HanaM.

HanaM.

• 24.2.2011  18:09
    Absolvent (1967)

Napsat komentář na Absolventa - klepou se mi prsty, jen na to pomyslím. Je těžké něco vyjádřit nějakým komentářem, když pro vás film znamená tolik. Znuděný Ben, který bezcílně zírá do akvária s rybkami, najednou do pokoje příjde manželka otcova známého, paní Robinsonová a všechno se mění... Ben loví z akvária klíčky od jejího auta. A začíná pořádná mela. Naivní Ben se setkává s zahořklou a cynickou paničkou, která má jedinou podmínku jejich setkávání - Ben si nesmí vyjít s její dcerou Elaine... Nedivím se, že paní Robinsonová se stala pojmem a třeba v USA zná Absolventa už málokdo, ale úsloví paní Robinsonová, zná skoro každý. Neoslovujeme ji jménem, známe jen příjmení, jak dráždivé. Elaine je jakoby její pokračování, které má snad naději, že neotěhotní v autě, že nebude lovit mladíčky na večírcích, že nepřestane mít chuť mluvit o umění (ano, úžasná scéna), že bude mít o něco zájem. Na konci krásně řečeno: "Elaine už je pozdě." "Ne, pro mě..."

• 24.2.2011  17:40

Zlo nemusíme nijak řešit, nemusíme nad ním složitě hloubat, když ho budeme ignorovat, ustoupí samo. To vše naznačeno s šíleným černým humorem, dojemnými scénami i zajímavou interpretací bible. Situace, při kterých se vám chce plakat se propojují se situacemi hrozně směšnými. Ano, i tohle se může stát, když je jediným úkolem jistého Adama upéct jablkový koláč. Film by si určitě umělecky zasloužil hvězdiček ještě víc, ale když si vzpomenu na některé věci, pořád je mi hnusně a nejde jich dát víc. Na severu je asi nějak krutěji...

• 18.2.2011  20:41
    Mamma Mia! (2008)

Musím odhodit intelektuální pózu a přiznat si, že se mi to prostě líbilo a na konci jsem chtěla tančit. Ehm a k tomu mě přiměje jen opravdu málo filmů. Mamma mia vylepšuje náladu a ty sluneční paprsky jsem v tom tmavém kině cítila na vlastní kůži - čestné slovo. Ale co udělali s Colinem, to neee, tohle se s sex idoly nedělá. To jim nezapomenu...

• 6.2.2011  13:17

Kouzelné! Režisér se nebojí na plátno převést jakýkoliv svůj bláznivý nápad. Tak se ze zdánlivě prostinké satiry stává vtipné, vyšperkované dílo. Za nejlepší scény považuju slavný postelový sen s krávou v růžovém oblečku; šíříení pomluv na malém městě a kamaráda radícího hlavnímu hrdinovi, jak by se s manželkou vypařádal... Málokdy člověk narazí na tak zajímavě potrhlý film. A jen tak mimochodem, snad všechny herečky z filmu (včetně důchodkyň) mají úžasné nohy!

• 2.2.2011  12:48

"Práskači práskají, lupiči loupí, vrahové vraždí, milenci milujou," jakoby nám tím hlavní hrdina říkal motto celého filmu. Podobně jako v dalším Godardově filmu Banda pro sebe se tady vrství rychlý děj, úžasné dialogy, divný střih, silná chemie, ale až na konci se vlastně ze svých pocitů dozvíte, že ten film je o něčem hlubším. Jedinečný film, kdy se stará klasika snoubí s vznikající Novou vlnou, podobně prskavě, jako Belmondo se Seberg. Její Patricie je pro mne jednou z nejženštějších, nejněžnějších a nejnevypočitatelnjších filmových postav.

• 29.1.2011  18:02
    Puškvorec (2009)

Silné, existenciální, jdoucí až na dřeň... Líbilo se mi, jak se prolíná fiktivní příběh o smrti a loučení s jakoby dokumentárními záběry ze života herečky, které shodou okolností také umíral manžel. Když se na konci filmu oba příběhy potkaly, přemýšlela jsem, jestli jsem ve filmu někdy viděla působivější kombinaci.

• 26.1.2011  16:51

Tajemné náznaky, pořád nevíte, o co jde, pořád Vás něco překvapuje a pointu se nikdy nedozvíte. No možná zajímavá metafora na ženy, ale od filmů čekám něco víc.

• 22.1.2011  13:56

Kdysi jsem četla o jakémsi psychologickém výzkumu, kde zkoumali, jak moc si namlouváme různé pocity u druhých. Lidé mluvili s lidmi, které buď měli hodně rádi, nebo naopak nesnášeli - vždy se jim zdálo, že s nimi jejich protějšky mluví nějak emočně zabarveně. Přitom podle pozorovatelů ti druzí mluvili naprosto neutrálně. Krásný důkaz toho, co všechno si není schpna zamilovaná mysl vysnít. Ještě působivějším důkazem je ale tento film. Krásný jinoch se jen zmíní, že se mu líbí Audrey Hepburn a najednou se naši hlavní hrdinové proměňují v Audrey a Jamese Deana. Vše je tak podivně retro. Člověka na konci filmu napadá, kolikrát si tihle dva podobnou lásku už zopakovali? Film by se mohl pouštět nešťastně zamilovaným, jako odvykačka. Přesvědčí, že zamilování je možná jen iluze, že láska není...Užasná kamera - přibližování, zpomalování; zvláštně a výborně vybraná hudba, charizmatičtí herci - to už je jen bonbónek navíc.

• 2.1.2011  17:42

Líbí se mi, že film prvotně není o nějakém vztahu nebo dobrodružství, ale o osudové posedlosti potápěním. Člověk je až fascinován závislostí Jacquese na magické hlubině a touhou Enza ho za každou cenu porazit. Besson ve filmu dokonale ukázal, co je filmové baroko, obrazy a hudba, které bychom v jiném filmu nazývali kýčem, jsou tady klenoty. Okamžik, kdy se Johana s Jacquesem loučí a předává ho hlubině, je pro mě jednou z nejromantičtějších scén na filmovém plátně.

• 2.1.2011  17:17

Co nakonec udělá podváděný manžel? Film nám ukáže spoustu možností i řešení. Krásná práce s fantazíí, vtipně cynické scény, vracení se v čase, jako v Excaliburu...

• 23.12.2010  21:23

Čekala jsem něco na způsob Cesty do hlubin študákovy duše, ale film mě nemile překvapil. Téma, že uřitelé jsou hrozní a nejlepší - pokud možno jedíný způsob vzdělání je praxe. V kontextu tehdejšího (budoucího) zavírání vysokých škol, je tahle myšlenka trochu pobuřující. Pokud film viděl Goebbels, určitě jásal.

• 16.12.2010  17:56

Žádné zbytečné slovo, žádná zbytečná scéna, žádné zbytečné vysvětlování. Šok už na začátku. Pak přichází otázka: "proč to vlastně dělá?" To nám postupně dochází a film nás pohlcuje víc a víc.

• 16.12.2010  17:35
    Návrat (2003)

Zkuste si na chvíli představit, že se vrátíte domů, kde už na vás dávno zapomněli, vaše děti vychovává někdo jiný, všechno tak nějak jde i bez vás. Geniální téma. Dobrý film.

• 16.12.2010  17:29
    Havana blues (2005)

Z tohohle filmu jsem měla zvláštní pocity. Z kina jsem odešla s míněním, že je to nudný a nicmoc film. Další dny se mi však hodně scén neustále přehrávalo v hlavě a Havana blues se postupně stal jedním z mých zásadních filmů. Láska k vlasti a touha po svobodě, které se pro naše hrdiny navzájem vylučují. Líbilo se mi, že film poukazuje i na fakt, že emigrace není jen cesta do země zaslíbené, ale i v "dokonalé demokracii" se můžeme setkat s propagandou podobného druhu, jako na Kubě. Pokud chcete vidět film o dokonalé deziluzi, Havana blues je ta nejlepší volba.

• 5.12.2010  16:46

Achjo, Carrie se vdává a Samantha žije v dlouhodobém vztahu. Ve městě není skoro sex. Celá myšlenka seriálu, jak ji popsal jeho scénarista a to, že být singles není špatné, je v ruinách.

• 5.12.2010  16:40
    Ajťáci (TV seriál) (2006)

"Zkoušeli jste to vypnout a zapnout?" - životní moudrost, která mi navždy ulpí v paměti.

• 4.12.2010  19:28
    Proti zdi (2004)

Když pečlivě střežená turecká holka potká zoufalého a ožralého "undergrounďáka", nedopadne to dobře. Sonda do turecké kultury a zvyklostí v Německu. Moderní, ostrá hudba v pozadí tomuhle turecko-německému guláši pěkně dodává šťávu.

• 4.12.2010  19:14

Známí mi neustále říkali, jak je to dojemný film. Myslím si, že ta snaha být dojemný je z filmu hrozně poznat. Kdyby se méně snažil o dojem, odpustila bych mu i tu děsnou nevěrohodnost. Kromě všech náhodiček - upřímně nevěřím, že by židovský chlapec dovolil svému kamarádovi, aby šel do toho pekla.

• 27.11.2010  16:45

Člověk by nevěřil, že film, který se odehrává hlavně v kočáře, může být tak napínavý. Není snad minuty, ve které by mne něco nepřekvapilo. Iva Janžurová nahastrošená za venkovskou Mařenu je dokonalá, nevíme zda Němcům nerozumí, nebo si s nimi jen tak hraje, až postupně nám dochází, proč dělá některé věci a u některých věcí nám vlastně nikdy nedojde, proč je udělala.

• 27.11.2010  10:30
    Pianista (2002)

Absurdní scéna je střídána ještě absurdnější. Ale právě ta syrovost, možná až surovost zobrazení války se mi líbila. Pamatuju si jednu scénu z Vojny a míru, kdy vojákům dojdou náboje - zachrání se život hlavního hrdiny, je tu možnost přehodnotit svůj dosavadní život. V Pianistovi je taky podobná scéna, končící však dalším bezdůvodným masakrem. Beznaděj války ve své nejhutnější podobě.

• 28.10.2010  14:01
    Amatér (1979)

Pro mne dost zvláštní film, když se asi ve druhé třetině filmu v kině přetrhl film, myslela jsem si, že je to docela geniální a symbolický konec. Ale byla to náhoda a film o tom, že zobrazovat věrohodně pravdu sebou přináší velké oběti ještě asi 30 minut pokračoval.

• 28.10.2010  13:30
    Goro, bílý pes (TV seriál) (1980)

Seriál, bez kterého si nedovedu představit své dětství. Nic nebylo tak napínavé, nic se mi tak nevrylo pod kůži. Nedávno jsem poslouchala magnetofonový záznam z mých asi čtyř let, když na pobídku mých rodičů: "zazpívej nám písničku" reaguju tím, že zpívám znělku z Gora.

• 9.10.2010  14:59

Šílená mozaika o Warholovi z pohledu obyvatel jeho rodiště. Otec pop artu by určitě nebyl rád za takovou "folklór" prezentaci. Andyho vzdálená blonďatá příbuzná vyšívající slavnou Marylin. Boty od Warhola, které si Rusíni raději nechali na půdě a pak je vyhodili. Žena pletoucí si Warhola s Leninem. A hlavně nezapomenutelný poznatek: "Andrejko nebol homosexualista, Andrejko bol dobrý člověk."

• 9.10.2010  14:39

Šokující téma pro šokující téma. Jsem ráda, že se u nás netočí jen variace na Pelíšky, přesto jsem doufala, že film bude působivější a víc propracovaný.

• 9.10.2010  14:26

Začátek filmu se snaží o potrhlou komedii o třech ještě potrhlejších ženách a daří se mu to výborně. Pak však pokusy o vážnější téma a milostné zamotance vyznívají dost povrchně a uměle.

• 5.8.2010  22:18
    Katka (2009)

Třeštíková točí rychle, střídá záběry, sama se moc neobjevuje - neruší film. Budí to v člověku dojem, že si s Katkou povídá sám. O to víc nakonec viznívá promlouvání režisérky do duše Katky lidsky. Souhlasím s názorem, že tenhle film je jako prevence užívání drog lepší než tisíc osvětových přednášek.

• 5.8.2010  21:56
    Kikudžiro (1999)

Tento film nás opravdu naučí nedat na první dojem. Jak já jsem ze začátku stýčka nesnášela. Pak, když dělal možné i nemožné, aby Masaa rozveselil, úplně si mě získal. Zajímavé bylo, že až do konce filmu mne nenapadlo přemýšlet o tom, kdo je vlastně Kikudžiro.

• 5.8.2010  21:27

Francois Pignon je zase tady a možná ve svém nejlepším provedení. Komedie, která je navíc napínavá, chytrá a nebojí se dělat legraci snad ze všeho. Upřímně, nedíváte se teď na pozvání k večeři zcela jinak? Já ano.

• 5.8.2010  21:21

Z Někdo to rád horké by se mohlo udělat i pět výborných komedií. Je to můj lék na špatnou náladu, má jediný vedlejší účinek - mám tendence lidi otravovat hláškami Dafné a Osgooda.

• 1.8.2010  14:59

U nás mladí kluci loví bobříky, v Kolumbii musí získat srdce kočky, černou slepici a škapulíř. Nevím, jestli je to komedie o nezbedných klucích, dětské milostné drama, nebo podivná fantasy - a je mi to jedno. Je to krásný s ničím nesrovnatelný film. Okouzluje svou neotřelostí a zajímavě ironickým vzpomínacím humorem. Hraje si s magickým realismem a jeho osudovostí, tak dovedně, že nevíme, jestli ho oslavuje, nebo si dělá legraci.