Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Už len samotný úvod navodil zimomriavky, kedď sa nostalgicky kamerou a prostredím vracia o niekoľko dekád dozadu k prvému snímku. To musí oceniť každý fanúšik shinningu. Zachované prvky kvality udržiavajú atmosféru po celú dobu. Príbeh nám odkrýva viac zákutí príbehu k celkovému porozumeniu. Aj bez knižnej predlohy a dokonca bez zhliadnutia prvého snímku sa v deji nestráca. Luxusná Kingovka, hor sa na knižku.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Môj vrodený odpor k animákovým filmom nepokoril ani milovaný spiderman. Čo z môjho uhľa spíďovi uškodilo najviac je zameranie sa na detské publikum. Dokonca aj stará klasika z 1994 animák mal v sebe viac dospelosti. Spider - gang bol absurdný. Vysoké hodnotenie pre mňa nerobi citlivku. Prial som si záver.

Skleněný (2019)

Plytší začiatok filmu s množstvom dier a nezmyslov sa nakoniec premenil v celkom pekný záver. Potenciál Jamesa McAvoya sa zdá nevyčerpateľný, no popravde už mi tých 25 postav a prepinákov medzi nimi miestami liezlo na nervy. Nik ma nepresvedčí o tom, že prvý diel z trilógie bol jednoducho najlepší. A na pochyby sa režisérovi skoro podarilo dostať aj mňa.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Brad Pitt po boku Leonarda DiCapria v premiérovej spolupráci na filmovom plátne. A môžeme tomu ďakovať kultovému režisérovi, u ktorého je v každom filme cítiť lásku k filmom a osobitý prístup. Tarantino má už vo zvyku v každom svojom snímku šokovať strhujúcim finále - a divák s tým už nejak počíta. Preto mu scény predchádzajúce finišu prídu ako večnost a nudné. Téma westernov 60tych rokov v Hollywoode je jasne vedlajší príbeh - ktorý je zahrievacou jazdou a zároveň priestorom k uplatneniu hereckého talentu dvoch hereckých celebrít. Rick Dalton (Leonardo) - hviezda záporných rolí zažívá krízu. V každej roli dostává na frak a stráca svoju hrdosť. Hrozí postupné upadnutie do zatratenia. Preto sa rozhodne odísť filmovať do Talianska. Spoločne po boku Brada Pitta - jeho kaskadéra, ktorú mu robí spoločnost a zároveň je mu oporou. Dlhší film je okorenený hláškami, vtipnými scénkami a udržuje diváka v napätí a pripravuje na záverečnú scénu. Nie je to delené na niekoľko samostatných príbehov, ktoré by nakoniec dali celok a vo väčšej miere medzi sebou súviseli. Brad pri hľadaní starého kamaráta objavuje ranč a Mansovovu rodinu. I bez traileru a dodatočných info to musí byť divákovi jasné, že sú to oni. No a ďalej prezrádzať nebudem. :)

Annabelle 3 (2019)

Tretie pokračovanie Annabelle dohnalo nielen mňa, ale aj veľa ďalších ľudí do kina z niekoľkých dôvodov. I keď po prepadáku The Nun boli obavy: 1. produkcia James Wan, 2. hlavní predstavitelia Warrenovci, 3. úspešná Annabelle 2. Je to natočené efektne s množstvom nečakaných jump-scarov. Niečo je človek pripravený čakať, niečo nie. Vytráca sa už to pozlátko v podobe rozpravy, zaujímavých faktov a nejakej tej dejovej chronológie. Warennových sídlo je dosť strašidelné samo o sebe, no absencia Warrencov je citeľná. Dodávali tomu celému zmysel. Teraz to stojí na mladých neodborníkoch a vyriešenie zla behom minúty zamrzí rovnako ako nedotknuteľnosť teenegerov, že sa im nič nemôže stať. Je to stále vyšší nadpriemer, no najviac sa čaká na tretie pokračovanie Conjuringu, kde verím (a dúfam), že komercia nezaslepí precíznosť a výnimočnosť.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Spanilá jazda fragmentami spomienok, ktoré pomaly zcelia jeden komplexný príbeh vzťahu dvoch ľudí. Velmi zaujimavo podané, v úvode ma divák riadny guláš ale všetko sa pomaly rozmotáva. Krásne obe herečky vo filme ulahodia oku. Jim v roli depresívneho, nudného človeka bez ambícií zahraný neskutočne autenticky. Zaujímavý námet.

Iron Man 3 (2013)

Neviem popravde určiť v čom tkvie vyriešenie môjho rébusů čím ma troječka zaujala. Či to bolo momentálnou naladenosťou alebo kratší odpočinok od marveloviek. Tony Stark nestratil svoju tvár ani svoju egoistickú narcisticky nabobrelú povahu, no bola podaná jemnejšou formou. Už sa to netočilo okolo chlastu a večierkov. Jakoby Iron man dozrel ale o podstatu neprišiel. A to je pekne tým vidieť ako to potom zanechá celý dojem na filme. Dej neochladne, výborný scenár aj záporák. Už to nebol len mužíček v kove, šikovne si poradil aj bez neho. Ben Kingley v roli "záporáka" skvostne strhol na seba pozornosť. Týmto si ma Tonko zas naklonil na svoju stranu.

Thor (2011)

Prvá Thorovka urobila dojem. Thor ako taký je impozantný sympatický hero s ohromnou silou. Svet bohov prináša množstvo zaujímavých zákutí, deja, zápletiek a boja. Postavene na tradičných rodinných hodnotách s luxusným osadenstvom hercov. Dobre sa mi to pozeralo. Bez Mjolnira ani krok.

Bohemian Rhapsody (2018)

Toto treba proste zažiť. Vidieť a počuť. Zimomriavky aj na miestach, kde som netušil že môžu byť. Toto nie je len film, toto je kultový kultúrny megakoncert. Prepracované, precítené, dokonalé. Kanibal a postrach pre ostatné oskarové nominácie.

Stuart: Život pozpátku (2007) (TV film)

Nejak závratne neoslovilo. Motá sa to v prazvláštnom divnom duchu, a pôsobí to na mňa proste nedôveryhodne. Postava Stuarta je značne poznačená smutným životným osudom, alkoholom a drogami. Ale spraviť z neho ľahkú formu autistu a blázna mne skazilo celý zážitok. A ten trkvas spisovateľ hodne naivný to človek. Musím proste ohodnotiť snímok kriticky keď tak smutný s zaujímavý osud človeka je tak naprd spracovaný. Sry Tome, hral si to skvelo a neni to tvoja chyba. Na záver filmu tvorcovia čakali výlev emócii, aké dojemné to bolo. Moja emócia bola obecne radosť z konca.