• Krátkometrážní

Lov lososů v Jemenu (2011)

Lehce netradiční romantický film, který ničím moc nenadchne, ale ani neurazí. Proč netradiční? Tak třeba protože zde není pevně daná hlavní "romantická" dvojice. Respektive je, a vy to od samého začátku tušíte, jenže samotný film vám to potvrdí až v úplném závěru, a i tak se možná nevyhnete pocitu "nenaplnění" ;). Příběh je prostý, ale naštěstí není plný klišé, a McGregor s Emily Blunt působí docela sympaticky. Co mi trochu vadilo, byly rádoby vtipné scény s Prime ministrem, ty mohli tvůrci vynechat. Sečteno podtrženo - lepší 3*.

RocknRolla (2008)

Guyův rukopis se zde opět nezapřel, což ale nemusí být nutně pozitivní věc. RocknRolla totiž možná až příliš čerpá z předchozích "Ritchieovek" a nepřináší tak mnoho zajímavého navíc. Vizuálni styl zůstal a příběhová premisa je hodně podobná, akorát se změnili herci a téma. I tak ale zůstává RocknRolla velmi zábavným filmem, takže za mě velmi dobré 3*.

Sbal prachy a vypadni (1998)

První "Ritchieovka" vyniká především svým scénářem a hereckými výkony. Ačkoliv se děj nezdá nijak složitý, tak díky různým zvratům a (ne)šťastným náhodám se protagonisté ocitnou ve velmi zajímavých a vtipných situacích. Zkrátka zábavná podívaná. Sice nemám z filmu úplně pětihvězdičkový dojem, ale za ten dokonale promyšlený scénář a herecké výkony těch 5* dám.

Zvrácená sestrička (2013)

Amatérsky působící pokus o "slasher" béčko, které se na horor drží až moc při zemi (akce se pořádně dočkáme jen ke konci) a na rovině dramatu/thrilleru působí nevěrohodně díky slabému scénáři a toporným hereckým výkonům. Ale koho by to zajímalo, když se můžeme celou tu dobu dívat na přednosti Paz de la Huerty a Katriny Bowden :D. Dávám slabé 2*.

Zachraňte pana Bankse (2013)

Ne, tohle není sequel k zachraňování vojína Ryana, ačkoliv by se to tak zprvu podle názvu filmu a představitele hlavní postavy mohlo zdát. Tom Hanks zde tentokrát jako Walt Disney zachraňuje zdánlivě fiktivní postavu z jedné knížky. A jestli se mu to podaří, tak tím možná zachrání i mnohem víc... Co víc říct. Celkem pohodový film s klasicky výborným Hanksem a lehce přehrávajícím Colinem Farrellem s Emmou Thompson, která je jako zapšklá angličanka babou na zabití. To vše okořeněno vtipnými dialogy a fajn soundtrackem. Za mě 4* a asi se půjdu kouknout na Mary Poppins.

Zjizvená tvář (1983)

Kult a jedna z nejlepších gangsterek (ne-li ta nejlepší) vůbec - to je Scarface. Původní Zjizvenou tvář jsem sice neviděl, ale pochybuji, že by dokázala překonat můj dojem z De Palmova počinu. Drsný film se skvělou atmosférou a soundtrackem. A hlavně Al Pacino ve své životní roli. 5*

Casino (1995)

Casino skutečně je tak trochu volným pokračováním Mafiánů. Zůstalo zde hodně herců (i když samozřejmě v jiných rolích) a opět se dočkáme i vypravěčského voice-overu, který musí i přes tříhodinovou stopáž vypomáhat s tím, aby se do filmu celý příběh Pileggiho předlohy vůbec vešel. Přiznávám, že místy to bylo celkem zdlouhavé. Ale skvělé herecké výkony (především Robert De Niro a Sharon Stone jako sexy mrcha byli výjimeční) a vskutku parádní zakončení tomu dodalo takový švih, který Mafiáni podle mého neměli. Proto hodnotím o kousek výš. Slabých 5*.

Mafiáni (1990)

Goodfellas patří bezesporu mezi nejznámější a nejlepší filmy o mafiánech. Scénář stojí na pevné knižní předloze Nicholase Pileggiho a herecké výkony jsou také skvělé (hlavně De Nira a Raye Liotty). Bohužel filmu trochu chybí hutná atmosféra "Kmotra" a pořádná akce "Scarface". Jedná se spíš o takové komornější, rodinné mafiánské drama. Dobré, ale na 5 hvězdiček mi to nestačilo. Scorsese ať promine. Dávám lepší 4*.

Obhájce (2011)

Skvělé drama o tom, co všechno se může stát, když zaženete do kouta toho nesprávného obhájce. Matthew McConaughey zde předvedl výborný výkon a každý jeho čin mu nejen věříte, ale vidíte to i na jeho tváři. Samozřejmě pořádné drama se neobejde bez patřičného scénáře. Ten se zde opírá o solidní knižní předlohu Michaela Connellyho a společně s dobře zmáknutou režií tvoří napínavý a chytrý (avšak nepřechytračený) snímek. Dávám slabších 5*

Veřejní nepřátelé (2009)

Trochu netradiční gangsterka, kde je hlavním motivem rivalita mezi zákonem a odpadlíky, nikoliv činy jednotlivých protipólů (asi jako u Dokonalého triku, kde samotná magie hraje až druhé housle). Ačkoliv akce není mnoho a člověk tuší, jak to asi dopadne, tak přesto film rozhodně nepostrádá napětí a líbivou temnou atmosféru. Svoji zásluhu na tom má zajisté i skvělé herecké obsazení v čele s Deppem, Balem, Marion Cotillard a Stephenem Langem. Dávám 4*.