J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 18.2.2012  15:13

Film nastavující zrcadlo typycky České povaze. Podle mého názoru vyjímečnost tohoto snímku spočívá právě v obsazení neherců. Kdyby se v sále zjevila tvář známého českého herce, film by stratil na autentičnosti.

• 16.2.2012  16:57
    Nezralé maliny (TV film) (1980)

Naprostá špička televizní tvorby. Samá superlativa...vynikající námět a scénář "PANA AUTORA" Jiřího Hubače, skvostné herecké obsazení, vynikající režie a nesmím zapomenout na zcela fantastickou hudbu Jiřího Maláska a Jiřího Bažanta, která umocňuje dramatický zážitek na druhou ! Velmi bych doporučil autorům tzv. "úspěšných televizních seriálů" jako jsou např. Ulice, Cesty domů, Letiště nebo jiné obludnosti, aby se povinně podívali na to, jak se dělá dramatická televizní inscenace !!!

• 11.2.2012  13:23
    Traja chrobáci (TV film) (1976)

Není co dodat ! Ján Roháč byl prostě génius !

• 11.2.2012  10:29
    Létající Čestmír (TV seriál) (1983)

V pořadí druhý seriál z dílny autorské dvojice Macourek - Vorlíček. Zde je jasně vidět, že pokud autorům nechybí nápady a fantazie, jsou schopni vyprodukovat na svou dobu vynikající seriál pro celou rodinu, který je navíc nadčasový a zaujme i dnes. S veškerou úctou k panu Zdeňkovi Troškovi, co je mu platné, že jeho pohádky mají vynikající výpravu, nádherné kostýmy a špičkovou digitální postprodukci, když příběh samotný nemá spád a nestojí za nic. Pan Macourek byl prostě PAN AUTOR !!! Navíc se autoři Létajícího Čestmíra obklopili tzv. "osvědčenými lidmi" z předešlých projektů, jak ve filmovém štábu, tak hereckých osobností, takže záruka kvality byla nastavena velmi vysoko.Za všechny jmenuji Karla Svobodu jako autora hudby. Vynikající počin !

• 1.2.2012  23:01

Ve srovnání s dříve realizovanými filmy autorské dvojice Menzel - Svěrák vcelku průměrný snímek, který ovšem na několika místech graduje celkem vkusnými poentami a lidovým humorem. Mě osobně nejvíce zaujala scéna, kdy Sovětský důstojník provádí výslech příslušníka NKVD v domění, že jde o němce a ten si na oplátku myslí, že i jeho zajali němci. Za pozornost také stojí scéna výslechu žida Stalina nebo vesnický chemik, který se kromě křížení brambor s rajčaty zabývá výzkumem exkrementů !

• 23.1.2012  10:29

Naprostá špička české kinematografie ! Když vezmete v úvahu fakt, že tento film vzniknul vlastně náhodou, tak je to skoro neuvěřitelné ! Pane Svěráku máte můj velký obdiv !

• 19.1.2012  19:23

Průměrná hudební komedie s Jiřím Menzelem v hlavní roli.Dialogy Zdeněk Svěrák, texty písní Jiří Štaidl, hudba Angelo Michailov. V době, kdy Jiří Menzel nemohl točit filmy jako režisér se alespoň uplatnil jako herec. Ve vedlejších rolích můžeme vidět Lenku Filipovou, Dagmar Patrasovou, Michala Pavlatu nebo Jana Krause.

• 19.1.2012  16:58

Je jasné, že tento film vznikl na politickou objednávku a pokud chtěli jeho tvůrci (Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Jaromír Šofr atd..) i nadále točit filmy, jejichž námět si mohou vybírat sami,museli ho realizovat. Vždyť se psal rok 1974 a probíhala tuhá NORMALIZACE. Scénář byl prostě daný a ani Zdeněk Svěrák z "hovna bič neuplete !". Naopak se s Jiřím Menzelem snažili vpašovat do filmu i trošku humoru viz "volání HOŘÍ" a přibíhající vedoucí s hasícím přístrojem nebo hýbající se klobása na talíři v závodní jídelně. Bohužel jako celek film připomíná spíš dokumentární film, který je doplněn hranými scénami. Záběry, kdy oko kamery sleduje pendlující TATRY s pískem a kamením a pod tímto obrazem slyšíte symfonický orchestr je celkem zvláštní a neobvyklá.Dávám dvě hvězdy a to za kameru Jaromíra Šofra a za hudbu Angelo Michajlova.

• 19.1.2012  10:45
    Audience (TV film) (1990)

Tak jak hry Václava Havla zrovna nemusím, tahle se vyloženě povedla. A to nemluvím o hereckém obsazení. Pavel Landovský je prostě vynikající a Josef Abrhám mu bezvadně přihrává, hlavně gesty.

• 17.1.2012  16:13

Dle mého názoru druhý nejhorší film Oldřicha Lipského. Ze snímku lze jasně vyčíst, že scénář nebyl z nejkvalitnějších a celý příběh je založen na celkem jednoduché zápletce. Ikdyž byl film obsazen velmi kvalitními herci, výsledek je bohužel nevýrazný a bez nápadu. Navíc koprodukce s tehdejší Jugoslávií filmu spíše uškodila. Osobně dávám jednu hvězdu pouze za herecké výkony pánů Miloše Kopeckého, Rudolfa Hrušínského, Lubomíra Lipského, Josefa Hlinovaze a Vladimíra Menšíka.

• 16.1.2012  22:56

Tento krátkometrážní film považuji za jednu z perel České kinematografie, podobně jako Uspořenou libru nebo Magnetické vlny léčí.

• 16.1.2012  18:28
    Probuzení (1959)

Přiznám se, že v tak záporné roli jsem Petra Kostku ještě neviděl ! Vynikájící psychologické drama, když uvážíme, že se psal rok 1959. Na začátku filmu se v epizodní roličce objeví Jan Přeučil (tehdy ještě s vlasy), ale není uveden v titulcích. Kamery se ujal vynikající kameraman Vladimír Novotný.

• 15.1.2012  15:59
    Hlídač (1970)

Naprosto úžasný herecký výkon Jiřího Hrzána dokreslen vynikající filmovou hudbou Luboše Fišera.

• 29.12.2011  20:55
    Pan Tau (1989)

Asi nejslabší film z celé série o panu Tau. Ve filmu byly použity modely létajících talířů z jiného seriálu Jindřicha Poláka "Návštěvníci".

• 28.12.2011  11:32
    Hranaři (2011)

Uff... to byl šok. Nejvíc mi na tomto filmu vadily vulgární dialogy, které se nevyhly ani něžnému pohlaví. Na druhé straně, pokud tvůrci chtěli ukázat současný stav společnosti, tak dovedu pochopit jejich záměr. Když si odmyslím nesmysly takového rázu, že tak malou zemi přes satelit a kamerový systém sleduje KGB, kterou posléze sleduje i americká CIA...budiž. Jen forma, kterou se rozhodli tvůrci filmu použít pro prezentaci stavu v naší společnosti je na můj vkus velmi drsná. Jedna hvězda za herecký výkon Jiřího Langmejera a Radima Fialy.

• 28.12.2011  11:07
    Micimutr (2011)

Upřímně řečeno, pro mne velké zklamání. Rozhodně jsem čekal více, zvlášť, když ČT již řadu týdnů předem masírovala své diváky ať se rozhodně dívají na štědrý večer na ČT 1. Jedna hvězda za herecký výkon Martina Dejdara a za hudbu Ondřeje Brouska.

• 18.12.2011  21:36
    Odcházení (2011)

Tak tohle rozhodně není moje krevní skupina.

• 18.12.2011  17:00

Jedna z absolutních špiček tehdejší Československé kinematografie ! Tento film se opravdu povedl !

• 17.12.2011  10:37
    O mé rodině a jiných mrtvolách (TV seriál) (2011)

Raději se zdržím komentáře.....

• 4.12.2011  09:51
    Vendeta (2011)

Na české poměry velmi povedený snímek. Osobně bych vyzdvihl herecké výkony pánů Kaisera, Vetchého, Chmely a Taclíka. Téma velmi silné i aktuální. Dialogy náctiletých v úvodu filmu velmi chabé a povrchní, ale to byl možná záměr tvůrců. Celkově hodnotím velmi dobře.

• 15.11.2011  17:27
    Samorost (1983)

Další důkaz toho, že Veronika Žilková a Jitka Asterová se staly herečkami omylem ! Když pominu velmi slabý scénář, tak celý film zachraňují Milan Lasica s Jiřím Cízlerem a občas i Jan Faltýnek.

• 10.11.2011  22:16
    Odsun (2010)

Skvělé zpracování velmi silného tématu doprovázeno velmi emotivní a skvělou hudbou, která v určitých místech filmu velmi intenzivně prostupuje osudy hrdinů snímku. Na závěr bych vypíchl velmi dobré výkony dětských herců.

• 10.11.2011  22:03

Absolutně se ztotožňuji s Tosim. Film disponuje velmi chabým příběhem, ve kterém hraje hlavní roli teta Irma představovaná Jiřinou Bohdalovou a nikoliv malá Saxanka. Co se týče kvality scénáře a zejména dialogů, tak podle mého názoru je to katastrofa. Střih filmu je na tom jen velmi podobně a na několika místech je stříháno velmi nelogicky a zmatečně. Tak jak mám rád pana Radima Hladíka st. jako vynikajícího muzikanta, tak v tomto snímku velmi přestřelil. Hudba absolutně nesouzní s obrazem a je velmi nevýrazná až uspávající. Osobně jsem vyrůstal na pohádkách, komediích a seriálech pana Václava Vorlíčka a Miloše Macourka, ale zde se jasně ukazuje, že po smrti pana Miloše Macourka již filmy Václava Vorlíčka nedosahují takových kvalit i když jsou dobře obsazeny kvalitními herci. A co osobně panu Vorlíčkovi nemohu odpustit je to, že do tohoto filmu vklínil postavu pana VIGA, kterého hrál pan Bronislav Poloczek, navíc předabovaný panem Oldřichem Vlachem, což je jasný důkaz toho, že už se nedostává nových nápadů, když se šáhne po postavě, kterou ztvárnil legendární Jiří Sovák v seriálu ARABELA. Vůbec celý film na mě dělá dojem "slepence" tří Vorlíčkových filmů a to KDO CHCE ZABÍT JESSIE, DÍVKA NA KOŠŤETI a seriálu ARABELA. Asi nejlepší herecké výkony v tomto filmu předvádí pan Petr Nárožný, který se opravdu snaží a celkem vtipné repliky předvádí pan Ota Jirák. Jinak je to velká bída a to nebudu rozebírat digitální postavy a jejich animaci. To je kapitola sama pro sebe, kterou tady rozebrali ostatní uživatelé.

• 27.10.2011  22:37

Precizně natočený film s výborným hereckým obsazením. Dnešní tvůrci by si mohli vzít příklad, jak se mají točit dětské filmy. Jako kluk jsem tenhle film miloval. Hudba : Petr Hapka

• 24.10.2011  23:53
    Výlet (2002)

Alice Nellis nejen, že napsala vynikající scénář, ale svůj film výborně obsadila a zrežírovala. Osobně chválím i vynikající kameru !!!

• 24.10.2011  13:44
    Kráska a netvor 1950 (TV film) (2010)

Velmi silná látka ke zpracování. Myslím, že režisér Jiří Svoboda odvedl velmi kvalitní práci. O hereckém obsazení je zbytečné diskutovat. Co se týče rozdělování obrazu na jednotlivá okna, považuji tento postup za pozitivní v tom smyslu, že divák je držen permanentně v napětí, protože může paralelně sledovat děj několika postav zároveň.

• 16.10.2011  23:52
    U mě dobrý (2008)

Pro mne naprosto pohodový a velice komorní film, ve kterém se nevyskytuje mnoho herců a příběh plyne velmi pozvolna. Ještě bych zmínil velmi šťastnou ruku režiséra při obsazování jednotlivých rolí. Povedené dílko.

• 16.10.2011  16:16

Skvělý film Karla Smyčka v hlavní roli s Vladimírem Javorským. Doporučuji !

• 14.10.2011  10:58
    Alois Nebel (2011)

Velmi zajímavým způsobem zpracované téma. Troufám si tvrdit, že kdyby tvůrci zůstali jen u hraného filmu (bez animace rotoskopií), tento film by nevzbudil takový zájem a očekávání. Otázka, proč je film prezentován jako animovaný by mohla být zodpovězena tím, že celý příběh vychází z komixu. Osobně se domnívám, že film může bez jakéhokoliv handicapu soutěžit o OSCARA v kategorii "Nejlepší cizojazyčný snímek ".

• 7.10.2011  11:51
    Malý pitaval z velkého města (TV seriál) (1982)

Na svou dobu celkem povedený detektivní seriál, který sice svým způsobem byl poplatný době (který v té době nebyl že ), ale já osobně si cením faktu, že byl natáčen podle zkutečných případů, které se staly a v neposlední řadě kvalitních hereckých výkonů. Hudba : Ladislav Štaidl