Echo (2024) (seriál) odpad!

Další zbytečný seriál z Marvel produkce. Je tu samozřejmě všechno, co musí správný woke pořad dnešní západní Ameriky mít. U charakterově ploché a lidsky nesympatické Mary Sue, tentokrát v podobě Mayi, se nekreativní, zdeprimovaní tvůrci opravdu poctivě vyřádili - její superschopnost se projevuje prostě tak, že jí svítí ruce (potažmo jiné části těla) a díky tomu může dělat vlastně cokoliv, co scénář zrovna potřebuje. Od telekineze přes telepatii či energetické výboje až po sdílení jejích schopnosti se (zřejmě) neomezeným počtem osob. Hrdinka je samozřejmě postižená a to dokonce několikanásobně, což by samozřejmě nebylo v ničem špatně, protože takových inspirujících hrdinů jsou spousty, jeden za všechny, populární Daredevil, nicméně tady narážíme opět na problém nové generace těchto postaviček a sice, že postižení, sexualita anebo rasa se stávají jedinou charakteristikou postavy a ničeho víc už se od ní zpravidla nedočkáme. Seriál je samozřejmě podle komiksové předlohy a i ten Daredevil se tu objeví, akorát ne tak, jak ho známe z tištěného příběhu ale spíš jako takové maličké cameo do traileru, sloužící výhradně pro vlákání zbytků fanoušků do této pasti ztraceného času. Už mě to ani nebaví psát ale Maya je samozřejmě opět kovaná neo-feministka s woke agitkou v duši, která boří stereotypy (které už asi 30 let prakticky neexistují ale pšt!) a vytahuje postavy ze starých úspěšných filmů jenom proto, aby na nich ukázala, jak moc je úspěšná, silná a nezávislá (ve Flashovi je to Batman a Wonder Woman, tady Kingpina a Maya). Je to tedy vlastně jenom další nástroj názorové či sociopolitické propagandy, o kterém si z nějakého důvodu tvůrci stále myslí, že jim vydělá peníze ačkoliv tržby už řadu let prokazují opak. Takový Pavlík Morozov zahalený do americké duhové vlajky. Ve zkratce, pro diváka, jako jsem já, jde opět o absolutní ztrátu času. Ale stále věřím, že jednou tyhle hrdinské ságy vstanou z popela, jako v minulosti už tolikrát.. odpad!

Fabelmanovi (2022)

Filmy, jako je tenhle, jsou samozřejmě důvodem Spielbergovy popularity a nehynoucí slávy ve filmové branži. K příběhu asi vlastně nemám moc co říct, je to výborný scénář s velice sympatickým obsazením plným neokoukaných tváří mladých herců, výbornými kostýmy a vybudovanou atmosférou. Příběh mladého filmaře je vyprávěn s takovým umem, že i filmařinou nepolíbený divák se raduje z techniky kamery a střihu spolu s hlavním hrdinou. Výsledkem všeho toho precizně aplikovaného filmařského kouzla je film, na který je radost se dívat, který zahřeje na duši i upřímně pobaví, kterému není po prvním zhlédnutí snad ani co odpouštět a který je zkrátka ryzí pětihvězdičkový majstrštyk a tedy ani o chlup míň, než bych od Spielberga čekal. 5/5

Perské lekce (2020)

Epický příběh s velice uspokojivým koncem. Tenhle film se mi opravdu líbil, velice originální námět ať už věrný skutečnosti či ne. Potěšila přítomnost vícera jazyků různých postav, vždycky ocením, když si tvůrci dají tu práci a nenechají všechny mluvit anglicky, zvlášť u historického dramatu na takto citlivé téma. Tenhle příběh si budu pamatovat dlouho, v roce 2020 bych takový film, hodící se tématem a formou spíše někam k roku 2000 a filmům jako Pianista, ani nečekal, ale u filmů zabývajících se těmito tématy to není na škodu. Hádám, že všeobecná zaostalost Běloruska a Ruska se v případě tvorby historických filmů opět projevila jako výhoda. Tak alespoň něco. 4/5

Naruto - Šaringan versus šaringan!! (2004) (epizoda)

Skutečně jedna z nejlépe napsaných epizod, co se obsahu a plynulosti příběhu týče. Itachiho nástup na scénu je tady skutečně monumentální.

Zpívej 2 (2021)

Takový obyčejný, velkolepý animák pro celou rodinu. Tradičně výborný výběr toho nejlepšího z popové hudby,  excelentní a opravdu nádherná počítačová animace na té nejvyšší úrovni, kterou současná technologie umožňuje a na kterou se opravdu hezky kouká. Navíc scénář je promyšlený, poměrně originální a dává smysl, což už dávno, bohužel, není samozřejmostí. Přemýšlel jsem nad třemi či čtyřmi hvězdami ale dnes je i takový "obyčejný" hezký animák, který zahřeje u srdce, pobaví a neurazí spíše raritou a nemám problém s tím, podívat se na něj někdy znovu. 4/5

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Nerozumím nadšení okolo tohodle filmu. Děj je neskutečně vleklý, postavy dobře zahrané ale nijak zvlášť zajímavé a celá zápletka je snad každému jasná už po prvních pár desítkách minut stopáže. Jsem stále překvapený, jak neuvěřitelně naivní nebo spíš až vyloženě debilní tamní indiánský kmen podle tohoto filmu byl. Věta zpočátku filmu, zdůrazňující vysoký intelekt a prozíravost tohoto lidu působí po zhlédnutí následujících událostí docela směšně. Je to sice opravdu zvláštní a temný příběh americké historie, o tom, zda si zasloužil takto štědrou stopáž, si ale dovolím pochybovat. Taková hodinka a půl by asi byla ideální, téměř tři a půl hodiny je zbytečnost a vyložená nuda. Nejsou tu žádné velké zvraty, všechno je velice zřejmé a jasné, není se tedy na co těšit a bohužel ani žádné morální poučení nebo zadostiučinění ve formě spravedlivého trestu nebo alespoň polepšení viníků a náprava hříchů se tady nekoná. Je to tedy vlastně taková cimrmanovská "pohádka" o tom, jak špatní lidé dělají špatné věci a dostane se jim bohaté odměny, hodná mladá princezna nakonec stejně ostrouhá a zatímco na obětech si smlsne kdejaký kojot, bizoni se klidně pasou. Pro mě za mě, ať si Scorses natáčí co chce, ale mě se to nelíbí. Kór v dnešní době je podobných, padouchy glorifikujícich, snímků všude až moc a nevím, jestli jsou takové příběhy právě tím, co dnešní společnost potřebuje slyšet a vidět - je to depresivní a v tomhle případě i velice, velice nudné. 2/5

Angela Anaconda (1999) (seriál) odpad!

Silně znepokojivá animace, připomínající snad nejvíce nákresy "identikity" používané při pátrání po zločincích. Když jsem, jako dítě, pořad náhodou zahlédl v televizi, rychle jsem přepnul kanál, když jsem se dnes poprvé podíval na celou epizodu můžu potvrdit, že jsem tehdy udělal správně. Tohle je naprostý bizár, nebránil bych se ani označení "nightmare fuel", jelikož k tomu nemá vůbec daleko. Taková podivná verze horečnatého snu s neskutečně otravnými a bizarními hlasy (ono co taky čekat, když hlavní postavu dabovala téměř 50letá ženská, zatímco její nejlepší přátele dabovaly děti školního věku). Vzpomínám si na jednu epizodu Simpsonových, kde si dělali legraci ze sovětské animované tvorby pro děti.. no, s tímhle měli sami máslo na hlavě. Doporučit můžu snad jedině jako výjimečně znepokojivý bizár. odpad!

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Opravdu velice béčkové sci-fi, jako vytržené z 80.let. Jelikož zde jsou využita snad všechna možná klišé a stereotypy pro nízkonákladové vesmírné dobrodružství pro celou rodinu, působí většina postav i samotný děj jako parodické verze sama sebe. Přidat něco záchodového humoru, bylo by to nejspíš k nerozeznání od dalšího dílu Scary Movie. Já jsem si to každopádně neužil, osudy postav mě nezaujaly, představování jednotlivých hrdinů proběhlo tak zbrkle, že bylo prakticky nemožné navázat s nimi nějakou vazbu a tím pádem mě potom příliš nezajímaly ani jejich další osudy. Nízký rozpočet byl tradičně nejvíc znát na akčních scénách, které byly často, vzhledem k jejich kvalitě, zbytečně natahováné s předem jistým výsledkem, tudíž spíš nezajímavé. Nuda i zadarmo, jak je ostatně na Netflixu zvykem, škoda. 2/5

Vianočné oblátky (1977) (TV film)

Velice zajímavý a poučný vánoční film o slovenských tradicích a zvycích na horských vesničkách. Sledováno o vánocích na zasněžené horské chatě ve Vysokých Tatrách, takže v nejkrásnějších možných podmínkách. 🎄❄️ 4/5

Městečko South Park - Pan Hankey (1997) (epizoda)

"To je nějaká židovská tradice?" 🤣 Rozhodně jedna z nejvtipnějších a nejlépe napsaných epizod South Parku vůbec.5/5