J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 3.10.2010  20:32

Ve Slovenském znění nadabovala Libuši Šafránkovou Jana Nagyová. Je to schoda okolností, protože právě Jana Nagyová si jako jedinná Slovenská herečka zahrála hlavní roli ve veleúspěšném seriálu Arabela, kde nahradila právě Libuši Šafránkovou, která ji posléze alespoň namluvila do češtiny.

• 5.1.2011  20:19
    Zelená vlna (1982)

Asi nejslabší film Václava Vorlíčka vůbec, v kterém si i na začátku sám zahrál nespokojeného řidiče v zácpě a chodce, který vrazí do Oty Šimánka na chodníku Václavského náměstí. Film nenabízí klasickou dějovou linku, ale formou "humorných" skečů se snaží divákovi přiblížit starosti "pražáka" v pátek odpoledne. Některé nápady nejsou zas tak špatné, třeba Pavel Zedníček v roli zloděje se pracně vyšplhá šachtou do bytu, který chce vybílit a když se tam dostane zjistí, že je byt prázdný. Jako celek je ale film velmi, velmi slabý. Hudba : Karek Svoboda, Výtvarník kostýmů : Theodor Pištěk, Kostýmy : Theodor Pištěk, Ludmila Ondráčková.

• 24.8.2010  17:39

Film zachraňuje pouze scénická hudba Petra Hapky. Osobně jsem nepochopil postavu Dagmar Vešrknové, celý film je pod vlivem a ve finále shrábne peníze i koks.

• 9.1.2011  21:43
    Cesta do Rokycan (TV film) (1981)

Naprosto úžasná TV záležitost ve které exceluje Vladimír Menšík, Iva Janžurová a Vladimír Dlouhý. Scénář Miroslav Plzák.

• 13.3.2011  21:45
    Chudák muzika (TV film) (1981)

Pěkná pohádka, na které jsem jako kluk vyrůstal.Osobně se mi nejvíc líbily pózy Karla Heřmánka a Jiřího Lábuse, když spolkly kouzelný hrášek !!!

• 4.9.2011  15:16

Jedna z oblíbených pohádek mého dětství. Trikové snímky realizoval Adolf Hejzlar.

• 16.7.2011  13:04
    Křtiny (1981)

Celkem povedená komedie začátku 80.let. Je vidět, že autoři scénáře si dali opravdu záležet, také herecké obsazení je nadprůměrné. Ze všech postav, které se ve filmu objeví, jednoznačně vyzdvihuji sekretářku náměstka ředitele ing. Čirůvky v podání JIŘINY JIRÁSKOVÉ !!! Za tuto roli by si zasloužila přinejmenším Českého lva za ženský herecký výkon ve vedlejší roli !!!

• 16.2.2011  18:36

Strašná záležitost. Režisér Radim Cvrček tentokrát šlápl hodně vedle. Ale i v takových filmech začínali herci jako Mojmír Maděrič a Jan Šťastný. Dávám jednu hvězdu pouze za Janu Nagyovou !

• 7.9.2011  16:16

Jedna hvězda pouze za vizuální efekty, kterých se zhostili pánové Vladimír Novotný, Boris Masník, Jiří Rumler a Milan Nejedlý. Jinak, co se týče kvality scénáře, tak to je velká bída !!!

• 14.8.2011  15:50

Velm pěkná a lidská pohádka.

• 6.12.2010  09:52

Nenapodobitelný Rudolf Hrušínský ve skvělém filmu Karla Kachyňi. Bohužel, takové filmy se už dnes netočí.

• 18.2.2011  18:40
    Počítání oveček (TV film) (1981)

Velice dojemný a lidský film, které Karel Kachyňa prostě uměl. Navíc měl šťastnou ruku při výběru herců počínaje rebelky Žanety Fuchsové přes Vlastimila Brodského, Věru Galatíkovou až po Petera Debnára, kterého ve filmu předaboval Jiří Zahajský. Základem úspěchu byl velmi povedený scénář se skvělými dialogy a replikami. Takové filmy dnes už bohužel nikdo netočí a to je velká škoda. Hudba : Luboš Fišer

• 25.12.2010  13:50

Čóóŕtův hrad - tak strašááá !!!! První etapa evakuace dokončena !!! Ohřejte mi párek !!! Geniální scénář, obsazení, hudba i režie. Není co dodat 5 hvězdiček.

• 30.10.2012  16:46
    Velká sázka o malé pivo (TV film) (1981)

Vynikající Jiří Císler !!!

• 28.12.2010  19:18
    Zralé víno (1981)

Ve srovnání s prvním filmem "Bouřlivé víno" již méně ideologické, je cítit převaha komediálních prvků ala Macourek. Filmu velmi pomohlo obsazení Jiřího Sováka do role plukovníka v záloze !!! Sovákův typický humor prostupuje celým příběhem a jeho osobitý způsob herectví tomuto filmu jen prospěl. Jako třešnička na dortu působí nápad scénáristy se jmény : Kavánek - Šavrda - Zlobil Když přihlédnu k faktu, že film vznikal v období, kdy vrcholila normalizace, tak se jedná o celkem zdařilou komedii, navíc výborně obsazenou.

• 26.7.2010  18:41
    Arabela (TV seriál) (1980)

Nejlepší seriál mého dětství. Skvěle napsaný scénář, vynikající herecké obsazení a nepostradatelný humor pana Macourka a Vorlíčka. Samozřejmě na tu dobu vynikající triky pana Novotného a pana Hejzlara. A v neposlední řadě absolutně nakažlivá hudba pana Luboše Fišera. Děkuji moc pane Vorlíčku !!!

• 9.7.2011  12:56

Poklačování filmu "Zítra to roztočíme, drahoušku", již ale o hodně slapší scénář. Miloše Kopeckého zde nahradil Jiří Sovák.

• 27.10.2011  22:37

Precizně natočený film s výborným hereckým obsazením. Dnešní tvůrci by si mohli vzít příklad, jak se mají točit dětské filmy. Jako kluk jsem tenhle film miloval. Hudba : Petr Hapka

• 16.2.2012  16:57
    Nezralé maliny (TV film) (1980)

Naprostá špička televizní tvorby. Samá superlativa...vynikající námět a scénář "PANA AUTORA" Jiřího Hubače, skvostné herecké obsazení, vynikající režie a nesmím zapomenout na zcela fantastickou hudbu Jiřího Maláska a Jiřího Bažanta, která umocňuje dramatický zážitek na druhou ! Velmi bych doporučil autorům tzv. "úspěšných televizních seriálů" jako jsou např. Ulice, Cesty domů, Letiště nebo jiné obludnosti, aby se povinně podívali na to, jak se dělá dramatická televizní inscenace !!!

• 25.9.2011  13:46
    Postřižiny (1980)

Absolutní špička české kinematografie. Takovéto filmy opravdu pohladí na duši !

• 11.7.2012  21:22
    Přátelé Zeleného údolí (TV seriál) (1980)

Jako dítě jsem tento seriál pravidelně sledoval a musím se přiznat, že se mi líbil. Ovšem z dnešního pohledu jak scénáristisky, tak režijně velmi slabé a naivní.Z nostalgie a za úvodní píseň dávám dvě hvězdy.

• 5.1.2011  14:48
    Skapinova šibalství (TV film) (1980)

Herecký koncert Vladimíra Menšíka, kterému velmi dobře sekundují Jiří Sovák, Josef Somr, Václav Postránecký, Viktor Preiss a další. Je to až neuvěřitelné, jaké tempo byl schopen Vladimír Menšík nasadit.Vypíchl bych skvělou scénu, kdy se Jiří Sovák ukrývá v pytli a Vladimír Menšík společně s Jaroslavem Moučkou do něho "šijí" sukovicí. Režie František Filip.

• 9.7.2011  12:54
    Strach má velké oči (TV film) (1980)

Iva Janžurová exceluje po boku Rudolfa Hrušínského ! Čáry Magi !

• 18.12.2010  11:32
    Trhák (1980)

Pro mne asi nejslabší film dvojice Svěrák - Smoljak pod režijním vedením Zdeňka Podskalského. Nápad, realizovat námět formou hudební revue je to zajímavý, co se týče hereckého obsazení a výpravnosti filmu, tak je na svou dobu velmi bohatý, ale film jako celek působí spíše jako laciná kopie zahraničních muzikálů. Nebýt hereckých výkonů pana Petra Čepka a pana Ladislava Smoljaka, nebo vtípků tipu "Kde je ten had, já ho roztrhnu", tak bych dal stěží jednu hvězdu.

• 27.11.2012  23:23

Vynikající krátkometrážní televizní komedie, kterou nerežíroval nikdo jiný, než dlouholetý osobní přítel Vlastimila Brodského Zdeněk Podskalský. Zde by se měli povinně inspirovat tvůrci dnešních stupidních seriálů, jak se dělá kvalitní komedie !!!

• 25.4.2011  10:43

Skvělý film, skvělého režiséra, skvěle obsazen !

• 30.6.2011  11:49
    Božská Ema (1979)

Naprosto jedinečné dílo, které se zcela právem řadí do zlaté kolekce Československé kinematografie !!! Když uvážíte v jaké době tento film vznikal, je to malý zázrak, že byl vůbec natočen. Obzvlášť pro jeho vlastenecké postoje hlavních hrdinů.

• 7.4.2012  21:52

Jednoznačně nejslabší film Petra Schulhoffa ze série s majorem Kalašem. To ovšem neznamená, že je vysloveně špatný. Jen mu chybí atributy, které se objevují v předchozích snímcích (Vrah skrývá tvář a Po stopách krve) jako je např. napětí, které drží diváka neustále ve střehu.

• 19.1.2014  15:47

Asi nejsilnější složkou filmu je hudba ! Jinak velká bída.

• 23.10.2010  19:27

Velmi zajínavé pojetí režisérky Věry Chytilové o strastech a starostech obyčejných lidí na sídlišti.Snímek na mě dělá dojem, že byl natáčen jako dokument . Hrané scény střídají autentické záběry té doby. Autoři velmi trefně vystihli problémy doby socialismu a hlavně nezájem jedince o věci, které se dějí kolem něho.To vše umocněno neustálým hlukem stavebních strojů. Film má velmi hlubokou myšlenku. Ani se nedivím, že BOLŠEVIK film velmi dlouho zakazoval. Ve filmu je totiž řečeno vše !