Krakonoš a lyžníci (1980)

V paměti mi utkvěla skvělá hudba (a hlavně titulní song) Petra Hapky, jinak mi film nějak nesedl. Nebavil mě. Možná kdybych ho viděl jako malý, utvořil bych si jiný názor - protože pro děti je film především určen. Ale teď ve čtyřiceti - i přes výborné herecké obsazení mi připadalo, že tam všichni přehrávají a až zbytečně moc se pitvoří a "příběh" jsem hledal marně. Spíše šlo o takový pokus zobrazit život a atmosféru venkova v horách "za císaře pána" - a to se vcelku povedlo.

Napoleon (2023)

Podle mě nešel film o životě Napoleona B. natočit lépe nebo o moc lépe. Joaquin opět výborný, technicky na jedničku s hvězdičkou. Nicméně u filmu jsem se zase tolik nebavil. Život Napoleona a jeho milníky znám velice dobře, takže tady nebylo nic, co by mě překvapilo. Přesto - několik, řekněme, epizodek/scén/drobností mě docela pobavilo. Pro milovníky historických velkofilmů "mustsee", silné tři hvězdy, spíše tak 70%, ovšem já v hodnocení upřednostňuji spíše jak jsem se u filmu bavil, jak moc mě dokázal vtáhnout do děje, takže ***. Možná delší 270 min verzi ve formě minisérie bych si užil víc.

Poslední taxi do Darwinu (2015)

Může být film o umírání a cestě sympatického hlavního hrdiny za legálním ukončením života eutanázií pozitivním "feel-good" filmem? V tomhle případě může. A Michael Caton ve své životní roli je skvělý.

Čokoládoví čmuchalové (1985)

Tohle je dobrá blbost :-) I přes naprostou stupidnost (nebo spíš právě díky ní) docela pobaví. Nelze brát vážně - zábava spočívá v tom, co za kravinu tvůrci ještě vymyslí. A dabing je taky fajn, stejně jako herci. Pohodovka.

Stvořitel (2023)

To je sci-fi podle mého gusta, lebedil jsem si. Zajímavý příběh, skvělá audio (pan Zimmer umí) i vizuální stránka, pár neotřelých nápadů, sem tam i vtipných momentů. JD Washington do své role taky pasuje a přináší jisté charizma. Teď ovšem bohužel přijde ono neoblíbené ALE - nějak to začalo ztrácet jiskru, příběhu došel dech, začalo mi to připadat už trochu dlouhé, poslední zhruba půlhodina, zvlášť pasáž na Nomadu. Když se na plátně konečně objevil nápis "Directed by Gareth Edwards" a v sále při projekci se rozhostilo naprosté ticho, přímo jsem cítil rozpaky vyzařované všude okolo, taky jsem je trochu cítil. Nicméně celkově jde stále o nadprůměrné sci-fi, většinu filmu jsem se skvěle bavil a milovníkům sci-fi žánru vřele doporučuji.

Párty Hárd (2019)

Odvážný, originální a pro většinu hodně nekomfortní film. I když to místy bylo už "too much", většinu filmu jsem se bavil a opravdu se se zaujetím těšil na to, co tvůrci vymyslí a kam až zajdou. Taky oceňuju, že tu není žádný natahování a film je dlouhý (krátký) tak akorát. Celkem povedený úlet.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Ze tří dílů se mi trojka Equalizera líbila nejvíc. Z velké části za to, kromě lepšího scénáře, může změna prostředí. Jih Itálie a to malebné městečko, tak krásně nasnímané, na mě velice zapůsobily. McCall už tolik nefilozofuje a není už "tak přehnaně kýčovitě nudně neomylný a klaďácký", jako před tím, ale efektně a efektivně odstraňovat záporáky pořád umí. Příjemně mě i překvapila účast Rema "Tano Carridi" Gironeho. Příběh měl celkem spád, fajn atmosféru, hudbu a super akci, i pár celkem vtipných dialogů/hlášek, takže u mě dobrý zakončení.

Duch (1990)

Moje oblíbená scéna - předávání šeku na 4 miliony jeptiškám :-). A taky bych vyzdvihl geniální ústřední hudební motiv. Tenhle film je prostě klasika. 90%