• Krátkometrážní

Auteur (2014)

Škaredo natočená, nudná blbosť o mladom dokumentaristovi, ktorý chce vypátrať hororového autora, čo záhadne zmizol po tom, ako dokončil svoj počin Demonic... Hrôza a to bohužiaľ nie v hororovom zmysle. George A. Romero by si mal so svojim synom sadnúť a vážne sa porozprávať o tom, ako natočiť horor bez toho, aby zo seba zbytočne robil debila.

Eve, The (2014)

Partička priateľov si k Novému roku vyrazí na odľahlý ostrov pre trochu zábavy. Onedlho však nadobúdajú dojem, že ich niekto sleduje a ocitajú sa v ohrození... Mohol to byť úplne pohodový, solídny, hororový nezávislák, ktorý sa snažil vydať príjemne tichším a skôr atmosférickým smerom, hoci najprv začínal ako tradičné vyvražďovačky. Avšak postupne sa to začalo čoraz viac naťahovať, postavy zbytočne priveľa debatili a atmosféra sa rozpŕchla do vzduchu, čo sa ani vo finále už bohužiaľ nezlepšilo. Skôr naopak, rozuzlenie ma príliš nezaujalo a film pre mňa končil so slabším dojmom než začínal.

Scopia Effect, The (2014) odpad!

Trochu surreálna a dosť chaotická blbosť o hysterickej Poľke, ktorá sa hypnotizuje a snaží sa oneskorene vyriešiť svoje traumy z detstva. Namiesto toho však začne nazerať do svojich minulých životov... Takže pokiaľ má niekto chuť pozerať sa, s prepáčením na vypatlanú, iritujúcu pi*u, ktorej celý film riadne je*e a do čoho následne hádžu scény, akoby z úplne iných filmov, tak nech sa páči. Podľa mňa to nemalo hlavu ani pätu, ale možno keď sa do toho ponorí nejaký zanietený hlavoun, ktorý si načíta zahraničné recenzie, čo pri tom shite bezmyšlienkovite (alebo podplatene?) spomínajú Lyncha, Aronofskeho, Malicka, Wachovskich či dokonca Ridleyho Scotta, tak možno objaví skrytý klenot pre inteligenčne vyvolenú rasu. Mne sa na tom filme nepáčilo nič.

Evangeline (2013)

Novú študentku si podá niekoľko vraždiacich zmrďákov a nechá ju v lese napospas smrti . Namiesto smrti sa jej však dostane nadprirodzenej sily a túžby po pomste. Slabý teenagerský horor, trochu vykrádajúci "The Crow", ale svojim chaotickým prístupom zabŕdajúci aj do rape & revenge, školských thrillerov a fantasy, s hroznými vyumelkovanými hercami, ktorí akoby vypadli z (ne)obľúbenej "Twilight" vlny. Odohráva sa to v celkom príjemnom prostredí, natočené je to pozerateľne, avšak nejakej atmosféry, napätia či drsnejších aspektov hororu sa tu človek príliš nedočká. Mňa to nejako nebavilo, po chvíli ma už akosi ani nezaujímalo o čo tam ku*va ide.

The Well (2014)

Otupný post-apo nezávislák o všetečnej sedemnástke, ktorá stráži raritnú funkčnú studňu a so všetkými dokáže vybabrať pomaly lepšie než Šialený Max. No, mne toto veru nesadlo. Ani jedna sympatická či zaujímavá postava, všetko viac-menej dávno i nedávno videné klišé, stereotypne pôsobiaci púštny vizuál a uspávajúci nádych, z ktorého ma nevytrhlo ani úsmevné Kill Bill finále pre teenagerov. Been there, seen that, fuck this.

Maggie (2015)

Pekná, atmosférická zombie dráma, ktorá je dostatočne neškodná na to, aby ju dokázala pokojne „zhltnúť“ celá rodina. Na druhej strane je však pôsobivo znepokojivá a v závere človeka zanechá s ťažším vyznením, čo je určite lepšie než keby som mal na film zajtra zabudnúť. Ale nezabudol by som aj tak; už len preto, že Arnolda mám rád a v neopozeranej úlohe som mu fandil. Žiadna revolúcia, ani strhujúce inferno, ale vydarený malý film, ktorému jeho čestné miestečko v zombie univerze prajem, obzvlášť keď sú v dnešnej dobe zombie horory už väčšinou len kraviny pre deti. //A aby ste sa tu všetci nerozdrapili ! s tým mudrovaním čo horor je a čo už nie je.

Demonic (2015)

V starom dome je objavených niekoľko mŕtvol, prichádza polícia a začína vypočúvať jediného, vyplašeného človeka, ktorý masaker prežil. Ten tvrdí, že sa im tu seansa vymkla z rúk a hoci vyšetrovatelia paranormálnemu vysvetleniu neveria, onedlho sa objavuje čoraz viac podivností... James Wan's House of Horror alias Demonic je v podstate obyčajný, opozeraný horor dnešnej doby a s Wanom má už spoločné iba produkčné meno na komerčné účely. Máme tu 2 prepletajúce sa a trochu chaotické dejové línie, kde je bohužiaľ jedna otrepanejšia než druhá. Prvá je zo súčasnosti a predstavuje policajnú vyšetrovačku (trochu pripomínajúcu "Saw") a druhá jej predchádza a predstavuje partiu mladých, ktorí s kamerami nabehnú do osudného domu (pripomínajúc stovky podobných hororov). V závere sa to podľa očakávania dovlečie do zlučujúcého, predvídateľného finále, na ktorom bolo najlepšie, že tento nudný hororový podpriemer uzavrelo.

World War Dead: Rise of the Fallen (2015)

Kto by to bol povedal!! Že film s tak prehnaným a nevďačným názvom, v najotrepanejšom hororovom subžánri (zombies) a v najneobľúbenejšom hororovom spracovaní (found footage) bude nakoniec nielen znesiteľný, ale aj celkom pekne natočený, miestami príjemne atmosférický a dokáže so všetkým tým klišé pracovať tak, že (aspoň) neirituje. Síce to dosť kolísalo a druhá polovica bola trochu chabšia než prvá, ale aj tak to považujem za celkom pozitívne prekvapko a tie slabšie 3* dám.

Reminiscence (2014)

Toto bol jeden z 2 tureckých hororov, na ktoré sa teším, resp. som sa tešil. /btw. druhý je "Magi"/ Nielen pre zaujímavo pôsobiaci námet a sympatický hororový cover, ale aj kvôli tomu, že v hlavnej úlohe sa tu objavila Slovenka Michaela Rexová. Tá je síce pekná, ale ani ona, ani ten cover a už vôbec nie ten chaoticky pojatý námet o paralelných vesmíroch a čiernych dierach nevytrhnú ten pseudo-horor z priepasti nekonečnej nudy a otupnosti. Dokonca to z 90% ani nepôsobí ako normálny horor, či film obecne, ale skôr iba ako také dlhšie video z dovolenky; pripomenulo mi to poľský found footage shit "Nawiedzona Polska"... Sklamanie, keby to bolo aspoň o polovicu kratšie, tak možno súcitne prihodím druhú hviezdu, ale takto teda nie.

Apparition (2015)

Mladý, zasnúbený pár sa nasťahuje do nového domu na vidieku, no fešanda onedlho príde o život. Chlapík sa utiahnutý vracia domov, no podivné úkazy a jej občasné zjavenia mu dávajú vedieť, že nie je sám. Lezie mu na mozog pocit viny, alebo ho prenasleduje duch snúbenice? Bolo mi to bohužiaľ jedno, keďže najlepšou „vecou“ na tom filme bola kočka Katrina Law, ktorú hlúpo odstavili behom úvodných minút. A následne sa chudák divák má pozerať na to božie umučenie; jej oplašeného blbečka, ktorý sa motá po baráku v 1000x videnom deji. Aspoň, že sa Katrina potom sem-tam ukázala a zdrbala ho, do toho prišla nejaká tá lacná ľakačka a nakoniec som to prežil aj do konca.