J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 29.7.2010  10:06
    Uspořená libra (TV film) (1963)

Herecký koncert Jana Wericha a Jiřího Sováka. Ve vedlejších rolích excelují Stella Zázvorková, Jana Werichová a Vlastimil Brodský.

• 18.6.2012  15:09

Herecký koncert Jana Wericha, Jaroslavy Adamové, Miloše Kopeckého a Otomara Krejči ! Naprostá klasika československé televizní tvorby v režii Františka Filipa, který se spolupodílel i na scénaři s Janem Werichem.

• 27.1.2011  23:19

Ve své době zajímavý pokus o scifi žánr říznutý reálným socialismem. Slabší scénář naštěstí zachraňuje vynikající Miloš Kopecký v hlavní roli a pánové Vladimír Novotný s Adolfem Hejzlarem co by tvůrci na svou dobu vynikajících triků. Z celého filmu mi utkvěl v paměti dialog mezi Otomarem Krejčou a Lubomírem Lipským, který má na sobě speciální zařízení zvané " Myslící mluvítko - Mluvící myslítko ". "Nemyslíte si, že Vám to myslí příliž nahlas? Myslíte ???

• 12.7.2011  15:32

Tři hvězdy dávám jen za herecké výkony Vlastimila Brodského a hlavně Jiřího Sováka a jeho vtípkům "mezi řádky". V malinkaté roličce se zde objevila Iva Janžurová.

• 18.7.2011  13:21
    Bílá spona (1960)

Průměrná detektivka té doby. Trošku mne autoři překvapili, když ro role jednoho ze zlosinů obsadili Oldřicha Nového. Ale Martin Frič si zřejmě nemohl moc vybírat.

• 2.6.2013  16:42
    Chlap jak hora (1960)

Hvězdně obsazená blbina ! Musel jsem se hodně přemáhat, abych tenhle film dokoukal do konce !

• 30.3.2013  16:27
    105% alibi (1959)

Na svou dobu velmi dobrý film.

• 5.7.2011  15:24

Ve filmu se mihl v jedné vtipné scéně Vladimír Menšík.

• 15.8.2011  15:16
    Konec cesty (1959)

Celkem slušný kriminální film, když si uvědomíte, že se psal rok 1959. V tomto filmu se objevili celkem čtyři herci z veleúspěšné pohádky Pyšná princezna a to Alena Vránová, Vladimír Ráž (navíc byli oba manželé i v civilu), Gustav Haverle a Miloš Kopecký.

• 16.1.2012  18:28
    Probuzení (1959)

Přiznám se, že v tak záporné roli jsem Petra Kostku ještě neviděl ! Vynikájící psychologické drama, když uvážíme, že se psal rok 1959. Na začátku filmu se v epizodní roličce objeví Jan Přeučil (tehdy ještě s vlasy), ale není uveden v titulcích. Kamery se ujal vynikající kameraman Vladimír Novotný.

• 10.1.2011  16:08

Naprosto geniálně natočený film Martina friče o notorických alkoholicích. V hlavních rolích excelují takové persony jako Zdeněk Štěpánek, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vladimír Ráž, Jaroslav Mareš a další.

• 17.1.2012  16:13

Dle mého názoru druhý nejhorší film Oldřicha Lipského. Ze snímku lze jasně vyčíst, že scénář nebyl z nejkvalitnějších a celý příběh je založen na celkem jednoduché zápletce. Ikdyž byl film obsazen velmi kvalitními herci, výsledek je bohužel nevýrazný a bez nápadu. Navíc koprodukce s tehdejší Jugoslávií filmu spíše uškodila. Osobně dávám jednu hvězdu pouze za herecké výkony pánů Miloše Kopeckého, Rudolfa Hrušínského, Lubomíra Lipského, Josefa Hlinovaze a Vladimíra Menšíka.

• 12.12.2010  16:58

Satiristická komedie z roku 1958. Scénář napsali pánové Brodský a Podskalský.První jmenovaný si zahrál hlavní roli a druhý jmenovaný ji režíroval. Na svou dobu velmi odvážný počin. Film je obsazen takovými esy jako jsou : František Smolík, Martin Růžek, Ladislav Pešek, Josef Bláha, Stella Zázvorková, Lubomír Lipský, Zdeněk Řehoř, Miloš Kopecký, Jiří Sovák a další. Film byl uveden v ČT 12.12.2010 u příležitosti 90. výročí narození Vlastimila Brodského. Natáčelo se v Pelhřimově na náměstí.

• 12.6.2012  15:09
    Touha (1958)

Filmová báseň, to je přesně výraz, který k tomuto povídkovému filmu nejvíc sedí a který tu již použil Flego. Nádherná hudba Svatopluka Havelky ! Jen poznámka pro ty, které to zajímá : V úvodních titulcích se můžete dočíst, že jako pomocní řežiséři se na tomto snímku podíleli pánové Václav Vorlíček a Jiří Hanibal a jako asistentka režie Věra Plívová (později Věra Plívová Šimková) všechno později velmi úspěšní režiséři vlastních filmů.

• 16.1.2012  22:56

Tento krátkometrážní film považuji za jednu z perel České kinematografie, podobně jako Uspořenou libru nebo Magnetické vlny léčí.

• 12.9.2012  15:34

Vynikající herecké výkony Jiřího Sováka !

• 14.4.2012  15:17

Vizuální triky realizoval kameraman Vladimír Novotný.

• 23.12.2010  20:16
    Cirkus bude! (1954)

Komedie natočená pozdějším mistrem tohoto žánru Oldřichem Lipským. Samozřejmě, že je film poplatný době, vždyť se psal rok 1954 a i ve filmové tvorbě se vyžadovalo socialistické nadšení. Dávám dvě hvězdy za roli, kterou ztvárnil František Filipovský a za dvojici taxikářů Effa - Hlinomaz.

• 10.2.2013  14:00
    Olověný chléb (1953)

Pro mne absolutně nepochopitelné, jak se v této čistokrevné komunistické agitce mohou oběvit takoví velikáni českého filmu a divadla jako Otomar Krejča st., Miloš Nedbal, Eduard Cupák, Miloš Kopecký, Jiří Sovák (ikdyž jen v piďiroličce exekutora), tehdy začínající Jana Brejchová nebo později velmi uznávaný režisér tzv."Nové vlny" Hynek Bočan. Jedinné, co stojí za povšimnutí je na svou dobu velmi dobře ztvárněná kamera, za kterou stál Vladimír Novotný.

• 29.1.2011  15:31

Exteriéry se točily v Praze a v Horšovském Týně.

• 30.3.2011  17:52
    Únos (1952)

Šílená komunistická agitka. Vůbec nechápu, jak se v tomto filmu mohli ocitnout herci formátu Ladislava Peška, Bohuše Záhorského, Rudolfa Deyla ml., Miloše Kopeckého a dalších.

• 3.4.2013  19:19
    Past (1950)

Jasný důkaz o tom, že Martin Frič uměl točit i dramata, nejen komedie ! Na svou dobu velmi dobré !

• 27.12.2010  15:02
    Slepice a kostelník (1950)

Ubohá komunistická agitka.Ani se mi nechce věřit, že tenhle film režíroval Oldřich Lipský - mistr komedie a parodie. Vlasta Burian vzbuzuje spíš soucit než uznání a celý film prostupuje bolševická propaganda společného hospodaření v JZD. Absolutním vrcholem je nadšení družstevníků z rozorávání mezí.

• 8.7.2011  17:35

Báječná komedie s Jaroslavem Marvanem a Františkem Filipovským v hlavních rolích. Skvěle jim sekundovala Jana Dítětová a Stanislav Neumann. V tomto filmu bych vyzdvihl herecký výkon Františka Filipovského, který byl obzvláště ve scénách, kdy uprchlíci ujíždí s nákladním automobilem nenapodobitelný, co se týče výrazových prostředků a mimiky obličeje !!!

• 26.1.2011  23:31

Herecký koncert Jaroslava Marvana v dvojroli v komedii z roku 1947. Úžasná záležitost !

• 2.9.2011  16:48
    13. revír (1946)

Na svou dobu velmi povedená detektivka. Film je velmi dobře obsazen a po celou dobu příběhu je v divákovi udržována hladina napětí. Martin Frič byl prostě PAN režisér !!!

• 1.3.2011  15:27

Vynikající komedie Martina Friče s hvězdným hereckým obsazením. Mimo Oldřicha Nového a Hany Vítové v tomto snímku excelovali Ladislav Pešek a Eman Fiala se svými dětinskými vtípky, které se jim nakonec staly osudnými. Když si uvědomíte, že tato komedie vznikala v období Heydrichyády a byla poznamenána tragickou událostí (Gestapo po natáčení scén s Annou Letenskou tuto herečku odvezlo přímo na popraviště za ukrývání spolupracovníků parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha) je malým zázrakem, že se tento film dokončil. Dnes můžeme být právem pyšní na tvůrce, že takové poklady máme k dispozici v Národním filmovém archívu.

• 29.1.2011  12:31
    Tetička (1941)

Velice příjemná komedie o ne zcela ideálních rodinných vztazích, režiséra Mace Friče. Velice inteligentním způsobem nastíněna touha veškerého příbuzenstva (až na výjimky) po dědictví po zesnulé tetičce, kde se naplno projevují charaktery jednotlivých postav. Ve finále se ukáže, že teta ve skutečnosti nezemřela a odhalí se pravá příčina tj. touha po dědictví. Velmi kvalitní námět i scénář o režisérovi nemluvě. Vše doplněno o velmi kvalitní herecké obsazení. V tomto filmu přímo exceloval bratr Emana Fialy Ferenc Futurista (vlastním jménem František Fiala).

• 10.11.2012  18:13

Naprosto skvělá a hlavně nadčasová komedie v režii Otakara Vávry. Tenhle film bych každý den povinně promítal v poslanecké sněmovně !!!

• 5.7.2011  15:38

Skvělý film po všech stránkách !!! O něco podobného se taktéž úspěšně pokusilo duo autorů Svěrák - Smoljak, když napsali scénář k filmu Oldřicha Lipského "Marečku podejte mi pero " z roku 1976 s Jiřím Sovákem v hlavní roli.