Kult hákového kříže (1998)

Naprosto realistický a tvrdý pohled na rasismus. Jak napsal uživatel "Mr.Hudson", v tomto filmu jde o více než jen o děj. Ale i právě dějová linka je moc dobrá, nedá chvíli vydechnout, a myslím, že musela zapůsobit na každého, ať už čistě filmovou nebo morální stránkou. Kromě ožehavého tématu je tu pak Edward Norton. V jeho podání se film mění v herecký galakoncert. Skutečně takovýchto výkonů není mnoho. Edward se na roli dlouho připravoval, dokonale se do ní vžil (například scéna při zatýkání hovoří za vše) a dělá film takovým, jaký je. A ještě musím vyzdvihnout prolínání černobílých a barevných scén. Nezbývá než doporučit všem a nalepit nálepku "kult" (alespoň k něčemu tak je ten neutěšený CZK překlad).

Warrior (2011)

Pamatuji si na pocity, jaké jsem po prvním zhlédnutí tohoto filmu měl. Pro mě je prostě Warrior naprosto výjimečným filmovým zážitkem, dosud toho ve mně žádný snímek nezanechal tolik a nerozpoutal takovou vlnu emocí. Ono tak nějak jsem to tušil už po prvních pěti minutách, že mám co dočinění s nevšedním počinem. Nechal jsem se unést postavami, dějem, který postupně gradoval do velkého finále, a takovou zvláštní, nepopsatelnou atmosférou. Musím vychválit naprosto famózního Toma Hardyho (už jsem jeho poctivý fanda :), Nolteho a také režiséra O'Connora. Můžete mít přesto k filmu celou řadu výtek, můžete ho považovat za americkou pohádku, ale já, jako prostý divák, jsem se prostě nestačil divit a zážitky vstřebávám ještě dlouho poté. Today you were far away and I didn't ask you why what could I say... - a ono to vlastně ani za poslechu písně "About Today" ani nejde. It's ok Tommy... Naprosto nepřekonatelné finále a ten nejkrásnější dárek pro filmového fandu. A na závěr jeden komentář z youtube.com k závěrečné scéně: Warrior...Making grown men cry since 2011.

Růžový panter (2006)

Pokud se necháte unést trhlým, ale na druhou stranu docela dobrým Martinovým humorem a nebude na zřetel brát dějovou stránku filmu, možná se budete docela dobře bavit. Růžový panter sice nepatří mezi zrovna inteligentní komedie, přesto jako oddechovka poslouží celkem příjemně.

Mumie (1999)

Akční pohádka, která toho má (možná trochu překvapivě) poměrně dost nabídnout. Příběhově dobré, především pak relativně "temné". Sice to není na úplné 4*, ale k zahození Mumie rozhodně není.

Nedotknutelní (2011)

Přišel z nenadání, přišel odnikud... ehm, vlastně z Francie. Přesto už při první scéně, kdy Omar šlape na pedál sportovnímu Maserati za doprovodu hudby Ludovica Einaudi, je jasné, že se nejedná o ledajaký film. Francouzi totiž zabrnkali na humornou a dramatickou notu tak jako možná nikdo před nimi. Intouchables je famózní komedií, která svým humorem nahrne divákovi slzy do očí, a zároveň jde i o výborné drama, jež u někoho splní možná stejnou úlohu jako právě komediální vrstva. Například když se Omar (Driss) směje na opeře, to skutečně nemá chybu :). Ale to je jen jeden střípek z této dokonalé skládačky, která mne naprosto nadchla a nenechala klidným. Skutečný film o přátelství, (černém) humoru a ohromném pozitivismu vnukne divákovi myšlenku (nebo alespoň mne ano), proč se může hodnotit jenom pěti hvězdičkami. To jenom podtrhuje režie - opravdu množství skvělých, nevšedních záběrů. A co se týče herců... zbytečné chválit duo Sy - Cluzet, už to jistě udělali jiní přede mnou. K tomu si ještě přidejte již zmiňovanou hudbu a máme tu skutečně dokonalý filmový zážitek!

Na plný plyn (2003)

A mně se to líbilo! :) Dobře, možná by se dala vytknout celá řada věcí, ale zároveň je tu dost věcí, které by se daly vychválit. Pro nás neznámí herci zahráli relativně dobře, téma sabotáží a podrazů při závodě Le Mans je skvělé a musím poměrně vychválit i režii. Především závodní scény totiž byly takřka bezchybné... spousta pozoruhodných záběrů. Za mě 4 hvězdičky (70%), jeden z nejlepších filmů o motorismu. Ale zároveň musím přiznat, že je tu něco takového "levného", co film sráží poněkud na zem.

Insomnie (2002)

Takovýchto krimi není mnoho. Insomnie má zvláštní téma, ještě jsem neviděl krimi film, ve kterém by se detektiv dostal do takovéto situace, a musel se tak do určité míry podřídit vrahovi. Jinak příběh není úplně nejlepší, rozhodně se z něj dalo vytěžit více, i Nolan tu byl prakticky ještě za začátku, přesto nabídl zajímavou podívanou. Režie je moc dobrá, i když je jasné, že na další jeho filmy nemá. Al Pacino zahrál skvěle a hodně zvláštní bylo sledovat Robina Williamse. Bylo těžké se na něj zvykat jako na (ne)komika :). Celkově 4 hvězdičky, byť možná s lehce odřenýma ušima. Po Mementu to taková pecka nebyla.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Jako první si vždycky vybavím zpracování a soundtrack. Černého jestřába si možná cením úplně nejvíc ze všech R. Scottových filmů. Možná to není úplně top a chápu všechny uživatele, kteří se zdráhají udělit plný počet, mně se ale film vryl docela výrazně do paměti. A to se zpátky dostávám k první větě, protože právě ty dva faktory, které jsem v ní uvedl, mi jednou ani nedaly spát :). Bůhví jakých hereckých výkonů se sice nedočkáte, ale spousty akce a další kus umění Hanse Zimmera by si měl každý užít naplno.

Poslední samuraj (2003)

The Last Samuraj dodnes zůstává jen těsně za mojí hranicí Top 10. Kdysi si ji vydobyl především díky vynikajícímu tématu. Historie Japonska, jejich styl žití a koneckonců i bojování mne vždy zajímalo. A není filmu, který by ho zprostředkoval lépe než právě Poslední samuraj. Tom Cruise má velké charisma a Ken Watanabe snad ještě větší. Ale abych to shrnul: dostalo mě prostředí, příběh i výborné bitvy. Pětihvězdičkové hodnocení jenom podtrhuje závěr filmu...

Roming (2007)

Vejdělka mám docela rád, ale toto je asi objektivně jeho nejslabší komedie. Dějově velmi slabé, na vtipy chudé. Až na Polívku, který občas pobavil.