M.E.K.Y

Jakub Mrovec

okres Opava

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 2.8.2018  16:02

Režisér Kosinski si vybral zajímavou látku, resp. osudy elitního hasičského sboru na motivy skutečné události, což bývá divácky velice vděčné téma. Film má na běžné poměry dost dlouhou stopáž, ale Kosinski tento prostor vyplňuje výborně. Od začátku vykresluje charaktery jednotlivých členů sboru a postupem času a po několika mezilidských klopýtnutích, nechává vzniknout fantastické partě, která táhne za jeden provaz, utvoří rodinu a divák věří, že jeden za druhého dají ruku do ohně. Parádně je vykreslováno také např. vzájemné soužití lídra hasičského sboru Erika a jeho manželky. Především povaha (herecký výkon) Jennifer Conelly je kolikrát velmi bouřlivá, a prostě ji chcete ve vypjatých situacích vidět více a více. Společně s dalšími představiteli hlavních postav Joshem Brolinem a Milesem Tellerem je to vskutku herecký koncert! Vizuál filmu je taktéž líbivý, stejně jako kamera a efekty žhnoucího pekla. Až se mi zapalovaly „lejtka“, když jsem měl nutkání utíkat před ohněm společně s nimi. Pospolitost, soudržnost a lidskost, kterou Kosinski tak pracně celou dobu buduje, dostane „kudlu“ do zad v závěrečném dějství. Ale jasně, on za to nemohl. Závěr je totiž brutálně emocionální a diváka vzhledem k předchozímu průběhu dostane! Závěr? Jedná se pravděpodobně o nejlepší drama roku 2017. Film, až na pár hluchých míst, nemá slabinu a těží z výborných hereckých výkonů, vizuálu, a emocí, které z diváka vydoluje. Cíleně, ale bez patosu. Závěrečné titulky pak zaslouží jediné slovo - RESPEKT! P. S. Nejvíce si film užijete, aniž byste předem zjišťovali jakékoli informace o skutečných událostech…

• 28.6.2018  16:38

Další pokračování dinosauří dynastie si vzhledem k finančně i kvalitativně povedenému Jurskému světu na sebe upletlo bič. Namlsaný divák očekával minimálně stejně zábavnou podívanou jako minule, ale to se bohužel nenaplnilo. Pořád je to převážně dynamická jízda s perfektním vizuálem, který J. A. Bayona prostě umí, některé scény jsou díky dokonalé kompozici obrazu a zvuku velkolepé a někdy až s hororovými prvky. Ostatně, s nekonečným finančním polštářem se očekával vizuál filmu na špičkové úrovni. Ale na to, jaký kult pro fanoušky tato sága představuje je to prostě málo. Největším problémem je předvídatelný, mnohokrát již přefiltrovaný scénář. Úvodní 5-ti minutové intro je zajímavé, stejně jako scény z ostrova. Nicméně jakmile se děj filmu přesune do civilizace, poutavost se postupně vytrácí a opakuje se pouze hra „kočky s myší“. Chris Pratt občas sice prohodí nějaký vtípek, některá scéna může i dojímat, ale je jich jako šafránu. Zpočátku jsem ocenil i některé scény jako poctu předchozím dílům, ale ty už film nevytrhnou. Závěr? Další pokračování Jurského světa již pozvolna ztrácí dech. Je to sice stále akční rež a skoro to nenudí, čili jako letní blockbuster do kina zřejmě ideální, ale jste-li věrný fanoušek dinosauří dynastie, chcete rozhodně víc.

• 23.5.2018  20:30

Po úvodních 20 minutách slibný rozjezd s klasickým budováním atmosféry, ale jakmile se do popředí dostane ústřední gore vyvražďovač - Predátor Kong a kolem toho takové to "mysteriózno", všechno jde do kytek. Když si vzpomenu, jak začal opakovaně vykukovat z po-za-stromu, tak jsem se musel až smát. Vypadalo to jako z nějaké "rozpravky". Závěr? Hodnocení zaslouží pouze úvodních pár minut filmu a koukatelná blondýnka. Ale jinak platí, že všechny postavy a jejich dialogy jsou hloupě napsané i zahrané. Kdyby byl film vedený v žánru "komedie", tak by dopadl ještě dobře, ale zřejmě je to myšleno vážně, bohužel!

• 2.12.2016  23:26
    Vánoční Kameňák (2015)

Víte, co je lidově kameňák? Druh vtipu, anekdota, humor... asi jsem slepý a hluchý, ale za 90 minut jsem na nic podobné ani zdaleka nenarazil. A to je sakra průser, jestliže si film zakládá pouze na tom a ani to nefunguje. Je to hloupé a zdegenerované, ale takové filmy si asi současná doba žádá. K pláči, ale je to tak! Česká herecká (j)elita rovněž nezklamala. Společně s Vorlíčkovou Saxanou 2 nejhorší české filmy poslední půl dekády. Závěr? Zdendo, hluboce se ti omlouvám, na tvoji původní trilogii kameňáků budeme ještě rádi vzpomínat!

• 20.12.2015  17:50
    33 životů (2015)

Zajímavý námět napsaný životem, schopný režisér a poměrně slušný film o záchraně 33 horníků je na světě. Navíc pokud neznáte skutečnosti, které se chilským horníkům přihodily v roce 2010, tak zůstanete v napětí skoro do konce filmu. Stejně jako já. Zlaté ruce režiséra, jak při zpracování námětu, který je řemeslně na úrovni, tak při výběru hereckého ansámblu. Gradace filmu ústí do jediného momentu na konci, který mi připadal už trošku více sentimentální a patetický, ale vzhledem k vzniklým událostem si režisér ani nemohl dovolit jinak. Jeden z posledních počinů hudebního mistra Jamese Hornera velice decentní, ale příjemný. Závěr? Nadstandardně zpracované drama o lidské katastrofě 800 metrů pod zemí. Respekt.

• 16.11.2014  13:20

David Ayer zvládá akci bravurně. O to jde v Železném srdci především. Na velkém plátně je to opravdu ojedinělý zážitek. Válečné souboje jsou vypiplané do mrtě - projektily sviští vzduchem tak věrohodně, až Vám naskakuje husina! Efekty, bez chyby, nic se nepřehání. Např. souboj čtyř shermanů s tigrem byl zpracován výborně. Co se týče dějové linky filmu, také se neztrácí. Veteráni "Fúrie" jsou hodně svérázní, a při troše štěstí si k nim divák najde cestu. Jsou to váleční psi, ošlehaní bitevní vřavou, co se nezastaví před nikým a před ničím. Herecký zahráno solidně, do jednoho. Co ale zavání průserem je zakončení. Tam byly jisté rezervy. Závěr? Fury je bezesporu kus dobře natočené filmařiny z prostředí druhé světové války, naturalistický, špinavý, chladný a pro mě jakožto tankistického nadšence se slastným pohledem na válečnou techniku. "Ideály jsou mírumilovné, historie je krutá."

• 18.5.2014  11:17
    Godzilla (2014)

Nebudu zastírat, že na další remake Godzilly jsem se dost těšil. Přece jen upoutávky a samo o sobě slavné gigantické monstrum ve mně vytvářelo dojmy, že by to mohla být velkolepá podívaná. Nebyla! K čemu je sympatický krok tvůrců vzhlížejících k japonským kořenům Godzilly, pro nichž je to doslova kult, když to "amíci" jako vždy zaříznou? Nevytýkám jim úmysl vytvořit letní mainstream roku, blockbuster jako h****o. Ale poslední dobou je jich mraky a připadá mi, že USA ani nic jiného natočit neumí. Prostě to na mě nezapůsobilo, ani na velkém plátně! Vizuální obsah je sice velice dobrý, některé scény doslova velkolepé. Napětí v některých případech zafungovat dokáže. Ale k čemu to je, když je Godzilla s prominutím "blbá jak tágo"? Začátek filmu je solidní, pak se však odkryjí všechny karty a 2/3 filmu jsou odpad. Průběh je nechutně klišoidní, vše co si režie usmyslí, do filmu prostě natvrdo vrazí a vůbec nebere ohled na to, jak stupidně to vyzní. Herecký ansámbl je tristní, vůbec se neklade důraz na rozvinutí postav (pardon, na to vlastně ani není čas) a jediný herec s charismatem - Bryan Cranston SPOILER! umře po půl hodině filmu. Když už jsem se dostal do "spoilerové zóny" tak mi nedá a musím se zmínit ještě o jedné věci. Tři monstra v jednom filmu? Vážně??! Když jsem to uviděl poprvé, tak se ve mně ztratily i poslední naděje z kladného filmového zážitku. KONEC SPOILERU! Proboha, copak si tvůrci neumí vymyslet něco jiného? Chápu, že to mělo vyznít jako pocta pro Godzillu, ale takhle to prostě nejde. Závěr? Nevěřil bych, že to napíšu, ale filmové zpracování Godzilly se mi líbilo daleko víc v podání Rolanda Emmericha. Jeho verze má grády, příběh, atmosféru a jako celek to funguje. Není to pouze vizuální orgie, dlouho dlouho nic a pak totální apokalypsa všeho...

• 15.2.2014  12:33

Filmů od Neila Jordana jsem mnoho neviděl a zřejmě si na něj do příště musím dát pozor. Mé druhé já je totiž až nečekaně dobrý thriller! Asi nejvíce těží z "komplexní" realističnosti, kde nejsou (nebo alespoň opravdu v minimální podobě) žádné bludy, blafy a nesmyslné scény. Rovněž atmosféra se podařila vykreslit temně a ponuře. Kromě bezchybné vnější (vizuální) stránky filmu se však nesmírně vyvedla i ta vnitřní. Je to totiž v podstatě psychologický thriller a hlavní postavě se honí myšlenky s přívlastky mrazivé, temné a ponuré minimálně stejně, jako má již zmiňovaná vizuální stránka filmu. Obrovskou měrou k tomu přispěla představitelka hlavní postavy - Jodie Foster. Přiznám se, že jsem ji v posledních letech na plátně moc neviděl, ale zde mi skoro vyrazila dech. V jejím podání je Erica Bain zajímavá v každém pohledu - má charisma, šmrnc, pro diváka nesmírně sympatická a rozhodně se Vám dokáže svým vzezřením, smýšlením, chováním a emocemi dotknout u srdce. Erica Bain je po tragické události zlomená a z člověka plného lásky a pozitivní energie se stává zapšklá duše, bloudící podsvětím temného New Yorku. Její postava je zahalena v temném stínu a není cesty zpět. Prostě nesmírně fascinující a zajímavá postava, která filmu dala strašně moc. Také se mi hodně líbil vztah mezi Ericou a detektivem, který byl dost netradiční a hravý. Některý divák by mohl namítnout, že se nevydařilo zakončení filmu. Já neměl potřebu, aby byl zakončený nějak grandiózně, možná by to ani nešlo. Každopádně mě to i takto uspokojilo. Závěr? Mé druhé já je thrillerem, jenž nemá slabinu. Ba naopak, má výbornou atmosféru a naprosto dokonalou Jodie Foster v hlavní roli. Neumím se zbavit pocitů po shlédnutí ani při psaní tohoto názoru, z čehož plyne, že má film tzv. přidanou hodnotu, a takových je jako šafránů! 85%

• 10.1.2014  17:28

Hecnul jsem se a po delší době opět napsal komentář. Proč? Protože když se chválí, tak se píše samo. A Vlk z Wall Street si to rozhodně zaslouží. Opět se musím sklonit před spolupráci Scorseseho a DiCapria. Oba jsou výjimeční a oba mají nezměrný talent. To není samozřejmě nic nového, ale zde se ukazují naplno, v celé své kráse a divák si toho užívá asi tak, jako Leo ve filmu sex, drogy a žvanění. Přepálena stopáž 180 min. ač hrozivá, tak u Scorseseho vůbec nemusíte mít obavy z nudy. Každá minutka má co nabídnout a nic není zbytečné. Co však oceňuji na Vlkovi z WS nejvíce je dravost, až skutečně nic nenechává dlužen svému názvu. Scénář je sice hodně bohatý, ale mluví se opravdu až moc (ostatně co bychom chtěli po burzovních makléřích, že?), což trošku vadilo, ale rozhodně ne v podání Lea Di Capria. Neskrývám, že je to můj oblíbenec, ale prostě jestli si za tu v podstatně "one man show" neodnese zlatého plešounka, tak ať táhne celá akademie do pr.... Jordan Belfort není bez Lea nic, stejně jako Leo bez Jordana. Závěr? Precizně natočené, nečekaně až neuvěřitelně zábavné, "oscarovsky" zahrané (+Matthew McConaughey = famózní úvod). Vlk z Wall Street má prostě štýýýl. Bravo pánové, tohle se vám opravdu povedlo! 85%

• 21.12.2012  17:38
    Ve jménu vlasti (TV seriál) (2011)

Aktualizace 01/2016. Hodnoceno po 5 - té sérii. Vrchol dramatické seriálové tvorby! Scenáristická lahůdka, která nemá obdoby! Divák si říká, že po třetí sérii se už ani nedá kam posunout, ale čtvrtá série nesnižuje vysoce nastavenou laťku a v některých dílech ji ještě překonává, ač si říkám: Jak je to vůbec možné?? Vždyť to už je absolutní vrchol dramatičnosti, tak kam se to ještě může posouvat... Pátá série nabízí čerstvý vánek z Německa a zase si drží vcelku výbornou formu. V současné situaci islámského státu a imigrantů pohlcujících Evropu je tento seriál TOP 1!!!

• 1.7.2012  17:46
    Lovci hlav (2011)

Filmy ze Skandinávie? Jooo ty já můžu. Na ně vsázím často a alespoň u mě si filmy z Norska, Švédska či sousedících Dánů drží velice solidní nadprůměry. Lovci hlav jsou předem neodhadnutelní, stejně jako samotný název. Já spíše čekal něco na způsob filmu Loupež po Italsku a podobně, kdy je náplní filmu plánovaní, plánování a zase plánování a na konci velké finále. Ovšem tento film se začne po pár desítkách minut ubírat úplně jiným směrem, až do takové míry, že sledujeme svižný thriller, s množstvím vyšperkovaných akčních sekvencí a dějem, který se v průběhu několikrát překvapivě přelije do jiné sklenice. Sice jsem několik minut před koncem již odhadl vykonstruovanou pointu, nicméně nezkazilo mi to dojem a skutečně se povedla. Film je syrový a poměrně brutální (nebojí se ukázat nechutnosti) a snadno diváka pohltí. Herci hrají famózně, tedy kromě z mého pohledu lehce pokulhávajícího Pana Lanistera (Hra o trůny). Závěr? Další velmi kvalitní kousek z Norska!

• 1.7.2012  17:28

Čistě z nostalgie jsem si nenechal ujít pokračování dnes už legendární komedie Dívka na koštěti a i přes hrubě podprůměrná hodnocení jsem to risknul. Dopadlo to tak, že ač byla očekávání nulová, toto pokračování ztělesňuje naprosté fiasko. Je to na plné čáře totální slátanina, hustící do diváka abnormální dávku stupidních dialogů a nepochopitelných scén, dělající z herců šašky a zkoušející prorazit humorem, jež je ovšem tragický! Grafika pohádkového světa je naprosto tristní, vyvolávající dojem hraní počítačové hry. Nefunguje zhola nic, Václavu Vorlíčkovi jsem sice nevěřil, ale touto stupiditou pouze potvrdil to, že "formu" měl ve svých raných počátcích a dnes jeho "veledíla" s přehledem spadají do největších "s*aček" české kinematografie. Závěr? Kdo nemusí, nechť toto přehlédne a nekazí si zbytečně den!

• 6.4.2012  17:28
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

No, hodnotím v průběhu sledování třetí serky a musím říct, že momentálně fičím na metamfetaminu a to řádně, protože až teď mě to fakt chytlo. Většina uživatelů hodnotila druhou serku jako nejlepší, nevím, nemám ten nadhled jako jiní, co se dodívali na zatím všechny 4 série (teda jestli jich už není víc), ale za mě zatím nejlepší je třetí série. Rád bych ovšem hodnotil seriál jako celek a nutno podotknout, že Breaking Bad je jiný než ostatní, z principu podobný Dexterovi (také je zde záporný klaďas, který je na obou stranách zákona) a díky tomu si vychutnáváte fantastické zvraty a hlavně (jak zde již bylo napsáno) "komplexní přerod osobnosti" hlavního hrdiny Walta. K nezaplacení!! Tohle dokáže jen dlouhodobější seriál, kde je fůra času na detailní obrození a Waltovi (respektive tvůrcům) se to daří znamenitě a mně se jeho "nová osobnost" nesmírně zamlouvá, Walt je prostě týpek! No nic, musím si dát denní dávku, jinak nepřežiju! Jedeme dááál...

• 12.2.2012  18:45

Jirka Vejdělek si pokračováním úspěšné komedie Ženy v pokušení udržel solidní standard a potvrzuje, že jeho filmy budou vždy divácky velmi úspěšné a oblíbené. Muži v naději se mi z počátku nezdáli, bědoval jsem, co to zase bude za trapárnu, ale postupem času se z něj vyklubala celkem zábavná jednohubka, odpovídající stylu tohoto režiséra a naplňující divácká očekávání. Takže o zklamání nemůže být řeč. Závěr? Muži v naději pokračují tam, kde skončily Ženy v pokušení, vzhledem k námětu vsadili více na vizuál, odvážnější scény a vzhledem k námětu je to v pořádku. Průběh filmu místy kolísá a typická česká hloupost zde má své zastoupení, ale v celkovém součtu jsem se bavil a uspokojil.

• 5.2.2012  19:22

Spielbergův jakýkoli nový počin si nenechám uniknout, navíc film po delší odmlce nominovaný na Oscara, to je více než jasná volba ke shlédnutí. O to víc mě mrzí zklamání, které ze mě číší po shlédnutí. Záporné přijetí kritiků a plivání drtivé většiny diváckého publika ovšem má něco do sebe a i já musím konstatovat, že Válečný kůň se slavnému režisérovi nepovedl a vůbec mi k němu nepasuje. Spielberg je perfekcionista a jeho filmy zpravidla bývají "promakané do mrtě". Toto válečné drama je ovšem nalajnované podle zaběhnuté předlohy, kterých jsou tucty a už jen kvůli tomu se nemůže dočkat valného úspěchu. Navíc velká dávka jalových a zbytečných dialogů nikam film neposouvá. Znásobeno přepálenou stopáží 146 minut z toho vychází pro diváka nudná, v mnoha případech nezajímavá podívaná. Konec filmu tlačí na sentimentální strunu, cíleně a s částečným úspěchem, ale již "zhrzený" dojem to nijak nevylepšuje. John Williams také nijak neexceluje. Závěr? Počínaje slabým scénářem, konče nevýraznými herci, se Válečný kůň nemá o co opřít a řadí se mezi průměrné až lehce podprůměrné drama, které na Oscarech absolutně nemá co dělat a patří mezi ty slabší filmy Spielberga a těch tento matador opravdu moc ve svém repertoáru nemá! P.S. Hodnocená procenta patří především za již tradičně propracované prostředí válečné vřavy.

• 10.12.2011  18:07
    Warrior (2011)

Nebudu vám nic nalhávat, uhrančivé hodnocení disponujícími plnými 93% červených čísel mi shodilo čelist a v domnění, že uvidím zas konečně něco výjimečného jsem si Warriora nemohl nechat ujít. Tohle jsou skoro jediná kladná slova na tento film. Po shlédnutí můžu jen napsat - WTF?! Dokonce se vedly předzvěsti, že Warrior hravě strčí do kapsy i kultovního Rockyho... abych to uvedl na pravou míru prostřednictvím mého skromného názoru, tak tento film nesahá Rockymu ani po kotníky! Je to pouze drzá vykrádačka Italského hřebce, ve které nefunguje skoro nic. Příběh je až lhostejně klišoidní, kdy dva bratři (mimochodem vlastnostmi podobající se tomu špatnému/zlému a dobrému/slušnému) prožívají těžké chvíle života, otec vyléčený alkoholik neskonale hledající cestu k vzájemné úctě a fungující rodině a pak.... už vlastně nic! Vše se má urovnat prostřednictvím nejlepšího turnaje bojových sportů, který se kdy konal a jehož účastníky jsou i již zmiňovaní oba bratři. Příběh plyne velice rychle, nikde se pořádně nic nevysvětluje, základy obou hlavních postav jsou vybudovány na tenkých stéblech trávy a divák se nenaděje a už jsou oba chlapci ve finále turnaje (jak překvapivé) a srdceryvný souboj může začít... Nevím jak vy, ale semnou to ani nehnulo a to se většinou poddám vypjatějším situacím! Jednoznačně je to špatně vystavěné, strašně naivní a mimo jiné jak už jsem zmiňoval, nechutně to vykrádá Rockyho. Herecké výkony stojí za starou Bellu a faktem je, že Nick Nolte a krásná Jennifer Morrison (na kterou se alespoň pěkně kouká) to fakt neutáhnou. Navíc z proslovů komentátorů zápasů se mi chtělo brečet a klepal jsem si na čelo! Závěr? Vysoká hodnocení absolutně nechápu, protože Warrior je pouze průměrné sportovní drama, tápající ve všech činnostech!

• 9.11.2011  10:53

V podstatě ani není co nového napsat k tomuto pokračování. Sice jiné prostředí, ale pořád stejně blbí a uječení mladí lidé, jež honí zdeformovaní lidé = výsledkem je zase laciná vyvražďovačka, bez atmosféry, možná s více nechutnostmi a s dementním koncem. Závěr? Nevím, jestli má tato série nějaké fanoušky, jestli ano, tak by opět mohli být spokojení, protože Wrong Turn 4 nabízí svoje obvyklé "kvality". Pro ty ostatní je to podřadný horor, jakých vychází poslední dobou mraky.

• 3.11.2011  11:54
    Lidice (2011)

Podle propagace Lidic se jednalo o pompézní velkofilm, plný emocí a dramatických situací. No... tak horké to zase nebylo. Lidice jsou sice pěkně zpracované a na naše poměry nadstandardní rozpočet je v mnoha scénách znát, ale jak se říká, dalo by se to udělat jinak a lépe. Ale na druhou stranu nemůžeme být přehnaně nároční. Na české poměry je to slušný film, s dobrým hereckým obsazením, ale neumím se zbavit pocitu, že z takového tématu se dalo vyždímat mnohem víc. Chtělo to trochu přitlačit na pilu, rozbouřit emoce a vtáhnout do Lidic i diváka. Závěr? Vypálení Lidic je milníkem naší historie a je nutno přistupovat k tomu s respektem. Ale jak jsem řekl, na naše poměry je to dobře natočený film a podívat se na něj je povinností, už kvůli událostem a faktům, které tomu předcházely.

• 2.11.2011  16:41

Pouze z povinnosti jsem se podíval na další pokračování "vyšňořených" robotů, jež svádí nekonečný souboj o naši nicotnou planetu Zemi. Nebudu chodit kolem horké kaše, očekávání byla "low", samotný film ničím nepřekvapil, spíš naopak v mnoha ohledech ještě zklamal. První transformery mám rád, v době, kdy vstupovali do kin, to bylo něco nového. Ale po shlédnutí obou pokračování nevím nevím, jestli vůbec někdy budu mít sílu a chuť se k nim vracet, protože obě pokračování a hlavně toto poslední (snad už poslední, prosím!) jsou velkým zklamáním. Počínaje strašně chabým scénářem, který přepálenou, dvou a půl hodinovou stopáž absolutně neutáhne, nudným tempem, opět nevhodnými vsuvkami a také akcí. A to zamrzí nejvíc, poněvadž akce byla pilířem transformerů, ale to už neplatí. Je jí tam příliš hodně, má statickou tendenci, diváka nepřekvapí, ani nevytrhne. Efekty Bayovy vždy šly, ale k úspěchu zdaleka nestačí. Ač bych to nikdy neřekl, tak citelnou ztrátou je i Megan Fox. Její nástupkyně Rosie Huntington-Whiteley je sice kost, stejně jako byla Megan a má tak šťavnaté rty, že bych jí do nich hned kousl, ale po celou dobu je jen přefintěná a skutečně pouze vzbuzuje dojem modelky, která se čirou náhodou ocitla na place a neví co by. Hudbu Steva Jablonskyho už jsem zažil v mnohem lepší formě, než pustit pár přepálených hitů a nashledanou. Závěr? Pomalu ztrácím víru v Michaela Baye! Jeho filmy mám rád a uznávám je, ale od té doby co šéfuje transformerům, klesl hodně hluboko! P.S. Ty dvě hvězdičky dávám především za dva malé, roztomilé robůtky, se kterými byla celkem sranda :)

• 1.11.2011  17:56

S kolegou jsme se hecli a podívali jsme se na tohle "dílo", protože světe div se, viděli jsme i první díl "Mega Shark vs. Giant Octopus" a nedalo nám to, aby jsme nedokoukali i pokračování... A co nového? Nic, je to stále naprosto neuvěřitelná podívaná. S tím rozdílem, že už zde nevystupuje Lorenzo "Mamlas", ale jiná plejáda prvotřídních herců bez hranic. Ovšem více než o lidské bytosti, tady jde především o obří nestvůry, které opět svádějí souboj na život a na smrt. Obě monstra jsou opět udělány na špičkové úrovni, kvalit filmových efektů by jen stěží odolal sám Cameron, některé záběry se v žádném případě neopakují a vůbec, víte co je na tomto "filmu" nejlepší? Scénář, respektive dialogy postav, které jsou samo o sobě mistrovsky napsány, ale teprve až náš dabing je povyšuje do jiných sfér. Závěr? Zkrátka a dobře, tohle jsou filmy, které si vás v žádném případě nedovolují urazit a určitě stojí za to je vidět. Už kvůli rozšíření filmových možnosti a zkušeností.

• 9.10.2011  09:18

Na Třinácté patro jsem narazil náhodou, ale vždy raději sáhnu po dimenzovaném ději různých časoprostorů, jelikož vím, že se rozhodně nudit nebudu. Dalo by se říct, že tento film je chudším příbuzným Matrixu (hlavně díky mnohem více stlačenému rozpočtu) a přesto divák nepotřebuje oceňovat speciální efekty, nýbrž si bohatě vystačí s vrstveným dějem, který nechce diváka pobláznit a zamotat. Je vcelku jednoznačný, ale pointa se zde podařila zakrýt výborně. Samozřejmě u toho typu sci-fi filmů se nabízí řada logických bot, které lze ale snadno zahodit za hlavu. Tedy alespoň v mém případě. Herci se zdatně vezou na vlně příběhu a jsou věrohodní. Závěr? Rozhodně poutavé sci-fi, které diváka překvapí hlavně svým efektivním zpracováním. Hodnocení je na nadstandardních 70%, ale díky skvělému zpracování L.A. koncem čtyřicátých let 19. století a dobře vykonstruované pointě si zaslouží i víc.

• 26.8.2011  15:43
    Jízda (1994)

Od Jana Svěráka jsme zvyklí na leccos, jeden z jeho raných filmů Jízda je road movie, ale ne obyčejná. Řekl bych dost ujetá a fádní. I přes tuto skutečnost a na první pohled patrný amatérismus, je snímek dost zvláštní a celkem se mi líbil. Možná svou jednoduchostí, skromností a "skutečnými" záběry. Nebo ústřední trojicí postav, dvěma svéráznými chlapci, mířící odnikud nikam, s cílem užít si krásy našich luhů a hájů z kapoty svého kabrioletu nebo duševně rozpolcené Ani Geislerové, která působí stejně mimo jako ostatní. Závěr? Svěrákova Jízda sice uhání zběsilým tempem volnoběhu, ale příchuť bezstarostné idylky mu nelze upřít.

• 17.8.2011  23:02
    Super 8 (2011)

O Super 8 se vlekly nekonečné diskuze, zda-li to je dobrý film, či nikoli. Konečně si mohu vytvořit vlastní názor a pouze nepřihlížet. A začnu takhle... WTF?! Pod touto slátaninou že se podepsal mnou tolik opěvovaní Abrams a Spielberg? Pánové jděte do háje... Tohle vypustit do světa je hřích! Nabušené trailery, plné tajemna a očekávání se ve filmu přetaví v naprosto hloupou historku o těžce ujetém individiuu, které neví co by... Do toho ještě parta otravných děcek, kteří se snaží natočit film a při tom mezi dvěma vzniká něco víc... ach Bože tohle je takové klišé... ba co víc, kde kdo to dokáže spojit a film pak funguje. Tady se nedaří ani to, což z tohoto pohledu nemůže skončit jinak, než fiaskem. Po jakž takž ukňouraném začátku se spád "rozjede" tak, že vypukne doslova třetí světová válka... naprosto nepochopitelné, kvůli jednomu monstru, které vlastně ani neví co chce a proč to dělá. A raději ani nechci pomyslet na konec, kdy stačí pár přívětivých slov, sentimentálních chvilek a bye bye. Jak si někdo vůbec troufá myslet, že mu to projde?? Digitální efekty na blití. JEDINÉ světlo v temném tunelu blafů a bludů vidím v mladé herečce Elle Fanning, která zahrála docela slušně. Závěr? Super 8 je drzou a neomluvitelnou zkouškou toho, co divák v dnešní době ještě snese. Recenzi, kterou jsem bral jako hluboce podhodnocenou a zbytečně tvrdou tímto prohlašuji za pravdivou a dvakrát podtrhávám. Film se u nás začne teprve promítat, ale tímto apeluji na slušné diváky, aby se vyvarovali chyb a zbytečně neutráceli!

• 16.8.2011  19:28
    Hanna (2011)

Hodně rozpačitý film. Zvučné herecké obsazení je silným lákadlem, ale řekl bych jen na "papíře". Ve skutečnosti jak Cate Blanchett, tak Eric Bana předvádějí sotva průměrné "herectví" a oba je naprosto s přehledem zastiňuje mladá, ale nesmírně talentovaná Saoirse Ronan (Hanna), která prosím pěkně "to charisma" má a již v tak mladém věku. Je neobyčejná a není to rolí Hanny. Námět je dobrý, začátek umí diváka navnadit, ale postupem času snímek ztrácí dech a neví kudy kam. Je to škoda, našlápnuto měl pěkně. Zajímavých sekvencí se zde vyskytuje hodně, rovněž stylizované a detailní záběry jsou "šmakovní", ale to nestačí. Závěr? Z Hanny se dalo vytřískat mnohem, ale mnohem víc, škoda. Po zdařilém začátku děj stagnuje, neví kam směřuje a proč a výsledkem je pak neuspokojivý pocit. Tedy alespoň u mě. P.S. Hanna mi připomíná film Lola běží o život... pořád se někam utíká a utíká a utíká :D

• 6.8.2011  10:59
    Uvnitř (2007)

Někde jsem četl, že "frantíci začali fušovat do hororových žánrů a že jim to sakra jde. Tento film nechť je důkazem..." Nehodlám to vyvracet (i když vzpomenout si na dobrý francouzský horor by mi dal setsakramensky zabrat). Uvnitř je sice dost specifický, prolínající silnější okamžiky s těmi slabšími, ale nemá ani na to, aby se honosil nadprůměrem. Začátek směřuje dobrým směrem, ale čím víc se divák ponořuje do snímku a tráví s ním déle času, tím více zjišťuje, že jde vlastně pouze o obyčejný "krvák" (a to doslova!) s řadou nechutných momentů a vlastně kromě těch není o co stát. Tvůrci se drželi pouze jednoho pravidla - čím více krve, tím lépe! Je to celkem ironie, kdy žena zaklepe na dveře a o pár desítek minut je zmasakrováno vše, co vstoupí do domu a žena, která vše činí, si poradí skoro jen s nůžkami. Závěr? I brutální horory se dají udělat se ctí, což ale není tento případ. Masky jsou famózní, ale "příběh" se utápí v krvi nevinných obětí až příliš a právě díky tomu tento horor/thriller zabředl do průměrnosti.

• 10.7.2011  16:47
    Bitch Slap (2009)

Tuto "nakládačku" jsem si vybral jako oddechovku. Nic jiného to taky není a ani nechce být. I přes tento fakt je to ale zklamání. Nejedná se o nic jiného, než přehlídku tří vnadných, spoře oděných děv, které jsou centrem vesmíru a kolem kterých se točí svět. Jako, rozhodně je na co koukat... zpomalených "hot" záběrů je tady nespočet, kamery snímají dokonalá "kůzlátka" řinoucí se ven z hlubokých výstřihů ze všech pozic a věřte, že vás to nenechá klidnými (a to nejenom mužskou část). Holky si to fakt dávají pěkně, ale to je tak vše. Jakákoli snaha zasadit tyto tři postavy do děje se ovšem totálně nedaří. Příběh sestavený z flashbacků je parodicky zkonstruovaný, stupidní, stejně jako pošahané vedlejší postavy. Když jsem řekl, že záběry na sexy děvy se vydařily, tak záběry čehokoli jiného jsou naprosto tragické, nedotažené a postrádající logiku. O herectví jakékoli postavy nemůže být vůbec řeč, ale o to tady nejde, protože znova opakuji, při pohledu na dokonalá těla hlavních postav o tom nepřemýšlíte ani v poslední řadě. Závěr? Dávat tomu nějaké šance nemá smysl, protože jako film to selhává ve všech bodech. Jasně, snímek stojí na sexy trojce, ale přece nebudu jen kvůli tomuto faktu film nadhodnocovat. To se můžu rovnou podívat na lesbické porno...

• 5.7.2011  11:46
    Insidious (2010)

Další z příjemných překvapení tohoto roku. Poslední dobou vznikají hlavně horory říznuté thrillerem. Mix těchto velmi příbuzných žánru ale mnohokrát skončí špatně. Insidious je (konečně) čistý horor, se všemi prvky, které tento žánr dělá tak oblíbeným a žádaným. Atmosféra a napětí se drží na solidní úrovni. Typický námět postupně sklouzává nečekaným směrem a z efektních "lekaček" se ke konci posouváme do jiné dimenze - světa nářků a zloby. V pořádku, děj graduje a z mála se stává hodně, ale na mě je už konec trochu překombinovaný a lehce se utápí vlastní tíhou. Snímek není nijak výjimečný, to z něj dělá až zpracování Jamesem Wanem. Prvky, které se jiní režiséři učí, on už má vštěpené a jeho přínos do tohoto žánru je velice pozitivní. Rovněž výběr Patricka Wilsona a Rose Byrne - dvou "mladých" a nadějných herců je dobrým tahem. Závěr? Konečně čistokrevný horor se všemi prvky, kterými se má tento žánr vyznačovat.

• 3.7.2011  09:35

Steven Monroe točí jedno "béčko" (někdy i "céčko") za druhým. Polohu, která mu sedí nejlépe si už našel, ale průlom do světa filmu zřejmě nikdy neudělá. Ovšem s jeho nejnovějším počinem osloví řadu svých diváků a potěší je (ty ostatní znechutí). ISoYG je sice také "béčko", ale velice solidní! Námět je řadová thrillerová/hororová klasika, ale Monroe z něj dokázal vytřískat maximum. Obsazením mladé a pohledné Sarah Butler, která šla až za hranice svých možností je dalším výborným tahem a to i na úkor jejích nevelkých hereckých zkušeností. Dále se skvěle pracuje s kamerou, atmosféra a napětí mnohokrát gradují a převážné použití tmavých a chladných barev dodává thrilleru ten správný punc. Na rovinu říkám, že jsem si ani nedokázal představit, jak daleko jsou ochotni tvůrci zajít s mírou brutality, kterou se tento snímek velmi výrazně prezentuje. V první půli sledujeme ponížení, výsměch, křik, brutální zacházení a znásilnění hlavní postavy, v druhé pak odplatu! Odplatu tak šokující, až jsem si vzpomněl na starou známou sérii Saw. Mrzela mě chabá soudržnost příběhu, kdy se některé scény úplně vynechaly nebo některé nebyly dotažené a s otazníkem. Závěr? Napínavý thriller, laškující na hranici "béčkovosti" (možná má na víc), ale daleko za hranici brutality a nechutných záběrů (což je pro něj nakonec výhodou). Ovšem fajnšmekři si dozajista pochutnají na vydatné svačince...

• 22.6.2011  13:21
    Dexter (TV seriál) (2006)

Po shlédnutí všech dosavadních pěti sérii můžu konstatovat, že Dexter je nejlepší seriálem, co jsem kdy viděl! (vyjímaje sitcomů jako Přátele, TBBT, HIMYM). Hlavně díky neuvěřitelně propracovanému scénáři a vůbec celkovému námětu o Dexterovi, postavě, která se vymyká všemu, co jste doposud viděli! Když proniknete do světa Dextera, je to jako droga, droga, kterou chcete víc a víc a doufáte, že snad nikdy neskončí!!

• 20.6.2011  16:43

Po shlédnutí panuje menší zklamání. Bohužel, očekávání bylo díky vychvalujícím recenzím a názorům poměrně vysoké a mnohokrát to nemusí dopadnout podle představ. Vůbec to není špatný film, je zdánlivě promyšlený (ve své podstatě ovšem jednoduchý), poutavý a občas i zábavný. Technicky zdařile provedený, moc se netlačí na pilu, tempo má střízlivý krok až do cíle a dokonce mi ani moc nevadily logické boty, které se daly v průběhu děje očekávat. Tak v čem je problém? Těžce se to popisuje, ale prostě jsem čekal víc, propracovanější děj a silnější zážitek i emoce, přestože se potenciál celkem využil. Obsazení je "hvězdné" a všichni si drží svůj standart. Trochu mě mrzí téměř nulová gradace ve finále, i když jakousi snahu nelze upřít. SPOILER! Největší negativum vidím v jakési nadstavbové části v závěru. Úplně ideální by bylo ukončit film "stisknutím tlačítka" a nedat tak šanci happyendu. Výsledný dojem by byl mnohem více ocenitelnější a doslova s úsměvem na tváři i v srdci, než jak vidno u pokusu o nelogický a nedotažený happyend. KONEC SPOILERU! Závěr? Nadstandardní sci-fi, jež dokáže upoutat divákovu pozornost na plných 90 minut, ale k maximální spokojenosti to chce ještě přidat a vyvarovat se některých chyb.

<< předchozí 1 2 3 4 5