Flash (2023)

Dost sklamanie, story je slubna ale nedokaze naplnit ocakavania. Na rozdiel od Marveli tomu chyba edge, aspon trocha originality. Vizualne farebne, ale zasa o konsku dlzku za sucasnou kvalitou. Klucove efekty su plne CGI generovanych postav na urovni druheho Matrixu. Michael Shannon vyzera ako okopirovany z Man of Steel, Sasha Calle hra uplne bezvladne. Zaver uplne debilny. Fakt to nestoji za to.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Digitalne omladeny Harrison Ford (2 verzie) je napriek vsetkej technike citit umelinou, hlavne ked je obklopeny CGI zo vsetkych stran. Pribeh je asi rovnako jednoduchy a predvidatelny ako predosle filmy, takze preco sa nan stazovat. Par debilnych fyzikalnych a chemickych nezmyslov - "Phoebe kasle: - Smrdi tu metan.  Indiana: - Nedychaj." ... Indiana poleje alkoholom a zapali artifakt, ktory potom nedymi a nespali drevenu podlozku. ... Indiana postreleny do ramena v krkolomnom pristavani v nemeckej stihacke spocita korekciu temporalneho skoku s ohladom na kontinentalny drift za poslednych 2000 rokov - pricom vsetko, co musia spravit je preletet dierou v oblohe ... atd. Phoebe Waller-Bridge je vitane osviezenie, Mads Mikkelsen ma slabu rolu, ale je nacek, tak sa to da cakat. Celkovo som sklamany, ale bolo asi navne odo mna nieco ocakavat.

Jim Jefferies: High n' Dry (2023) (pořad)

Zvladol som to do cca 20 minut show, ale material bol prilis slaby a temy akosi lacne. Jim sa samozrejme s radostou pripojil ku kolegom Dave Chappelle, Ricky Gervais a Bill Maher v ich transfobickej retorike (iked sa sam niekolkokrat prehlasuje za spojenca LGBT). Problem je len v tom, ze jeho vtipy nejako nefunguju, je to uz proste vybagrovana tema a nikam to tak moc nevedie. Jim bol podstatne vtipnejsi, ked hovoril o veciach, o ktorych aspon trochu nieco vie. Takze neviem, mozno uz inspiracia vyschla, tak mozno Jim nechcel riskovat. Skoda.

Zabiják (2023)

Neurazi, trochu potesi, ale inak trochu fadny film. Dost pomale tempo, ocenujem, ze hlavny hrdina nie je nejaky bezchybny Bourne, ale okrem opakujucich sa hlasok a naznakov z lokacii sa o nom nic nedozvieme. Ziadne technicke orgie, hlavny hrdina nepotrebuje byt IT specialista, aby sa dostal tam, kam potrebuje.  Zaujimave sceny - napr. ked ho vidime, ako si da sluchatko do praveho ucha, vzapati sa to prepne na jeho pohlad a pocujeme hudbu len z praveho kanala. Bohuzial sa tu tieto zabery rychlo prepinaju, takze to hodne matie. Tiez Morrissey je sice uvodom vtipny, ale je trochu lame, ako casto ho Fassbender pocuva.  Takze film vtiahne, ale nezanecha vacsi dojem. :(

Aus meiner Haut (2022)

Zaujimavý snímok o vymene identit, ktoré sa môžu stať dôvodom tragédie či vývoja vzťahu. Ikeď motív je v princípe scifi, žiadne technické veci sa neriešia, sledujeme len vývoj postáv na základe dialógov, či interakcii. Zámeny identit sú zrozumiteľné, je to ľahké sledovať a nejde tu o to diváka nejako zmiasť. Trigger warning pre ľudí alergických na súčasne témy gendrovej identity, nikto vás nebude do ničoho zaúčať, mnoho vecí je tu proste daných a reflektujú súčasný stav spoločnosti. Je to príbeh o vzťahu dvoch ľudi, žiadna politika. (Göteborg Film Festival 2023)

Avatar: The Way of Water (2022)

Spoiler warning. Takže modrí fešáci vyhrajú bitku, pošlú vojakov nazad na Zem, 10+ rokov si váľajú šunky, a zrazu sú kompletne prekvapení, ze príde ďalšia invázna vlna? Žiadne prípravy, implementácia pozemskej techniky, nejaké tie družice, niečo o naruší pristávanie ďalších rakiet? Žiadny nový výcvik, nové zbrane? Teda zasa dokola = ľudia si založia stanicu a Modrí Indiani na nich útočia s lukmi. Potom dostanú na frak, tak hlavný fešák sa odjebe inam, tam nájde Modrých Maorijcov a skúsia to znovu. Niečo zas vyhrajú, ale v celkovom skóre im to bude prd platné. Mrte záberov pod a nad hladinou. Rodinné hodnoty. Deckám sa bude chciet od polovice filmu chcieť čúrať. Vám tiež. Bude Trojka. :(

Black Adam (2022)

Vizualne sa to da, ale dejovo a herecky je to velmi slabe. Prevarene finty na akcny/rodinny film + investicia do znamych mien, co ale vela prace nenarobia. Nestoji za premarneny cas, jedine ze ste hardcore DC-fanusik.

Enola Holmesová 2 (2022)

Vyprava a pribeh nie je az tak zla, dokonca aj urcite hypersebavedomie hlavnej hrdinky sa da zniest, ale co je extrmne divne, je napasovanie sucasnych hodnoty do viktorianskeho Anglicka. Nezletile nevzdelane dievca hovoriaca divadelnou recou v komplikovanych vetach je divna, symptomy tyfusu su uplne ine a co ma hned od prveho dielu uplne odradilo od dalsieho pozerania bola az katastrofalna neznalost spolocenskej etikety hlavnej hrdinky. Mozno sa to vyvijalo aj nejako lepsie neskor, ale mam na zozname slubnejsie veci, tak som to odlozil bokom.

Chee$e (2022)

Je to sranda. Taká chaotická huličská komédia a tragédia chudobných ľudí dediny na Trinidad a Tobago. Doporučujem sledovať občasný nesúlad medzi tým, co sa hovorí a čo píšu titulky (scéna medzi ženami, čo chodia do kostola). Veľmi chaotický vizuál, ale asi ok. Nepochopil som úplne koniec, či už sa čaka pokračovanie, alebo je to zámer, neviem. Bola to zabava. (Göteborg Film Festival 2023)

Irský zázrak (2022)

Ak cakate rychly dej a prekvapive rozuzlenie, budete sklamani. Pomaly, atmosfericky film, vyborne spraveny.