• Krátkometrážní

Buck Wild (2013)

Štvorica priateľov sa vydá na víkendový lov, kde sa im však nechtiac podarí odpraviť správcu územia a navyše im pod nosom vypukne zombie epidémia. Obstojne natočená, priblblá hororová komédia, ktorá spája buranskú a zombie tematiku, no celkovo sa mi zdala trápna a nezábavná, takže som si ju nijak neužil a akurát mi liezla na nervy; obzvlášť tými kreténskymi postavami. A jedna scénka, ktorá chcela silou-mocou evokovať "Pulp Fiction" mi prišla už ako úplná strela vedľa a klinec do rakvy.

Visitant, The (2014)

Nevýrazná duchárčina o mladej veštici, ktorá na oko pomôže ženskej, ktorú údajne prenasleduje duch. To sa však onedlho ukáže pravdou a veštica zisťuje, že si so sebou domov priviedla zlovestnú entitu. Je to síce lacné, opozerané a zväčša aj nudné, ale niektoré scénky majú príjemne napínavú atmosféru a celkovo to pozerať nie je žiadnym utrpením.

Scream, Pretty Peggy (1973) (TV film)

Mladé dievča začne pomáhať v dome sochára, kde žije so svojou matkou a sestrou, ktorá sa však nikdy neukazuje. Onedlho zisťuje, že sa tu dejú podivné veci a dievča, ktoré jej prácu robilo predtým, bez stopy zmizlo. Slušná TV oddychovka, ktorá ma však naštvala strašne naťahovaným koncom, s ktorým sa zbytočne hrala, aj keď pointa už bola dávno jasná. Ináč to ale ušlo; príjemne natočené, zo začiatku rovnako príjemne záhadné, s niekoľkými napínavými scénami a pomerne mrazivou atmosférou. Avšak ani s pomocou vhodnej, krátkej stopáže to nedokázalo uhrať celý film, pričom tú podobnosť s Hitchcockovým Psychom radšej ani moc spomínať nebudem.

Isle of Dogs (2011)

Príbeh milenky zločineckého bossa, čo sa snaží s pomocou svojho milenca zdrhnúť za lepším životom, no akosi sa jej to nedarí zrealizovať a reálne komplikácie navyše nastávajú, keď sa boss o jej aférke dozvie. Zvláštna multižánrová zmes so Slovenkou Barbarou Nedeljakovou v hlavnej úlohe, ktorej sekunduje Andrew Howard, ktorý si už pomaly tradične zahral sadistické prasa. Film je však zaujímavý najmä svojou nevyváženou rôznorodosťou a to, čo začína ako nejaká gangsterská krimi s nábehom na revenge thriller sa postupne preklápa až na film-noir, ktorý však vrcholí napínavým finále v štýle giallo hororu. A to giallo musím rozhodne zdôrazniť, pretože práve s tým sa film nečakane vyhral; od farebnej kompozície, cez explicitne krvavú naháňačku v uzavretom dome, až ku krásne žánrovo-štýlovému vrahovi.

The Inside (2012)

Partička žien sa vyberie na párty do írskeho skladiska, kde sú prepadnuté neznámymi násilníkmi. Onedlho sa tu však objavia podivné zvuky, svetlá a začína zmätená naháňačka o život, pri ktorej nechýba príručná kamera, keďže ide o found footage horor. A to bohovo roztrepaný, nekonzistentný, uškriekaný a miestami až nepozerateľný. Neskôr sa našťastie našlo aspoň niekoľko napínavých minút, takže to nemusím hádzať až do odpadu, ale aj tak je to iba smutný prehľad známych neduhov found footage štýlu.

Přežijí jen milenci (2013)

Zdeprimovaný hudobník sa dáva znova dokopy so svojou starou láskou, no ich pohodlný život trochu naruší príchod jej divokej mladej sestry. Rozvláčna, zdanlivo nekonečná, emo-artová, nehororová upírska dráma, ktorá výborne plní funkciu uspávanky. Pomalý pseudo-dej, prispaté postavy stvárňované nesympatickými hereckými podivínmi, ktorí otupne prednášajú svoje dialógy / monológy a snažia sa divákovi predať túto profesionálne natočenú umeleckú nudu. Režiséra nepoznám a po tomto kúsku ma zaujímať už asi ani nebude, no zdá sa mi, že jeho fanúšikovia by vedeli, že ide o super cool film, aj keby natočil hovno pod lopúchom.

Stitch (2014)

Rodičia smútiaci nad smrťou dcéry sa vydajú s párikom známych na výlet do púšte, kde sa chcú symbolickým, rituálnym spôsobom vyrovnať so svojou stratou, aby mohli pokračovať v živote. V opustenom dome ich však uväzní elektrická búrka a začnú sa tu objavovať podivné, krvavé úkazy. Nepríliš zaujímavý a zmätený film, plný otravného, rozhádaného správania postáv a nepodarených CGI efektov. Našlo by sa síce nejaké to napätie a ku koncu je aktivita démonických výjavov gradovaná vcelku obstojne, no ako celok je to strašne otupné a slabé.

Knights of Badassdom (2013)

Chápem, že tento film je primárne určený pre nadšencov LARP, dungeons & dragons a RPG fanúšikov, ktorí na tom reálne ulietavajú a budú cieľovou skupinou. Ja som to pozeral z 2 dôvodov; prvým bol horor, ako jedno z prítomných subžánrových zaradení a druhým dôvodom je prítomnosť Summer Glau. Ako horor (a vlastne ani ako fantasy či komédia) ma to však vôbec nezaujalo a Summer je tak jediným dôvodom, prečo som pri tejto (pre mňa) absolútne trápnej spatlanine vydržal až do konca.

Čarodějnice ze Zugarramurdi (2013)

Dvojica nezamestnaných chlapíkov sa rozhodne vyriešiť svoje problémy lúpežou a následne utiecť z krajiny, cestou sa však zastavia v oblasti Zugarramurdi, ktorú obývajú kanibalistické čarodejnice... Miestami zábavný a pútavo natočený, avšak miestami zase dosť chaotický a prepálený žánrový guláš, ktorý akosi nevie kedy prestať, čím degraduje aj niektoré veľmi dobré scény. Hoci mám celkový dojem nakoniec pozitívny, Alexa de la Iglesia zatiaľ za príliš zaujímavého režiséra nepovažujem a šanca, že by som si toto pozrel znova je prakticky nulová.

Cheerleader Massacre 2 (2011)

Mladé roztlieskavačky sa zúčastnia tábora, kde by mali súperiť o štátne finále, časom však zistia, že budú radi ak to tam vôbec prežijú, keďže sú postupne vraždené pomocou úsmevných prototypov vládnych zbraní. Pokračovanie "Cheerleader Massacre" sa nesie vo výraznejšom cheerleader duchu než predtým, vzhľadom k tomu, že jednotka mala v podstate s roztlieskavačkami spoločné len minimum a išlo o lacné, ale miestami vcelku zábavné slasher béčko. A toto pokračovanie má podobné „kvality“, avšak hlavný prúser by som videl v tom, že sa stratil reálny slasherový killer a vraždia tu iba smiešne digitálne efekty.