J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 6.10.2011  18:50
    Láska jako trám (TV film) (1967)

Absolutní špička Československé komediální tvorby ! V hlavních rolích zcela nedostižní Jan Pivec a Jiřina Šejbalová v režii Františka Filipa. Tato inscenace zcela právem patří do ZLATÉHO FONDU ČESKOSLOVENSKÉ KINEMATOGRAFIE, ikdyž má "jen" televizní formát. Škoda jen, že dosud nevyšla na DVD.

• 25.9.2011  13:46
    Postřižiny (1980)

Absolutní špička české kinematografie. Takovéto filmy opravdu pohladí na duši !

• 14.7.2011  21:56

Vynikající komedie, neuvěřitelné tempo a spád, divák se směje od začátku až do konce. Velmi vkusná zábava. Tento film, co se týče provedení, se pomyslně snaží navázat na vynikající francouzké komedie 60. a 70. let. Zasloužených 5 hvězd !!!

• 12.7.2011  10:02
    Haló, haló! (TV seriál) (1982)

Naprosto originální pojetí anglického humoru. Příběh odehrávající se za 2. světové války ve Francouzkém Nouvionu s jeho postavičkami. Hlášky typu : " Bodré podoledne " nebo " To jsem já Le Clerc " již zlidověly.

• 11.7.2011  18:06
    Morgiana (1972)

Vynikající Iva Janžurová ve filmu Juraje Herze. Tvůrci drží diváka v napětí až do konce za podkresu vynikající hudby Luboše Fišera. Škoda jen nočních záběrů se špatně nasvícenou scénou, takže se divák hůř orientuje.

• 9.7.2011  12:54
    Strach má velké oči (TV film) (1980)

Iva Janžurová exceluje po boku Rudolfa Hrušínského ! Čáry Magi !

• 9.7.2011  12:50
    Světáci (1969)

Herecký koncert všech zúčastněných. Zdeněk Podskalský dal při natáčení tohoto filmu všem hercům možnost vymýšlet vtipné gagy a doplňovat tak scénář. Např. scéna, ve které Jiřina Bohdalová říká Ivě Janžurové ...SEDNI SI ! ...a ona odpovídá... JÁ SEDÍM....ONA SEDÍ.... Tento film právem patří do Zlaté kolekce české kinematografie !!!

• 5.7.2011  15:47
    F. L. Věk (TV seriál) (1970)

Jedna z perel Československé televizní tvorby !!!

• 5.7.2011  15:38

Skvělý film po všech stránkách !!! O něco podobného se taktéž úspěšně pokusilo duo autorů Svěrák - Smoljak, když napsali scénář k filmu Oldřicha Lipského "Marečku podejte mi pero " z roku 1976 s Jiřím Sovákem v hlavní roli.

• 30.6.2011  11:49
    Božská Ema (1979)

Naprosto jedinečné dílo, které se zcela právem řadí do zlaté kolekce Československé kinematografie !!! Když uvážíte v jaké době tento film vznikal, je to malý zázrak, že byl vůbec natočen. Obzvlášť pro jeho vlastenecké postoje hlavních hrdinů.

• 11.6.2011  12:24

Tento film považuji za jeden z vrcholů Českosloveské kinematografie !!! Naprosto fantastická hudba Luboše Fišera, která naplno vystihuje jednotlivé osudy postav. Užasná záležitost, až mi běhá mráz po zádech !!!

• 8.6.2011  17:51
    Páni kluci (1975)

Nůůůůžky, nožžžééé, brousííím !!! Toto zvolání mi uvízlo v paměti z dob, kdy jsem býval malým klukem. A taky díky Jiřímu Lábusovi, představiteli bláznivého Petra.Tento film jsem miloval. Až po letech jsem mohl docenit jeho kvalitu. Věra Plívová - Šimková věděla moc dobře, proč točí filmy právě pro děti. Dnes tento žánr takřka vymizel z portfólia českých režisérů a je to rozhodně velká škoda. Hudba : Petr Hapka

• 9.3.2011  09:10
    Pelíšky (1999)

Tento film patří zcela po právu mezi absolutní špičku. K obsazení a hereckým výkonům není co dodat.

• 3.3.2011  20:17

Tento film po právu patří mezi špičku české kinematografie !

• 1.3.2011  22:53

Vynikající film, smekám před tvůrci svůj klobouk velmi nízko !!!

• 1.3.2011  15:27

Vynikající komedie Martina Friče s hvězdným hereckým obsazením. Mimo Oldřicha Nového a Hany Vítové v tomto snímku excelovali Ladislav Pešek a Eman Fiala se svými dětinskými vtípky, které se jim nakonec staly osudnými. Když si uvědomíte, že tato komedie vznikala v období Heydrichyády a byla poznamenána tragickou událostí (Gestapo po natáčení scén s Annou Letenskou tuto herečku odvezlo přímo na popraviště za ukrývání spolupracovníků parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha) je malým zázrakem, že se tento film dokončil. Dnes můžeme být právem pyšní na tvůrce, že takové poklady máme k dispozici v Národním filmovém archívu.

• 1.3.2011  09:07

Jeden z nejlepších snímků české kinematografie vůbec a velmi nadčasový. K hereckým výkonům není třeba nic dodávat !

• 27.2.2011  19:00

Hudba : Luboš Fišer

• 24.2.2011  21:25
    Ucho (1970)

Naprosto úžasní Radoslav Brzobohatý a hlavně Jiřina Bohdalová v trihleru Karla Kachyni. Skvělá stavba filmu i příběhu samotného z pera Jana Procházky, který byl dlouholetým spolupracovníkem režiséra. Film bohužel skončil na 20. let v trezoru a do distribuce se dostal až v roce 1990.

• 18.2.2011  18:40
    Počítání oveček (TV film) (1981)

Velice dojemný a lidský film, které Karel Kachyňa prostě uměl. Navíc měl šťastnou ruku při výběru herců počínaje rebelky Žanety Fuchsové přes Vlastimila Brodského, Věru Galatíkovou až po Petera Debnára, kterého ve filmu předaboval Jiří Zahajský. Základem úspěchu byl velmi povedený scénář se skvělými dialogy a replikami. Takové filmy dnes už bohužel nikdo netočí a to je velká škoda. Hudba : Luboš Fišer

• 18.2.2011  11:19
    Vlak dětství a naděje (TV seriál) (1985)

Naprostá špička televizní tvorby v polovině osmdesátých let. Helena Růžičková ve své životní roli. Karel Kachyňa tímto seriálem nastavil laťku velmi vysoko ! Nádherná scénická hudba Luboše Fišera.

• 17.2.2011  21:33
    Zámek v Čechách (TV film) (1993)

Herecký koncert paní Jiřiny Jiráskové a Karla Heřmánka ! Další příklad toho, jaký je scénárista Jiří Hubač génius.

• 15.2.2011  22:55
    Kolja (1996)

Film,který se dá hodnotit jen v superlativách ! Skvělý námět, scénář, herecké obsazení, naprosto jasná myšlenka tvůrců podložená skvělými hereckými výkony, úžasná kamera, vynikající režie a skvělá hudba Ondřeje Soukupa. Jako národ můžeme být pyšní na to, že máme tvůrce, kteří dokáží vytvořit takové mistrovské dílo.

• 4.2.2011  18:51

Naprosto úžasný snímek právem oceněný americkým Oscarem za nejlepší cizojazyčný film roku 1966. Pocitově nejsilnější je asi posledních 30 minut, kdy celé drama vrcholí smrtí obou hlavních postav. Tento film považuji za jeden z drahokamů Československé kinematografie. KAMERA : Vladimír Novotný, POMOCNÁ REŽIE : Juraj Herz

• 26.1.2011  23:31

Herecký koncert Jaroslava Marvana v dvojroli v komedii z roku 1947. Úžasná záležitost !

• 20.1.2011  21:57

Naprosto geniálně natočený film Jiřího Menzela podle předlohy Bohumila Hrabala, který se ve filmu i na okamžik oběví. Kdyby nebylo takovýchto filmů a jejich tvůrců, na co by se dnes divák díval ??? Na stupidní nekonečné seriály ? Velmi pochybuji ! Nesmím zapomenout na fantastickou hudbu Jiřího Šusta, která úžasným způsobem podbarvuje celý snímek, až mě místy naskakuje husí kůže! Smekám klobouk velmi nízko !!! " Zahrádkáři KERSKU " - naprosto geniální myšlenka !!!

• 19.1.2011  18:15

Přiznám se, že po zhlédnutí tohoto filmu mi spadla brada hluboko dolů. Psychologické drama a zároveň komorně natočený film, obsazený pouze třemi herci (nepočítám li tzv. partyzány, kteří se objeví až v závěru filmu) v ponuré atmosféře hlubokého lesa na sklonku 2. světové války, umocněný navíc velmi vhodně zvoleným hudebním doprovodem, to vše dělá z Kachyňova snímku mistrovské dílo první velikosti. Herecký koncert především Ivy Janžurové !

• 15.1.2011  10:19

I po dvaceti letech nedobrovolně strávených v trezoru se tento film stal nejnavštěvovanějším filmem roku 1990. Bravo !!! "Nás by ale zajímalo, kam zmizel mlíkař..."

• 10.1.2011  16:08

Naprosto geniálně natočený film Martina friče o notorických alkoholicích. V hlavních rolích excelují takové persony jako Zdeněk Štěpánek, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vladimír Ráž, Jaroslav Mareš a další.

• 9.1.2011  21:43
    Cesta do Rokycan (TV film) (1981)

Naprosto úžasná TV záležitost ve které exceluje Vladimír Menšík, Iva Janžurová a Vladimír Dlouhý. Scénář Miroslav Plzák.