Přízračný svět (2001)

Tenhle film se mi docela líbil, a místy mi připadal trochu přiblblý. Myslím že má dobré obsazení, protože tam každý tak nějak splýval se svou postavou, že člověk herce moc nevnímal. To je myslím dobré. Ale některé scény, některé dialogy, a některé zdlouhavé záběry mne vyloženě nudily. Podle mne mohl mít film více těch jednoznačných scén, které přímo divákovi ukazují a říkají, co je tím příběhem vlastně zamýšleno. Nemám na mysli nějaké konkrétnosti, jenom trochu vyhraněnější postoj. Takhle jsem mnohokrát sledovala dění, o kterém jsem vlastně ani nevěděla, co si mám myslet. Každá postava je nesympatická, každý se chová v něčem jako idiot, ale mají to podle mne málo odůvodněné, a proto já-divák ztrácím zájem vědět, jak to s nimi dopadne. Na druhou stranu se Enid chvilkama chovala jako prvotřídní loser, a to se mi líbilo. Jako film je to ale přeci jenom spíš průměr.

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968)

Musím říct, že to opakování stejných herců v jiných rolích dokáže zamotat hlavu. Aspoň že Barker a Brice mají stále jen jednu roli :-) Tenhle díl se mi líbil. Sice tenhle druh filmů má svoje nedostatky, a je jich hodně, ale je to prostě Vinnetou. Nejsem sice blázen do Böttcherovy hudby, a taky se mi nelíbí Karin Dor, ale zase scénu v hadím údolí jsem si pamatovala posledních cca dvanáct let, kdy jsem tenhle díl viděla naposledy.

Vinnetou a míšenka Apanači (1966)

Já nevím, co se mi na tom filmu vlastně líbí. Není to ani hudba, jako u většiny lidí. Nejsou to určitě ani herecké výkony, nebo důmyslný scénář. Je to vlastně strašně, možná až příliš, jednoduchý příběh. Banditi, zlato, jedna krasavice, pár hrdinů, nějaké to městečko na zachraňování... Dokonce je to příběhem docela otřesný. K tomu jsem navíc alergická na Götze George, na ten jeho neustále nahrbený drsňácký postoj, a na role které v mayovkách hraje. Ale stejně se mi to spíš líbilo. Neobtěžoval tam žádný Firehand, prostě Vinnetou+Shatterhand, tak jak to má být :-) Takže snad až na vykřikování dam "to je chlap!" když vidí Old Shatterhanda, je to fajn film.

Klepání na nebeskou bránu (1997)

I když to byl spíš snímek, který mne mile překvapil, nebudu se tvářit, že se jedná o nějaké originální mistrovské dílo. Je to v podstatě dost jednoduché, skoro až obyčejné téma, a od snímků s podobným a stejným tématem se snad liší jenom atmosférou, která je poněkud flegmatičtější než obvykle. Z postav mi nebyl sympatický nikdo, a ani jeden ze dvou hlavních herců mne taky moc nebral. Humor byl stavěný především na tom, že většina postav byli naprostí blbci, což mne, přiznám se, docela bavilo. Vedlejší postavy policistů, gangsterů, prodavačů atd. byli nakonec asi nejlepší složkou z celého filmu. Takže tak, milý film, ale nic převratného.

Sběratelé kostí (2005) (seriál) odpad!

Někdy zábavný, výjimečně i vtipný, ale většinou nesnesitelný seriál. Případy jsou prvních pár sérií originální, ale časem jsou čím dál míň promyšlené, někdy až tragicky špatné. Hlavní postava je nesnesitelná, zlá, blbá, příšerně škaredá ženská, potom je tam hromada propagandy všeho druhu, nesnesitelně optimistická banda "profiků", kteří se sice se sebou navzájem už skoro všichni vyspali, ale pořád jsou nejlepší přátelé. Navíc ženské vypadají spíš jako modelky z laciného katalogu, než jako osoby, které by měly mít snad vysoké IQ, nebo vystudovanou medicínu! A poslouchat v každém díle opakované kecy o tom, že Kůstka je krásná a chytrá, Booth je hrdina a skvělý táta, a všechny ty šeredné důry jsou krásné a inteligentní... Hodně lidem to asi stačí, když jim někdo řekne, co si mají myslet. Ale pro mne je propaganda nestravitelná. Myslela jsem že bude tenhle seriál zábavný, a čím víc jsem ho viděla, tím víc ho považuji za odpad, ve kterém je VŠECHNO ŠPATNĚ.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Tohle je kvalitní díl. Sice Vinnetou umře, ale zase zatraceně ve velkým. Zemřel když chránil svého bílého bratra proti výstřelu, tedy odvážně, čestně, a umíral ještě dostatečně dlouho na to, aby stačil říct všechno podstatné, a konstatovat že odchází spokojený. Takže to vlastně nebyla až tak smutná záležitost, že umřel :-) A navíc, byl tu spolu s Old Shatterhandem, a oni jsou pro mne nepřekonatelná dvojka.

Old Shatterhand (1964)

Mě se tenhle díl líbí. Sice je tam pár nelogických děr v ději, a taky poměrně nejasný závěr, ale je tam jinak všechno, co od mayovky očekávám. Takže jsem spokojená.

Petrolejový princ (1965)

Zase Granger, Hill, a žádný Barker. Prostě to není ono! Není to špatný příběh, a hlavní záporák je fakt pěkně nesympatický, ale bez Shatterhanda to není ono!

Old Surehand (1965)

Ano, je to slabší, než kterýkoli film s Old Shatterhandem. Knižní předlohu sice neznám, ale Vinnetou patří k mým klasikám od útlého dětství. Old Surehand je mi ale nějak celkově nesympatický. Možná je to nudným, nevýrazným hercem, to nevím. Ale příběh, a vedlejší postavy nejsou zase až tak hrozné. Sice se tam Vinnetou objevuje žalostně málo, ale Terrence Hill je tu snad poprvé celkem sympatický a zábavný.

Vinnetou a Old Firehand (1966) odpad!

Tak toto je definitivně nejhorší Mayovka, jakou jsem kdy viděla. Vinnetou se objeví téměř jenom v názvu filmu, a celé je to jinak o nevýrazném, bezcharakterním, a všeho všudy nesympatickém Firehandovi. Logika je v tahu, spolu s ní I jakékoli napětí, originalita, nebo atmosféra klasických Mayovek. “Humor” je zde vyloženě trapný, stavěný buďto na posmívání se ženám, nebo směšným zbabělcům pacifistům. Je mi z toho nanic. Celá ta morálka je úplně uhnutá, příběh je přiblblý, postavy nesympatické, no, celkově to stojí za pendrek!