• Krátkometrážní

Já, Daniel Blake (2016)

Ja, Daniel Blake - a lá britský Jozef Mak. V pomaly plynúcom príbehu sledujeme obyčajne-neobyčajný a neobyčajne-obyčajný príbeh boja "Byrokracia kontra Daniel Blake". Loach opäť právoplatne potvrdil titul majstra sociálnej drámy. Precízne napísaný scenár jednotlivými scénami postupne katalizuje nový druh napätia, kde hlavnou "sečnou zbraňou" sa stáva vytváranie asociácií, ktoré si divák vytvára s vlastným životom. Lebo aj v našom administratívne-preplnenom víre systému je vždy šanca, že sa každý z nás stane Danielom Blakom, čo pridáva filmu možno aj jedinečný didaktický uhoľ pohľadu.

Victoria (2015)

Victoria...film, ako životaschopný orga(ni)zmus...film ako kameramanský turizmus...film ako trip na celú noc...film ako čisto iba subjektívny superlatív...a v neposlednom rade, asi jediný film, ktorý "sa dá" pozrieť aj cez Google Street View...!

Podivná barva slz tvého těla (2013)

[Cinematik 2014] Absolútny zásah paralizérom, ktorý pripúta pevne do stoličky na dobu trvania 102 minút. Digitálny giallo záznam penetrovaný XYZ strihmi, kde každý z nich je strategicky iný. Bezohľadne oči a mozog zničujúce efekty v podobe uctievania mysteriózneho a zároveň architektonicky prekrásneho starého bytového domu a jeho chodieb, osobitné prevedenia split-screenov a ďalších Cattet/Forzani vizuálnych performácií. Už pri úvodných červených Impact titulkoch som mal možnosť pocítiť Amerovsky sálajúcu energiu, ktorá si bez okolkov hľadá cestičky do mysle náročného diváka. Je to niečo, čo by sa dalo nazývať ako nezvyčajná vstupenka na nočnú linku originálne rozhýbaných framov, teda nespočet postupov bezprostrednej LSD jazdy kombinovanej "normálnymi" zábermi, čierno-bielymi fotkami v rýchlej rade a red/green/blue iluminácií scény. Argento, Bava, Fulci a ďalší megalomani giallo filmu by skutočne mali na ČO pozerať. Fatálne bezchybná symbióza obrazu a zvuku v kooperácií s ťažko servírovaným dejom už len zostáva v pamäti mnohých cinefilov a núti čoskoro migrovať na ďalšie pozretie. 100%

Meteora (2012)

Zatiaľ čo sa Spiros v P.V.C.-1 moc so strihmi nekamarátil, tu už nejaké sú, ale radšej dôraz vkladá do dlhých statických záberov. Tie sa pokúšajú o nihilistický štýl, a tak na divákovi pretrváva dokonalé psychické napätie. Z môjho pohľadu čast animovaných záberov bol dosť risk, vyšiel tak napoly...Ale rozhodne technika animácie sa moc cení, preto sa mi tento komponent zapáčil. Vizuál filmu najviac rozoberá celý príbeh, i keď väčšina scén je ľahko zabudnuteľných, činí tak film z ktorého sa vytvára krásny ucelený vnútorný dojem. Koreň môjho hodnotenia však vzrástol na metafyzických panoramatických zobrazovaniach okolia kláštorov, krvácanie Krista či brutálnu porážku dobytku, ktorá sa snímaním kamery úplne vymkla celej statívovej schéme nakrúcania tohto diela. Film nad ktorým som ešte dlhú dobu rozmýšľal si cením piatimi hviezdami. Teším sa na ďalšie umelecké filmy od talentovaného gréckeho režiséra.

Paranormal Activity (2007)

Strach a chlad. To som cítil pri PARANORMAL ACTIVITY. Ja som sa dosť bál, pretože najlepšie horory sú tie, kde neviete kto straší. Akurát necháte pustenú kameru a počujete klopanie, búchanie, chodenie po podlahe. Kúzlo je v tom, že je to nahraté iba ručnou kamerou, kde je kvalita minimálna a pôsobí to celé hodnoverne skutočne. A zabudnite na hudbu a začiatočné titulky a obsadenie. To je návod na dobrý horor, ale otázkou je, že či to vyjde. Ja si myslím, že u PA to rozhodne vyšlo. Atmosféra je tu "blahodarná": plač, smútok, strach, neistota... hlavných osôb. Každá noc je horšia. Od 1. noci až po 21. (poslednú), som bol natlačený na sedačku a čakal som, čo ďalej príde. Niektoré veci sa mi zdali až moc zjednodušené ako napr. keď Katie volala démonológovi a on bol preč. Nezdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Avšak osobne som si zvolil za obľúbený iný alternatívny koniec, ktorý avšak komerčnej posadnutosti tvorcov zrejme nepripadal v úvahu a k tomu ešte aj náš patrón komercie Steven Spielberg a otvoril vráta mnoho a mnoho sequelom....Ale keď si toto odmyslím stále to u mňa ostane nezabudnuteľný film, ktorý si vždy rád pustím po boku Blérwičoviek a Recov.

PVC-1 (2007)

P.V.C.-1 ? What's that ? To je pre mňa jeden obrovský psychický teror, ktorý má obraz 85 minút a panorámu steadicamu. Rozhodne celú túto koláž považujem za najnáročnejší film celých tohtoročných letných mesiacov. Práve toto celé začína presne po 15 minúte a 50 sekunde, kedy je bomba pripnutá žene na krk. Automaticky až po konečné scény stále diváka v podvedomí otravuje otázka zda-li VYBUCHNE alebo NEVYBUCHNE. A to už sa dostávame k zdá sa nekonečnej kameramanskej turistike s hlavnými aktérmi v pozadí. Uchvátila ma drsná profesionálnosť hercov, ktorí si proste nemohli dovoliť urobiť čo i len maličký prešľap, kvôli tomu, "ako sme sa dozvedeli" všetko je len na jeden záber. To neustále vytvára dojem ešte väčšej časovej (a tým aj) psychickej tiesne. Kdeže by toto dokázal pán Willis či Silvo Stallone a celá ChuckoNorriská banda. A keď sa už všetko zdá ustálené, táto destilovaná akčná epika stále má čím prekvapiť ! Jedna z ďalších vecí, ktorá tvorila toto hodnotenie boli, ak si dovolím povedať tak, "lakačky" v podobe zvuku bomby, ktoré si vedia vynájsť tú najlepšiu chvíľu na hlasitý (pa)zvuk. I keď hrozí potencionálna nuda, stále je tu ten drahý steadicam v najlepšej forme spod ruky režiséra. Nuž a posledne, odmenou (alebo trestom?) boli už len stále pretrvávajúce zimomriavky či trasenie. To som teda mal čo vidieť ! Fulminantný opus !

Divočina (2006) odpad!

Komerčný brak bez snahy uspokojiť ani toho najmenšieho diváka. Nuda, stupidita...tomuto by u mňa ani Zlatá malina nepomohla...Proste celé je to ako rozprávka "Ako prehnať Madagaskar cez xerox.." Dovidenia !

Trailer for a Remake of Gore Vidal's Caligula (2005)

Absolútne perverzné, amorálne, vysoko erotické, dráždivé, ale pritom tak dokonalé. Škoda, že je to len FAKE trailer. Keby film vznikol, určite by bol trhákom aj pre to, že má herecké obsadenie tak bohaté a zvučné ako truhlica plná rímskeho zlata. Určite rating +18, lebo to hraničí s pornografiou. Čistá anarchia !!!

Destino (2003)

Surrealistika je môj život. Toto je veľdielo. Akurát by ma zaujímalo, kde sa stretli cestičky Salvádora Dalího a Walta Disneyho ? A zaujíma ma tiež na akom posratom rázcestí sa aj rozišli.....100 %.

Johnny English (2003)

Rowana Atkinsona navždy „zavraždila“ jeho osudná rola Mr. Beana. Nikde si ho už neviem predstaviť, v nejakej serióznej inteligentnej roly (i keď by tento experiment nestál za škodu). Od uvedenia tohto filmu sa prevrátila komediálna éra tajnej špionáže a najtajnejších agentov. To všetko nahradil iba náš agent z reklamy Johnny English. Proste nemám čo povedať. Aj keď Rowan je zrodený iba pre úlohu Mr. Beana, toto zvládol bravúrne. Ako je dobre známe dvaja scenáristi Neal Purvis a Robert Wade sa podieľali aj na 3 bondovkách a to sa dá zrengenovať aj na Johnny Englishovi. Sú tam metódy ako vypadnuté z (ujetých) bondoviek.