• Krátkometrážní

Exeter (2015)

Marcus Nispel padá čoraz hlbšie. Diváci ho príliš nemajú radi pre jeho komerčné remaky F13 a TCM (ktoré mám osobne celkom rád), ani pre jeho povrchné, no zábavné béčka. Ale táto jeho multi-názvová novinka je ako z iného sveta a keby som nevedel, že to režíroval on, tak kľudne uverím, že je to lacný debut nejakého začiatočníka. Totálne generický, teenagerský horor dnešnej doby, ktorý sa utápa v tých najprevarenejších klišé moderných hororov. Stupídni teenageri, opustená liečebňa, posadnutie, exorcizmus, ešte sa divím, že to nie je found footage. Iritujúca blbosť s niekoľkými vizuálne obstojnými hororovými momentmi za slabé 2*.

Always Watching: A Marble Hornets Story (2015)

Malý reportážny tím sa vŕta v záhadných nahrávkach, ktoré sa im dostanú do rúk. Na nich je podivná, vysoká postava v obleku, ktorá ich onedlho začne prenasledovať aj v skutočnosti... A podľa názvu už viacerí tušia, že ide o obľúbeného Slender Mana, ktorý sa (nielen) tu nazýva Operator. YouTube seriál Marble Hornets, čo pred pár rokmi pomohol Slender Manovi stať sa modernou hororovou legendou sa mi osobne moc nepozdával, ako ani rovnomenný found footage, takže som vcelku rád, že tento FF horor sa na ne príliš neviaže a v spriaznenej tematike pláva po svojom. Je to aspoň pozerateľné, spracované na úrovni a s krásnou Alexandrou Breckenridge pred kamerou. Napätie postupne hustne, má to znepokojivý nádych, viacero atmosférických momentov i snaživé ľakačky, takže zlý dojem z toho určite nemám, no aj tak si myslím, že Slender Man si obsahovo i hororovo stále zaslúži lepší film.

Shattering, The (2015) odpad!

Neuveriteľne otravná, stereotypná a ubíjajúca ko*otina o partii fuckheadov v chate, ktorú oblieha druhá partia ozbrojených fuckheadov zvonka. Pritom sa vyhovárajú na vlkov, vlkodlakov, Červenú čiapočku a skúšajú divákovu trpezlivosť.. V skratke: hnusne odohratý shit, v ktorom sa nič nedeje.

Kill, Granny, Kill! (2014)

Lákavý 80´s poster ma navnadil, no sklamanie bolo jasné už po chvíli. Síce odľahčený, ale nudne a nezáživne natočený nezávislák o vraždiacej babičke. Keby však vypustili tú babku (mimochodom nepríliš vydarenú), tak by to bolo zameniteľné s ľubovoľnou, lacno vyzerajúcou indie vyvražďovačkou poslednej dekády. A tie sú (až na niekoľko málo výnimiek) na jedno kopyto nezvládnuté, nudné a otupné, takže bohužiaľ fakt slabota – aj u tejto starej matere.

The Mothman Curse (2014) odpad!

Ono sa už z traileru dalo usudzovať, že to bude nepodarok, ale kvôli „Mothman“ tematike, ktorá ma zaujíma som tomu šancu dal. Chyba - skoro som to nedopozeral, aký to bol hrozný shit! Odpudivo, ošuntelo natočená, nekonečne stereotypná kravina o niekoľkých vypatlancoch, čo celý film listujú papiermi v starom múzeu, pričom na nich tu a tam za zvuku snaživej hudby vykukne akýsi perverz, čo má byť zrejme chudák Mothman. Veľmi, veľmi zlý nízkorozpočťák, na zaplakanie - na smiech - mothmanfuckin LOL.

White Settlers (2014)

Mladý pár sa presťahuje na odľahlú škótsku farmu, no hneď v prvú noc začnú problémy a ukazuje sa, že si tu niekto na nich prišiel posvietiť. Nebola to našťastie taká blbosť, akú naznačoval jeden z posterov filmu - pateticky vykrádajúci Eden Lake, čo sa ale dalo čakať aj pre účasť Pollyanny McIntosh, ktorá (zatiaľ) zlý horor nemala. Tematicky je to taká home invasion naháňačka, pripomínajúca okrem spomínaného "Eden Lake" napr. známy francúzsky "Ils", od oboch je však výrazne slabšia a opatrnejšia, hlavne čo sa týka brutality a teroru. Až mi to pripadalo ako taký jemnejší, ženský chiller, ktorý stavia skôr na napínavých naháňačkách a nočnej atmosfére. Čo tiež nie je zlé, obzvlášť keď to je slušne natočené aj odohraté a zasadené do veľmi príjemného škótskeho prostredia.

Lost River (2014)

Pozerám, že všetci sú tu zase rozhľadení a múdri jak Šalamúnov úd, takže radšej budem len stručný... Vizuálne pohltivo natočená pocitovka, ktorá sa (možno zámerne a možno nie) zastavila niekde medzi mystery artom a post-apo rozprávkou. Myslím, že Ryan môže byť so sebou spokojný, aj keď ostatní nebudú.

Revolution 666 (2015)

Stratený, starý song sa dostane do éteru a spôsobí všeobecnú spúšť; od vraždiaceho kultu až po zombies. Malý, lacný a nepríliš zaujímavý horor, ktorý nemá čím upútať. Väčšinou to pôsobí buď naivne, alebo amatérsky, no aspoň trochu snaživo, takže odpad nebude. Vraždiaci mrož zase raz pobavil, aj keď na pána Tuska sa samozrejme nechytá.

Musarañas (2014)

2 sestry v 1 baráku; každá iná a predsa nezaujímavá. Kedysi atraktívna Macarena Gomez tu pôsobí ako nejaká psycho babička a tá druhá už má zrejme zbalené do kláštora. Vtedy sa však v ich byte ocitne nedbalý sused, ktorý sa nemusí dožiť toho luxusu, aby aj odišiel. Nevýrazný mix rodinnej psycho drámy a opozeraného interiérového väzenia na mňa bohužiaľ nefungoval a ani záverečný „bloody reveal“ už nemal čo zachraňovať. Španieli upadajú čoraz viac, škoda.

Private Number (2014) odpad!

Po miliónty krát natočený, extrémne opozeraný, psychologicko-duchársky horor o zaseknutom spisovateľovi, ktorému z vlastnej neschopnosti začne je*ať v hlave. Ale to je asi pre amíkov typické; keď je niekto nezamestnaný / neschopný / lenivý, tak sa začne tváriť ako spisovateľ a keď mu to (!fucking surprise!) nevyjde, tak za to môže niekto iný... A keď nie je nikto iný, tak to bude haunted barák, duch, mimozemšťan, stará suseda, alebo jej malý pes. Btw., samotný film snáď ani nestojí za reč.