Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Sci-Fi
  • Krátkometrážní

Recenze (1 382)

plakát

Za ginipiggu 2: Chiniku no hana (1985)

Chlapík unesie ženu a rozreže ju - KONIEC! Ja sa na brutálne a absurdné snímky špecializujem a aj po rokoch plávania vo filmovej žumpe musím povedať že toto je ten úplne najbrutálnejší a najhnusnejší film, čo som videl. Postupné odrezávanie častí tela je skurvene realistické. Ruky, nohy, črevá a napokon hlava (magor vyťahuje stále väčšie nástroje). Ako bonus vydlabanie oka lyžicou, jeho následné olizovanie a nakoniec prehliadka magorovej zbierky, teda naaranžovaného hnijúceho mäsa a červov, treba niečo dodať? No, snáď len to že ten šialený saďúr bol inak taký džentlas, lebo jej decentne nechal cez prsia celý čas prehodený uterák. Vnútornosti vytahované zaživa sa dajú zniesť, ale obnažené cecky by chudáka diváka mohli už vážne psychicky poznamenať!

plakát

Za ginipiggu 6: Peter no akuma no joi-san (1990)

Transvestitná doktorka prezentuje rôzne podivné medicínske prípady. Rodina ktorej príslušníkom pri rozčúlení vybuchujú hlavy, chlapík čo má na bruchu hovoriaci nádor alebo žena žijúca s hnijúcim zombíkom. Niektoré scénky sú vtipnejšie, niektoré menej ( hlavne žena prenasledovaná kusom mäsa ). Hovoriace hovno, plesnivé nohy, penis ako šnúra na prádlo a gumové klince do ksichtu. Niekto sa baví, niekto nie.

Špína z ulice (1987)

Bezdomovci, špina a záhadný chlast čo rozpúšťa ludí na farebnú sračku, to je náplň tejto hororovej komédie. Dej prakticky nemá, celé je to len zlepenec scénok zo života amerických houmlesákov na jednom vrakovisku. Šéfuje tam psychopatický vietnamský veterán Bronson, ktorému hlavný hrdina s fialovým klobúkom neurčitého tvaru Freddy dlží prachy. Ten sa miesto ich zháňania len tak poflakuje, tak isto ako všetci ostatní, napokon veď sú to somráci tak čo iné by mali robiť. Bavil som sa pri scéne keď jeden z nich vpochoduje do obchodu a bohatý nákup si nastrká do nohavíc, keď ho potom obvinia že kradne, rozčúli sa, nasadí si na hlavu papierové vrecko a odpochoduje cez zavreté presklené dvere. Za pozornosť stojí aj hádzaná s odrezaným vtákom ( aha, lietajúci kokot! ) a samozrejme rozpúšťajúci sa bezdomovci, čo je hlavná atrakcia filmu. Jeden z nich sa rozpustí na hajzli a ostane z neho len ruka na splachovadle a ďalší sa za mohutného grgania nafúkne a vybuchne. Miestami to stráca dych a isté skrátenie by určite prospelo ale zabával som sa dobre.

Tom yum goong (2005)

Ničomníci ukradnú Kamovi jeho milované slony a to nemali robiť, Kam si po nich príde a nadrbe im do hláv že kradnúť slony sa v thajsku proste nemá. Každý pokus o vyprávanie deja v tomto filme doslova fyzicky bolí, je to neskutočné úbohá debilina v ktorej sa pa postavy potácajú po scéne a tvária sa že sa im nechce zvracať po prečítaní scenára. Jednotlivé scény tu na seba vôbec nenaväzujú a nemajú žiadnu logiku, hrdina sa proste vždy niekam dotacká a všetkých tam zrube ako hadov. Lenže je tu aj druhá stránka, tá akčná a tá brutálne naberá body. Neskutočné akčné orgie v ktorých sa všetci prítomný snažia totálne zdevastovať svoje telesné schránky a ktoré patria medzi najnezabudnuteľnejšie súboje v histórii vôbec. Súboj so skejťákmi v skladisku, štvorminútová scéna bez jediného strihu v ktorej Kam vymláti niekoľko poschodí reštaurácie, boj v horiacom chráme, masové lámanie kostí aj záverečný wrestling prinútia akčného fanúšika aby vyskočil z kresla a začal okolo seba mlátiť v záchvate šialenstva. Tony Jaa rotuje vzduchom ako Fico po voľbách a jeho súperi sa hádžu o zem prípadne o čokoľvek iné s takou vervou, že to bolí aj diváka. Vzhľadom k tomu že akcia zaberá väčšinu filmu, prebíja to pachuť grcky z dejovej časti a výsledkom je podarená akčná zábavka. Keby sa tak vystrihali všetky dejové pasáže a ostala by len prehliadka držkopádov bolo by to dokonalé.

Ong bak 2: Pomsta (2008)

Začiatok je skvelý, riadne špinavý, drastický a plný efektných záberov... no a potom až po záverečnú bitku nič moc. Dej bol debilný aj v predchádzajúcom filme ale tam bolo plno akčných scén od výmyslu sveta a tu je to vcelku bieda. Tréning, občas nejaká menšia strkanica a flashbacky. Potom Sandokan povie Tienovi, že nemôže prevziať vedenie jeho gangu pokiaľ si nevybaví účty z minulosti - mal by si sa pomstiť - dobre tak ja idem... a tak ide a zo desať minút tancuje na kráľovskom dvore. Vráti sa do dediny, kde na neho vyskáče asi 500 miliónov protivníkov (no to asi preháňam možno ich bolo len 400 miliónov) a on sa konečne bije a bije a bije až kým nezdochne od vyčerpania. Táto scéna je konečne to na čo sa čakalo celý predchádzajúci dej a je riadne dynamická až besná a obsahuje tie najdivokejšie súboje so zbraňami. Dojem z nej kazí iba sprostý havraní muž čo poletuje na drôtoch, čo bolo v Tonyho filmoch doteraz zakázané. Na záver nejaký ten hovno dejový zvrat ktorý na hodnotení teda nepridá. Oproti Tom yun goong je to podstatne menej zábavné a to je skrátka fatálne pre film s nulovým obsahom.

Šťastné hvězdy (1985)

Partia dementov trapasí ako oživot a o tom to je. Zaujímavá je úplná zmätenosť rolí, v predchádzajúcom filme (víťazi a hriešnici) budovali dej tí dementi a Jackie Chan sa niekedy len tak zjavil pre srandu králikom z klobúka. Tu si ho tiež človek moc neužije ale tentokrát je to práve dementclan čo s dejom nesúvisí aj keď sa furt premávajú po scéne a robia fóry ktoré dokážu oceniť snáď len deti z jasličiek. Napr. scéna v ktorej simulujú požiar aby prinútili ženskú vyzliecť sa je doslova údesná, naťahovaná ako umučenie krista o celkovej trápnosti ani nehovoriac. Blbec čo sa snaží stať neviditelným tiež nechýba a tentoraz pridal aj balenie dievčat pomocou svojich mentálnych schopností. No a keď celá partia začne hrať divadlo, infantilnosť dosahuje gigantických rozmerov. Skrátka tu len tak poskakujú a o dej ani nezakopnú, o ten sa stará Jackie aj keď ho vlastne moc nevidno a ani akcie tu prekvapivo veľa nepredvedie a tak všetko zostáva na Sammovi ktorý sa snaží až sa z neho dymí a je nútený mlátiť sa s každým koho mu osud zaveje do cesty. Hlavne jeho zábavný súboj s Richardom Nortonom ( "bolelo to? Kdeže, nič som necítil.) a len vďaka tomu je to aspoň v tých chvíľach slušné.

plakát

Vítězové a hříšníci (1983)

Hongkongský humor je ťažko infantilný a pre našinca niekedy nepochopiteľný. Tento film je jeden z tých lepších. Partia zlodejov prepustených na slobodu predvádza znesitelné eskapády, každý z nich má svoju charakteristiku a celé to väčšinou funguje. Samozrejme, keď sa jeden z nich chce stať neviditeľný pomocou meditácie a potom sa pred ostatnými špacíruje nahý tak neviem či je to vtipné alebo trápne. Otáznik vysí nad prítomnosťou najväčšej hviezdy, teda Jackieho Chana ktorého postava vôbec nesúvisí s dejom a sem tam sa nezáväzne mihne obrazom aby niečo predviedol. Keď naháňa auto na kolieskových korčuliach a spôsobí reťazovú haváriu tak sa človek baví aj keď je to úplne od veci vsuvka ako od Monty Pythona. No a bitka v podaní našich zlodejíčkov je naozaj veľmi zábavná, plná fungujúcich gagov, biť sa z nich síce vie len Sammo ale ostatní pomáhajú každý vo svojom komickom šťýle. Smial som sa a o to ide.

plakát

Evil Cult - Tajemství Kung-Fu (1993) odpad!

Z filmami Jeta Li som mal vždy ten problém, že neznášam wire-fu a práve on jej jeho čelným predstavitelom. V tomto filme je však najhorší dej, nie že by kung-fu mlátičky nejaký potrebovali, ale taký guláš sa len tak nevidí. Číňanov je veľa a polovica z nich zrejme hrá v tomto filme. Zo všetkých čingčangov čo sa vyvalia z obrazovky sa priemerný našinec zblázni, lebo netuší kto je kto a kto bojuje s kým a prečo. Milión mien a stovky rôznych klanov, každý s vlastnými plánmi a motiváciou, sa mihajú filmom ako sprievod na LOVE PARADE a mne to všetko zčínalo byť jedno, hlavne nech sa efektne pozabíjajú. Ale nepozabíjajú a to tu vzstupuje dokonca aj upír! Celé to napokon skončí len tak uprostred deja (ak to tak môžem nazvať), čo ma už úplne dorazilo. Ale slušná akcia tu je to áno.

Sedm pěstí (1978)

Zlý mastri kung-fu chcú ukradnúť zvitok ktorý obsahuje super extra nebezpečnú techniku siedmich pästí - klasický scenár hongkongských mlátičiek. Lenže potom spadne Meteorit a na scénu vpláva partia zhúlených duchov. To čo nasleduje, je až neuveritelné trapasenie, plné hyperinfantilného humoru ktorý je aj na Jackieho Chana trochu moc. Tu a tam sa človek aj zasmeje, ono sa asi nedá nesmiať keď si vážený učiteľ kung-fu nacapí na ksicht kúzelný zvitok, čo mu má umožniť vidieť duchov a potom sa slepý potáca po miestnosti, alebo keď to zlý majster schytáva od neviditeľných protivníkov a nechápavo mláti vzduch okolo seba. Jackie sa duchov nebojí, viláta ich a oni ho naučia tajnú techniku ôsmich pästí s ktorou porazí techniku siedmich pästí. Ináč, keď sa práve netrapasí a ľudia sa vážne bijú, je to fajn a bitky sú solídne. Ale duchovia v plienkach sú duchovia v plienkach.

The Necro Files (1997)

Toto je od prvého do posledného záberu čistá amatérčina, ale natočená s takým zápalom že sa na ňu nemôžem hnevať. Šialený vrah čo vyzerá ako ľavák bob so Simpsonovcov je zabitý policajtmi na mieste činu a neskôr oživený partiou satanistov, ktorý podrežú bábätko a potom sa ich vodca vyští na jeho hrob. Nasraný zombík mu následné odtrhne vtáka a strčí mu ho do huby. Ďalší dej je potom jednoduchý, zombík sa prechádza tu po lúkach, tu po meste, z nohavíc mu trčí polmetrová klobása a keď zacíti ženskú tak sa mu postaví a on ju znásilní a zabije. Duo policajtov čo ho na začiatku zabili sa predháňa v tom kto povie viackrát FUCK, jeden z nich šňupe kokaín a vraždí každého kto sa mu odváži slovkom odporovať. Vrcholom filmu je zmŕtvychvstanie zavraždeného bábätka z ktorého sa stane čosi ako upír a vie lietať. Film sa našťastie neberie vážne, rehotal som sa ako blázon, hlavne keď sa zombík znásilňovač zamiluje do nafukovacej Anče, tancuje s ňou na lúke a potom sa priženie bábätko upír a prepichne mu ju. Zombík je fakt naštvaný a naháňa ho po celom mestre. Odvážna nahota v podaní pornoherečiek, smiešne efekty (hlavne bábika čo supluje toho upírika) a čítre nadšenie z točenia hovadín. Podobných nadšeneckých filmov je iste kopa ale bývajú obvykle nielen stupídne ale aj strašne nudné.

Ovládací panel