J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 2.3.2011  17:44

Musím souhlasit s názorem samotného režiséra : na půl film, na půl divadlo. To ale nic nemění na tom, že Josef Abrhám, Rudolf Hrušínský, Marián Labuda a další podali vynikající herecké výkony. Jak se přiznal i sám režisér Menzel : "odfláknul jsem scénář ".

• 28.2.2011  22:22

Film Jiřího Menzela je kombinací hudební komedie a kriminálky. Je nadprůměrně obsazen nejen herci a zpěváky divadla Semafor, ale má i pěkné písničky Suchého a Šlitra. Bohužel byl uveden do kin na podzim roku 1968, kdy většina obyvatel Československa měla jiné starosti než chodit do kina. O rok později film nenápadně zmizel z distribuce a po emigraci Josefa Škvoreckého byl definitivně uložen do trezoru.

• 22.2.2011  17:41

Průměrný film, který zobrazuje životní osudy Haliny Pawlowské a její rozvětvenou rodinu. Sama Halina Pawlowská si ve filmu také zahrála a napsala i scénář, který ještě Milan Šteindler rozvinul. Ve filmu exceluje Franciszko Pieczka jako ortodoxní otec a malé role si střihli také např. Petr Čepek, Karel Heřmánek, Tereza Brodská či Barbora Hrzánová.

• 18.2.2011  22:53

Typická nenáročná komedie šedesátých let, ovšem hvězdně obsazená. Jména jako Vladimír Menšík, Jiřina Šejbalová, Jiřina Jirásková, Bohuš Záhorský, Josef Bláha hovoří samy za sebe.

• 13.2.2011  21:50
    Žakýlska Veronka (TV film) (1983)

Kvalitně obsazená televizní inscenace na motivy Slovenské lidové pověsti. Bohužel scénář pokulhává za hereckým obsazením a také celková stopáž je proti standardu kratší. V inscenaci se objevuje pan Samuel Adamčík známý jako starý knecht z filmu Oldřicha Lipského z roku 1981 Tajemství hradu v Karpatech. (Čóóórtův hráád - tam strašá ).

• 11.2.2011  19:28

Jindřich Polák se kromě tvorby pro děti a mládež a scifi žánru věnoval i detektivce. Musím říci, že na to v jakých podmínkách film vznikal (psal se rok 1976) jde o celkem zdařilé dílo. Václav Voska jako samozvaný vyšetřovatel chce přijít na kloub záhadné vraždě, která se odehrála před vinárnou, ve které hraje na klavír jako pianista. Vyzdvihl bych vynikající hudbu, kterou pro tento film zkomponoval Karel Svoboda.

• 1.2.2011  09:30

Jiří Lábus je v tomto filmu naprosto geniální ! ŠMIDLIKY, ŠMIDLIKY !!!

• 30.1.2011  22:05

Tak trochu nudný film. Dějová linka se téměř vytrácí a u diváka to spíše zachraňují lokální humorné scénky. Taky se mi zdá, že je děj uměle prodlužován - hlavně při návštěvě premiéra. Asi nejvýrazněji na sebe upozornil svými hereckými kreacemi Martin Trnavský. Scéna s železničním přejezdem je jedno z mála zajímavých a humorných míst v tomto filmu.

• 29.1.2011  15:31

Exteriéry se točily v Praze a v Horšovském Týně.

• 27.1.2011  23:19

Ve své době zajímavý pokus o scifi žánr říznutý reálným socialismem. Slabší scénář naštěstí zachraňuje vynikající Miloš Kopecký v hlavní roli a pánové Vladimír Novotný s Adolfem Hejzlarem co by tvůrci na svou dobu vynikajících triků. Z celého filmu mi utkvěl v paměti dialog mezi Otomarem Krejčou a Lubomírem Lipským, který má na sobě speciální zařízení zvané " Myslící mluvítko - Mluvící myslítko ". "Nemyslíte si, že Vám to myslí příliž nahlas? Myslíte ???

• 27.1.2011  17:28
    Helimadoe (1992)

Překrásná hudba Luboše Fišera ! Natáčelo se i na Trojanově Mlýně. kde se točil další veleúspěšný seriál Byli jednou dva písaři s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem v režii Jána Roháče.

• 23.1.2011  13:49

Tři povídky s kriminální zápletkopu zpracované jako celovečerní film. Asi nejvíc mne zaujala druhá povídka s názvem " Rukojmí ", ve které Jiří Hálek vystupuje jako narkoman ohrožující své okolí pistolí. Ve třetí povídce s názvem " Kapsář " uvidíte krásnou Janu Brejchovou a budoucího reřiséra Filipa Renče jako syna Petra Čepka co by propuštěného zloděje - kapsáře z vězení.

• 23.1.2011  13:38
    Nevinnost (2011)

Pro mne velmi "těžký" film, který v poslední půlhodině ztrácí tempo. Návrat Luďka Munzara na filmové plátno se moc nepovedl, pouze malá epizodní rolička. Určitě by si zasloužil větší prostor, ale to není věc režie, ale scénáře. Ten se tentokrát panu Jarchovskému moc nepovedl.

• 6.1.2011  21:51
    My všichni školou povinní (TV seriál) (1984)

Průměrný seriál první poloviny 80. let. Vypíchl bych herecké výkony Jiřího Sováka, Dany Medřické, Vladimíra Menšíka, Gabriely Vránové a Blanky Bohdanové. Ocenil bych také velmi podmanivou hudbu Petra Hapky.

• 6.1.2011  10:15

Neprávem opomíjený film Jiřího Krejčíka, který se bohužel často nevysílá. Přitom ve své době formou vtipné satiry poukazoval na nešvary v socialistické společnosti. V roce svého vzniku velmi odvážný snímek !

• 30.12.2010  12:09
    Silvestr svobodného pána (TV film) (1979)

Tři hvězdy za herecké výkony Josefa Abrháma, Libušky Šafránkové a Petra Nárožného.

• 28.12.2010  19:18
    Zralé víno (1981)

Ve srovnání s prvním filmem "Bouřlivé víno" již méně ideologické, je cítit převaha komediálních prvků ala Macourek. Filmu velmi pomohlo obsazení Jiřího Sováka do role plukovníka v záloze !!! Sovákův typický humor prostupuje celým příběhem a jeho osobitý způsob herectví tomuto filmu jen prospěl. Jako třešnička na dortu působí nápad scénáristy se jmény : Kavánek - Šavrda - Zlobil Když přihlédnu k faktu, že film vznikal v období, kdy vrcholila normalizace, tak se jedná o celkem zdařilou komedii, navíc výborně obsazenou.

• 27.12.2010  21:50

Tři hvězdy za Ostravské dialogy !!!

• 27.12.2010  09:41

Námětově zajímavá komedie Zdeňka Podskalského, který si ve filmu i zahrál nervozního řidiče. Nejvíce mne zaujal závěr filmu, kdy Vlastimil Brodský prchá před všemi ženami na bezpečné místo. Za povšimnutí stojí i velmi dobrá scénická hudba realizována vokálním souborem. Je velmi příjemná a k filmu se dokonale hodí.

• 25.12.2010  19:16

Docela slušná česká komedie z venkovského prostředí. Jen škoda, že nebylo naplno využito hereckého potenciálu všech hlavních představitelů. Jinak herecké obsazení velmi solidní, ale závěr filmu trošku pokulhává. Perlička : Josef Kemr hraje předsedu JZD PAROUBKA !!!

• 14.11.2010  13:47

Povídkový film v hlavní roli s Libuší Švormovou, které sekunduje Jiří Vala. Film nevystupuje z průměru, nicméně za pozornost stojí herecké výkony některých herců jako je Josef Langmiler, Vladimír Menšík, Zdeněk Kryzánek nebo Josef Hlinomaz.

• 30.10.2010  01:06
    Post Bellum (TV film) (2009)

Drsné, syrové zpracování novely Vladimíra Körnera s výborným hereckým obsazením. Předposlední projekt Vladimíra Dlouhého, který ve filmu ztvárnil posádkového lékaře. Zajímavé je, že postava Vladimíra Dlouhého celý film pije a kouří, což se herci stalo osudné v civilním životě. Z dalších herců bych vypíchl Jiřího Lábuse a Igora Bareše.Exteriéry hospody se natáčely v Trojanově mlýně v Praze 6 Suchdole.

• 23.10.2010  17:40

Průměrná česká detektivka obsazená vynikajícími herci. V paměti mi utkvěl Jaroslav Vojta jako hluchoněmí děda, který umí odezírat z úst a Václav Lohniský jako číšník v kostýmu pozorující okolí triedrem. Výborné hlášky Hőgera a Beka !!!

• 3.10.2010  20:32

Ve Slovenském znění nadabovala Libuši Šafránkovou Jana Nagyová. Je to schoda okolností, protože právě Jana Nagyová si jako jedinná Slovenská herečka zahrála hlavní roli ve veleúspěšném seriálu Arabela, kde nahradila právě Libuši Šafránkovou, která ji posléze alespoň namluvila do češtiny.

• 11.9.2010  18:44

Nejlepší byl František Řehák jako ředitel a jeho Kostelníček a krásné písničky Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra.

• 29.7.2010  14:34
    Kožené slunce (TV film) (2002)

Hudba : Petr Hapka.

• 26.1.2014  19:27

Uděluji pouze dvě hvězdy. Jednu za Vladimíra Menšíka, ikdyž je velmi znát, že už mu muselo být hodně zle, nehledě na to, že role kapitána kriminálky mu vůbec "nesedí" a druhou z nostalgie k Československému dětskému filmu. Jinak, jak říkal Petr Nárožný "globálně vzato", velká scénaristická bída, podpořená velkou dávkou dobové agitace v podobě oslovování příslušníků VB "soudruhu" i mezi dětmi na malém městě.

• 19.1.2014  15:47

Asi nejsilnější složkou filmu je hudba ! Jinak velká bída.

• 14.1.2014  15:47

Asi nejhorší film Jindřicha Poláka. Dávám pouze dvě hvězdy a to za herecké výkony Jiřího Sováka a Vladimíra Menšíka. Nejsilnější složkou celého filmu je dle mého názoru hudba a architekt Jan Zázvorka.

• 24.2.2013  12:04
    Sokolovo (1974)

Co se týče filmařiny, tak to je naprosto profesionálně odvedená práce se vším všudy. Troufám si tvrdit, že do dnešního dne nikdo nenatočil tankové bitvy tak, jak je ztvárnil Otakar Vávra. Bohužel film trpí dosti podstatnou komunistickou propagandou. Nejvíc mi vadí, že bezesporu jasné a prokazatelné historické události jsou zabaleny do obalu bolševické propagandy.