Labyrint (2015) (seriál)

Potřetí to bylo pět až šest dílů velmi napínavé a potřetí to v závěru vyšumělo. Ale tentokrát byl ten závěr celkem důstojný pád , který se podařilo ustát. Celkově hodnotím Labyrint kladně, protože to hlavní, tj. tajemná atmosféra a napětí, se Strachovi daří budovat natolik dobře, že jsem ochoten přimhouřit oko nad těmi zbabranými závěry.

Fokus Václava Moravce (2015) (pořad)

Snaha cílit na širší publikum je největší slabinou tohoto pořadu. Ty debaty jsou strašlivě povrchní a málokdy dojde k věcnému hlubšímu proniknutí do právě řešeného tématu.

Dabing Street (2018) (seriál)

Dabing street s tím, jak přibývají epizody, dokáže proměnit neotřelý humor v trapnou uřvanost telenovel. Škoda, přeškoda!

Česko hledá prezidenta (2018) (pořad) odpad!

Naprosto fascinující a daleko, předaleko za hranicí trapnosti a dobrého vkusu.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Zbytečné dějové linie, které jsou ve filmu snad jen proto, aby v něm byla zastoupena každá rasa, aby byl genderově vyvážený nebo kritizoval kapitalismus, ho natolik rozmělňují, že je velmi obtížné nechat se strhnout tím, o co jde především, tj. o Rey, Kyla a Luka. Ovšem i kdyby se člověk strhnout nechal, což se některým výborným scénám skvěle daří, tak i tato ústřední dějová linka je prošpikována značným scénáristickým neumětelstvím. Takže nejenom, že srdce puká nad tím, jak scénáristi zbabrali např. Luka, ale ještě se vám v té ráně vrtá naprostá neschopnost využít potenciál linek načrtnutých v předchozí epizodě (Reyini rodiče nebo Snoke). Zklamání.

Zkrocení zlé ženy (1967)

Film není divadlo, takže to přehrávání a afektované herectví mě zde celou dobu rušilo. Zejména Richard Burton byl dost otravný. Pár vydařených scén a vtípků jsem zaznamenal, ale v kostce jde o takovou prostinkou kravinu. Třeba Deset důvodů, proč tě nenávidím, což je volnější adaptací této Shakespearovy hry, mě chytlo víc.

Včelka Mája (1975) (seriál)

V dětství mě Včelka Mája bavila a vždycky jsem se těšil na další díl. Ale až jako rodič a biolog v jedné osobě jsem pochopil vzdělávací kvalitu tohoto seriálu, jejíž úroveň podle mě zcela s přehledem vyvažuje umělecké nedostatky díla! Jediné, co mi v tomto ohledu vadí, je to, že včely a některý další hmyz mají někdy 4 nohy místo šesti a že se Mája tváří, jakoby bodnutí žihadlem bylo pro včelu totéž co třeba pro vosu.

Dunkerk (2017)

Myslím, že rozumím tomu, proč je mnoho lidí z Dunkirku nadšených. Samotný nápad s propletením tří dějových linií se mi líbil a vymyšleno to bylo dobře. Ale naprosto na mě nezabrala ta audiovizuální velkolepost a intenzita, protože jsem se prostě nedokázal identifikovat s alespoň některou postavou. Nolan přestřelil a charaktery potlačil tak moc, že mu zbyla chladná projížďka jednou válečnou epizodou, při jejímž sledování mi bylo úplně jedno, jak to s hrdiny dopadne. Díky té přehnané odosobněnosti mi taky dost vadilo to, co bych jinak přešel mávnutím ruky, a to naprostá absence krve. Je to paradox, který vlastně souvisí s tím nezájmem o postavy, protože bez krve ti vojáci vypadají jako nezajímavé figuríny.