creTin

creTin

Adam Pešek

okres Strakonice

0 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3
  • 30.12.2012  22:36
  Ill Manors (2012)
  ****

  Rapovej muzikál se střípky londýnského podsvětí. Mladej kluk, co funguje mimo gang, je na předměstský škole vnímanej za lúzra, ale do fungování v něm už nestihne dorůst. Obyčejnej chlapík ma za kámoše absolutního šmejda, ale nemá z "pracovního" koloritu moc šanci uniknout, pokud definitivně nezmízí. Prostitutka musí "obsluhovat" zákazníky vedle kočárku, aby uživila dítě v něm. Je to absolutně černý vidění kriminality velkoměstský periferie v nekonečnym cyklu, ale náhled do ní prostřednictvím sledování prolínajících se osudů něco sděluje mnohem líp, než spoustu moralistických filmů ze stejnýho prostředí. Postavy se představují vlastním trackem, rapový symfonie od Plan B se vůbec hodně povedly. Některý scény pak jdou přímo do živýho. Když se kluk připojí ke gangu a obraz mlácení spolužáka se přepne do malýho formátu videa z telefonu, jsme najednou blízko věcem z Rozzlobenejch mužů, Návratum do reality, Zvraceny.cz atd s tagem bitka. Možná je trochu škoda, že se s technikou amatérskýho videa nepracuje víc, v tomhle kontextu její použití má sílu a dává smysl.

  • 2.12.2012  15:34
  The Inbetweeners (TV seriál) (2008)
  ***

  Nerd, pitomec, tlučbuha a ordinérní looser se snaží napodobovat dospívající cool jedince. Nemyslí samozřejmě na nic jinýho než na sex, což je přivádí do konfliktu s jinak naladěnym okolí. Když už by to toho s nima někdo šel, dožene je vlastní nezkušenost a neschopnost udělat něco bez schválení partou, která ať už záměrně nebo ne, poradí dotyčnýmu úplně idiotsky. Potud je to docela příjemná primitivní zábava, ale pak tu máme taky spoustu fekálního humoru a zvracení.

  • 2.12.2012  15:27
  Medúza (TV pořad) (1992)
  **

  S příchodem Výtiskový a Nastyho se z toho stala připitomnělá infantilní talkshow. Chvíli se mluví o tvorbě přizvanýho interpreta, ale pak se přejde do roviny: "Jakou desku by sis vzal na opuštěnej ostrov?" případně ještě hůř: "Je lepší řízek nebo bábovka?" Chápu zacílení na mladýho diváka, ale snad ještě nemusíme předpokládat, že se jedná o nesvéprávnýho idiota. Pokud host sám o sobě nemá co říct, je to o ničem. Moderátoři totiž ve vedení rozhovoru obvykle převádí hodně velkej fail.

  • 2.12.2012  15:16

  Pořád se mrká do minulosti a zpracovávaj se témata už zpracovaný - bídák Rimmer jednou prožívá další mizérii, jednou ji překročí, znovu se oslavuje Listerovo flákačství a přímo se rozebírá jeho vlastní otcovství. Jednou ze dvou vlaštovek tak je odlehčenej výlet do minulosti, konkrétně do nezmapovanýho období Jěžíšova života (díl tři). I tam se ale novej impulz humoru, nostalgickýmu po seriálu z mládí, dostává díky přimíchání nových postav, což je trochu přiznání vlastní vyčerpanosti. Přitom když Naylor začne s minulostí postav kreativně pracovat (díl pět), dokáže v papundeklovym sci-fi sitkomu narýsovat možnost smysluplnýho pokračování. Když totiž citově vyprahlej Lister laškuje s automaty a do toho přijde hypotetická možnost otcovství před třemi miliony let, otevřou se odlehčený dobrodružství existenciálních problémů jednotlivých postav. Troufám si tvrdit, že dospělejší zápletky by o pár let staršímu publiku sedly podstatně lépe. Mně určitě, imitace starejch schémat je totiž zbytečnost.

  • 2.12.2012  15:05
  MasterChef (TV pořad) (2012)
  ***

  Emotivní hudba, sekané záběry, dramatické příběhy v kuchyni a tři porotci, co soutěžící odstřelují hláškami typu: "Hej, Pavle, vzpamatuj se prosimtě." Nova se z jednotlivých dílů snaží udělat detektivku o tom, kdo se provinil na jídle a kdo vypadne, v hezky efektnim balení. Dává ji ale do prostředí, kde nic takovýho není a kde s ní hlavní protagonisti úplně nespolupracují. S přibývajícími díly se to osekává hlavně na kulinářskou soutěž, která představuje určitý trendy/kuchyně/vařicí techniky. Ani jedno mi nepřijde jako úplně dobrá cesta, byť ta druhá je nepřímo aspoň trochu (byť bizarně pompézně) vzdělávací.

  • 2.12.2012  14:40

  Reflexe proměny kulturního průmyslu s příchodem digitální revoluce, kdy se rozdíl mezi tvůrcem a příjemcem minimalizoval - hranice je najednou jednoduše prostupná. Super ale je, že prostřednictvím dotazovanejch lidí dokument přijímá tuhle éru za svou a de facto větší svobodu tvorby glorifikuje, namísto žehrání nad "starýma dobrýma" časama, kdy se uměnim mohla živit jenom nějaká "elita", případně ty, co měli štěstí nebo konexe.

  • 27.9.2012  20:28

  Rekapitulace. The Doors byli, tohle udělali, tohle přinesli. Kontext jenom doby, nikoliv hudební (potažmo kulturní) scény. Vcelku nezaujatě odvyprávěno, ale díky tomu taky trochu uspávačka, pokud nejste fanoušci kapely a hudba/archivní záběry vás neuspokojují. Jako dokument v pořádku.

  • 6.8.2012  21:09

  Jako stručnej úvod ke kořenum rokenrolu to funguje a základní atributy jednotlivých postav jsou načtrtnutý skvěle - otec scény Muddy Water, euforickej Chuck Berry, odtažitá Etta Jamesová, tvrďák Wolf - stejně tak je vtipně naznačený nějaký pozadí černé hudby průletem kolem plantáže. Pohled do historie ale limituje volba tématu a zaměření čistě na Chess Records a když v závěru začne nad představovánim hudby (včetně úpadku ze slávy) dominovat opatrný románek Chess-Jamesová, film trochu ztrácí dech, což jinak uvolněnýmu vyprávění v rytmu zrychlenýho blues škodí. Živelná hudba ale výlet směr hudební historie rychlíkem utáhne sama o sobě.

  • 6.8.2012  13:53

  [KVIFF 2012] Zábavný výstřižek ze života jednoho berlínského flákače s extrémně hořkou pachutí. Černobílý film je koncipován trochu jako groteska, sled víceménně zábavných situací vycházejících převážně ze sociální interakce - Niko nedostává řidičák, Niko je konfrontován s holkou, kterou v mládí šikanoval, Niko nedostane v kavárně kafe, protože si místo levnějšího menu poručil prostě jenom kafe. Většina z nich je samostatně zábavná, ale hlavní hrdina z nich vždycky vyjde špatně, jakkoliv se snaží konfliktům předcházet a prekérním situacím se vyhybat. Postavy s bizarními vlastními problémy jsou těmi, kdo sám se sebou dokáže v pohodě žít, nikoliv zdánlivě normální Niko. Když projekce skončila, dlouho jsme se bavili, jestli to byla víc lehká komedie nebo těžší ukázka neudržitelnosti (pro dnešek typického) epizodického života. Kamarádi tvrdili, že: "Život se dá brát s nadhledem, i když jseš v sebevětšim srabu." Závěr filmu mě ale přiklonil spíš k tomu, že jakkkoliv zábavný můžou být střípky, jenom z nich se život poskládat nedá. Asi to jde sledovat oběma způsoby.

  • 23.7.2012  12:36
  Bella Vista (2012)
  *

  [KVIFF 2012] Vesnickou poetikou natočený dokument o klubovně uruguayského fotbalového klubu, z něhož se stal nejdřív klub transvestitů a následně kostelík. Podivnou volbu tématu asi nemá smysl řešit (film jsme vybrali protože úterní karlovarský program byl bída s nouzí), definitivně to ale zabil formát časosběrného dokumentu. Pomalé dění na plátně zlikvidovalo i vyvstávající konflikty. Sociální problém lásky s transvestitou, který lokální komuna neakceptuje, se stane jenom tak mimochodem. Jediné, co mě na Bella Vista bavilo, byla prudérní postava angažovaného vesnického šmejda - bývalého ředitele fotbalového klubu - který sice nemá vlastní zájem na využívání prostoru, ješitnost mu ale nedovoluje, aby jeho někdejší svatostánek zněsvěcoval někdo jiný. Vesnické charaktery tak sice byly uvěřitelné, i přes konfliktní téma se ale nic neděje, díky čemuž je velmi obtížně udržet pozornost.

  • 23.7.2012  12:16
  Inni (2011)
  ****

  [KVIFF 2012] Originální záznam jednoho vystoupení, který kapelu v hlavách posluchačů neodmyslitelně spjatou s islandskou přírodou vysvobozuje z jejího zajetí. Zrnitý černobílý obraz sleduje hlavně nenápadné detaily jako nohu šlapající na pedál kopáku, podivnou "šálu" jednoho ze členů a další minoritní věci, čímž ale odhaluje mnohem víc, než obyčejný koncertní záznam. Ten navíc oživují jemněhumorné prostřihy do minulosti kapely (třeba hned úvodní otázka na genezi tvorby a následné mlčení v rádiu NPR je kouzelná) a z Inni se tak stává materiál, který lze díky minimálnímu a minimalistickému dění na plátně dokoukat, aniž by se člověk v průběhu začal trochu nudit, což je jeden z největších problémů koncertních DVD - nepřenositelnost atmosféry pouhým audiovizuálním záznamem. Inni je ale hlavně vizuálním doprovodem skladeb a trochu pochybuji, že by mohlo fungovat i u někoho jiného, než u fans skupiny. Proto bylo ve Varech hloupé, že projekce byla trochu potichu, tedy málo zvukově, a tím pádem i celkově, intenzivní.

  • 23.7.2012  12:00
  Mars a Avril (2012)
  ***

  [KVIFF 2012] Trochu moc nápadů na hodinu a půl. Vizuální zpracování super, hudební nástroje navržené dle křivek ženského těla taky, ale romantický trojúhelník jejich návrháře, muže, pro něhož je navrhuje, a jejich můzy se v nich ztrácí. Klíčový problém s dýcháním bych bez Villeneuvova komentáře asi neodhalil. Stejně tak je trochu problém orientovat se v tom, kde je snový a "reálný" svět. Spoustu motivů (fotografka, falešné přistání na Marsu, nesmrtelný Lepage, ...) vyplyne do ztracena a nakonec zůstane jenom pocit "viděl jsem něco zajímavého". Chtělo by to, aby někdo kočíroval autorovu imaginaci, takhle se to totiž zvrhlo v její exhibici.

  • 1.3.2012  22:40

  Civilní pohled na jednu z těch pokřivenějších kapitol dějin hudby, jejíž příběh vypráví samotní aktéři a jejich současná podoba a názory mají větší výpovědní hodnotu, než stokrát propraná "fakta". Žádná analýza nebo snaha o vhled do zvrácené duše black metalisty, ale spíš odhrnutí části nánosu patosu a pověr, kterejch je kolem víc jak nadávek ve Fenrizově slovníku.

  • 1.3.2012  22:33

  Hudebně i přirodně je Island jedinečný a okouzlující. Všichni to víme a tohle je skvělý způsob, jak si tenhle názor utvrdit. Propojení těch dvou elementů a hledání jejich styčnejch bodů plynoucích z určitýho kulturního zázemí, podoby jazyka a tamního způsobu života tomu pak dává další rozměr a dělá to ze Screaming Masterpiece víc než jenom popisnej dokument.

  • 1.3.2012  22:26

  Punk v průběhu času. Všechny vlny, proudy a odbočky jde asi zpracovat těžko, ale tohle je super pokus o jeho filmovou učebnici v kostce.

  • 1.3.2012  22:22
  Dig! (2004)
  ****

  Základní otázka tohohle dokumentu je "Máš rád Antona Newcomba? Respektive jseš schopnej hodinu a půl sledovat absolutního magora?" By't se totiž jeho "příběh" vypráví v kontextů několika turné a narhávání s Dandies, fakt to stojí na fenoménu last fuckin rockstar Newcombe. A jeho zvrácenou psychiku, opravdový zaujetí pro hudbu a ignorování okolního světa i jakejchkoliv hudebních nebo snad dobovejch trendů to vykresluje skvěle.

  • 1.3.2012  22:18

  Hlavním problémem je to, že oblast zájmu se zdá na první pohled relativně úzká - punk a hardcore - ale tvůrci to chtěj vzít pokud možno v celý její šíři, čimž se spoustu témat jenom naťukne a vhled nedojede zas tak daleko. Autentický záznamy se současnejma komentářema ikon "scény" to ale táhnou a snaha jít i po sociálních základech žánru se cení. Polovičatá práce určitě ne, spíš tak na třičtvrtě.

  • 1.3.2012  22:12
  Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)
  *****

  Brilantně zpracovaná satira digitálního a online světa, kterýmu se všichni dobrovolně poddáváme, byť víme, že je to vlastně špatně. Umocněno na druhou tím, že jsme to až na výjimky všichni stáhli a koukli na to sami s laptopem v klíně, případně tabletem, telefonem, whatever. Přesto udělaný s nadhledem, jemnym humorem plynoucím ze situací, který nejde brát úplně pozitivně, a depresí až v druhym plánu. Ten první je přitom ve dvou futuristických epizodách technicky parádní, jasně ale vítězí síla sdělení.

  • 1.3.2012  22:04
  Proposition (2005)
  *****

  Meditace nad tématem westernu, morálky a rodinných vztahů, ze který vykukuje kus duše Nicka Cave vyprahlejší než australská poušť a nezlomený i přes oštěp pár čísel od srdce. Rodinná scéna u západu jednoho života a vycházejícího měsíce je naprostá lahůdka.

  • 29.9.2011  23:51
  Sólokapr (2006)
  ****

  Dějová linka sice nadhazuje pár zajímavých témat jako investigativní novinář, kterýmu ve článku nezabrání ani smrt, nebo vidět svět, jak ho chci vidět, ale všechno tohle zapadne v desítkách vtipných situací. Scarlett je v roli novinářské puťky otravná i roztomilá zároveň a rozpustilý taťka Woody spíš udržuje úsměv na tváři, než aby vyloženě bavil. Ale udrží ho po celou délku filmu a to se (bohužel) povede jen málokteré komedii.

  • 29.9.2011  15:15

  Zpočátku mi to připadalo jenom jako umně vykonstruované vztahové drama, které bohužel působilo poněkud chladně. Jenže jakmile se začne servírovat o něco ostřeji, chladnost se změní na mrazení v zádech a závěr trochu vyráží dech. Umně vykonstrované drama to je vlastně pořád, negativní konotace ale nejsou na místě, byť z posledního míče nebudete mít dobrý pocit.

  • 24.9.2011  12:07
  Manhattan (1979)
  ***

  Atmosféru a milostný eskapády Woody bohužel nějak zakecal a úplně se nedokážu rozhodnout, jestli mě to ve výsledku bavilo nebo otravovalo. Na seznam přeceňovanejch umělců historie ale asi ještě nepůjde, na to je tam světlých momentů pořád dost.

  • 24.9.2011  12:00
  Hanna (2011)
  *****

  Poeticky natočené béčko. Alenka v říši divů je prvotřídní zabiják a svět začíná poznávat břes blok bojových návyků. Návrat domů, do pohádky bratří Grimmů, rozhodně nemá šťastný konec a ze světa za králičí norou přijde akorát tak mrcha z tajných služeb. Normálně tyhle režijní hrátky moc neocením, ale tady jsem Wrightovi zobal z ruky.

  • 24.9.2011  11:52

  Civilní a křehký film, se kterým jsem si rozuměl asi jako Bob s Charlotte. Moc jsme si toho nepověděli, shodli jsme se na uhozenosti japonské kultury, bavit jsme se začali protože jsme nemohli spát a poměrně nečekaně mezi námi něco vzniklo. Láska z tohto sice nebyla, spíš jenom potřeba zaplnění jisté prázdné mezery, ale jakmile zmizela, usínalo se nádherně.

  • 21.9.2011  00:21
  Renesance (2006)
  ***

  Vizuál společně s hudbou a jasně narýsovanými charaktery dělá atmosféru po celou stopáž, ta ale bohužel ustrnula v mrtvym bodě, nijak se nestupňuje a sám drsňák proti celýmu světu má trochu problém to utáhnout. Stylovka to je, o tom žádná, jenom by to chtělo i mít o co se opřít.

  • 20.9.2011  13:33
  Thor (2011)
  ****

  Pohádka o tom, jak božský Thor zlidštěl, má nejvíc hluchým míst právě na Zemi. Portmanka je překvapivě skoro až otravná, o vikingském buranství radši ani nemluvit, ale jak příběh klišovitě postupuje, otravnejch věcí ubývá, akce začíná bavit a každý další pohled do Asgardu je radost. Jakousi divadelnost dělá hlavně jméno za režisérskou židličkou a o shakespearovskejch parametrech Lokiho intrik se bude donekonečna polemizovat, ale Branagh se v první řadě elegantně vypořádal s množstvím klišé formátu láska napříč galaxií a udělal z toho super podívanou.

  • 27.8.2011  01:44

  Naprostá zhovadilost, ale sama to o sobě moc dobře ví a díky tomu i dokáže bavit. Že tahle vlna až takhle sedne i Portmance nebo Francovi mě příjemně překvapilo.

  • 27.8.2011  01:38

  Až moc hrdinů nevýrazných, sympaťák Magneto často jedná jenom aby nám ty díly štymovaly dohromady a opravdu kompletní tak zůstává jenom Profesor s Shawem. Akce většinou funguje, někdy dokonce skvěle a pomalejší rozjezd by asi šel odpustit, ale některý scény ve svý vážnosti působí trochu jak křeč plus klišé a ve výsledku to všechno funguje tak nějak ani ne na třičtvrtě plynu. Jo, bavilo mě to, ale je tam trochu pachuť zklamání.

  • 15.6.2011  20:13

  Lidský příběh tlusťochů získavajících vlastní seběvědomí suverénně zabíjí klišovitá romantická idylka. Spoustu situací je roztomilých a na věc se dívá uctivě a s nadhledem, viz soulož v autě, maminčiny trenky, ... ale všechno zajímavé odsouvá dozadu nijaký románek.

  • 10.6.2011  01:32

  Jako jo, vole, je to fajn ... jako že ty prachy jsou fajn ... a jako že taky úplně tak fajn nejsou ... ale ne, nechci předbíhat. Jenom stačí nebejt blbej a uvědomit si, že na to člověk má čumět jako blbej ... protože pak to je vole jako fajn jízda, jó.

<< předchozí 1 2 3
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace