J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 6.1.2011  21:58

Jedna z nejkrásnějších českých filmových pohádek !

• 6.1.2011  10:20
    Cirkus Humberto (TV seriál) (1988)

František Filip zde opěk dokázal, jako už několikrát, jaký je mistr vkusné televizní zábavy. Jedná se o maximálně precizní zpracování románu E. Basse v té nejkvalitnější podobě. Od kvalitního scénáře, herecké obsazení, výpravu seriálu, řežii až po vynikající hudbu, kterou obstaral Karel Svoboda. Spolupráce na scénáři : Oldřich Lipský.

• 5.1.2011  14:48
    Skapinova šibalství (TV film) (1980)

Herecký koncert Vladimíra Menšíka, kterému velmi dobře sekundují Jiří Sovák, Josef Somr, Václav Postránecký, Viktor Preiss a další. Je to až neuvěřitelné, jaké tempo byl schopen Vladimír Menšík nasadit.Vypíchl bych skvělou scénu, kdy se Jiří Sovák ukrývá v pytli a Vladimír Menšík společně s Jaroslavem Moučkou do něho "šijí" sukovicí. Režie František Filip.

• 2.1.2011  15:05
    Egyptologové (TV film) (1974)

Špička televizní komedie, skvěle napsaná i obsazená. Režie František Filip. Myslím, že založím obdobnou společnost. :-)))

• 31.12.2010  10:58
    Kam slunce nechodí... (TV film) (1971)

Vynikající komedie o tom, jak neplodný manžel Ilja Prachař zařídí náhradního otce svého dítěte. Herecký koncert Vladimíra Menšíka, Ivy Janžurové, Josefa Kemra, Waldemara Matušky a spoustu dalších. Bravo, psal se rok 1971.

• 29.12.2010  11:49
    Happy end (1967)

Naprosto originální pojetí filmové komedie konce šedesátých let. Zatímco zvuková složka filmu se odehrává v časové ose od začátku ke konci, obrazová složka se odvíjí od konce k začátku. Díky tomu vznikají v dialozích vtipné dvojsmysly a výklady děje filmu. Tím, že projekce celého filmu běží pozpátku nutí diváka neustále sledovat dialogy a děj filmu. Velmi originální pojetí !!! Režie : Oldřich Lipský, Kamera : Vladimír Novotný, Námět/Scénář : Miloš Macourek - Oldřich Lipský

• 25.12.2010  14:24

Naprosto geniálně natočená pohádka podle scénáře Zdeňka Svěráka, na motivy Jana Wericha a režijního vedení Oldřicha Lipského. Skvěle herecky obsazený film, kterému nechybí ani výpravnost, humor i skvělá hudba Jaroslava Uhlíře. Ve filmu se objevuje spousty "hlášek", které zlidověly např. " Cigarety nemáš ? Jaký by jsi chtěl - s velbloudem ! ZABAVUJE SE ! Máš ještě VELBLOUDA ? EŠTĚĚĚ !!!

• 25.12.2010  13:50

Čóóŕtův hrad - tak strašááá !!!! První etapa evakuace dokončena !!! Ohřejte mi párek !!! Geniální scénář, obsazení, hudba i režie. Není co dodat 5 hvězdiček.

• 25.12.2010  13:40

Hodnotit tuhle komedii je jako nosit dříví do lesa. Řada hlášek z tohoto filmu zlidověla a kdybych je sem chtěl všechny napsat, nevešly by se. Za všechny snad jen jedna : " Kroupo puč mě kružítko, vidíš, že potřebuju, vobtáhni si pětikorunu !!! Je až neuvěřitelné, že v nejhorší době tzv. NORMALIZACE vznikaly takové perly Československé kinematografie.

• 25.12.2010  13:29

Naprosto geniální parodie na Americké gangsterky. Oldřich Lipský byl génius české komedie a tenhle film patří k tomu nejlepšímu, co natočil. Řada hlášek z tohoto filmu zlidověla, např. " Dej fem ten fek jsem zek " - -pro nezasvědcené : Dej jsem ten šek jsem řek, Šéfe já bych si chtěl koupit kytáááru, Fuj to je ale fajrajt....a další.

• 25.12.2010  12:10

Kamera : Vladimír Novotný http://www.csfd.cz/herec/27474-vladimir-novotny/

• 25.12.2010  12:04

Troufám si říct, že jde o nejlepší film Oldřicha Lipského vůbec ! Naprosto úžasná hudba Luboše Fišera !!! Dávám 5 hvězdiček. "Mám ji zprznit hned nebo až potom pane ? " :-)))

• 16.12.2010  10:56

Naprosto geniální a střeštěná parodie na Bondovky. Podle samotného Václava Vorlíčka filmu chybělo dost " ztřeštěnosti" a tak se režisér radil se svým přítelem scénáristou Milošem Macourkem.Výsledek můžete posoudit v závěru filmu ve scénách s bazénem. Podle mne na tu dobu naprostá bomba ! Rozpočet filmu se pohyboval kolem 3,5 milionu korun a do jednoho roku se trojnásobně zaplatil a to jen na domácí půdě.

• 14.12.2010  13:26

Vynikající počin tvůrců. Pan Ondřej Havelka dokázal nevšedním způsobem zachytit profesní život jedné z našich hereckých legend. Moc děkuji za tenhle film !!!

• 6.12.2010  09:52

Nenapodobitelný Rudolf Hrušínský ve skvělém filmu Karla Kachyňi. Bohužel, takové filmy se už dnes netočí.

• 30.10.2010  00:49

Juraj Herz přesně vystihl charaktery jednotlivých postav. Od vlastenců, kteří se raději nechali zastřelit ( Jaromír Dulava - účetní ) až po zbabělé intrikány v podání Jana Hrušínského, Andreje Hryce nebo Radka Holuba. Film s velmi hlubokou myšlenkou, výborně obsazen a skvěle natočen. Autenticita doby ze snímku přímo vyzařuje a divák je zcela pohlcen dějem.

• 25.10.2010  13:40

Vynikajícím způsobem ztvárněný film o Československých pilotech v Anglii za 2. svělové války. Velmi silný příběh a skvělé herecké výkony, především "PRCKA" v podání Jiřího Hrzána ! Jindřich Polák i v relativně mladém věku dokázal, že v sobě skrývá velmi silný potenciál.

• 17.10.2010  14:22
    Waterloo (TV film) (1967)

Byl jsem naprosto uchvácen hereckými výkony všech účinkujících, ale Napoleon v podání Rudolfa Hrušínského...to byl prostě herecký koncert !!! Kam se hrabou dnešní produkce !!!

• 7.10.2010  15:16
    Byli jednou dva písaři (TV seriál) (1972)

Naprosto úžasná záležitost pánů Horníčka, Sováka, Roháče, Moučky, Hrzána,Dvořáka,Tichánkové, Jernekové a dalších. Scénář sice napsal Jaroslav Dietl, ale nazval ho pouze " psí boudou ", ve které si pánové Horníček a Sovák mohou dělat co chtějí.A přesně tak se i stalo. Herci věděli, o čem to bude, ale kompletní dialogy byla jedna velká improvizace. Ve výsledku můžeme zažít herecký koncert pánů Horníčka a Sováka pod vedením režiséra Jána Roháče dokreslený nádhernou hudbou Jiřího Šusta. Když vezmete v úvahu, v jaké době se seriál natáčel, je malým zázrakem, že se podařilo zachránit alespoň kopie filmového pásu, protože originály BOLŠEVIK nechal zničit !!! Myslím, že by to byla nenahraditelná ztráta, kdyby tento seriál nespatřil světlo světa !!!

• 7.10.2010  15:01

Skvělé herecké výkony pánů Gabina a Delona. Velmi kvalitní námět a scénář a svému účelu posloužil i v té době pouze černobílý film.

• 28.8.2010  21:59

Strhující příběh, vynikající scénář pana Hubače a naprosto emotivní hudba, která prochází celým filmem. Velmi silný emotivní zážitek.Vynikající počin tvůrců.

• 29.7.2010  10:06
    Uspořená libra (TV film) (1963)

Herecký koncert Jana Wericha a Jiřího Sováka. Ve vedlejších rolích excelují Stella Zázvorková, Jana Werichová a Vlastimil Brodský.

• 27.7.2010  14:24

Výborně zpracovaná komedie, která v sobě kombinuje reálný svět a svět pohádkový. Troufám si říci, že u tohoto filmu byl položen základ k veleúspěšnému seriálu Arabela (1979), alespoň co se týče kombinace světa skutečného a světa pohádkového. Tvůrci bravurně zvládli realizaci filmu (psal se rok 1971) co se týče triků a samozřejmě skvělé herecké obsazení. U mne to jednoznačně vyhrál Vladimír Menšík v roli školníka - upíra, Helena Růžičková exceluje ve scénách z blázince a hlavně Josef Bláha (na konci filmu) jako ředitel kouzelnické školy, který se " vrací s lexikonem do pohádkového světa ". Kameru vedl a veškeré triky v tomto filmu vymyslel a zrealizoval Vladimír Novotný, jeden za zakladatelů trikového ateliéru č.3 na Barrandově, který už bohužel neexistuje. Na jeho místě stojí moderní budova TV Barrandov.

• 26.7.2010  18:52

Geniální spojení reálného světa se světem fiktivním. Po filmu "Dívka na koštěti" další realizace tandemu Macourek - Vorlíček. Velmi pečlivě napsaný scénář (až do sebemenšího detailu) i samotná realizace filmu s hvězdným hereckým obsazením. (Pan Řehoř nahradil pana Libíčka, který během natáčení náhle zemřel) Na svou dobu velmi dobře realizované triky, za kterými stojí trikový kameraman Vladimír Novotný. A v neposlední řadě krásná Libuška Šafránková. Jedna z nejlepších komedií 70. let .

• 26.7.2010  18:45
    Návštěvníci (TV seriál) (1983)

Asi nejlepší scifi seriál pro celou rodinu, který se kdy v "československých" poměrech natočil. Nepřeberná spousta nápadů z pera pánů Hofmana a Poláka, podpořená hereckými výkony hlavních představitelů a konče na svou dobu zcela unikátními triky. Podle mého názoru jedno z vrcholných děl československé kinematografie zaměřené pro děti a mládež.

• 26.7.2010  18:41
    Arabela (TV seriál) (1980)

Nejlepší seriál mého dětství. Skvěle napsaný scénář, vynikající herecké obsazení a nepostradatelný humor pana Macourka a Vorlíčka. Samozřejmě na tu dobu vynikající triky pana Novotného a pana Hejzlara. A v neposlední řadě absolutně nakažlivá hudba pana Luboše Fišera. Děkuji moc pane Vorlíčku !!!

• 15.1.2018  22:22

Tak ty jsi mě přišel nabídnout dabing ??? :-) Skvělý Krobot !!!

• 21.9.2015  21:34
    Labyrint (TV seriál) (2015)

Zatím velmi, velmi slušné ! (Po 4. dílu)

• 16.4.2014  21:09

Shrnul bych to asi jednou větou : Pavel Novotný a jeho kumpáni jsou jako zhoubný vřed na těle naší společnosti, který je třeba radikálně vyříznout !!!

• 15.3.2014  17:30
    Podezření (1972)

Když vezmu v úvahu, v jakém období tento snímek vznikal, tak klobouk dolů před panem Jiřím Krejčíkem. Vynikající herecké výkony všech zúčasněných a skvělá hudba Zdeňka Lišky.