih, jej dlhé štíhle nohy a netypické a zábavné zvuky mobilného telefónu. A to je veľmi málo. Verdikt v 1 vete: Holandské... a žeby práve preto príliš "mimo"? 13.11.2010

• 12.11.2010  18:22
    Lovefield (2008)

*(S)KLAMANIE V POLI* Atmosféra filmu fungovala dokonale, skutočne mi miestami srdce bilo rýchlejšie. Je to minimalistický film dobrých záberov, zmyslu pre detail, solídneho hereckého výkonu, ale taktiež aj "podlej" hry s divákom. Koniec a následné zistenie, že som bol celý čas vodený za nos, ma sklamal. Vadí mi tento trend prekvapivých point. Radšej by som privítal a asi si aj viac užil iné, možno aj klišé ukončenie. Verdikt v 1 vete: Dobre budovaný pocit očakávania zabitý neočakávaným koncom. 12.11.2010

• 12.11.2010  18:04
    Cestující (2006)

*RYBKY A INÍ BUBÁCI* Veľmi pekný, krátky animovaný film, ktorý - i keď je z radu tých hororových - skôr pobaví ako vystraší. Hlavná postavička je veľmi milá a každý si ju hneď musí obľúbiť. To isté platí aj o netypickom pasažierovi v podobe nevinne vyzerajúcej rybičky. Temná atmosféra je pôsobivá a prítomný humor neruší a je zároveň skvelou súčasťou filmu. Pre mňa je veľkým plusom, že film nie je jedným z tých, kde sa autor spolieha iba na záverečnú pointu a všetko, čo jej predchádza, býva často len bezvýznamnou výplňou. Verdikt v 1 vete: Úmorných 8 rokov práce natlačených do kvalitných 7 minút filmu. 12.11.2010

• 11.11.2010  13:28

*ČLOVEK VS. BOH* Videl som aj pôvodný Súboj Titanov, ale bolo to už príliš dávno na to, aby som mohol porovnávať. Zostal jedine matný pocit výpravnosti, akcie a na tú dobu podarených efektov. Rovnaké pocity mám aj z novej verzie a vedel som presne, aký druh filmu sa chystám zhliadnuť, a preto som žiadne komplikované dielo ani neočakával. Film plný neohrozených hrdinov vykonávajúcich svoje hrdinské činy, bojujúcich v hrdinských bitkách, združujúcich sa do kolektívov s inými hrdinami. Film o jednoduchých mužch skúpych na slovo, o krásnych ženách neochotných odhaliť viac než len plece a o jednoduchom poslaní zabiť zlého boha a jeho beštiu. A ak sa po ceste pritrafí nejaká ďalšia, o to lepšie. Verdikt v 1 vete: Fantastický film s pôsobivými efektmi a podfarbený vydarenou hudbou. 11.11.2010

• 9.11.2010  20:07
    Katka (2009)

*O NEVYDARENEJ EXISTENCII* Ako bývalý silný fajčiar chápem, ako môže byť človek taký hlupák, že sa nechá zlákať drogami a aké nesmierne ťažké je dostať sa zo závislosti a stať sa teda akýmsi doživotným abstinentom, pretože ono to láka stále. Dokonca aj v snoch. Dokonca aj po rokoch. Závislosť na legálnej droge, ako sú už napríklad spomínané cigarety, je silná a pustí vás už len veľmi ťažko. Predstava skoncovania s tvrdými drogami je pre mňa teda niečo takmer nerealizovateľné a v Katkinej situácii by som sa nechcel ocitnúť; a asi nik z nás. Počas viac ako jednej dekády sa zo sympatického dievčaťa stáva odpudzujúca troska niečoho, čo vzdialene pripomína ženu. Každý jej deň vyzerá ako ten predchádzajúci: je to kolotoč zháňania peňazí na drogu, odvykania, nevydarenej abstinencie a ďalšieho užívania drog. Je to o živote, v ktorom všetko a všetci v živote narkomana musia ustúpiť potrebe dať si ďalšiu dávku. Dokonca aj vlastné dieťa. Verdikt v 1 vete: Drsný dokument o narkomanke neúspešne bojujúcej so svojou závislosťou. 09.11.2010

• 9.11.2010  19:49
    Solomon Kane (2009)

*WILKINSON SWORD* Som prekvapený, ako dobre u mňa Solomon Kane fungoval, keď zoberiem do úvahy, ako dlho som sa mu vyhýbal (a musím priznať, že aj na základe prevládajúcich vlažných až negatívnych reakcií na film). Napokon musím skonštatovať, že i napriek miernym antipatiám k predstaviteľovi hlavného hrdinu, bol film výbornou a hutnou zábavou s takmer lineárnym rozprávaním, ktoré je pre diváka azda vždy najistejšou zárukou oddychového a teda ľahko stráviteľného príbehu, bez zbytočných narušení napríklad v podobe mnohých digresií či retrospektív. Vizuálne film pôsobí nádherne ponuro, je odetý do tmavých farieb a utrpenia všetkých zúčastnených a príšerky rôzneho druhu tam taktiež majú svoje "šteky", i keď len vo forme vrčania, chrčania a prípadne i syčania. Verdikt v 1 vete: Film o správnom chlapíkovi v čiernom, ktorý zabíja už len tých zlých. 09.11.2010

• 8.11.2010  13:27
    00:05'01 (2008)

*VÝZNAM SEKUNDY* Pozitívom filmu je, že zvádza k viacerým interpretáciám. Iného východiska, samozrejme, ani niet, keďže film otázky kladie, ale odpovede neposkytuje. Jedna žena žijúca v podzemí, stále vychádzajúca na (zemský?) povrch, ktorej je z neznámeho dôvodu umožnené na ňom prežiť len 5 minút denne. Každodenný stereotyp, ktorý pravdepodobne trvá už mnohé roky a nachádzanie rovnakých meračov času ako má ona, ju privedú k odhodlaniu skúsiť zostať na povrchu dlhšie a zistiť, čo to všetko znamená. Verdikt v 1 vete: Film s originálnym nápadom, v ktorom však príliš veľa zostáva nezodpovedaného. 08.11.2010

• 8.11.2010  13:04

*KEĎ NEPLATIA* Celkom pozerateľné "domáce video", ktoré v niekoľkých scénach rozpráva príbeh únoscu a jeho obete. Hlavnými hrdinami sú úplne bežní ľudia, ktorých stretávate na ulici a v práci a ktorí sa pohybujú na každému známych miestach, ako sú dom, záhrada, fitness centrum a pod. Zaujímavý je spôsob rozprávania príbehu, ktorý je rozprávaný bez slov a útržkovite pomocou krátkych scénok, pre ktoré je charakteristické to, že napríklad pozícia predmetu, či vykonávaná akcia v jednom zábere sú východiskovou pozíciou pre ten nasledovný. Verdikt v 1 vete: Kraťas urobený doma a s nadšením. 08.11.2010

• 4.11.2010  18:13

*O ORANŽOVEJ A ČERVENEJ* Sladkosti sa veľmi sypať nebudú a všetky vrecia detí prezlečených za príšerky zostanú poloprázdne, keďže mnohé z nich na svojich halloweenskych cestách stratia hlavičku, ručičku, nožičku a v dôsledku toho, samozrejme, aj svoj mladý život. Film je krásnym a vydareným príkladom toho, ako zaujímavo možno skĺbiť jednotlivé žánre do jedného celku a pritom nepôsobiť iritujúco. Napätie a hrôza, rovnako ako odľahčenie a humor sa vo filme neustále striedajú a prirodzene sa dopĺňajú. Nedochádza tu však len k striedaniu jednotlivých žánrov, ale taktiež aj viacerých príbehov, v ktorých sa dej koncentruje vždy okolo inej a zvyčajne nejako "postihnutej" postavy: mŕtve deti túžiace po svojej spravodlivej pomste, sused vyrezávajúci halloweenske "tekvice" z hláv neposlušných detí, sexy vlčie ženy, či chlapčiatko Tekvička, to všetko a mnoho iného stretnete pri prechádzke jedným anonymným nočným mestečkom. Verdikt v 1 vete: Krásne šialený poviedkový film o tom, že aj tekvice majú svoje city. 04.11.2010

• 31.10.2010  16:33

*BLŠIA USPÁVANKA* Príjemný film to určite je, ale iba chvíľu. Dobre sa pozerá na Hačikó vo všetkých jeho podobách, už o niečo horšie na Richarda vo všetkých jeho hereckých polohách. Treba však priznať, že Richard veľmi nemá čo hrať, keďže v centre pozornosti je neustále pes a väčšinu času má za úlohu psovi len sekundovať pri rôznorodých hrách v záhrade a pred stanicou. Pozadie tohto krásneho vzťahu medzi človekom a psom dotvárajú ďalšie postavy, ktoré sú pre príbeh nepodstatné a sú len akousi nevyhnutnosťou pre natiahnutie príbehu do minutáže vhodnej pre premietanie v kinách a televízii. Ako TV film s dĺžkou 60 minút by dielo obstálo. Inak je to len ťahajúca sa chlpatá nuda. Verdikt v 1 vete: Milý ale slabý film o nevídanom pevnom pute medzi človekom a psom. 31.10.2010

• 28.10.2010  22:57

*MUČENIE A JEHO FORMY* Film vo mne nevyvolal morálnu dilemu väčšieho zla, nezamýšľal som sa nad tým, či je správne akýmkoľvek prostriedkom primäť potencionálneho teroristu k priznaniu, nezamýšľal som sa nad tým, či je správne obetovať život jednotlivca a zachrániť tisíce, či je správne nemať žiadne morálne hranice a byť schopný pre dosiahnutie cieľa zabiť dokonca i nevinné deti. Nad ničím zo spomenutého som sa nezamýšľal, pretože to všetko bolo prekryté explicitným zobrazením rôznorodých foriem mučenia, z ktorých musí byť človeku minimálne nepríjemne. A akosi som si postupne začal uvedomovať, že nefandím mučiacemu, ale mučenému (nech už je pravda o nastražených bombách akákoľvek). A možno práve toto bol hlavný zámer filmu. Poukázať na to, že každý koná zlo, len dôvody sú iné a že z teroristu sa stáva terorizovaný a z terorizovaného terorista. Verdikt v 1 vete: Príliš násilný film o (ne)ospravedlniteľných praktikách mučenia. 28.10.2010

• 28.10.2010  22:38
    Čtyři lvi (2010)

*TIKAJÚCI PÁNI* Priznávam, že sa mi na tomto filme ťažko zabávalo. Neustále som bol "brzdený" vedomím, že keďže problematika terorizmu je neustále živá a krutá, nie je správne zabávať sa na scénach (i keď vtipných) pojednávajúcich o plánovaní a následnom vykonávaní atentátov. Mal som jednoducho pocit, že to nie je správne, a to mi (našťastie?) nedovolilo si film naplno užiť. Nebyť nosnej témy, film by bol stráviteľný, pretože postavy boli správne hlúpučké a bradaté. K záveru sa tón filmu mierne mení k serióznejšiemu a mám pocit, že mu to pristane viac. Ak by bol film natočený o sto rokov neskôr a za podmienky, že celé ľudstvo žije už dlhú dobu v miery, asi by bolo možné z chuti sa na tom všetkom zasmiať. Verdikt v 1 vete: Vtipný film, pri ktorom nie je smiech úplne v poriadku. 28.10.2010

• 27.10.2010  22:42
    Gamer (2009)

*RADŠEJ SI ZAHRAŤ PACKMANA* Neuveriteľne zlý film, v ktorom nič nefunguje. Buď je tam toho priveľa (nevýrazné a rovnaké bojové scény, plno farebných a trblietajúcich sa záberov mihotajúcich sa v priebehu jednej sekundy, hlúpy a vulgárny vizuál herného prostredia "Society" a pod.), alebo je tam toho nedostatok (hlúpe dialógy, nelogické konanie postáv, nepresvedčivá zápletka a pod.). Vo filme je zjavná snaha podať vlastnú víziu pretechnizovaného sveta, v ktorom sa človek postupne odtrhol od všetkého, čo bolo pre neho niekedy prirodzeným, ale pôsobí to smiešne, hlúpo a lacno. Celý čas sa pýtate, kedy už konečne prídu autori s niečím, čo by vás ich vízii prinútilo uveriť, ale ich schopnosti sú mizerné. A Butler za celý film povie len o niečo viac, ako Schwarzenegger v Terminátorovi. Verdikt v 1 vete: Jednoducho horšie ako zlé. 27.10.2010

• 27.10.2010  19:44

*MŔTVE ZVIERATKÁ* Film určite nie je spŕškou vtipov a gagov, ale mohli by sme to azda nazvať jemným vtipným mrholením, ktoré je prítomné počas celého filmu, i keď to na prvý pohľad divák nemusí vnímať, a preto je celkový pocit skôr príjemný. Film je celkom svižný, do značnej miery dialógový a práve tieto dialógy sú spolu s hlavným námetom filmu jeho nosným prvkom. Je to príjemný ping-pong slov, v ktorých Ewan mierne zaostáva, keďže jeho postava je mierne natvrdlý reportér, ktorý opakuje len to, čo bolo už povedané a vyslovuje príliš veľa nedokončených viet. Je zábavné, že i v tom nadprirodzenom a vedecky ťažko overiteľnom, môžu medzi sebou veľmoci súťažiť. Verdikt v 1 vete: Príjemný film z vojenského prostredia, kde jediné straty na životoch sú z radov škrečkov, psíkov a kozliatok. 27.10.2010

• 26.10.2010  17:31
    Pilíře Země (TV seriál) (2010)

*DVE GENERÁCIE STAVITEĽOV* História vo forme hodín dejepisu ma nikdy nedokázala dostatočne zaujať. Tá filmová bola u mňa vždy úspešnejšia, a vôbec mi neprekáža, že je oproti tej písanej asi menej reálnejšia, viac pokrivená podľa individuálnych potrieb. Akási interpretácia interpretovaného. Podstatné je, do akej miery pôsobí vierohodne a z Pilierov mám pocit, akoby sa predo mnou odohrávala história v tej svojej pravdivejšej forme. Nemám, samozrejme, na mysli ľúbostnú linku príbehu, vzťahy lásky skúšané nepríjemnosťami a všetky tie príčinné súvislosti. Ten pocit pramenil zo zobrazenia života bežného človeka a jeho zápasu o prežitie, zo zobrazenia života šľachty so svojim intrigami a zobrazenia tých najvyšších, Bohom vyvolených, a ich komplikovaného boja o získanie trónu. Zároveň bolo veľmi poučné sledovať, čo všetko si stavba projektu obrovských rozmerov vyžaduje, či už vo forme použitého materiálu, zručností alebo náradia. A priznávam, že sexuálne scény hlavných hrdinov, i keď neboli príliš časté, boli predsa len zbytočné. Verdikt v 1 vete: Poučný a zároveň mierne rozprávkový výlet do histórie. 26.10.2010

• 19.10.2010  17:34

*BZZZ* Dakota, I ♥ U, ale srdiečko mi pukalo, keď som ťa videl hrať v tomto filme. Je to určite taký ten "správny" film o skutočných hodnotách, o nefalšovanej láske, o boji za správnu vec, o krivdách a nepráve - jednoducho film sladký ako med. Je to krásna oddychová jazda, rozprávka pre všetky generácie a viem, že to vyznie mierne stereotypne, ale táto prehliadka silných žien je primárne určená skôr samotným ženám, pretože práve ony asi dokážu oceniť krásu tohto filmu najlepšie. Ja, ako zástupca tých barbarských polovičiek, som si ho neužil, a to práve preto, že bol doslova stereotypmi a klišé prepchatý. Verdikt v 1 vete: Dakota ako zdanlivo silný element spravodlivého filmu o nespravodlivom svete. 19.10.2010

• 18.10.2010  22:58

*MIZOGÝN* Adam Scott ako Caleb Sinclaire je tak dokonalý, že pre mňa predstavuje formu absolútneho sa vžitia do postavy, ktorú hrá. Verím mu každé gesto, každý výraz tváre, každé slovo. A že sa nevyjadruje vyberaným spôsobom zistíte hneď v úvodnej scéne filmu, kde v nezabudnuteľnom monológu vysvetľuje bratovi svoj názor na ženy. Samozrejme, s cigaretou v ruke. Jeho vzťah ku všetkému a ku každému je komplikovaný, on samotný je drzý a ľahostajný, ale všetko je to vo veľkej miere len póza a určite mnohí vedia, že často nie je nič také, ako sa to na prvý pohľad javí. A u Caleba to platí dvojnásobne. Napriek tomu všetkému však neverím, že tohto (zdanlivého) mizogýna si ženy-diváčky neobľúbia. Verdikt v 1 vete: Jedna nezabudnuteľná postava, v jednom nezávislom filme, s mnohými kvalitnými hereckými výkonmi. 18.10.2010

• 17.10.2010  09:08

*PRÍŠERKA NA ZJEDENIE* Nebudem preháňať, ak poviem, že tak dobre som sa už dávno nezabavil. Veľmi milé a veľmi vtipné. Aby k tomu konečne došlo, bolo potrebné pustiť si film z roku 2002. A úplne stačil 2D rozmer; tým však nenaznačujem, že som odporcom diel v 3D. Dlho som odkladal pozretie tohto filmu i napriek tomu, že som ho mal k dispozícii už roky, pretože hlavná postavička mi nebola práve najsympatickejšia. Ale ako hrozne som sa mýlil! Postavička Stitcha je strašne rozporuplná a preto taká úžasná: je drzá a zároveň vychovaná, je násilná a zároveň citlivá, je agresívna a zároveň túžiaca po láske. Je jednoducho dokonale nedokonalá; rovnako ako človek. Rozprávka, ktorá miestami výchovne určite nepôsobí (mojou najobľúbenejšou scénou je, keď Stitch priloží svoju zbraň k spánku apatickej žaby), a konečne sa v nej nezachraňuje celý svet, ale "len" vzťahy niekoľkých jednotlivcov. Verdikt v 1 vete: Animák, ktorý nie je len jednohubkou a niektoré takmer gagovité scény budu vo vás rezonovať ešte dlho po pozretí filmu. 17.10.2010

• 12.10.2010  19:47

*FANTASY DOKUMENT* Na tomto filme ma najviac prekvapila takmer absolútna absencia humoru, film sa snažil tváriť seriózne a temne a zámer mu viac-menej aj vyšiel. Vidieť krásnu animáciu na plátne kina, znásobenú 3D efektom (ktorému však u hraných filmoch neviem zatiaľ prísť na chuť), je neopísateľný zážitok. Počas niekoľkých spomalených záberov, ktoré sa vo filme objavia, si môžete vychutnávať let sov a doslova študovať ich pohyb z hľadiska zákonov fyziky. Let v búrke v prítomnosti dažďových kvapiek je jedným z nezabudnuteľných súčastí filmu. Svet sov stojacich na oboch znepriatelených stranách je krásny a do detailov prepracovaný, dej filmu je svižný a akčný a kľudne by som privítal aj dlhšiu stopáž. Žánrová nevyhranenosť mi vôbec neprekáža a trošku ma prekvapuje divácky neúspech filmu. Verdikt v 1 vete: Vizuálne dokonalý príbeh o rozprávkovom boji dobra proti zlu. 12.10.2010

• 7.10.2010  16:04

*NA PRECHÁDZKE* Určite ste videli trailer a určite vnímate značný posun medzi ním a skutočným filmom. Podľa slov Garetha Edwardsa je za to zodpovedné filmové štúdio, ktoré chcelo pritiahnuť čo najviac divákov, a teda, samozrejme, čo najviac zarobiť. Ak teda očakávate film preplnený príšerami, budete príšerne sklamaní. Ak ste však otvorení a schopní prijať film, ktorý je iný, netradičný a žánrovo nedefinovateľný, s veľkou pravdepodobnosťou vás zaujme. Ak hľadám slovo, ktoré by ho najlepšie definovalo, nenapadne ma nič iné, než "nežný horor". Príde vám to slovné spojenie ako oxymoron? Film je totiž viac ako o strašidelných príšerách filmom o rozvíjajúcom sa vzťahu dvoch ľudí na pozadí všadeprítomného nebezpečenstva zo strany príšer, ktoré je prítomné už tak dlho, že sa stalo bežnou súčasťou života ľudí a zmienkam o nich už nevenujú pozornosť. Verdikt v 1 vete: Príjemný road movie s dokumentaristickými prvkami so sympatickými postavami (na muža si treba zvykať dlhšie), snažiacimi sa uniknúť zo sveta, kde sa prítomnosť príšer stala bežnou súčasťou života ľudí. 07.10.2010

• 5.10.2010  17:49
    Crash (2004)

*FARBIČKY* Do tohto filmu som išiel s vedomím, že vypustím slzu. Trailer je zostrihaný veľmi šikovne a zanecháva po sebe ťaživý pocit. Film je takmer rovnako dokonalý, ale tá akási "hustota", ktoré bola v traileri prítomná, sa už vo filme trošičku stráca, ale určite nie až natoľko, aby mal človek pocit, že naletel upútavke a bol na ňom opäť raz vykonaný podvod vo forme dokonalého zostrihu tých najlepších scén. Slza však neprichádza; iba vedomie toho, že ste svedkom niečoho veľmi smutného. Je to film dokonale premyslených záberov, nezabudnuteľných scén a skvelých hereckých výkonov. Film sa snaží poukázať na závažnosť neustále aktuálneho spoločenského problému, snaží sa diváka niečo "naučiť", a preto neskrývané zhody náhod prítomné v celom filme, ktoré nakoniec zvláštne prepletú životy všetkých postáv, filmu nemožno vyčítať. Sú zámerné, pretože všetko v živote so všetkým súvisí. Verdikt v 1 vete: O stereotypoch prítomných v spoločnosti, ktorým možno nevedome podliehame aj my. 05.10.2010

• 4.10.2010  12:15
    Machři (2010)

*NEMAJÚ ČO POVEDAŤ* Z konverzačného humoru, ktorý sa mal diať, zostala len tá konverzácia - bežná a nezaujímavá, vtipná len pre jej účastníka. Ako keby ste sa vy so svojimi priateľmi usadili na vašom obľúbenom mieste, na ktorom som nikdy nebol, rozprávali sa o situáciách, ktoré som nikdy nezažil a o ľuďoch, ktorých som nikdy nestretol. Zábavné by to však prišlo len vám, pretože by to vychádzalo z vašej osobnej skúsenosti, ale nezainteresovanej osobe - osobe "z vonku" - by vaše reči prišli hlúpe a váš humor trápny. Pri pozeraní som sa cítil ako piate koleso; jednoducho som s nimi nemal nič spoločné, nepatril som medzi nich. Verdikt v 1 vete: Trápne tliapanie o taľafatkách. 04.10.2010

• 1.10.2010  22:04

*POSLOVIA SMRTI* Hrôzy vojny podané sprostredkovane cez prácu poslov a reakcií pozostalých zapôsobia rovnako silno (a možno oveľa silnejšie), ako priamy pohľad na bojisko. Film veľmi smutný a uplakaný a najmä pri scénach, kedy dochádza k oznamovaniu smutných skutočností tým najbližším, je ťažké nechať oko suché. Film bez čo i len náznaku oslobodzujúceho úsmevu na tvári ktorejkoľvek postavy. Ponurá atmosféra sa nesie celým príbehom a nedá sa jej uniknúť ani po dopozeraní, rezonuje vo vás a núti vás si v hlave práve pozreté prehrávať znova a znova. Mdlá postava Olívie nedáva Samanthe Morton príliš priestoru na preukázanie hereckých schopností, avšak Woody Harrelson rovnako ako Ben Foster hrajú prvotriedne, smútok a trauma z prežitého z nich priam sála. Verdikt v 1 vete: Pochmúrny film nie len o "obetiach" v podobe pozostalých. 01.10.2010