• Krátkometrážní

Babička (1970)

Ďalší skvelý krátkometrážny film od pána Lyncha. Tentokrát aj z polovice hraný. Okrem skvostnej magorickej hudby sa mi tu páčil taktiež príbeh. Keby sa toto mohlo prihodiť každému týranému dieťaťu, určite by bolo šťastnejšie. 97%.

Destino (2003)

Surrealistika je môj život. Toto je veľdielo. Akurát by ma zaujímalo, kde sa stretli cestičky Salvádora Dalího a Walta Disneyho ? A zaujíma ma tiež na akom posratom rázcestí sa aj rozišli.....100 %.

Dívka na koštěti (1971)

Ne-ne-nezabudnuteľná česká komédia pri ktorej aj zabudnete do akej vekovej kategórie vlastne patríte.Čáry-máry, humor, nadmieru príjemný herci, humor, čáry-máry. Čo si viac želať, kultový snímok.

Divočina (2006) odpad!

Komerčný brak bez snahy uspokojiť ani toho najmenšieho diváka. Nuda, stupidita...tomuto by u mňa ani Zlatá malina nepomohla...Proste celé je to ako rozprávka "Ako prehnať Madagaskar cez xerox.." Dovidenia !

Eat (1963)

Som rád, že na tomto svete existujú aj takéto filmy. Pretože pri filme som sa nudil. Ale toto nebola obyčajná nuda. Bola skvelá. Aspoň som si všimol všelijaké "drobnosti" ako sú napríklad kreslo, obraz kvetiny = vlastne celú geniálnu práci s mizanscénou. A to celé bez vážnej myšlienky (alebo s predsa len nejakou vážnou alegóriou konzumácie a narábaním s vlastným osudom prostredníctvom porušovania jedného zo smrteľných hriechov ? ) ...Ale veď predsa, tu je to absolútne jedno ! Diky Andy.

Incubus (1966)

Priznávam, že som sa k tomuto filmu dostal len cez kolonku jazyka "Esperanto" na IMDb, inak by som si ho asi nikdy v živote nepozrel. Avšak takéto jazykové recesie (ako aj Jarmanov Sebastiane) vo mne zanechávajú zaujímavý dojem. Tento by som popísal asi ako len ako takú priemernú snímku s nie moc progresívnym dejom, ktorý si zahráva so satanskou mytológiou a nosí vo vizuáli falošný Bergmanovský kabát. Jediným cieľom tohto celého vidím v jazyku esperanto. Ešte okrem jednej neznámej francúzskej snímky v ňom nič nebolo natočené, čo je dosť na škodu. Nuž a niektorí si možno môžu tento film vyložiť aj ako propagandu danej reči, alebo nie ? :-) A vďaka týmto aspektom ostáva v úzadí ako filmovo-jazyková perlička s našťastie primeranou stopážou. Ale paradoxne niečo mi nedovolí ísť v hodnotení pod tie terajšie slabé štyri hviezdy.

Já, Daniel Blake (2016)

Ja, Daniel Blake - a lá britský Jozef Mak. V pomaly plynúcom príbehu sledujeme obyčajne-neobyčajný a neobyčajne-obyčajný príbeh boja "Byrokracia kontra Daniel Blake". Loach opäť právoplatne potvrdil titul majstra sociálnej drámy. Precízne napísaný scenár jednotlivými scénami postupne katalizuje nový druh napätia, kde hlavnou "sečnou zbraňou" sa stáva vytváranie asociácií, ktoré si divák vytvára s vlastným životom. Lebo aj v našom administratívne-preplnenom víre systému je vždy šanca, že sa každý z nás stane Danielom Blakom, čo pridáva filmu možno aj jedinečný didaktický uhoľ pohľadu.

Johnny English (2003)

Rowana Atkinsona navždy „zavraždila“ jeho osudná rola Mr. Beana. Nikde si ho už neviem predstaviť, v nejakej serióznej inteligentnej roly (i keď by tento experiment nestál za škodu). Od uvedenia tohto filmu sa prevrátila komediálna éra tajnej špionáže a najtajnejších agentov. To všetko nahradil iba náš agent z reklamy Johnny English. Proste nemám čo povedať. Aj keď Rowan je zrodený iba pre úlohu Mr. Beana, toto zvládol bravúrne. Ako je dobre známe dvaja scenáristi Neal Purvis a Robert Wade sa podieľali aj na 3 bondovkách a to sa dá zrengenovať aj na Johnny Englishovi. Sú tam metódy ako vypadnuté z (ujetých) bondoviek.

Kanibalové (1980)

Cannibal Holocaust je roztokom tých najhorších vecí. Do filmu Ruggero primiešal najbrutálnejšie scény, týranie zvierat, krutý trest za cudzoložstvo alebo znásilnenia a iné scény... Celkom podobný dej s neskorším kultom The Blair Witch Project...Vybrali sa do pralesov preto, aby našli skupinku filmárov podobne ako v Blair Witchi, ktorí išli do lesa po stopách legendy o čarodejnici z Blair. Na maximalnej brutalite prispieva aj fakt skutočného zabíjania zvierat, najviac asi "želví" scéna...zjavne toto sú tie najviac pohoršíteľné scény celej tejto kanibalskej kaskády...Lenže ak nutnosť, tak nutnosť..A možno že aj to je epicentrom diabolského úspechu tohto filmu. Ďalej tu máme nejaké tie znásilnenia a podobne...Viem pochopiť, prečo bol tento film zakázaný a tiež že bol pokladaný za SNUFF film (film pre, ktorý sa skutočne vraždilo a na filmovom materiáli je zaznamenaná skutočná vražda).I keď vlastne pozorný divák nájde na konci akú takú morálnu pointu, že zlo sa robiť nevypláca. Veľké "+" pre tento film určite spravila nádherná hudba, popri tých morbídnych, sadistických, krvilačných, tyranských scén. Pekná pieseň, ale sem sa absolútne nehodila a to je tá podstata ! A možno aj to robí film skutočne NEZABUDNUTEĽNÝ. A pre skutočne ujetých fanúšikov to len ostáva ako kultový film, na ktorý sa dá hocikedy pozrieť a s chuťou sa pohoršiť. To je asi z mojej strany všetko...