kobejn

kobejn

Monkey See Monkey Do

Kambodža


34 bodů

Moje obsahy

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
  • 14.9.2011
  Svatba (1978)

  Svatba jako rituál a hlavní "postava" filmu. Děj filmu rámuje úvodní ceremoniál a smrt paní domu a končí náhodnou smrtí při autonehodě dvou epizodních postav. Jinak se ve filmu "nic" neděje. Jen se v něm setkávají svatebčané a v celém tom hemžení se odehrávají různé mikropříběhy, aniž by se však nějaké draly do popředí. V podstatě jde o mozaiku mnoha osob na jednom uzavřeném prostoru v jeden konkrétní čas.

  • 9.1.2010
  Tristana (1970)

  Hrdiny tohoto dramatu jsou starý bonviván Don Lope a mladičká novicka Tristana. Don Lope okázale pohrdající morálkou i prací zkazí nevinou Tristanu, která mu vše později vrátí svým okázalým chladem a pohrdáním. Cynicky vyznívající příběh o nešťastných osudech hlavních postav je prokládáno obvyklými surrealistickými vtípky, ať už s protézou hrdinčiny nohy nebo "protézou" Lopeho hlavy.

  • 28.4.2009
  Dvacet šest dnů ze života Dostojevského (1980)

  Film se zabývá pohnutým obdobím ruského spisovatele, v době, kdy psal Zločin a trest a Hráče. V té době Dostojevský čelil stresu, neboť jeho věřitel počítal s tím, že nestačí ve stanoveném termínu Hráče napsat a odevzdat. S pomocí stenografky Anny Snitkinové se mu to však povede. Hráč zobrazuje jednu z Dostojevského vášní, hraní rulety. Film se zaměřuje právě na tyto události.

  • 28.4.2009
  Classic Albums: Nirvana - Nevermind (2005)

  Asi přes hodinu trvající dokument se zabývá vznikem klíčového rockového alba 90. let. Hlavní slovo tu má jeho producent Butch Vig, který sedí za mixážním pultem a přehrává nám jednotlivé pasáže jednotlivých písniček, tu bez basy, tu bez bubnů, tu jen vokál a přitom komentuje, co kterou tu písničku provázelo. Obraz dotváří komentáře Cobainových spoluhráčů Grohla a Novoselica a také lidí z hudební branže a podobně. Dokument je zevrubným potrétem jednoho alba jedné kapely, jejíž především posmrtná sláva snad předčila i jejich slávu z let 91-92.

  • 28.4.2009
  Osudové ženy (1976)

  Dva hlavní hrdinové Paul a Albert (J.P.Marielle a J. Rochefort) se rozhodnou opustit normální svět - své manželky a pokouší se spolu najít nový život, který by jim přinesl toužený klid.

  • 28.4.2009
  Doupě (1969)

  Dvojice manželů Tereza a Pedro je obyčejný pár, který si svoji každodenní existenci zpestřuje různými hrami. Tyto hry mají zpočátku nevinný, i když docela bizarní charakter. Postupně se ale zvětšuje intenzita jejich prožívání, zvláště ze strany lehce hysterické Terezy. Při jedné z jejich hrátek Tereza Pedra zraní a ten se od ní chystá odejít, i to má být jen hra. Pedro ale tuto hru vezme vážně, což Tereza nechce připustit a Pedra zastřelí.

  • 28.4.2009
  Oblomov (1979)

  Film je natočený podle románu I.A.Gončarova a jeho hlavní hrdina se stal typem, který ho proslavil. Když se o někom řekne, že trpí "oblomovštinou" znamená to, že je to člověk neschopný činu. Oblomova ochromuje především jeho nerozhodnost, váhání a pochyby o smyslu nějakého konání. Tento typ lidí je věčný stejně jako jeho protiklad, činorodý Štolc. Michalkův film ukazuje Oblomova a jeho svět spíše v lehčím, humornějším světle s prvky melancholie.

  • 28.4.2009
  Stres ve třech (1968)

  Trojice přátel, dva muži a žena (G.Chaplin) si vyjedou na piknik k moři. Během cesty dochází mezi trojicí ke konfliktu, jehož násilné vyústění proběhne, tentokrát pouze v představách. Temnější verze Jules a Jim.

  • 28.4.2009
  Zavázané oči (1978)

  Hl.hrdinka (G.Chaplin) byla obětí mučení. Na konferenci věnované tomuto fenoménu odhaluje své svědectví, zároveň se její přítel stane obětí brutálního napadení. Závěrečná geniální sekvence patří k nejsilnějším scénám v kinematograii.