Gimli

Gimli

František Zedek

okres Brno
evoluční biolog

357 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Byl jednou jeden král... (1954)

  Každé dítko ví, že sůl je nad zlato. A velmi pravděpodobně právě díky této pohádce, která je tentokrát servírovaná na werichovském talíři. Prakticky žádná postava není zlá, příběh se odehrává v milém prostředí a to vše je podepřeno brilantními nezapomenutelnými dialogy, z nichž většina je dnes již kultovní. Snad proto je Byl jednou jeden král mou nejoblíbenější pohádkou a asi i nejoblíbenějším českým filmem.

 • poster

  Návrat velkého blondýna (1974)

  Jeden z mala pripadu, kdy pokracovani filmu predcilo sveho predchudce (nejspis diky propracovanejsimu scenari). Navrat velkeho blondyna je krasne zabavna podivana postavena na netradicnim richardovskem humoru a parodujici "agentske" filmy. To vse samozrejme podporeno skvelymi hereckymi vykony. A samozřejmě je třeba dodat, že pan ministr je naprostý kretén.

 • poster

  Pán prstenů: Dvě věže (2002)

  Zapomente na trihodinovou kinoverzi. Je to jenom delsi upoutavka, jako byla kinoverze Spolecenstva. Extended cut obsahuje 43 dokonalych minut navic, ve kterych se dokresli postavy a pribeh, to vse v novych souvislostech. Nekomu mohlo vadit chovani Faramira, ovsem to je v extended verzi jasne a pochopitelne vysvetleno. Jsem rad, ze si je Peter Jackson vedom toho, ze kinoverze jsou neuplnou ale dostacujici podivanou pro bezneho divaka. Ovsem to, co predvadi v extended, je labuznicka hostina pro fajnsmekry. I tolik zavrhovany Gimli v roli bavice je najednou velmi prijemnym a vkusnym odlehcenim. Verte nebo neverte, ale ty tri a trictvrte hodiny utika jako voda a filmovy Pan Prstenu se v pravde stava eposem v te nejcistsi podstate toho slova.

 • poster

  Psycho (1960)

 • poster

  Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

  Nejsem vůbec rozerván, ni netrpím! Mám jasno a slova nacházím! Co se děje, co to je, co nám nedá pokoje! To pět hvězdiček letí k vám! Čtyřicet let před Žhavými výstřely už se dělaly skvělé parodie. A to u nás!

 • poster

  Schindlerův seznam (1993)

  Kdyby ve školách kromě povinné literatury existovaly i povinné filmy, Schindlerův seznam by mezi ně musel patřit. Drsné svědectví o hrůzách, které se děly. Tří a čtvrthodinový opus, brilantní filmařina. A že je místy sentimentální? Ať! Vždyť nad tím, co se dělo, bychom měli brečet, ne se tomu smát!

 • poster

  Světáci (1969)

 • poster

  Titanic (1997)

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Nádhera, přes dvě hodiny jsem zíral v němém úžasu a nehnul brvou. Každá sekunda ja naprosto přesně vybroušená do posledního rámečku, kontakt s divákem je velmi těsný, takže s hrdinou sdílíme všechny emoce, které dávají vzniknout výtečnému dortu, na jehož vrcholu čeká ta nejkrásnější a nejchutnější třešnička, jakou si dokážeme představit.

 • poster

  Vyvolený (2000)

  S každým dalším zhlednutím je to stále lepší a lepší. Nedokážu říct, čím to je, ale je to tak. Shyamalan pěkně postupně rozvíjí příběh, vykresluje postavy a celé to zahaluje rouškou tajemství, která není ani v závěru příliš odhalena. Kdo je vlastně David a kdo je Elijah...