J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 18.2.2011  15:45
    Duhová kulička (TV film) (1985)

Tento film na mne zapůsobil velmi lidsky. Již tradičně velmi kvalitní scénář, obsazení i režie. Hudba : Luboš Fišer. Spolupráce pana režiséra Karla Kachyni a hudebního skladatele Luboše Fišera nejen na tomhle filmu bylo velmi šťastné rozhodnutí !

• 18.2.2011  11:13
    Fany (1995)

Herecký koncert Jiřiny Bohdalové a Jiřiny Jiráskové. Základem je velmi kvalitní námět a scénář a v neposlední řadě režijní vedení pod taktovkou Karla Kachyňi. Myslím, že tento snímek je velmi nadčasový.

• 17.2.2011  18:34

Nejlepší scéna z celého filmu je, kdy Vladimír Menšík pronese v bytě přítomným : "A vy pojedete do Chuchle " !!!

• 16.2.2011  09:25

Jeden z nejoriginálnějších snímků vůbec. Škoda, že to byl první a zároveň poslední režijní počin této velmi nadané výtvarnice. Bohužel se psal rok 1970 a BOLŠEVIK se postaral, aby lidé s podobným myšlením a abstraktním viděním světa zmizeli z české kinematografie.

• 30.1.2011  16:19

Úžasným způsobem natočený film, kerý vyzařuje syrovost a realitu své doby. Bravo pane Hynku Bočane !

• 29.1.2011  23:29

Velmi zajímavé pojetí příběhu, které občas působí zmateně nebo nelogicky. Například štěkající kráva, takřka nemožnost přiřadit jednotlivým postavám jasné povahové rysy, ponurost celého filmu, která se střídá se scénami štěstí a uvolněné atmosféry. Přiznám se, že jsem při sledování tohoto filmu velmi často nechápal jednotlivé souvislosti. Nicméně v tomto snímku zazářil jako debutant charizmatický Petr Čepek a nejen on, ale i další herci a dokonce dva reřiséři Evald Schorm a Jiří Menzel. Kouzelný byl i Jan Libíček se svoji hvězdou a ve scéně na loďce !!!

• 29.1.2011  12:31
    Tetička (1941)

Velice příjemná komedie o ne zcela ideálních rodinných vztazích, režiséra Mace Friče. Velice inteligentním způsobem nastíněna touha veškerého příbuzenstva (až na výjimky) po dědictví po zesnulé tetičce, kde se naplno projevují charaktery jednotlivých postav. Ve finále se ukáže, že teta ve skutečnosti nezemřela a odhalí se pravá příčina tj. touha po dědictví. Velmi kvalitní námět i scénář o režisérovi nemluvě. Vše doplněno o velmi kvalitní herecké obsazení. V tomto filmu přímo exceloval bratr Emana Fialy Ferenc Futurista (vlastním jménem František Fiala).

• 24.1.2011  09:35

Téměř zapomenutý snímek režiséra Jiřího Svobody, ve kterém zvlášť excelují herci jako Karel Roden jako brutální komunistický vyšetřovatel (přiznám se, že v takové roli jsem pana Rodena ještě neviděl), Jaromír Hanzlík, Jiří Bartoška a další. Miroslav Donutil zde byl obsazen do pro něho velmi neobvyklé, negativní role vyšetřovatele STB. Film řeší problematiku politických procesů 50. let 20. století. Bohužel přišel do kin po "sametové revoluci" a u diváků propadl. S odstupem času si ale myslím, že jde o hodnotné dílo, snažící se zdokumentovat zločiny komunismu. Tento film by měl být uváděn pravidelně, aby si generace, které tuto dobu nezažili uvědomily, jaké hrůzy prožívali lidé, kteří se z různých důvodů znelíbili vládnoucí diktatuře.

• 23.1.2011  13:43
    Slavné historky zbojnické (TV seriál) (1985)

Konkrétní důkaz o tom, že i za minulého režimu díky dobrému námětu, hereckému obsazení a skvělé režii pana Hynka Bočana vznikaly skvosty České kinematografie. Ve srovnání s dnešními trapnými produkcemi tento šestidílný seriál působí jako diamant mezi skleněnými napodobeninami. A to se psal rok 1985.

• 18.1.2011  22:30

Skvělý Karel Heřmánek v hlavní roli filmu Karla Kachyni.

• 11.1.2011  22:31

Arnošt Golflam a jeho KURVA FIX ! Tento výraz byl ve filmu použit 28 krát !

• 25.12.2010  13:48

Veselá hudební komedie pro děti, na které jsem vyrůstal. Vždy mne fascinovaly na tu dobu úžasné triky kameramana Vladimíra Novotného. Co všechno se dá vytvořit pomocí perspektivního triku a "nedokonalosti " kamery se můžete přesvědčit samy. Pro Jaroslava Uhlíře to byl debut jako skladatele filmové hudby.

• 24.12.2010  00:16

Skvělá adaptace povídek "Z druhé kapsy " Karla Čapka. V první povídce smekám před Josefem Hlinomazem co by najatém zloději.V druhé povídce září pánové Brodský a Sovák.

• 18.12.2010  22:22

Souhlasím s uživatelem Gabin(a), nicméně filmová podoba tohoto dílka je velmi povedeně zrealizována ! Film podbarvuje nádherná a chytlavá hudba Luboše Fišera s jeho nezaměnitelnými rysy.

• 12.12.2010  16:58

Satiristická komedie z roku 1958. Scénář napsali pánové Brodský a Podskalský.První jmenovaný si zahrál hlavní roli a druhý jmenovaný ji režíroval. Na svou dobu velmi odvážný počin. Film je obsazen takovými esy jako jsou : František Smolík, Martin Růžek, Ladislav Pešek, Josef Bláha, Stella Zázvorková, Lubomír Lipský, Zdeněk Řehoř, Miloš Kopecký, Jiří Sovák a další. Film byl uveden v ČT 12.12.2010 u příležitosti 90. výročí narození Vlastimila Brodského. Natáčelo se v Pelhřimově na náměstí.

• 4.12.2010  10:28

Dnes již historický film, jehož děj se odehrává v 50 letech minulého století na Moravě. Když si odmyslíte lehký závan komunistické ideologie - zejména v souvislosti se vstupem sedláků do JZD, troufám si říct, že jde o jeden z klenotů Československé kinematografie. Je to snad první film, kde mi Vladimír Menšík neseděl v roli komunistického agitátora.Však taky za to zaplatil životem - ve filmu.

• 14.11.2010  16:20

J.P.Belmondo pro něho v tak trochu neobvyklé roli. Tento film bych nenazýval komedií, ale jinak výsledek je v celku zdařilý. Režizér snímku, hlavně na začátku filmu vsadil na dlouhé záběry bez hudebního podkresu, takže střihač se moc nezapotil. :-)

• 5.11.2010  08:38

Skvělá situační komedie ! K autorům není co dodat, jména jako Oldřich lipský - režie, Miloš Macourek - scénář, Jiří Brdečka - dramaturg filmu nebo Luboš Fišer - hudba hovoří sami za sebe, nehledě na výtečné herecké obsazení.

• 23.10.2010  19:27

Velmi zajínavé pojetí režisérky Věry Chytilové o strastech a starostech obyčejných lidí na sídlišti.Snímek na mě dělá dojem, že byl natáčen jako dokument . Hrané scény střídají autentické záběry té doby. Autoři velmi trefně vystihli problémy doby socialismu a hlavně nezájem jedince o věci, které se dějí kolem něho.To vše umocněno neustálým hlukem stavebních strojů. Film má velmi hlubokou myšlenku. Ani se nedivím, že BOLŠEVIK film velmi dlouho zakazoval. Ve filmu je totiž řečeno vše !

• 23.10.2010  15:47

Vynikající česká kriminálka a navíc výborně herecky obsazená. Nechybí ji napětí, spád a inteligence. Nebýt prozíravosti tvůrců, neměli bychom se dnes o víkendech v TV na co dívat.

• 23.10.2010  15:30

Na svou dobu velmi napínavá a zajímavá kriminálka. Napětí se udržuje až do konce a celý příběh koření Sovákův neopakovatelný humor a grymasy tak, jak to uměl jen on ! ("POPLACH", "PIC KOZU DO VAZU","pan Louskáček" atd.)

• 17.10.2010  14:18
    Jak se ševcem šili čerti (TV film) (1975)

Líbil se mi Josef Kemr a Josef Bláha jako Lucifer. Na svou dobu velmi zdařilá pohádka.

• 12.9.2010  21:58

Nádherná scénická hudba.Autorům se podařilo stmelit obrazovou a zvukovou složku filmu v jeden kompaktní celek. Nesmísně "silný" film.

• 4.9.2010  22:00

Hudba : Petr Hapka

• 27.8.2010  16:32

Herecký koncert Vlastimila Brodského a Jana Libíčka. Tématicky se tvůrci trefili do černého a ani se nedivím, že film na dlouhá léta skončil v trezoru. Ve filmu si zahráli velmi mladí Jaroslav Satoranský a Jana Brejchová. Bravo tvůrcům !!!

• 29.7.2010  14:29
    Městem chodí Mikuláš (TV film) (1992)

Televizní film, ve kterém září Josef Abrhám a Eliška Balzerová. Celý příběh podkresluje vynikající hudba Petra Hapky.

• 26.7.2010  21:47

Komedie tohoto typu mám velmi rád, zvlášť v dnešním přetechnizovaném světě. Působí jako balzám s trochou nostalgie na období první republiky. Skvělé herecké obsazení, zpěv Laďka Kozderková a vynikající scénická hudba Petra Hapky. Kéž by se v současnosti točilo více takových filmů.

• 14.9.2013  17:41
    Ztrácím tě, lásko (TV film) (1978)

Vynikající Jana Hlaváčová, Viktor Preiss a v roli cynického manžela Petr Haničinec ! Hudba : Petr Hapka

• 7.9.2013  14:31
    Ty, ty, ty, Moneti! (TV film) (1995)

Průměrná studiová pohádka, ve které ovšem exceluje vynkající Viktor Preiss !

• 2.3.2013  10:26

Velmi průměrná komedie s velkým počtem vulgárních dialogů. Vyzdvihl bych herecké výkony pánů Krobota a Hartla.