peterfriusjilek

Instagram: peter_f_rius_jilek

3 body

• 2.5.2013  20:57
    Lesní duch (2013)

Kto videl pôvodné verzie, hlavne Evil Dead II, tak vie, že tento rímejk nestojí za nič.

• 27.4.2013  15:46

Silná výpoveď o (bez)nádeji.

• 21.4.2013  22:06
    Temné nebe (2013)

V závere je scenár prirýchly: od návštevy, v ktorej sú poučení, že sa niečo stane a jasne, hneď v ten večer to má byť, akosi sú všetci presvedčení, že to bude na Deň nezávislosti, keď si po nich prídu. Atmosféra dobrá, ale v žánri to neprekoná The Fourth Kind.

• 15.4.2013  04:11

Vedeli ste o tom, že Hitler bol dojčený slovenským mliekom? Aj to je jedno z tvrdení kontroverzného historika Ďuricu. Prekvapuje ma, že ten senilný dedko má stále toľko energie. Možno bude predsa niečo s tým mliekom. :-D Piussi sa podarilo natočiť geniálnu sondu o slovenskom nacionalizme, ktorý v mnohých prípadoch prekračuje ideológiu a mnohí jeho prívrženci by mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

• 15.4.2013  02:13
    Hranice nemožného (TV seriál) (2008)

Seriál som začal pozerať s nadšením, ale už v prvej sérii sa postupne začali objavovať výraznejšie scenáristické muchy, ktoré som však ignoroval, pretože samotné rozriešenie záhad ma zaujímalo viac ako kvality, veď išlo len o relax, avšak poslednú sériu som ani nedopozeral, zasekol som sa niekde v polovici, to už bola absolútna nuda.

• 13.4.2013  06:31
    Taková moderní rodinka (TV seriál) (2009)

Mnoho vtipných momentov, ale v polovičke druhej série ma prestal baviť, každá časť je totiž akousi stále sa opakujúcou šablónou.

• 13.4.2013  04:16
    Nevědomí (2013)

Monumentálna téma, na ktorú film nestačí. Príliš veľa šokujúcich tajomstiev, ale - žiaľ - unáhlene spracovaných.

• 13.4.2013  04:14

Taká detská verzia Evil Dead, ale ináč nelogické správanie postáv a s tou raketou som to doteraz nepochopil.

• 11.4.2013  06:32

Veľmi dobré spracovanie života suky, ktorá naozaj zmenila svet a dnes si ten jej trip neoliberálnej ekonomiky, ktorú spustila s Reaganom, všetci užívame.

• 10.4.2013  07:24
    Zlo (2012)

Hviezdička za pokus o hororovú atmosféru, ináč zlo, zlo, zlo... v scenári, hereckých výkonoch.

• 9.4.2013  04:49
    Rodáci (1997)

Historický záznam, ktorý hovorí dosť, ale nazvať ho dokumentárnym filmom?!

• 6.4.2013  10:37

Má ten film tiež svoje scenáristické muchy, ale oveľa menej rozpačitejšie než Šulíkov Cigán, takže lepší priemer v súčasnej slovenskej kinematografii. Ináč dosť realistická sonda do hlavy človeka, ktorý v nej má namiesto mozgu kognitívne hovno.

• 23.3.2013  03:52
    Identita (2003)

Mohol to byť vynikajúci film, keby Clea DuVall nezačala uvažovať nad spojitosťami medzi uväznenými ešte predtým než objavia kľúče odpočítavajúce zavraždených. Od tej chvíle sa celý scenár rúti ako domček karát a ako tak ho držia herecké výkony. Film si zachováva atmosféru napätia až do konca, ale - žiaľ - práve vtedy, keď si triler vyžadoval viac psychologizácie, všetko začalo byť prvoplánové.

• 23.3.2013  01:32

Ako vidím ostatné komentáre, film je vnímaný dosť rozporuplne, no mne sa páčil; nie je v ňom síce akcia v americkom štýle, napriek tomu má vierohodnú ponurú atmosféru a navyše je v ňom čosi asimovské. Určite má muchy, ale tie vôbec neprekážajú.

• 22.3.2013  22:33
    Mama (2013)

Kto nemá očakávania, tak klasický predvídateľný horor, ktorý ide trošku do rozprávky.

• 22.3.2013  05:21
    Gattaca (1997)

Biopankový skvost.

• 20.3.2013  04:52
    Chlapská dovolenka (TV film) (1988)

Socrealizmus, ktorý deťom jemne podsúva hodnotu práce. Proste nostalgia.

• 17.3.2013  10:54

Milá detská detektívka.

• 9.3.2013  06:42
    Love (2011)

Bol by to taký horší priemer, ktorý chce byť americkou krimidrámou, ale keď Kristína Svarinská vystrelí, že na tej pumpe bola a všetko videla, už tak pokrivená kvalita ide o stupeň nižšie. Film chce byť realistický, no tlačí na sentiment, rovnako herecké výkony nie sú stabilné, niektoré scény sú dobré, iné úplne amatérske, iné zasa také študentské.

• 17.2.2013  05:17

Jedine téma robí tento film zaujímavým, ináč príliš jednoduchý - skôr infantilný, akoby bol natočený pre detského diváka alebo tínedžera, hoci tvorcovia mali, akiste, opačný zámer - a historicky mimo: bez ohľadu na to, či bol Ján VIII. prezlečenou ženou, nebodaj transmužom, pred ním bol pápežom Hadrián II. a nie Sergius II., štyria pápeži tak úplne vypadli z dejín. V snímke mi však neprekáža proženské osvieženie, ale nevydarilo sa tak ako v Ágore.

• 15.2.2013  04:16

Až dokumentárne realistický film z čias druhej libérijskej občianskej vojny zachytáva krutosť detských členov militantnej skupiny rebelov Zjednotenej Libérie za uzmierenie a demokraciu.

• 11.2.2013  06:49

Na Feast to nemá.

• 19.1.2013  17:49
    Argo (2012)

Podľa hodnotení, ktoré čítam, si niektorí neuvedomujú, že ide o veľmi vierohodnú dramatizáciu tajnej misie CIA, čiže ak niekto očakával akčný film, nech si aspoň niečo prečíta o Canadian Carper a až potom bude žasnúť, ako vynikajúco Ben Affleck dobové udalosti zachytil. Plusom je i fakt, že v úvode filmu je stručne zhrnutá história americko-iránskych vzťahov a že za politickú krízu je naozaj zodpovedná americká vláda podporujúca diktátorské režimy pre ekonomické benefity.

• 4.1.2013  01:24
    Čizkejk (2008)

Moja recenzia na tento film: tu

• 4.1.2013  01:16

Jeden z najdôležitejších filmov o rasizme voči Rómom. Mimochodom, Martin Šulík na Benedeka Fliegaufa jednoducho nemá.

• 30.12.2012  09:50

Geniálna komédia, ktorú si vždy rád pozriem.

• 22.11.2012  04:42

Kvôli dokumentu Zuzany Piussi som si dokonca kúpil Piano, čo by som bežne neurobil, mesiac si teda budem môcť robiť zle nad komentármi Petra Schutza. Hoci si myslím, že film má veľkú výpovednú hodnotu, aj tak je príliš tendenčný; radšej by som si pozrel snímu Medzi Mečiarom a Ficom. Veď sa tam skoro vôbec nespomínajú hlavní protagonisti a Dzurinda sa objaví v zábere s výrazom, ako keď sa malé decko špinavé od blata snaží rodičom vysvetliť, že to nie ono skočilo do tej mláky, ale mláka na neho. V jednom má Haščák má pravdu: «Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.» Škoda, že nemáme svojho Michaela Moora.

• 9.7.2012  07:23

Jedným slovom: Desivé!!!

• 3.7.2012  04:13

Nacizmus sa tomuto filmu podarilo vystihnúť v pravej podstate: ako bandu poloretardovaných psychopatov.

• 3.7.2012  01:30
    Srbský film (2010)

Veľmi zaujímavý príbeh, škoda však, že povrchne spracovaný: filmu chýba najmä vierohodnejšie vykreslenie postáv, taktiež kompozícia v retrospektívnej časti pokrivkáva, pokojne mohla mať plne lynchovský spád. Násilné scény ale vnímam za dostatočne trefné, keďže vystihujú šialenstvo, ktorým si srbská spoločnosť prešla (ktoré spôsobila). Snímka je vlastne alegóriou na vojnu, stratu ľudskosti, na to najväčšie zlo, ktoré sa skrýva kdesi veľmi hlboko. Obviňovanie z imitovania prvkov detskej pornografie je nenáležité a vychádza z konzervatívnych kruhov, lebo i tieto motívy vypovedajú o bezhraničnej krutosti spomínaného šialenstva.