Nepříčetná (2018)

Téma stalking je v dnešnej dobe stále aktuálnejšou. Pri možnosti sociálnych sietí, kde človek kde čo pridáva, stalker nemusí byť nijak obzvlášť chytrý a celkom ľahko sa dostáva k cenným informáciám. Kamera na jabĺčku pôsobí dojmom filmu starého 10-15 rokov, no je to možno naša budúcnosť. Mobily sa pomaly vyrovnávajú kvalitou kamier minulého storočia. Pár dobrých strihov, efektov a už to ani nepocítime. Film je poňatý veľmi obstojne. Možno by som ocenil dlhšie naťahovanie diváka, čo sa reálnej pravdy týka. A ďalšia citlivá téma ohľadom zachádzania pacientov v liečebniach, kedy je možné urobiť účelovo blázna z každého z nás, tiež stojí za povšimnutie. Záver filmu čistá vykrádačka Honu mierne poteší. Vzhľadom na rozpočet filmu a pre mňa neznáme tváre (cameo Matta nepočítam) si nepočína zle. Nabudúce dlhšie budovanie napätia a lepšie spracovanie prostredia a postáv, a bude to tip-top. Kľudne aj na Huawei.

Čtyři pokoje (1995)

4 poviedky - 4 izby - 4 - príbehy - 4 režiséri. V každej z nich výrazná ústredná postava Tim Roth, ktorý so svojou afektivitou, prehnanosťou a mimickou vložkou zachraňuje slabšie miesta filmu. Každý divák si vyberie svoju obľúbenú časť. U mňa vyhráva poviedka s magickým číslom 3. Nemôžem si pomôcť, no podobná absurdita a podobný štýl humoru vo mne evokuje Braindead

Děsivé dědictví (2018)

Začínajúca hviezdička, mladá 16 ročná slečinka s jedinečným výzorom nás svojou postavou uvádza do mierneho napätia a nepohodlnosti. Tým vykrýva úspešne pomalší nástup deja a po dlhšej dobe tu máme hororík, ktorý napriek dĺžke naozaj nenudí. Klasickú lakačku nečakajte, skôr prepracovaný príbeh, dialógy, postavy a atmošku. Postupom času sa všetko začína odkrývať, stupňovať... dokonalé. Až to dôjde do bodu, kedy sa v pozadí začne v podvedomí ukazovať absurdnosť, ktorá začne kaziť dojem, ktorý postupne kazí čím ďalej viac. Na záver absurdnosť priam kričí, a finálny dojem je ťažkým sklamaním. Treba avšak vyzdvihnúť, to dobré, čoho svedkami sme tu boli. Že aj x-krát opakovaný a podobný dej, dokáže zaujať výnimočným prístupom. Herecké performance manželského páru vrátane ich syna je jedno z najlepších v hororoch, aké som videl. Preto hodnotenie nepadá závratným spôsobom a nemožno ho zaradiť medzi žiadne Bééčko.

Eurotrip (2004)

Vtipnosťou, oplzlosťou jemne za prcičkami síce zaostáva, no vynahrádza si to obstojným dejom. Chemicky zladené postavy 4 mladíkov, ktorí idú za dobrodržstvom a pomáhajú protagonistovi hlavnej role pomôcť nájst nemeckú on-line známosť. V každej krajine, ktorú navštívia, navystrájajú veľa hlúposti. Matt Damon a Vinnie Jones sú príjemným spestrením snímku, rovnako ako aj čéské osadenstvo hercov. Obzvlášť každého Europána, ktorý sa nebojí satirickému humoru na adresu jeho krajiny mu to musí byť blízke. Bratislava detto :) - snáď najlepší úsek filmu spolu s Xenou a nemeckými praktikami :D

První očista (2018)

4. pokračovanie tohto špecifického snímku, a pritom prequel k Purge 1. Celý vznik stojí na veľmi pochybných základoch. Experiment sa odohráva na Staten Island - údajne jednej z najchudobnejších častí USA. Ponúkajú ako motiváciu ostať 5000Đ. Kopa černochov, feťákov, bezdomovcov a skoro žiadneho belocha mi s vraždením pripomínalo GTA:SA. Absurdné dialógy, absurdná zápletka, nulová motivácia, nulové napätie a rozhodne žiaden horor. Absurdný hlavný hrdina záchranca - kráľ všetkých dealerov (prekvapivo černoch), ktorý sa náramne podobá na Kayne Westa. Už som dúfal, nech aspoň čosi zarapuje a vytrhne ma z toho utrpenia. Pripočítam si dva mikrospánky a ľutovačku za vyhodené peniaze a výsledok nemôže byť dobrý. Týmto sa pre mňa celá sága očíst končí a nech sa neopovážia na 5ty diel.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Interiérová dráma odohrávajúca sa v jednej miestnosti. Celé je to o debate a výmene názorov medzi 12timi členmi súdnej poroty, ktorých typickosť a rôznorodosť sa krásne profiluje do mechanizmu správania. Rozhodnúť niekoho poslať na elektrické kreslo nie je jednoduché, no súdno-právne nastavený systém v USA môže byť obžalovaného jediná záchrana. Krásne vidieť ako presvedčenie a istota sa dá nalomiť, ako život 18 ročného chlapca stojí na vlásku. Výborne načrtnutá zaujatosť, proti ktorej sa pravda a fakty snažia bojovať.

Rivalové (2013)

Najmä vysoké tunajšie hodnotenie a režisér obrovských kvalít bol hlavnou motiváciou k zhliadnutiu počinu. Len pamätníci a skalní fanúšikovia Formule 1 tej doby budú vedieť potvrdiť autenticitu príbehu. Krása snímku spočíva vo vzájomnej rivalite a honením sa za jedným cieľom, pričom charakter postáv stojí na opačných stranách pólu. James Hunt čoby Charlie Sheen v spanilej jazde alkoholu, sexu a večierkov a na druhej strane Niki Lauda - sofistikovaný, uvedomelý opatrný, utiahnutý mladík, čo sa montuje aj mechanikom do úpravy vozidla. Chvalabohu sa to netočí len okolo techniky, motorov a nespravil sa z toho auto-moto magazín, venuje sa primárne postavám a ich odlišnými životmi a konkurenciou. Vyzdvihol by som záverečný dialóg, kedy sa obaja stretli na letisku a vymenili si navzájom myšlienky s hlbším významom a každá mala, čo do seba.

Lion (2016)

Zábery na Indiu a jej "bohatstvo" nám v prvej polovici dávajú na frak a človek si uvedomí, že môže byť rád za všetko, čo má. Malý chlapček čoby prototyp bežného indického dieťaťa krajiny tretieho sveta si získava sympatie diváka od prvopočiatku. Jeho zraniteľnosť a bezbrannosť nás sprevádza prvú hodinu. V druhej s odstupom času ako sa vyvinuli okolnosti sa vyvíja aj dej, takže márne hľadáte stabilitu deja. Režisér vedel, čo robí ,keďže ešte ten rok, čo vyšla kniha sa pustil do sfilmovania. Záver je pre mňa jedným z najväčších dojákov poslednej doby, kedy aj to najtvrdšie srdce z kameňa sa roztaví. Filmy s takouto stopou by si zaslúžili osobitnú kategóriu, lebo vlhké oči mávam iba sporadicky.

Sicario 2: Soldado (2018)

Ponurejšie, drsnejšie a temnejšie. Prostredie takto vplýva nielen na diváka, ale aj na hlavnú protagonistku, ktorá je ich zrkadlom. Sebavedomá, mladá Izabel sa stáva terčom v rozpútanom pekle. Priamo v centre diania len ťažko nesie vojnu medzi kartelom a armádou. Motivácia armády bojovať proti kartelu je umocnená a stimulovaná tentokrát nie drogami ale teroristami, ktorých pomáha pašovať kartel z Mexika do USA. Zákony tu už neplatia tak právoplatne ako v jednotke, preto aj rozpor medzi Beniciom a Brolinom príjemne prekvapil. Benicio odkrýva kúsok zo seba a snaží sa napraviť si povesť z jednotky ( scéna s posunkovou rečou ma dostala). Záver, ktorý nič neuzatvára a ja sa teším na ďalšie vydanie.

Escobar (2017)

O Escobarovi sa toho popísalo, natočilo naozaj veľa. Réžia s tým tak trochu počíta, resp. dúfa, že divák príde aspoň s malinkým povedomím k sledovaniu. V nahustenej 2hodinovej etape nám v Chipmunk zrýchlenej podobe rekapituluje začiatok, priebeh a koniec Medellinského "Robina Hooda". Skutočne pomôže Narcos, kde omnoho násobnejšia minutáž vzdelá. Po filmárskej stránke nám podáva hodnoverný, nechaotický dej. Všetko sa to fokusuje na dve hlavné postavy (Javier - perfektne autenticky zahrané a Penelope - stále krásna a šikovná). Chémia medzi nimi fachá jak na plátne tak asi aj v súkromnom živote. Hereckými výkonmi zaberajú tak 90% snímku. Aj dosť brutálne scény sú pre mňa točené s humornou formou čiernoty, kde som sa bavil. Angličtina, ktorá nás sprevádza takmer celú dobu ma trápi a určite by španielčina pasovala lepšie.