Princezna Mononoke (1997)

Nejúspěšnější japonský film všech dob z dílny slavného animátorského studia Ghibli.     Za dávných časů, když byla ještě země pokryta lesy....sídlili zde již odnepaměti Duchové bohů.. Takto začíná jeden z nejlepších japonských filmů, který dává hold všem klasickým Anime filmům, který jednoduše převálcuje všechny americké filmy, nejen hrané, ale i animované. Je škoda, že se k nám dostává pouze do televize, když ve vlasti svého vzniku se stal slavným, a v celém světě je dost populárním.       Autorem tohoto animovaného filmu je Hayao Miyazaki, který se o kterém se v Česku nevědělo do té doby než dostal letos Oskara za Cestu do Fantazie,jako nejlepší animovaný film. Ale před tím natočil mnoho, už dost kultovních filmů jako je My Neighbor Totoro nebo Castle in the Sky. Uvádím právě anglické názvy, protože se do Česka vůbec jeho filmy nedostaly. Do filmové distribuce pouze Cesta do Fantazie (Sen to Chihiro no kamikakushi - Miyazaki’s Spirited Away) a do VHS distribuce pouze Princezna Mononoke (Mononoke-hime (1997) - Princess Mononoke).      A teď, právě zítra jde v České televizi překrásná pohádka o lásce, bozích, bojovnících, princích a princeznách, o všech živých tvorech na zemi. Je to příběh o tom, jak princ Ashitaka se svým losem Yakulem je zraněn, když brání svoji rodnou vesnici před  obrovským prasetem, který je změněno na zlý přízrak, který kolem sebe táhne liány, ničící všechno kolem sebe. Aschitaka není jenom zraněn, ale je nakažen všemi zlými bakteriemi a prokletími,že musí zemřít, pokud nenajde řešení, jak se uzdravit. A tak se vydává na dalekou cestu, poradila mu to vědma vesnice, za bohem, za Duchem lesa, který může dát život, může ho i vzít. Ten kanec mu také předá několik svých vlastností, který mu umožní v některých chvílích přežit.      Cestou potkává mnoho osob, se kterými se spřátelí z mnoha lidmi. Například s paní Eboshi, která vládně nad kovárnou, ve který pracují hlavně ženy a muži se starají o lov, s princeznou Mononoke, která žije ve smečce divokých mluvících vlků, se samuraji a jinými lidmi.  Během své cesty zažije i mnoho setkání s duchy lesa, jako jsou například Kodamové, malí tvorové, jejichž přítomnost označuje, že je les zdravý a ničím nezkažený.      A co Vám o tomto filmu napsat dál? No nevím, je to úžasný film, plný lásky, plný porozumění, plný citů. Který dokáže nadchnout, uzdravit unavenou psychiku, proste jeden z překrásných filmů, který musíte mít minimálně ve své videotéce. Více v naší recenzi.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

„Jocku, nastartuj! Zahoď to!“ „Jocku, motor! nastartuj ho!“ „Tady je velký had, Jocku!“ „Oh, to je jeanom můj miláček Reggie.“ „Nenávidím hady Jocku. Nenávidím je.“ „Ale no tak. Seš nějaký chlap ne?“ Celá recenze na film.

Doba ledová (2002)

Když vznikl propadák Titan A.E. od společnosti 20th Centuty Fox, tak Fox zrušil svou rozsáhlou animační divizi, a tak dostala prostor skupina  programátorů a tvůrců digitálních triků. Přestože je to skupina tvůrců, kteří mají pramálo zkušenosti s natáčením animovaných filmů, je to film skutečně nádherný a v některých hlediscích předčí i některá díla třeba od tvůrců, kteří mají dlouhé zkušenosti s natáčením animovaných snímků. Tak máme tady dobu led ovou, všichni zvířata se snaží dostat na jih, kde má být tepleji než teď na místě pobytu. Jenom 3 rozdílní jedinci mamut Manny, lenochod Sid a tygr Diego, kteří se snaží najít osamocené dítě, a rozhodli se vrátit jej svých rodičům, protože se jim zalíbilo a chtěli by udělat jednu malou radost, nejen sobě, ale i jednomu člověku, který jej ztratil. A tak se vydávají na strastiplnou cestu, kde mnoha zážitků prožijí, kde se objeví jejich vnitřní  tužby a Diego se změní na zachránce celé smečky, kdy objeví, že kamarádství s nimi je nádherné a zachrání je před svojí smečkou svých šavlozubých kamarádů, než aby je zklamal. To všechno též je protkáno příhodami jedné šavlozubé veverčičky, která má svůj oříšek a pro jeho uschování dokáže udělat všelijaké divy. Třeba zničit ledovec, zatuhnout v kostce ledu a jiné. Tak jděte na to. Prostě jsem se dokonale bavil a málem potrhal smíchy. Celá recenze...

Rod Draka - Pán přílivů (2022) (epizoda)

Už nám zbývají pouze dva díly, ve kterých se musí odehrát to nejdůležitější. Od prvního dílu sledujeme příběh následníků trůnu, kteří mají následovat po králi Viserysovi. Jde o souboj o legitimní následnictvím, které zdědila jeho dcera. V dnešním díle se vrhneme na celou jeho rodinu, potomky, vnuky a jejich partnerky. Celý díl prožijeme utrpení, nejen fyzické, ale i psychické, starého krále, kterému jde hlavně o to, aby měl následnici a jeho krev, ať jde o jakoukoliv, musí pokračovat. Stále se jedná akci v rámci hereckých koncertů. Poslední dny krále, stojí o to, aby jste viděli vše, případně i předchozí díly. Je to opravdový koncert herce Paddyho Considineho. Zdárně mu asistuje Emma D'Arcy, Eve Best a Olivia Cooke, které dobře hrají své postavy, dcery, starší sestry a manželky hlavní postavy celého seriálu. Jakmile král zemře, tak se opravdu ukážou jatka, kdy v královském loži z mečů bude stát ten nejsilnější. Jsem vážně zvědavý, kdo to bude, jestli se králem (královnou) stane právoplatný dědic, nebo samotní potomci krále dokážou pozabíjet své příbuzenstvo, aby stáli na správném trůně. To se opravdu uvidí v posledních dvou dílech. A to jsem vážně zvědavý, protože třetí díl od konce byl dost povedený.    Hodnocení : 95 %

Westworld - Zhuangzi (2022) (epizoda)

Čtvrtá sezóna se nám překlopila do druhé půlky. Předchozí epizody byly neslané, nemastné, ale připravovali příběh pro velká překvapení v předchozím dílu a samozřejmě i v tom zatím  posledním. V dnešní epizodě se věnujeme jenom příběhu Christiny, pro kterou je seznámení s „novou“ láskou Teddym klíčové. Už se postupně dostáváme k jádru pudla, kdy se i hlavní postava příběhu dozví to, co vlastně je a jak to v jejím světě chodí. Příběh nové vládkyně světa „výtvorů“ Charlotte dostává zajímavý smysl, ve společnosti „Muže v černém“ do dozvídá, že to v jejím světě není až tak sladké, jak se zdá, postupně se objevují poruchy, které určitě budou stát za další vzpourou. Poprvé se také setkají Christina a Charlotte a v jich diskusi se postupně dozvídáme, že se blíží katarze příběhu hlavních postav. Tím, že věnujeme jenom světu výtvorů, tak se Bernardem nesetkáme, ten je momentálně mimo město spolu s Calebovou dcerou a určitě se objeví v dalším epizodě, když se znovu po sebevraždě v předchozí epizodě objevila Maeve. Těším se na setkání hlavních postav v poslední epizodě, protože to nebude určitě jednoduché, aby se Maeve vrátila k tomu, co dělala ihned na začátku sezóny. A co Caleb? Určitě se na něj nezapomnělo, určitě s ním měla Dolores plány, když si ho v předchozí sezóně oblíbila. Snad se i setká s vyrostlou dcerou a její příběh skončí dobře. Je strašně dobře, že tvůrci hodně přemýšleli, jak by se mohl příběh posunout. Návrat do znovu vytvořeného světa Westwordu beru jako pozitivní. Nejedná se totiž o přímou kopii světa, ale i jeho šílené vylepšení. Docela by mně i zajímalo, jak to vypadá za městem Westworldu, jestli je opravdu taková pustina, jak se zdá. To vše se dozvíme v dalších dílech. Pro mě je první díl druhé půlky čtvrté sezóny jeden z nejlepších dílu celého seriálu. Určitě to přineslo hodně překvapení, ale také přineslo mnoho nových otázek. To je přeci smysl celého seriálu. Postupně objevovat svět a za další objevenou novou věc se musí objevit několik dalších otázek, jak je to možné, kdo za tím je. Hodnocení: 95 %

Westworld - Žánrovka (2020) (epizoda)

První epizoda druhé půlky třetí sezóny nám přinesla trip k pochopení zničeného světa moderní  budoucnosti, kde si ani člověk nemůže sám ani zavázat tkaničku, aby ho někde někdo nesledoval (alespoň počítače). Dolores pokročila stále blíže ke svému cíli a její cíl se k ní i sám postupně přibližuje. Jde stále ale o to, jak je její protivník silný a jak se ona dokáže poradit s tím, že se z ní stala jedna z nejhledanějších osob na světě a její největší přítel je nejmocnějším člověkem na světě, dalo by se říct až „bohem“.Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl, že to je nejlepší díl, co jsem zatím viděl. 95 %

Bez vědomí - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

Myslím si, že na českou produkci jde o velký seriál, který dostane mnoho ocenění. Oproti ČT a komerčním televizím jde HBO o autenticitu a divácký zážitek, který není jenom o penězích. Talentovaní lidi se našli a tvůrčí tým kolem Ivana Zachariáše + HBO opravdu přinesl ve správný čas správný seriál, který zanechá na lidech ne moc pozitivní vzpomínku. - 100  %

Rozčarování - Rozčarodějka (2019) (epizoda)

První díl pokračuje v příběhu, který se nám ukázal v prvních deseti dílech. Dozvíme se další informace o rodině ze strany skuteční Beaniny matky a během prodloužené stopáže (30 minut) prožijeme mnoho zážitku společně s hlavní postavou. Jsem zvědavý, co nám tvůrci připraví v dalších devíti dílech, ale 11 díl první sezóny je nejlepší, co jsem zatím během mnou viděných epizod viděl. 100 %