Duna: Část druhá (2024)

Taky závidíte těm páprdům, kteří vás obtěžují vzpomínkami, jak tenkrát byli u kinopremiéry Jurskýho parku, Star Wars nebo třeba Pána prstenů? Mladá generace strikes back, volové. Za třicet let budeme všichni zasněně šišlat, že jsme tenkrát byli u toho, když v kinech zahřměli pouštní červi. 95%

Oppenheimer (2023)

Konečně je zpátky ten Nolan, co mi kdysi připravil tak pohlcující zážitek v Prestige. Tříhodinový životopisný film sice zní jako ten nejpitomější nápad, ale právě pro něj se Nolanův styl rychlého střihu, paralelní montáže a hudebního crescenda během dialogů skvěle hodí. Snímek až na pár mírných zpomalení odsýpá celé tři hodiny. V konkrétních momentech pak dokáže silně zatlačit i na psychiku diváka. A to naštěstí nejen pomocí hudby a střihu, ale také stále cyničtějšího vyznění. Dvakrát během filmu se mi udělalo skoro fyzicky špatně. Oppenheimera je možné vnímat nejen jako tragédii jednoho vědce, ale rovnou celé vědy. Byť je Oppie nejen geniální, ale i organizačně schopný, stejně se nevyhnutelně stane něčím nástrojem bez jakéhokoli práva kecat do toho, jak bude jeho objev vlastně použit. A tak se původně matematický problém řetězové reakce, která po odpálení bomby zničí svět, v samém závěru filmu přesouvá do symbolické roviny, kde rezonuje ještě hrůzostrašněji. Silné. Možná až moc. 90%

Top Gun: Maverick (2022)

Čistá radost. Jestli někdo skutečně umí natočit funkční patetickou pohádku, pak je to Kosinski. A jestli někdo je ochoten jít až za hranu svých možností, aby vzniklo něco výjimečného, je to právě Cruise. Tihle dva vytvořili něco naprosto dechberoucího. Dvakrát prožito ve 4DX kině, které mi s tímhle filmem dalo totéž, co si před dvanácti lety lidi odnášeli z 3D projekcí Avataru. Nejlepší hollywoodský film za posledních nejmíň 10 let. 100%

Duna (2021)

Líp velkolepou Dunu odvyprávět asi nešlo. Oceňuji, jak Denis uchopil postavy a jak dokázal ztvárněním Harkonnenů a sardaukarů skutečně vyvolat mrazení v zádech. Film přistupuje k legendární předloze s úctou a celkem slušně se mu daří filmovými prostředky znázornit, jak drtivý, osudový a temný její příběh vlastně je. Villneuve to dokázal!

Zhoubné zlo (2021)

Jo! Tak tohle je naprostý žrádlo pro milovníka ulítlé hororové zábavy, která se nebere až tak vážně. Začíná to jako klasická lekačková duchařina, pokračuje to jako giallo a končí to, jako kdyby Samara někde zamordovala Bellu Kiddo a šla ji zaskočit do Kill Billa. Wann si natočil film snů a vytvořil mi nový a setsakra výživný guilty pleasure.

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Je neskutečné, s jakou lehkostí dokážou tvůrci oscilovat mezi hororem, válečným filmem a klasickým dramatem, a jak dokážou stejně dobře dojmout, vyděsit i vyvolat mráz až v morku kostí. Minisérie perfektně vyvažuje mysteriózno a realismus a nechává divákovi dostatek svobody pro vlastní interpretaci. Klobouk dolů, že se tvůrcům podařilo celé téma ustát tak, aby nesklouzlo ani do jednoho extrému. Lepší pohled na zánik Ďatlovovy výpravy jsme si ani nemohli přát. 95%

90 dní do svatby (2014) (pořad)

Neuvěřitelně zábavná pohádka o zamilovaných pitomcích a vypočítavých zm*dech. :-)

Hrdinové ohně (2017)

Řemeslně dokonalé, upřímné, lidské, drtivé. 95%

Řbitov zviřátek (2019)

Metody, které fungují v trailerech, tvůrci prostě natáhli na celý film v podobě osvědčeného Kingova příběhu. Scénář naštěstí nezůstat u prosté kopie solidní televizní adaptace, a přidal něco navíc. Nakonec je z nového Pet Sematary nejen skvělá žánrovka (i s naprosto cool double-cover titulní písní), ale i bezva téma k rozhovoru, proč tu fakt nechceme partičku naštvaných mrtvých. Doporučuje 5/5 zombokocourů! 90%

Odebrat z přátel (2014)

Fakt by mě nenapadlo, že mě likvidace teenagerů bude ještě někdy bavit. 90%