J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 31.12.2010  10:58
    Kam slunce nechodí... (TV film) (1971)

Vynikající komedie o tom, jak neplodný manžel Ilja Prachař zařídí náhradního otce svého dítěte. Herecký koncert Vladimíra Menšíka, Ivy Janžurové, Josefa Kemra, Waldemara Matušky a spoustu dalších. Bravo, psal se rok 1971.

• 4.9.2011  15:16

Jedna z oblíbených pohádek mého dětství. Trikové snímky realizoval Adolf Hejzlar.

• 17.2.2011  18:34

Nejlepší scéna z celého filmu je, kdy Vladimír Menšík pronese v bytě přítomným : "A vy pojedete do Chuchle " !!!

• 19.1.2012  16:58

Je jasné, že tento film vznikl na politickou objednávku a pokud chtěli jeho tvůrci (Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Jaromír Šofr atd..) i nadále točit filmy, jejichž námět si mohou vybírat sami,museli ho realizovat. Vždyť se psal rok 1974 a probíhala tuhá NORMALIZACE. Scénář byl prostě daný a ani Zdeněk Svěrák z "hovna bič neuplete !". Naopak se s Jiřím Menzelem snažili vpašovat do filmu i trošku humoru viz "volání HOŘÍ" a přibíhající vedoucí s hasícím přístrojem nebo hýbající se klobása na talíři v závodní jídelně. Bohužel jako celek film připomíná spíš dokumentární film, který je doplněn hranými scénami. Záběry, kdy oko kamery sleduje pendlující TATRY s pískem a kamením a pod tímto obrazem slyšíte symfonický orchestr je celkem zvláštní a neobvyklá.Dávám dvě hvězdy a to za kameru Jaromíra Šofra a za hudbu Angelo Michajlova.

• 1.3.2011  09:07

Jeden z nejlepších snímků české kinematografie vůbec a velmi nadčasový. K hereckým výkonům není třeba nic dodávat !

• 15.2.2011  22:55
    Kolja (1996)

Film,který se dá hodnotit jen v superlativách ! Skvělý námět, scénář, herecké obsazení, naprosto jasná myšlenka tvůrců podložená skvělými hereckými výkony, úžasná kamera, vynikající režie a skvělá hudba Ondřeje Soukupa. Jako národ můžeme být pyšní na to, že máme tvůrce, kteří dokáží vytvořit takové mistrovské dílo.

• 16.12.2010  10:56

Naprosto geniální a střeštěná parodie na Bondovky. Podle samotného Václava Vorlíčka filmu chybělo dost " ztřeštěnosti" a tak se režisér radil se svým přítelem scénáristou Milošem Macourkem.Výsledek můžete posoudit v závěru filmu ve scénách s bazénem. Podle mne na tu dobu naprostá bomba ! Rozpočet filmu se pohyboval kolem 3,5 milionu korun a do jednoho roku se trojnásobně zaplatil a to jen na domácí půdě.

• 15.8.2011  15:16
    Konec cesty (1959)

Celkem slušný kriminální film, když si uvědomíte, že se psal rok 1959. V tomto filmu se objevili celkem čtyři herci z veleúspěšné pohádky Pyšná princezna a to Alena Vránová, Vladimír Ráž (navíc byli oba manželé i v civilu), Gustav Haverle a Miloš Kopecký.

• 16.1.2012  22:56

Tento krátkometrážní film považuji za jednu z perel České kinematografie, podobně jako Uspořenou libru nebo Magnetické vlny léčí.

• 5.7.2011  09:48

Průměrná pohádka ovšem s nádhernou hudbou Luboše Sluky !!! Poprvé se zde před kamerou objevila Veronika Týblová, známá později jako Mařenka z televizního seriálu ARABELA.

• 19.1.2011  18:15

Přiznám se, že po zhlédnutí tohoto filmu mi spadla brada hluboko dolů. Psychologické drama a zároveň komorně natočený film, obsazený pouze třemi herci (nepočítám li tzv. partyzány, kteří se objeví až v závěru filmu) v ponuré atmosféře hlubokého lesa na sklonku 2. světové války, umocněný navíc velmi vhodně zvoleným hudebním doprovodem, to vše dělá z Kachyňova snímku mistrovské dílo první velikosti. Herecký koncert především Ivy Janžurové !

• 18.6.2012  15:09

Herecký koncert Jana Wericha, Jaroslavy Adamové, Miloše Kopeckého a Otomara Krejči ! Naprostá klasika československé televizní tvorby v režii Františka Filipa, který se spolupodílel i na scénaři s Janem Werichem.

• 29.7.2010  14:34
    Kožené slunce (TV film) (2002)

Hudba : Petr Hapka.

• 16.10.2011  16:16

Skvělý film Karla Smyčka v hlavní roli s Vladimírem Javorským. Doporučuji !

• 27.10.2011  22:37

Precizně natočený film s výborným hereckým obsazením. Dnešní tvůrci by si mohli vzít příklad, jak se mají točit dětské filmy. Jako kluk jsem tenhle film miloval. Hudba : Petr Hapka

• 28.2.2011  15:48

Vynikající Jiří Sovák v komedii Martina Friče. Proč by se montér z ČKD nemohl stát králem ? Martin Frič měl šťastnou ruku co se týče obsazení tohoto filmu, který v určitých scénách nabízel i humor skrytý mezi řádky. Např. když si Jiří Sovák musí přimontovat na svého "Pionýra" cedulku CD, nebo když Jiřina Bohdalová odjíždí s Milošem Kopeckým americkým Cadilakem a za nimi sviští Jiří Sovák na pionýru. Korunu celému filmu dává Vlastimil Brodský v roli spícího spolubydlícího.

• 24.10.2011  13:44
    Kráska a netvor 1950 (TV film) (2010)

Velmi silná látka ke zpracování. Myslím, že režisér Jiří Svoboda odvedl velmi kvalitní práci. O hereckém obsazení je zbytečné diskutovat. Co se týče rozdělování obrazu na jednotlivá okna, považuji tento postup za pozitivní v tom smyslu, že divák je držen permanentně v napětí, protože může paralelně sledovat děj několika postav zároveň.

• 29.7.2012  19:06

Blafy od TRIKATELA !!! Naprostá špička !!!

• 16.7.2011  13:04
    Křtiny (1981)

Celkem povedená komedie začátku 80.let. Je vidět, že autoři scénáře si dali opravdu záležet, také herecké obsazení je nadprůměrné. Ze všech postav, které se ve filmu objeví, jednoznačně vyzdvihuji sekretářku náměstka ředitele ing. Čirůvky v podání JIŘINY JIRÁSKOVÉ !!! Za tuto roli by si zasloužila přinejmenším Českého lva za ženský herecký výkon ve vedlejší roli !!!

• 21.9.2015  21:34
    Labyrint (TV seriál) (2015)

Zatím velmi, velmi slušné ! (Po 4. dílu)

• 25.12.2010  12:10

Kamera : Vladimír Novotný http://www.csfd.cz/herec/27474-vladimir-novotny/

• 27.8.2012  17:41
    Lovec hlav (1976)

Vynikající Belmondo v napínavé a ponuré detektivce ! Ze všech ostatních složek filmu musím vyzdvihnout hlavně hudbu, ta se mimořádně povedla. Nesmím zapomenout na vynikající český dabing v titulní roli s Miroslavem Moravcem. Řekl bych, že byl lepší než Jiří Krampol.Malý vzkaz pro uživatele Ondra16 : "Na zdraví, na tvoje KOKO !"

• 24.2.2013  16:47

Vynikající scénická hudba Zdeňka Lišky !

• 19.2.2011  23:16
    Lvi salónů (1978)

Asi nejlepší scéna z celého filmu byla, když Josef Dvořák povídá Janu Hartlovi : Tu příčku jsi dělal ty ? Máš to z vinglu !

• 6.10.2011  18:50
    Láska jako trám (TV film) (1967)

Absolutní špička Československé komediální tvorby ! V hlavních rolích zcela nedostižní Jan Pivec a Jiřina Šejbalová v režii Františka Filipa. Tato inscenace zcela právem patří do ZLATÉHO FONDU ČESKOSLOVENSKÉ KINEMATOGRAFIE, ikdyž má "jen" televizní formát. Škoda jen, že dosud nevyšla na DVD.

• 11.2.2012  10:29
    Létající Čestmír (TV seriál) (1983)

V pořadí druhý seriál z dílny autorské dvojice Macourek - Vorlíček. Zde je jasně vidět, že pokud autorům nechybí nápady a fantazie, jsou schopni vyprodukovat na svou dobu vynikající seriál pro celou rodinu, který je navíc nadčasový a zaujme i dnes. S veškerou úctou k panu Zdeňkovi Troškovi, co je mu platné, že jeho pohádky mají vynikající výpravu, nádherné kostýmy a špičkovou digitální postprodukci, když příběh samotný nemá spád a nestojí za nic. Pan Macourek byl prostě PAN AUTOR !!! Navíc se autoři Létajícího Čestmíra obklopili tzv. "osvědčenými lidmi" z předešlých projektů, jak ve filmovém štábu, tak hereckých osobností, takže záruka kvality byla nastavena velmi vysoko.Za všechny jmenuji Karla Svobodu jako autora hudby. Vynikající počin !

• 21.5.2012  16:41
    Líbáš jako Bůh (2009)

Zcela ve všem souhlasím s Woodym !!!

• 19.2.2012  12:08

Jedna hvězda pouze za účast pana Luboše Fišera jakožto hudebního skladatele. Jinak ODPAD !!!

• 6.7.2012  12:09

Asi nejsilnější zážitek z tohoto filmu je pro mne scénická hudba Zdeňka Lišky, která výrazově naprosto dokonale spojuje obrazovou a zvukovou část.

• 7.10.2011  11:51
    Malý pitaval z velkého města (TV seriál) (1982)

Na svou dobu celkem povedený detektivní seriál, který sice svým způsobem byl poplatný době (který v té době nebyl že ), ale já osobně si cením faktu, že byl natáčen podle zkutečných případů, které se staly a v neposlední řadě kvalitních hereckých výkonů. Hudba : Ladislav Štaidl