Poslední šance na záchranu planety (2019) (TV film)

Pěkné shrnutí základních průserů dneška !!! Co ze všeho vyplývá pro jedince zejména: O dost méně baštit maso, méně konzumat téměř vše resp. nenakupovat do vyčerpání a nenaplňovat tím život, co nejméně cestovat letadlem atp. Klaus a jemu podobní by se měli podívat povinně + děcka na základce - těch se to bude týkat nejvíce !!!

Vlastníci (2019)

Nejlepší tuzemský film 2019 !!! Dobrý, nápaditý a po dlouhé době konečně v domácí filmografii vypilovaný scénář, vtipné dialogy skvělých herců a kvalitní hudba k tomu. Na malém prostoru velké divadlo!

Arctic: Ledové peklo (2018)

Nečekal jsem, že vydržím film dokoukat. Mikkelsen je skvělý herec a tady to opět předvedl. Ve filmu se téměř nemluví, což je v dnešním světě sympatické. Divák na chvilku zapomene na problémy dneška a uvědomí si, že pokud by se dostal do sraček jako hlavní postava, tak záleží jen na tom se trochu zahřát, najíst, vyspat a hlavně přežít.

Baťa, první globalista (2018)

Silně zidealizovaný dokument s řadou nepřesností, omylů a kontroverzním hodnocením realizátorů. Zejména osobnost Jana Antonína Bati je podána povrchně. Celý dokument by mohl být delší nebo mít více dílů - myslím, že by si to i Baťa zasloužil. Komentář nepříjemného hlasu Polívky jsem snášel těžce.

Dubček (2018)

Velké zklamání!!! Čekal jsem živitopisný film od dětství po tragický konec a ne politickou historicky nepřesnou a málo věrohodnou agitku. Některé postavy nepřiměřeně adorovány (Dubček, Kriegel) a jiné naprosto zatracovány (Svoboda). Celý film je pouze o událostech 60. let zejména srpna. Hodně slabé i na dnešní poměry. Dubček byl zajímavá historická postava a zasloužil by si daleko více než tuto rychlokvašku.

Hovory s TGM (2018)

Nemám rád Budaře !!! Mám rád Čapka !!! Netradičně uchopený scénář dává filmečku grády. Myslím, že bych mohl směle zařadit film k lepšímu průměru v české rádoby historické tvorbě.

Láska bez bariér (2018)

na francouzský film - komedii - se slibně vypadajícím scénářem strašně slabé a místy i trapné

Pavúk, horolezec storočia (2018)

Nemůžu si pomoct, ale Slováci točí o hodně kvalitnější dokumenty než našinci ! Z horolezeckého prostředí to je top ! Velice zajímavý příběh legendárního, byť ne zcela profláknutého horolezce Pavla Pochylého !

Sobibor (2018)

Velice naturalistickým způsobem vylíčený hromadný útěk židovských vězňů z jednoho koncentračního tábora v Polsku. Dobová otřesná atmosféra je kvalitně zpracována. Negativní hlavní roli si zahrál Christopher Lambert a musím říci, že je z jeho lepších.

Ti, kdo mění svět (2018)

Vzhledem k tomu, že jsem přečetl i pár postřehů níže: Je to nejen o tom, že je dokument podán jako propagace veganství, je to i o tom, kdo se na něj dívá a zda je např. ochoten vyzkoušet nejíst nějaký čas maso či ho třeba ve svém stravování omezit a pak si na sobě vyzkoušet, co to udělá s jeho tělem. Také se např. nezmínili příliš o tom, že přechod od masa čistě na rostlinnou stravu je dle mého názoru dlouhodobější a postupnou záležitostí a je třeba vědět o příjmech vitamínů, minerálů atp. dost informací resp. zdravotní dopady mohou být různé, dle mého spíše pozitivní. Z dokumentu jsem nezaznamenal hlubší debatu nad např. příjmem zinku, selenu či vitamínů skupiny B. Je zmíněn krátce B12. Je nezpochybnitelné, že výrazné omezení masa a celkově živočišných produktů by mělo významný prospěch pro lidstvo - zdravotní, humánní, enviromentální. Nevěděl jsem např. o složení stravy u gladiátorů. Masitá strava byla u našich nedávných předků pojídána v daleko menším množství. O tom, jak to bylo před tisíci let je složitější vést debatu. Každopádně sběrači byli zřejmě dříve než lovci. je logicky jednoduší něco utrhnout než se vrhnout s klackem na mamuta. Dokument rozhodně doporučuji a myslím, že je patří k těm kvalitním !!! Mimochodem ke komentáři Garsona - Carl Lewis byl atletickou legendou. A kdo nesleduje atletiku a sport pouze od cca 10 let svého věku, tak to jméno zná!!! Arnold přešel na rostlinnou stravu relativně pozdě mimo jiné díky masáži USA propagandy, což je v dokumentu také zřejmé. Mezi dalšími např. Mike Tyson !!! Ať si každý shlédne a pak si udělá vlastní názor. V dnešní době snad může být vyvážená rostlinná strava pro některé sociálně níže položené vrstvy populace příliš drahou záležitostí, ale je spíše otázkou, zda nejíme jídla příliš a pak i zbytečně utrácíme za lékárnu.