Šarlatán (2020)

Můj čistě subjektivní dojem je, že film nemá odvyprávět život léčitele Mikoláška, ale primárním posláním filmu je antikomunismus (Holland ostatně nic jiného netočí). Od historických reálií se film nahony vzdálil právě díky hlavní náplni. Nesmí chybět ani homosexualita - nějaká minoritní záležitost dneška. Popis minulosti pomocí těchto pseudouměleckých počinů mi přijde dost primitivní a někdy mi vyznívá propagandisticky. Tím se nijak nechci dotknout herectví Trojana otce i syna, které v ubohých filmečcích české kinematografie vyčnívá vysoko nad průměr. V porovnání s okolními podobně nesmyslně státem dotovanými soukromými filmovými a seriálovými počiny je česká produkce v posledních cca pětadvaceti letech žalostná. Českého lva nic nepřeskočí. Např. polský či maďarský film je úplně jiný level a má mezinárodní renomé. Seriálová produkce je až na pár detektivek otřesná a zřejmě odráží nevkus a současnou lidovou kulturu. Naše produkce je bohužel pouze pro naši kotlinku - Všichni Vojtkové, Dykové, Kotkové, Geislerová, Vilhelmová atd. Jsou všichni z jednoho těsta jak přes kopírák. Asi je to odraz doby. Třeba je to můj nevkus, ale tak to prostě vidím. Asi mi přišlo sympatičtější a umělecky na jiné úrovni herectví Kemra, Hrušínského, Brodského či Sováka nebo Brejchové. Dnes se jim nikdo nevyrovná. Mezinárodní ohlas má snad jenom Roden.

Anne-Sophie Mutterová a Herbert von Karajan (2019) (TV film)

Po delší době čtart přišla s kvalitním hudebním dokumentem. Geniální dítě respektive dospívající Anne-Sophie Mutter hraje s geniálním dirigentem Karajanem fantastický houslový koncert génia Beethovena. Transcendentální zážitek !!!

Balkánská hranice (2019)

Solidní řežba, zejména poslední cca 1 hodina. Ta první hodina je rozvleklá, únavná, vyplněná hollywoodským románkem, který samozřejmě vyvrcholí na konci filmu. Zajímavé je, že tam hrají bomba star: Gojko Mitič a Emir Kusturica :) Masakry jsou dost věrohodné. Film je přirozeně hodně prosrbský a proruský. Sem tam se tam objeví Albrightová - balkánská řeznice či abstinent Boris Jelcin a jim podobná esa.

Český žurnál - Reality (2019) (epizoda)

Odraz reality s realitami v českém prostředí. Bohužel závěr nevyznívá moc optimisticky. Nejmoudřejší byla slova bezdomovce. Politici nic nevyřeší, výsledek veřejné debaty byl typu - paní se na důchod z Prahy vystěhuje, protože by tam jinak nepřežila. Dokud systém umožní, aby jedinec vlastnil 100 bytů - stává se z bydlení vzácný statek a jako komodita stoupá v ceně. Jeho cena i nájemné. To je tržní neoliberální myšlení v kapitalismu. To, že se staví pomalu je pravda, to, že je pomalé řízení také, ale není to hlavní problém. Za dvacku mimo Prahu a za třicet v Praze se žije dost špatně. Řešení pro autory snímku - přeškolit se na operátora ve výrobě, svářeče, truhláře, instalatéra, kadeřnici - udělat si živnostenský list a makat jako šroub i o víkendech. Nebo opustit českou kotlinu a vydělávat jinde a hlavně prací, kterou momentálně společnost ocení. Což není řešení pro každého. Chodit do práce, která člověka štve a z které je vyčerpaný, jen pro výdělek, aby zaplatil hypotéku, poplatky apod. Respektive výsledkem dokumentu není pouze katastrofální popis situace s bydlením, ale celkové situace lidí v ČR - vzdělání není výtahem k vyšší sociální mobilitě ani omylem. V této společnosti knihovníka nikdo patřičně neocení. Čím bude práce prospěšnější, tím bude hůře finančně ohodnocená. Bohužel to tak většinou je.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Moje hodnocení je naprosto neobjektivní, protože jsem fanouškem Allenových filmů a jeho humoru! Takže se komentářem a hodnocením nikdo neřiďte a podívejte se na film spíše ze zvědavosti. Woody Allen prohlásil, že každý rok až do sta let svého věku by rád natočil jeden film. Zatím se mu to celkem daří. Myslím, že jeho poslední počiny sice nedosahují kvalit jeho vrcholových děl, ale na oddych a relax je to stále velice slušná podívaná. Posledními snímky skládá hold oblíbeným městům Římu, Barceloně, Paříži a nyní New Yorku. Do každého z filmů obsazuje Woody mladé dle mého názoru talentované herce, kteří mají divákovi svými výkony co říci. Hudba je fantastická jako vždy - JAZZ. V tomto filmu si zaspívá u piana hlavní herec a vůbec není špatný. Film splňuje vše co se od něj čeká - romantický a komediální. Jediné co je trošičku odpuzující je vysoká kasta všech účastněných ve filmu. Pro chudého Čecháčka, který by neměl na život v New Yorku ani na měsíc je to minimálně divné. Myslím, že tím jsou poslední filmy Allena společné. Spíše je to hold architektuře a celkovému geniu loci míst resp. měst.

Jan Žižka z Trocnova (2019) (seriál)

Proč 4 hvězdy? Za prvé se jedná vzhledem k husitskému výročí o jediný dokumentární pořad a nebýt Dvořáka a Bauera - nadšených spisovatelů nevzniklo by zhola nic!!! Za druhé v dokumentu oba pánové procházejí místa úzce spjatá s osobou Jana Žižky. Vítám, že má dokument 12 dílů po 20 minutách, což je snesitelné snad pro většinu dnešní šílené uspěchané populace. Za třetí se divák dozví hodně zajímavých informací od vyloženě legendistických, beletristických po odborné podložené informace. Za čtvrté v dokumentu vystupují i odborní historici se svými poznámkami - zatím Petr Čornej a jedna regionální badatelka. Uznávám, že kamera je bídná, herci též, ale to má většina české produkce posledních cca 20 let :) Ukažte mi dnes dobré herce? Informačně dle mého soudu kvalitní přínos zejména pro laiky i historickou obec. Monumentální monografie Čorneje vyšla - podzim 2019! V posledním díle hovoří Čornej a Vondruška. Čornej o smrti, převozu ostatků z Hradce K. do Čáslavi apod. Vondruška hodnotí postavu Žižky. Jákl točí silně s hollywoodským nádechem komerční podání Jana Žižky. Do kin tuším vleze 2020. Jsem zvědav.

John Wick 3 (2019)

První dva díly měly náznak příběhu. Toto je sprostá hollywoodská přehnaně vygradovaná, absurdní, béčková řežba k pivu a brambůrkám!!!

Král (2019)

Občas mi připadalo, že dialogy byly odpozorovány v McDonaldu a ne v historických reáliích. Jinak je dobová atmosféra popsána dobře. Film má reálný základ v souboji mezi králi Francie Karlem VI, který byl psychicky mimo a Anglie Jindřichem V. (tzv. Stoletá válka) - směřování k bitvě u Azincourtu - první velké nasazení anglických resp. původně welšských lučištníků - někdy se hovoří i o soumraku francouzského rytířstva resp. těžké jízdy. Vztah mezi panovníkem a jeho poddanými je silně zidealizovaný a je pohledem člověka 21. století přeneseným do středověku. Souboje jsou solidně zpracovány. Myslím, že anglický král byl ve filmu silně zidealizován a děj z historickou realitou dost pokulhává, přesto jako historický film Shakespearovského střihu to není marné...

LEGIE 100 - Slovenská válka (2019) (TV film)

Není nikomu divné, že na Dvořákův dotaz ve vlaku nikdo neodpověděl? Takže tehdy patřilo Slovensko pod Uhry???!!! a Vrábel začal o maďarizaci v 19. století... :) Jinak by bylo zajímavé konfrontovat i druhou stranu, ale to bych už chtěl moc. Pokud se čtou paměti a zápisky legionářů... Bylo by dobré vyslechnout i nějakého maďarského historika - to by se ale někdo i dozvěděl informace, které nechce slyšet. Jinak alespoň, že vzniklo toto - i tak jsem se dozvěděl řadu nových informací, i když trochu chaoticky podaných... např. pozadí - výměna Italů za francouzské velení

Poslední aristokratka (2019)

Bavil jsem se docela dobře. Kniha musí být lepší, ale film není vůbec špatný. Občas se herci přehrávají a asi každému je jasné, že Kostka nemůže rekonstruovat Kostku ze vstupného. Čermák hraje feudála velice dobře. Kastelán a jeho mufloni a kuchařka v podání Balzerové jsou dle mého dobře zahrané postavy. Liška je o trochu horší. Vilhelmovou jsem nikdy příliš nemusel, ale tady hraje dobře. Sakum prásk asi tak 70%.

Ovládací panel
4 body